Tashmë edhe zyrtarisht Manchester United transferon lojtarin e C.Palace për 55 milion euro

Manchester United ka nënshkruar me lojtarin e anglisë U-21 me anësorin Aaron Wan-Bissaka nga Crystal Palace në një marrëveshje 50 milionë funte.

21-vjeçari, i cili bëri debutimin e parë në ekip për Crystal Palace vitin e kaluar, ka rënë dakord për një kontratë pesë-vjeçare që do të fitojë atë deri në 80,000 funte në javë.

United do paguajnë 45 milionë funte fillimisht, duke e bërë Wan-Bissaka nënshkrimin e pestë më të madh të klubit, pas Paul Pogba, Romelu Lukaku, Angel di Maria dhe Fred.

Ai është rekrutuesi i dytë i klubit, pasi Daniel James u bashkua me Swansea para pak ditësh, transmeton Teleshkronja Post.

Wan-Bissaka, i cili ka qenë në detyrë ndërkombëtare këtë muaj në Kampionatin Evropian Under-21, u bashkua me akademinë e C.Palace kur ishte 11 vjeç.

Mbrojtësi ishte paguar £ 10,000 në javë në Selhurst Park, lojtari më i paguar në skuadrën e parë të skuadrës Crystal Palace.

Transferimi i tij u vonua nga negociatat përfundimtare mes klubeve, të cilat përfunduan me Shqiponjat duke siguruar një klauzolë 10% të shitjes nëse Wan-Bissaka largohet nga United për më shumë se 50 milionë funte./teleshkronja/

Raportimet e fundit thonë se Isco është afër klubit anglez për 80 milion euro

Situata e Iscos në Real Madrid vazhdon të monitorohet nga afër nga Pep Guardiola, me trajnerin e Manchester Cityt të etur me idenë që spanjolli të luajë nën urdhërat e tij.

David Silva ka njoftuar se kjo do të jetë sezoni i tij i fundit në Manchester dhe, si i tillë, Guardiola është më e prirur për të sjellë Iscon si pasuesin e tij.

Isco Alcorcon shihet si zëvendësim i përsosur në ekip dhe mesfushori mund të jetë në dispozicion. Ardhja e madhe e Eden Hazard në Madrid e komplikon situatën e tij dhe nuk duket sikur Zinedine Zidane ka ndonjë vend në ekipin e tij për No.22, të paktën në formacionin fillestar.

Por Madridi ka nevojë për para këtë verë. Me blerjet që kanë tejkaluar tashmë 300 milionë euro dhe ka gjasa të rriten më tej, Los Blancos e dinë se ata duhet të fitojnë 100 milion euro të asaj që shpenzojnë.

Zidane i ka shpjeguar Isco-së se ka një vend për të në skuadër, por klubi gjithashtu ka shprehur qëndrimin e tij se çdo ofertë serioze do të konsiderohet. Citizens, nga ana e tyre, ende nuk ka bërë ndonjë lëvizje të madhe këtë verë.

Nënshkrimi i vetëm i kampionëve të Premier League ka qenë Zack Steffan, i cili ka ardhur për 8 milionë euro nga Columbus Crew dhe Pep kërkon më shumë cilësi për të sfiduar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

80 milionë euro

Real Madridi mendohet se duan 80 milionë euro për spanjollin dhe ndërsa shuma është e lartë, Qytetarët kanë muskujt financiar për ta përballuar atë, siç do të tregojnë në javët e ardhshme kur ata përfundojnë nënshkrimin e Rodri Hernandez për 70 milionë euro.

Kontrata e Iscos në Santiago Bernabeu shkon deri në vitin 2022 dhe ndërsa ai dëshiron të mbetet në kryeqytet.

Me kampionatin evropian do të vijë verën e ardhshme, ai dëshiron minuta për të vulosur një vend me Spanjën, domethënë dera mund të jetë e hapur që ai të bashkohet me Pep në Angli./TeleshkronjaPost/

Liverpool zyrtarisht bën nënshkrimin e parë të verës

‘Të Kuqtë’ kanë konfirmuar nënshkrimin e tyre të parë të verës pas një konkurrence të fortë nga klube si Bayern Munich, Ajax dhe PSV Eindhoven.

Liverpool ka konfirmuar nënshkrimin e tyre të parë të verës, me mbrojtësin adoleshent Sepp van den Berg duke u bashkuar nga klubi holandez PEC Zwolle.

Mesfushori 17-vjeçar arrin në Anfield për një tarifë fillestare prej £ 1.3m (1.5m / $ 1.7m). Liverpooli gjithashtu ka rënë dakord me £ 3.1m (€ 3.5m / $ 4m) vlerë të shtesave, të cilat do të aktivizohen nëse Van den Berg do të vendoset si lojtarë i rregullt në ekipin A.

Goal.com shkruan se marrëveshja do të përfundojë zyrtarisht më 1 korrik, shkruan Teleshkronja Post.

“Është një ndjenjë e mahnitshme,” tha Van den Berg në faqen zyrtare të Liverpool.

“Për mua LFC është klubi më i madh në botë dhe është një ëndërr e bërë realitet.”

Sepp van den Berg me fanellën e Liverpool. (FOTO: liverpoolfc.com)

“Unë kam parë se çfarë lloj lojtarësh nga Akademia u rritën në ekipin e parë këtu. Është e pabesueshme, sidomos kur ky lloj i klubit të madh e bën këtë.”

“Sigurisht, trajneri [Jürgen Klopp] është një trajner i mirë dhe një nga arsyet që ata janë të suksesshëm – dhe gjithashtu një nga arsyet që kam ardhur këtu.”

“Unë mendoj se ky është vendi më i mirë për mua që të rritem dhe shpresoj që të luaj shumë lojëra këtu,” përfundoj lojtari./TeleshkronjaPost/

Dorëzohet Jurgen Klopp për shpenzimet e mërkatos

Trajneri gjerman Jurgen Klopp ka përjetuar suksesin më të madhë në karrierë si trajner këtë sezon, duke ndërtuar një super skuadër me futbollistë shumë cilësorë.

Ai thotë se klubi të cilin e menaxhon do të duhet të shpenzojë në se do që të garojë për trofe sezonin e ardhshëm.

“Liverpool-i është ambicioz dhe nëse nuk shpenzojmë të njëjtat shuma si të tjerët, nuk do të jemi në gjendje të luftojmë për trofe. Të gjithë shpenzojnë, kështu që duhet ta bëjmë edhe ne”.

Jurgen Klopp nuk ka ndërmend të kënaqet me fitoren e arritur në Champions League sezonin e kaluar. Gjermani, pas 170 milionë eurove të shpenzuara verën e kaluar për Alisson, Keita, Fabinho dhe Shaqiri, është gati të tregojë përsëri muskujt këtë verë.

Kritikat e bëra nga ai pas blerjes së Pogba nga Manchester United tre vite më parë duken shumë larg, edhe pse trajneri ka shpjeguar se është keqkuptuar:

“Kur isha në Gjermani, Bayern kishte një buxhet që dukej i pakufizuar, rreth 100 milionë euro, por në merkaton e sotme mund të blesh vetëm një qendërmbrojtës me aq para dhe nuk mjaftojnë të mbulojnë as rrogën e lojtarit”, ka thënë Klopp.

“Merkato ka ndryshuar më shumë nga sa prisja, por, siç kam thënë atëherë për Pogba, nëse një ditë futbolli do të kthehet vetëm në një çështje parash, do të largohesha”. /teleshkronjapost.info/

Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Dita D: Liverpool dhe Man City për titullin e Premierligës, formacionet zyrtare

Sot nga ora 16:00 fillojnë ndeshjet e Premierligës, ku si Manchester City dhe Liverpool luajnë ndeshjet vendimtare.

Manchester City i shkon mysafirë Brightonit në Falmer Stadium, transmeton Teleshkronja Post.

Qytetarët një ndeshje para fundit të ligës, kanë 95 pikë dhe i duhet fitorja që të shpallet kampion.

Vetëm rezultati i fitores do t’i kryente punë Guardiolas, pasi nëse barazon ose humbë dhe në rast fitoreje nga The Reds, atëherë ekipi i Klopp shpallet kampion.

Formacioni zyrtarë i Manchester City :

Formacioni zyrtarë i Brighton :

🔢 Here’s how Albion line up for their final @premierleague match of the season against @ManCity at the Amex…

👀 Anthony Knockaert and Beram Kayal return for Solly March and Dale Stephens.

📲 Matchday Live is presented by @SnickersUKcom.#BHAFC 🔵⚪️ pic.twitter.com/wqGeTXZPzK— Brighton & Hove Albion ⚽️ (@OfficialBHAFC) May 12, 2019

___________________________________________________________________________

Liverpool vs Wolves

Në anën tjetër Liverpool pret Wolves në Anfield Road, pas kualifikimit në finale të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Jurgen Klopp me çdo kusht e dëshiron fitoren dhe të pres gabimin nga Man City dhe të festojë titullin e 19 në histori.

Aktualisht The Reds kanë 94 pikë, një më pak se Citizens dhe shpresojnë të fitojnë tiullinë për herë të parë pas më shumë se 25 vitesh.

Formacioni zyrtarë i Liverpool kundër Wolves :

Formacioni zyrtarë i ujqërve, Wolves :

City i falet Kompany dhe super golit të tij / Video

Asnjëherë nuk ishte i preferuari i Pep Guardiolas që prej se spanjolli erdhi në Manchester City, por belgu Vincent Kompany ia siguroj ndoshta fitoren më të rëndësishme ‘Qytetarëve’ me një gol pak para fundit të ndeshjes.

Dhe çfarë goli, gjithashtu. Një goditje spektakolare. Goli që do të mbahet mend dhe do të përsëritet dekada nga tani. Kompany ka fituar shumë tituj dhe ka shumë kontribute standarde nga një lojtar me setin e tij të aftësive.

Kjo sonte ishte ndryshe. Kjo ishte Paul Breitner 1974 World Cup ndryshe. Ky ishte një mbrojtës qëllimi ëndrra e shënuar, transmeton Teleshkronja Post.

Kompany goditi topin rreth 35 metra larg nga goli i Leicester.Kompany priti pasimin dhe ishte gati ta lëvizë atë, gjithashtu. Leicester nuk e priti

Pra Kompany avanconte ndoshta më shumë se zakonisht në fushë dhe: pow. Topi i goditur me këmbën e djathtë si një raketë, drejt në këndin e majtë të Kasper Schmeichel.

Ky ishte goli i parë i Kompany-it që nga data 7 prill 2018, ndoshta më i vlefshmi në karrierën e veteranit të kombëtares belge.

Me këtë triumf ekipi i Guardiolas përsëri rikthehet në krye të tabelës me një pikë më shumë se The Reds./TeleshkronjaPost/

Rënditja e PL vetëm një ndeshje para fundit të sezonit.

Shaqiri futet në lojë dhe asiston tek goli i fitores dhe mbanë në garë për titull Liverpoolin / Video

Liverpool fitoj një ndeshje të jashtëzakonshme ndaj Newcastle United, në minutat e fundit të ndeshjes 2-3.

Ndeshja po shkonte si mos më keq për The Reds gjatë pjesës së dytë, ku Mohamed Salah u lëndua, loja ishte barazim.

Por Jurgen Klopp bëri dy zëvendësime, Xherdan Shaqiri dhe Divock Origi, lojtarë të cilët ia kanë fituar ndeshjen sonte Liverpoolit, shkruan Teleshkronja Post.

Momenti vendimtarë për Liverpoolin ishte minuta e 85 kur pas një ndërhyrje ndaj Fabinhos afër zonës, Van Dijk i thotë Shaqirit të harkojë dhe Xherdani e bëri për mrekulli duke gjetur në zonë Origin i cili shënoj golin e fitores.

Përkundër që Liverpooli e ka aktualisht pozitën e parë në tabelën e Premierligës, gara për titull është ende në duart e Manchester Cityt, që do ta zhvillojë ndeshjen e kësaj xhiroje të hënën. Për momentin, Liverpooli i ka dy pikë dhe një ndeshje më shumë sesa skuadra e Pep Guardiolës./TeleshkronjaPost/