Giggs flet rreth transferimit të Ramsey tek Juventus

Trajneri i Uellsit, legjenda Ryan Giggs mendon se Aaron Ramsey do të përmirësohet si një lojtar duke luajtur ë një klub të “klasit më të lartë” si Juventusi.

Mesfushori i Uellsit do t’i japë fund lidhjes së tij të gjatë me Arsenalin në fund të sezonit, pas marrëveshjes si para-kontratë me Juventusin për sezonin e ardhshëm, sipas SkySports.

28-vjeçari ka qenë me Arsenalin që nga viti 2008 dhe ka bërë mbi 300 paraqitje për klubin.

Kur e pyetën nëse lëvizja jashtë vendit do të përfitojë një nga lojtarët kryesorë të tij për ekipin kombëtar, Giggs i tha Sky Sports:

“Unë shpresoj kështu, ju keni parë efektin që ka pasur në Gareth Bale, ai do të shkojë në një klub të klasit të lartë, një nga më të mirët në botë. Kjo do t’ju përmirësojë si një lojtar.”

“Kur je një trajner kombëtareje, gjithçka që dëshiron është që lojtarët tuaj të luajnë dhe ai do të luajë në nivelin më të lartë”.

Giggs ishte duke folur pasi Klasa e 92’tës njoftoi se David Beckham kishte blerë 10 përqind të aksioneve në kampionatin e Ligës Kombëtare për promovimin e Salford City, duke e bërë Klasa e 92 aksionarët me shumicë në klub.

Beckham bashkohet me ekipet e ish-Trafford-it të vjetër Gary dhe Phil Neville, Nicky Butt, Giggs dhe Paul Scholes si pjesëtarë të klubit, të cilët janë në konkurim për promovim në Sky Bet League Two.

Ish klubi i tyre i Manchester United po përjeton një rilindje në formë që nga emërimi i Ole Gunnar Solskjaer, i cili ka fituar të shtatë ndeshjet e para në krye.

“Gjithkush është duke qeshur në këtë moment,” tha Giggs. “Ka një lëvizje masive rreth situates në klub.”

“Ne jemi duke luajtur futboll të vërtetë të mirë – për të radhitur shtatë fitore rresht merr shumë punë pa marrë parasysh se kush je. Ne duhet ta mbajmë atë vrull … ka një rrugë të gjatë për të shkuar, do të ketë pengesa por të gjithë janë të lumtur.”/TeleshkronjaPost/

Ndeshje e zjarrtë në Anfield, Liverpool fiton me rikthim / VIDEO

SPEKTAKËL NË ANFIELD. Kështu mund të thuhet ndryshe ndeshja e jashtëzakonshme ndërmjet Liverpool dhe Crystal Palace.

Përballje e cila prodhoi plot 6 gola në tempullin e Anfield Road, raporton Teleshkronja Post.

Edhe pse Liverpool e nisi keq ndeshjen duke pësuar gol në pjesëne parë, në minuten e 34′ nga Twonsend i C.Palace.

Kështu u mbyll pjesa e parë, ku më pas pjesa e dytë ishte spektakël në vete. Pas vetëm 1 minute lojë në pjesën e II, Salah barazon shifrat në 1-1.

Nuk vonoi shumë dhe 6 minuta më vonë Firmino kalon The Reds në epërsi në minuten e 53′.

Crystal Palace nuk dorëzohet dhe shënon në minutën e 65-të me anë të James Tomkins, kurse Salah kthen përsëri epërsinë për Liverpoolin në minutën e 75-të.

Liverpool në minutën e 89-të mbetet me një lojtar më pak pasi që Milner ndëshkohet me të kuq, kurse edhe dy gola u shënuan në pesë minuta shtesë.

Fillimisht ishte Mane që shënoi në minutën e dytë shtesë të takimit, kurse Max Mayer dridh Liverpoolin duke shënuar në minutën e katër shtesë.

Tabela e Premier League pas fitores së Liverpool :

​Aguero tallet në stol pas Jesus pësoi lëndim në kokë

Në pjesën e parë të ndeshjes mes Manchester Cityt dhe Wolves, sulmuesi brazilian, Gabriel Jesus, e pësoi një lëndim në kokë.

Megjithatë, ky lëndim nuk duket e shqetësoi shumë bashkëlojtarin e tij, Sergio Agueron, i cili po tallej në stol në momentin kur kamerat e kapën atë.

Pas fitoreve me rezultat 8-0 dhe 9-0 kundër Rotherhamit dhe Burton Albionit në dy ndeshjet paraprake, Manchester City pritej ta kishte më të vështirë në ndeshjen kundër Wolves mbrëmjen e së hënës, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, qysh në minutën e dhjetë, skuadra e Pep Guardiolës kaloi në epërsi, përmes golit të shënuar nga Gabriel Jesus. Vetëm disa minuta më vonë, Wolves mbeti me vetëm dhjetë lojtarë në fushë pasi që Willy Boly u ndëshkua me karton të kuq për një ndërhyrje ndaj Bernardo Silvës.


Edhe pse ndeshja ishte larg përfundimit, ajo ishte shumë afër për të përfunduar për Jesusin, i cili tentoi ta shënojë golin e tij të dytë pas një harkimi të Kyle Walkerit, mirëpo u përplas me shtyllën e portës.

Ky lëndim dukej se ishte mjaft serioz dhe ndeshja u ndalua menjëherë. Lojtarët në fushë ishin mjaft të shqetësuar për sulmuesin e ri dhe stafi mjekësor i erdhi atij shpejt në ndihmë. Megjithatë, Aguero nuk dukej shumë i shqetësuar.

Sipas procedurave të zakonshme në raste të tilla, Aguero do të duhej të ishte ngritur dhe t’i bënte disa ushtrime përreth fushës. Megjithatë, kur kamerat e kapën atë, ai ishte duke buzëqeshur teksa bënte me shaka disa ushtrime të vogla në stol.

Megjithatë, vetëm pas disa minutave, Jesus arriti ta vazhdonte lojën dhe madje arriti ta shënojë edhe golin e tij të dytë, këtë herë nga pika e penalltisë. Në minutën e 75-të, Aguero hyri në lojë në vend të tij.

United i Solskjaer nuk ndalet, mposht edhe Tottenham

Një super Manchester Unitedi ka shënuar një fitore të rëndësishme me rezultatin minimal 1-0 si mysafir ndaj Tottenhamit në kuadër të xhiros së 22-të në Premierligë të dielën në “Wembley”.

Ole Gunnar Solskjaer po vazhdon me ecurinë e shkëlqyer të fitoreve radhazi, gjithsej gjashtë prej se erdhi në vend të të shkarkuarit, Jose Mourinhos.

Në gjashtë ndeshjet e tij, norvegjezi ka marrë gjashtë fitore, pesë në Premierligë e një në FA Cup.

Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Marcus Rashford në minutën e 45’ të pjesës së parë, pas një asistimi të shkëlqyer nga Paul Pogba.

Tottenhami konsiderohej si kundërshtari më i vështirë për Solskjaer që prej se mori detyrën e trajnerit, dhe ky i fundit e kaloi me sukses edhe këtë pengesë, dhe tani ka pikë të njëjta m Arsenalin në pozitën e pestë, nga 41 sosh.

Në ndeshjen e ardhshme “Djajtë e Kuq” presin në shtëpi Brightonin, kurse Tottenhami luan si mysafir ndaj Fulhamit.

Paraqitje fantastike pati edhe portieri i Manchester United, David De Gea, i cili bëri disa super pritje duke i mohuar golin Tottenham.

 

Fitorja e parë për vitin 2019, Shaqiri titullarë / VIDEO

Pasi e shijuan disfatën e parë në Premier League këtë sezon nga kampioni në fuqi Manchester City, lideri Liverpooli e ka gjetur përsëri rrugën e fitores duke e mposhtur 1-0 Brightonin në “Amex Stadium”.

“TheReds” i fituan tri pikë tjera të rëndësishme në luftë për titull kampioni në ligën angleze, dhe tani i ikin shtatë pikë ndjekësit të parë Manchester Cityt.

Fitorja erdhi falë golit të Mohamed Salah nga penalltia, i cili ishte i 14-ti për egjiptianin deri tani këtë sezon, transmeton Teleshkronja Post.

Liverpooli e nisi qetë takimin dhe iu desh pothuajse gjysmë ore lojë për ta rrezikuar seriozisht portën e Brightonit.

Në minutën e 27-të, Xherdan Shaqiri ishte shumë pranë ta kalojë skuadrën e Jurgen Kloppit në epërsi me një gol të pazakontë për të, por goditja e tij me kokë nga rreth pesë metra përfundoi pranë shtyllës së djathtë të portierit kundërshtar.

Por, pesë minuta brenda pjesës së dytë, Mohamed Salah u ndal në zonë pasi u tërhoq prej fanelle nga Martin Montoya. Gjyqtari dha penallti për Liverpoolin, të cilën egjiptiani e konkretizoi në gol.

Ky gol qe i mjaftueshëm për të kuqtë që të fitojnë dhe të shkojnë në kuotën e 57 pikëve.

Fitorja e Liverpoolit ka mundur të ishte shumë bindëse sikur Roberto Firmino dhe Mohamed Salah t’i shfrytëzonin mundësinë që patën deri në fund.

Më pak se 20 minuta para fundit, Klopp e zëvendësoi Shaqirin me James Milnerin.

Liverpooli tani mbledh plot 57 pikë pas 22 ndeshjeve, shtatë më shumë se Manchester City në vendin e dytë, që ka një ndeshje më pak të zhvilluar, megjithatë.

Ekipi i Brighton mbetet në vendin 13-të me 26 pikë./TeleshkronjaPost/

 

Man City ia shkakton humbjen e parë Liverpool në PL / VIDEO

Manchester City e ka mposhtur Liverpoolin 2-1 në Etihad Stadium, në ndeshjen direkte në garën për kreun e tabelës në Ligën Premier.

Rastin më të mirë në minutat e para të takimit e patën mysafirët. Sadio Mane krijoi hapësirë në zonë, pranoi një top fantastik nga Mohamed Salah dhe goditi nga afërsia, mirëpo ishte i pafat pasi topi u përplas në shtyllë.

Më pas, John Stones në përpjekje për ta larguar topin e goditi portierin Ederson dhe topi për pak sa nuk e kaloi vijën fatale, por mbrojtësi ishte vendimtar në largimin e tij.

Rezultati u zhbllokua në minutën e 40-të. Sergio Aguero pranoi një top në zonë nga Bernardo Silva dhe nga një pozitë e vështirë arriti të shënojë. Me epërsi të vendasve, skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë, Redsat e barazuan rezultatin. Andrew Robertson e priti një harkim në zonë dhe e dërgoi topin me shpejtësi drejt Roberto Firminos, i cili e futi në rrjetë (64’).

Megjithatë, gëzimi i mysafirëve nuk zgjati shumë, pasi nikoqirët e rikthyen epërsinë. Leroy Sane pranoi një asistim nga Raheem Sterling dhe goditi për ta ndëshkuar Alissonin (72’).

Xherdan Shaqiri e zëvendësoi Sadio Manen në minutën e 77-të, mirëpo nuk arriti t’i ndihmonte skuadrës së tij për të nxjerrë rezultat pozitiv nga ky takim. Në anën tjetër, portieri i Kosovës, Arijanet Muriqi, ishte portieri i dytë në bankën rezervë të ekipit vendas.

Me këtë fitore, Manchester City ngritet në kuotën e 50 pikëve, katër më pak se lideri Liverpool dhe pritet të shohim një garë interesante në vazhdim të sezonit. Vlen të theksohet se kjo ishte humbja e parë e ‘Redsave’ këtë sezon.

Në xhiron e ardhshme, skuadra e Jurgen Klopp luan në udhëtim te Brighton & Hove Albion, kurse ekipi i Pep Guardiolas është nikoqir i Wolverhampton Wanderers.

What A Goal that is You beauty @aguerosergiokun #MCILIV pic.twitter.com/mSP7DJaFce

— Team Sergio kun Aguero (@TeamkunAguero10) January 3, 2019

FORMACIONET ZYRTARE: Manchester City – Liverpool / FOTO

Sapo kemi hyrë në vitin 2019 dhe kemi mundësinë ta shohim ndoshta ndeshjen më të bukur të vitit, atë mes Liverpool dhe Manchester City.

Manchester City sonte pret Liverpoolin në një ndeshe për “jetë a vdekje”. Një fitore do ta ofronte skuadrën e Pep Guardiolës në vetëm 4 pikë dallim me Liverpoolin, derisa një barazim apo një humbje do ta largonte atë edhe më larg titullit të kampionit.

City, vitin e kaluar e fitoi Premier Ligën me më shumë se 100 pikë, por sivjet Jurgen Klopp e përforcoi Liverpoolin dhe dëshiron që sezonin ta përfundojë pa asnjë humbje.

Liverpool në këtë ndeshje hynë pas 8 fitoreve radhazi në Premier Ligë derisa Manchester City ka pësuar tri humbje vetëm gjatë muajit dhjetor, kundër Chelseat, Crystal Palace dhe kundër Leicester Cityt.

E për këtë ndeshje të dy trajnerët kanë zgjedhur formacionet e tyre më të mira që kanë në dispozicion.

Formacionet zyrtare të dy skuadrave :