Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Dita D: Liverpool dhe Man City për titullin e Premierligës, formacionet zyrtare

Sot nga ora 16:00 fillojnë ndeshjet e Premierligës, ku si Manchester City dhe Liverpool luajnë ndeshjet vendimtare.

Manchester City i shkon mysafirë Brightonit në Falmer Stadium, transmeton Teleshkronja Post.

Qytetarët një ndeshje para fundit të ligës, kanë 95 pikë dhe i duhet fitorja që të shpallet kampion.

Vetëm rezultati i fitores do t’i kryente punë Guardiolas, pasi nëse barazon ose humbë dhe në rast fitoreje nga The Reds, atëherë ekipi i Klopp shpallet kampion.

Formacioni zyrtarë i Manchester City :

Formacioni zyrtarë i Brighton :

🔢 Here’s how Albion line up for their final @premierleague match of the season against @ManCity at the Amex…

👀 Anthony Knockaert and Beram Kayal return for Solly March and Dale Stephens.

📲 Matchday Live is presented by @SnickersUKcom.#BHAFC 🔵⚪️ pic.twitter.com/wqGeTXZPzK— Brighton & Hove Albion ⚽️ (@OfficialBHAFC) May 12, 2019

___________________________________________________________________________

Liverpool vs Wolves

Në anën tjetër Liverpool pret Wolves në Anfield Road, pas kualifikimit në finale të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Jurgen Klopp me çdo kusht e dëshiron fitoren dhe të pres gabimin nga Man City dhe të festojë titullin e 19 në histori.

Aktualisht The Reds kanë 94 pikë, një më pak se Citizens dhe shpresojnë të fitojnë tiullinë për herë të parë pas më shumë se 25 vitesh.

Formacioni zyrtarë i Liverpool kundër Wolves :

Formacioni zyrtarë i ujqërve, Wolves :

City i falet Kompany dhe super golit të tij / Video

Asnjëherë nuk ishte i preferuari i Pep Guardiolas që prej se spanjolli erdhi në Manchester City, por belgu Vincent Kompany ia siguroj ndoshta fitoren më të rëndësishme ‘Qytetarëve’ me një gol pak para fundit të ndeshjes.

Dhe çfarë goli, gjithashtu. Një goditje spektakolare. Goli që do të mbahet mend dhe do të përsëritet dekada nga tani. Kompany ka fituar shumë tituj dhe ka shumë kontribute standarde nga një lojtar me setin e tij të aftësive.

Kjo sonte ishte ndryshe. Kjo ishte Paul Breitner 1974 World Cup ndryshe. Ky ishte një mbrojtës qëllimi ëndrra e shënuar, transmeton Teleshkronja Post.

Kompany goditi topin rreth 35 metra larg nga goli i Leicester.Kompany priti pasimin dhe ishte gati ta lëvizë atë, gjithashtu. Leicester nuk e priti

Pra Kompany avanconte ndoshta më shumë se zakonisht në fushë dhe: pow. Topi i goditur me këmbën e djathtë si një raketë, drejt në këndin e majtë të Kasper Schmeichel.

Ky ishte goli i parë i Kompany-it që nga data 7 prill 2018, ndoshta më i vlefshmi në karrierën e veteranit të kombëtares belge.

Me këtë triumf ekipi i Guardiolas përsëri rikthehet në krye të tabelës me një pikë më shumë se The Reds./TeleshkronjaPost/

Rënditja e PL vetëm një ndeshje para fundit të sezonit.

Shaqiri futet në lojë dhe asiston tek goli i fitores dhe mbanë në garë për titull Liverpoolin / Video

Liverpool fitoj një ndeshje të jashtëzakonshme ndaj Newcastle United, në minutat e fundit të ndeshjes 2-3.

Ndeshja po shkonte si mos më keq për The Reds gjatë pjesës së dytë, ku Mohamed Salah u lëndua, loja ishte barazim.

Por Jurgen Klopp bëri dy zëvendësime, Xherdan Shaqiri dhe Divock Origi, lojtarë të cilët ia kanë fituar ndeshjen sonte Liverpoolit, shkruan Teleshkronja Post.

Momenti vendimtarë për Liverpoolin ishte minuta e 85 kur pas një ndërhyrje ndaj Fabinhos afër zonës, Van Dijk i thotë Shaqirit të harkojë dhe Xherdani e bëri për mrekulli duke gjetur në zonë Origin i cili shënoj golin e fitores.

Përkundër që Liverpooli e ka aktualisht pozitën e parë në tabelën e Premierligës, gara për titull është ende në duart e Manchester Cityt, që do ta zhvillojë ndeshjen e kësaj xhiroje të hënën. Për momentin, Liverpooli i ka dy pikë dhe një ndeshje më shumë sesa skuadra e Pep Guardiolës./TeleshkronjaPost/

Formacionet zyrtare: Benitez me Newcastle luan ndaj ish-klubit, Liverpool / Foto

Sonte nga ora 20:45 Liverpool luan ndeshje tejet të rëndësishme kundër Newcastle si mysafirë.

Për më tepër, ish-trajneri i The Reds, Rafa Benitez gjendët në taborin e Newcastle dhe nëse fiton apo barazon, ia humbë të gjitha gjasat për titull të Premier Ligës.

Të dy trajnerët kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e sontme, ku edhe sonte përsëri Shaqiri është rezervist, shkruan Teleshkronja Post.

Formacioni zyrtarë i Newcastle-it të Benitezit :

Formacioni zyrtarë i Liverpoolit të Jurgen Klopp :

Sonte do të shihet se sa ka ndikuar humbje e ekipit të Klopp nga Barcelona, dhe a është në gjendje të përgjigjet pozitivisht./Teleshkronja Post/

Paul Merson me parashikimet javore në Premier Ligë

A mundet Man City të vulosë titullin e Premier League këtë javë ose Liverpool do të bëjë një goditje të vonshme? Cila do të jetë kthesa e fundit në një garë të shkëlqyeshme për katër vendet e para? Ja çfarë mendon njeriu magjik, Paul Merson (ekspert dhe analist futbolli) …

Me një nga garat më të forta të titullit në vitet e fundit, gara për katër të parët ende duhet të zgjidhet dhe Cardiff gjithashtu shpreson të trondisë shanset dhe të shmangë rënien nga liga, fundjavën e parafundit të Premierligës është një futboll i madh.

Pra, si do të zhvillohet gjithë kjo? Ja se si Paul Merson po e parashikon atë:

Bournemouth vs Tottenham Hotspur, të shtunën

Tottenham duhet të marrë diçka, sepse nëse Chelsea ose Arsenal marrin pikë që do ta bëjnë jetën të vështirë, por ata janë ende në Ligën e Kampionëve – ata janë ende në të dhe mendoj se lojtarët do të jenë pak si ata kundër West Hamit. Do të mendojnë për atë lojë të mërkurën ndaj Ajaxit.

Bournemouth ka një të shkuar. Loja e tyre kundër Fulhamit dhe e meritonin, shkuan në Southampton dhe nuk ishin kurrë në lojë, por pastaj morën një nga synimet e sezonit. Ata do të shkaktojnë probleme dhe mendoj se Spurs do të pushojë lojtarët.

PARASHIKIMI I PAULI MERSON: Bournemouth 2-1 Tottenham

West Ham vs Southampton, e shtunë.

Shikoni West Hamin, mendoni, ata do ta mundin Huddersfield lehtë, por me një gol në minutën e fundit për të shënuar vendin e katërt. Ata duhet të kishin fituar kundër Manchester United, në Tottenham ata fituan.

Southampton do të ketë një të shkuar edhe, mënyrën se si ata janë ngritur tani. Të dyja skuadrat janë të sigurta, është gjithmonë e rëndësishme të fitosh ndeshjen e fundit në shtëpi.

PARASHIKIMI I PAUL MERSONIT: West Ham 3-2 Southampton

Wolves vs Fulham, e shtunë.

Fulham duket një ekip shumë më i mirë se sa ata më parë, dhe po presin ta marrin një trajner të ri, përcjellë Teleshkronja Post.

Wolves duhet ta shohin atë për sezonin e ardhshëm, ekip që ka potencial.

PARASHIKIMI I PAUL MERSON: Wolves 3-1 Fulham

Cardiff vs Crystal Palace, e shtunë.

Cardiff duhet të fitojë këtë dhe të shkojë në Manchester United në ditën e fundit duke e ditur se duhet të fitojë, nuk ka asnjë pikë që po shkon atje tashmë. Nëse je vetëm një lojë larg qëndrimit në ligë, ke një shans. Çdokush mund të fitojë një lojë të vetme.

Nëse C.Pallace do të kthehet dhe Cardiff do të shkojë me ta, ka vetëm një fitues – por tifozët e tyre nuk do të kishin parasysh një fitore të Cardiffit.

PARASHIKIMI PAULIT: Cardiff 1-0 Crystal Palace

Newcastle vs Liverpool, të shtunën

Ju shpresoni Liverpool fiton, sepse ndryshe ju shikoni në atë dhe fakti që ata humbën 3-0 në Barcelonë, dhe nëse ata tërheqin këtu sezonin e tyre në katër ditë. Mendoj se ata do të fitojnë, natën tjetër ata sapo kanë dalë kundër një klubi të jashtëzakonshëm. Ata nuk e meritojnë sezonin e tyre për një huqje. Ata duhet të tentojnë të paktën deri në ditën e fundit.

Newcastle do ta bëjë atë një natë të gjatë për ta, ata zakonisht i kanë qejf ndeshjet me presion, ata nuk duhet të argëtojnë, tifozët e tyre e dinë se çfarë janë ata, ata do ta bëjnë të vështirë dhe do të jetë e vështirë.

PARASHIKIMI I PAUL: Newcastle 0-2 Liverpool

A do të ndikohen Liverpool nga disfata e tyre 3-0 ndaj Barcelonës në mesjavë?

Chelsea vs Watford (e diel, ora 14)

Nëse dikush thotë se duhet të mundësh Watford në shtëpi për të hyrë në Ligën e Kampionëve, do ta bëje atë, mendoj se Chelsea do fitoj.

Watford janë një skuadër e vështirë për të luajtur kundër.

PREDIKTET E PAULIT: Chelsea 2-1 Watford

Huddersfield vs Manchester United, e diel.

Çdo gjë më pak se 0-4 është zhgënjyese. Me siguri United duhet të ketë municion për të shfryrë ato ndaj Huddersfield.

PREDIKTET E PAULIT: Huddersfield 0-4 Manchester United

Arsenali vs Brighton, e diel

Nëse Cardiff ka fituar tashmë, është koha e panikut për Brightonin. Unë nuk mund të shoh asgjë, por një fitore Arsenal, ata duhet të fitojnë për të mbajtur presion mbi Chelsean dhe United.

PREDIKTET E PAULIT: Arsenal 3-0 Brighton

Manchester City vs Leicester, e hënë.

Goli i Sergio Aguero në Burnley gjatë fundjavës së kaluar mbajti Manchester City në vendin e parë në PL.

Unë e kam parë këtë ekip të Leicester dhe ata janë një ekip i mirë. Manchester City ka një të shkuar, dhe ata do kenë probleme me ritmin e Vardy.

PAJTJET PREDIKUALE: Manchester City 2-0 Leicester City./TeleshkronjaPost/

Goli u muajit në Premierligë: Mohamed Salah, Eden Hazard apo James Maddison ?

U shënuan disa gola spektakular gjatë muajit prill në Premier Ligën angleze, padyshim mund të quhet muaji i golave të jashtëzakonshëm.

Egjiptiani Mohamed Salah është më i nominuari këtë muaj me dy gola, ose thënë më mirë super gola.

Këta janë disa nga top golat e shënuar, gola të vequar nga Salah, Hazard, Madison, Babel, Hendricks, Digne :

 • Mohamed Salah – Southampton vs LIVERPOOL – Prill 5
 • James Maddison – Huddersfield vs LEICESTER – Prill 6
 • Eden Hazard – CHELSEA vs West Ham – Prill 8
 • Mohamed Salah – LIVERPOOL vs Chelsea – Prill 14
 • Lucas Digne – EVERTON vs Man Utd – Prill 21
 • Jeff Hendrick – Chelsea vs BURNLEY – Prill 22
 • Gonzalo Higuain – CHELSEA vs Burnley – Prill 22
 • Ryan Babel – FULHAM vs Cardiff – Prill 27

Cili ishte goli i muajit prill sipas jush ? Votoni më poshtë duke zgjedhur të preferuarin tuaj…/Teleshkronja Post/

Zyrtarisht Shoqata e Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 i ndanë çmimet

Virgil van Dijk dhe Vivianne Miedema kanë fituar çmimin e Lojtarit të Vitit të Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë për 2018-19 në Premier Ligë.

Mbrojtësi i Liverpoolit, Van Dijk, 27 vjeq, mundi Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Sadio Mane dhe Eden Hazard në votimin e lojtarëve.

Sulmuesja e Arsenalit, Miedema, 22, mundi Steph Houghton, Nikita Parris, Keira Walsh, Erin Cuthbert dhe Ji So-Yun.

Raheem Sterling fitoj çmimin e lojtarit më të mirë të ri, raporton Teleshkronja Post.

Klubi i Manchester City gjithashtu siguroi fitues për dy çmime të tjera.

Van Dijk ka sukses nga skuadra e Liverpoolit pas Mohamed Salah, i cili fitoi për 2017-18, dhe është mbrojtësi i parë që merr çmimin qysh nga ish lojtari i Chelsea, qendërmbrojtësi John Terry në vitin 2005. /TeleshkronjaPost/