Kush është mbrojtësi më i mirë në botë sipas Van Dijk ?

Mbrojtësi i Liverpoolit, Van Dijk ka deklaruar se Sergio Ramos nuk është qendër-mbrojtësi më i mirë në botë.

Më shumë se Ramosin, holandezi thotë se e pëlqen Rahpahel Varanen, lojtarin tjetër Madrilen që luan po në këtë pozitë, shkruan Teleshkronja Post.

“Ramos nuk është qendër-mbrojtësi më i mirë në botë. Ai është një lojtar i madh dhe unë e respektoj atë për atë që ai ka fituar, por jo Raphaël Varane është i preferuari im, një mbrojtës i shkëlqyer, i ri dhe që ka fituar shumë”, u shpreh Van Dijk.

Van Dijk nuk e di nëse Ramos e dëmtoi qëllimisht Salah, por thotë se me largimin e egjiptianit nga fusha ndryshoi edhe mentaliteti i Real Madridit.

“Pas dëmtimit të tij, papritmas Marcelo, Benzema dhe Ronaldo filluan të sulmonin në krahun e djathtë ku ishte Alexander-Arnold, duke e lënë të lirë anën e djathtë të mbrojtjes se tyre, diçka që nuk do ta bënin nëse Salah do të ishte në fushë”, bëri të ditur Van Dijk.

27 vjeçari shpreson që Salahu do të ketë mundësinë për të luajtur edhe një finale të Champions Leagues dhe për ta fituar atë.

Super ndeshje nga Shaqiri, Zvicra fiton me rikthim kundër Belgjikës / VIDEO

Zvicra ka befasuar të gjithë duke fituar ndaj kombëtarës akualish më të fortë në botë, Belgjikës me rezultat 5-2 në Grupin 2 të Ligës A në kuadër të Nations League.

Vendasit ishin më të mirë, besuan te fitorja dhe në fund me meritë e arritën, transmeton Teleshkronja Post.

Goli i parë në takim erdhi nga mysafirët, Thorgan Hazard shënoi në minutën e dytë, pastaj nuk vonoi edhe i dyti në minutën e 17-të.

Vendasit u përgjigjën me dy gola të shpejtë për pesë minuta, fillimisht nga pika e bardhë shënoi Ricardo Rodiguez (26′), pastaj Haris Seferovic (31′) pas asistimit nga Xherdan Shaqiri.

Zvicra kaloi në epërsi në minutën e 44-të me golin e Seferovic dhe me rezultatin 3-2 përfunduan 45-të minutat e parë.

Ishte Shaqiri edhe një herë që doli në skenë, këtë herë duke asistuar për 4-2 te Nico Elvedi (62′).

Seferovic kompletoi het-trikun në minutën 84, Shaqiri ishe pjesëmarrës në aksion, duke pasuar


bukur topin me thembër te asistuesi Kevin Mbabu.

Pas kësaj fitore Zvicra e përfundoi grupin në vendin e parë me nëntë pikë, aq sa Belgjika, por me gol dallim më të mirë. Në vendin e fundit mbeti Islanda me asnjë pikë.

Tani Zvicra do të vazhdojë tutje në Ligën e Kombeve ku do të luajë në gjysmëfinalet me fituesit e grupeve nga Liga A. Kundërshtari i radhës do të mësohet me anë të shortit me 3 dhjetor.

Vendin e parë tashmë e kanë siguruar Portugalia dhe Anglia, tani ka mbetur Franca/Holanda./TeleshkronjaPost

“A mund t’ia dalë Messi në një natë të ftohtë në Stoke?”

Shakaja e tifozëve të futbollit pas çdo paraqitje të madhe të Leo Messi , tifozët e klubeve tjera shfaqeshin me pyetjen e famshme: “A mund t’ia dilte Messi në një të martë të ftohtë dhe me shi në Stoke?”.

Dhe më në fund njeriu i pesë Topave të Artë, nëntë titujve La Liga, gjashtë Kupa të Mbretit, katër Liga të Kampionëve dhe 566 golave me Barcelonën dhe 65 tjerë me Argjentinën, i është përgjigjur kësaj pyetje, shkruan Teleshkronja Post.

“Ata duhet të shohin fushat ku kam luajtur në Rosario”, ka thënë Messi për shkurt dhe mirë, duke iu treguar se fushat ku fillimisht ka luajtur ai në Argjentinë ishin edhe më vështira.

Leo asnjëherë nuk ka luajtur deri më tani në stadiumin Bet365 të Stoke City, dëshira e shumë tifozëve do ishte ta shikojnë argjentinasin një herë ndaj skuadrës angleze, por kjo duket e vështirë duke ditur gjendjen e Stoke.

Stoke aktualisht luan në Championship (kampionati i dyte elitar anglez) dhe renditet në vendin e 14.

Pra, një përballje Barcelona-Stoke në një garë evropiane me shumë mundësi është e pamundur edhe për shumë vite, kështu që shpresojmë në një miqësore.

Klubi i parë i Messit ishte Newell’s Old Boys, i cili është klubi i vendlindjes së tij, Rosario.

Zvicër vs Belgjikë; në formacionet zyrtare startojnë dy shqiptarë / FOTO

Përfaqësuesja e Zvicrës është nikoqire e Belgjikës për ndeshjen e vlefshme për Grupin 2 të Ligës A, në kuadër të Ligës së Kombeve.

Nga tri ndeshje të zhvilluara, Helvetikët i kanë fituar dy dhe një e kanë humbur, ashtu që mbajnë vendin e dytë në grup me gjashtë pikë, shkruan Teleshkronja Post.

Formacioni startues i Zvicrës: Sommer, Mbabu, Elvedi, Freuler, Seferovic, Xhaka, Fernandes, Rodriguez, St. Zuber, Klose, Shaqiri.

Formacioni startues i Belgjikës: Courtois, Alderweireld, Kompany, Witsel, Tielemans, E. Hazard, Mertens, Meunier, T. Hazard, Boyata, Chadli.

Anglia ‘tmerron’ Kroacinë në fund, ja kush kualifikohet nga grupi 4 / VIDEO

Anglia ka fituar me rikthim 2-1 ndaj Kroacisë në ndeshjen e fundit të vlefshme për Grupin 4 të Ligës së Kombeve dhe kështu dalin si fitues të këtij grupi.

Pjesa e parë e ndeshjes i takoi vendasve anglezë, të cilët patën disa raste të mira të shënimit, përkundër vetëm një rasti të kroatëve, transmeton Teleshkronja Post.

Rastet më të mira në këtë pjesë ishin ato të Raheem Sterling (11′), Harry Kane (12′, 16′) dhe ai i Ivan Perisic (38′), por goditjet e tyre u ndaluan nga portierët.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë më e barabartë, me Anglinë që kishte posedimin, por Kroacinë që ishte më konkrete.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 57-të të ndeshjes, ku sulmuesi Andrej Kramaric, shënoi një gol të bukur për 0-1 pasi dribloi disa lojtarë vendas.

Pas këtij goli, Anglia filloi sulmet dhe mori kontrollin e lojës deri tek gjetja e golit të barazimit, por edhe ai i epërsisë.

Ishte zëvendësuesi Jesse Lingard (78′), i cili shfrytëzoi për mrekulli një tollovi në mbrojtjen e kroatëve duke shënuar për 1-1.

Në minutën e 86-të, Anglia arriti të gjej edhe golin e dytë me anë të Harry Kane, i cili shënoi për 2-1 dhe ia siguroi një fitore të madhe kombëtares së tij.

Pas kësaj fitore, Anglia e fiton Grupin 4 të Ligës A me shtatë pikë, duke lënë pas vete Spanjën në vendin e dytë me gjashtë pikë dhe Kroacinë me katër pikë.

Pritja e zjarrtë ‘Dardanët’ për Kosovën pas fitores kundër Maltës / VIDEO

Ekipi i Kombëtares së Kosovës u prit nga tifozët, “Dardanët”, të cilët i pritën në aeroportin ‘Adem Jashari” pas fitores kundër Maltës.

“Dardanët” e turpëruan Maltën në shtëpi me fitore me rezultat 5-0 në ndeshjen e vlefshme për Gupin 3 të Ligës D në Ligën e Kombeve. Golat u shënuan nga Vedat Muriqi, Benjamin Kololli, Donis Avdijaj dhe Milot Rashica.

Kombëtarja u rikthye në Prishtinë në orën 2 të mëngjesit, dhe Dardanët kishin shkuar në aeroport për t’ia dhënë atyre pritjen e merituar pas fitores.

“Sna ndal as shiu, e dojna borën; Jetojmë për Shqipni, Vdesim për Kosovën”, shkruhet në mbishkrimin e videos së postuar nga tifozët e Kosovës.

Kosova e luan ndeshjen vendimtare të martën në “Fadil Vokrri”, kundër Azerbajxhanit. Barazimi ose fitorja do ta shpallte Kosovën fituese të grupit dhe ngritët në Ligën C./TeleshkronjaPost/

“Bale, mund të ma japësh avionin tënd ta dërgoj familjen në Shqipëri.”

Chris Gunter do të bëhet lojtari më me shumë ndeshje për Uellsin të martën mbrëma në miqësoren që do të luajnë në Shqipëri.

Mbrojtësi 29-vjeçar ka bërë shaka gjatë një interviste duke thënë se do i kërkojë Gareth Bale avionin e tij privat për të sjellë familjen e tij në Tiranë, më pas për të udhëtuar për në Elbasan, transmeton Teleshkronja Post.

“Unë do ta pyes nëse mund të më japë hua avionin e tij. Shqipëria nuk është vendi i lehtë për të shkuar por nëse tifozët e Uellsit e bëjnë këtë, jam i sigurt se mund të gjej një zgjidhje edhe unë”, tha fillimisht Gunter.

“Unë po përpiqem që të marr familjen atje, por e di që do të më shohin nga diku tjetër nëse nuk ia dal, sepse kështu kanë bërë përgjatë gjithë karrierës sime”, shtoi ai.

Trajneri Rayn Giggs konfirmoi se mbrojtësi do të jetë në fushë nga minuta e parë në “Elbasan Arena”, për këtë fakt lojtari po mendon që të ketë familjen pranë në ndeshjen jubile të tij, por distanca e largët e ka bërë atë të mendojë të përdorë avionin e Bale.

A do ia japë Bale, le të presim e të shohim!