Lampard kërkon fitoren e parë, formacionet zyrtare: Norwich vs Chelsea

“Të Kaltërit” janë në kërkim të fitores së parë në ndeshje me karakter garues këtë sezon.

Këtë fitore do të tentojnë ta marrin sot në “Carrow Road”, ku “Kanarinat” janë të pamposhtur gjatë vitit 2019.

Frank Lampard shpreson se hera e tretë do të jetë me të vërtetë me fat për të në mënyrë që të sigurojë fitore në ndeshjen e sotshme kur Norwich Cityt, në kuadër të xhiros së tretë të Premierligës, në orën 13:30.

Ndeshjet kundër Manchester Unitedit dhe Leicesterit e kanë sjellë vetëm një pikë për skuadrën e Stamford Bridge, të cilët megjithatë kanë shijuar formë të mirë në fushë.

Ndërsa, Norwichi këtë sezon është kthyer në Premierligë, pas katër sezoneve në kategoritë më të ulëta të futbollit në Angli. Ata siguruan fitore 3:1 në xhiron e kaluar dhe do të tentojnë ta vazhdojnë këtë ecuri të mirë edhe sot, megjithatë do t’u mjaftonte edhe barazimi.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave Norwich vs Chelsea:

Inter i jep Icardi fanellën numër 7

Mauro Icardi ka qenë i lidhur me një largim nga Interi gjatë gjithë verës, me Juventusin dhe Napolin pikat më të mundshme të largimit, por Interi i ka dhënë Argjentinasit një numër të fanellave të profilit të lartë dhe kjo ka ngritur shumë vetulla në Itali.

Klubi nga Milano publikoi listën e tyre të numrave të fanellave për sezonin 2019/20 këtë të premte dhe Icardi i është dhënë Nr.7, pasi Nr.9 që ai më parë kishte veshur iu dorëzua nënshkrimit të ri Romelu Lukaku.

Icardi madje mori pjesë në trajnime nën urdhërat e Antonio Conte të Premten, megjithëse ai nuk mori pjesë në seancën taktike.

Prania e tij e thjeshtë në stërvitje ka çuar në spekulime se Icardi mund të qëndrojë në klub pavarësisht të gjitha zërave për një dalje verore.

Kjo mund të nënkuptojë se nuk ka vend për Alexis Sanchez në Inter, pasi ai pritej të bashkohej me Lukakun në transferimin nga Manchester United në Stadio Giuseppe Meazza.

ZYRTARE: Lojtarët e ftuar nga Zidane për ndeshjen kundër Valladolid

Zinedine Zidane ka emëruar skuadrën e tij prej 19 lojtarësh përpara ndeshjes së Real Madridit me Real Valladolid të shtunën në mbrëmje, francezi la jashtë Alvaro Odriozola dhe Ferland Mendy.

Veçohet, James Rodriguez, i cili gjithashtu u përfshi në skuadër për tu përballur me Celta Vigo fundjavën e kaluar, mund të bënte debutimin e tij të dytë në Real Madrid këtë fundjavë, pas tre vitesh.

Gareth Bale, ndërkohë, gjithashtu është përfshirë dhe ka të ngjarë të startojë në stadiumin Santiago Bernabeu pas një shfaqje mbresëlënëse në fitoren 3-1 në Balaidos.

Real Madrid do të duhet të heqë dorë nga një lojtar para vetë ndeshjes, kështu që Diego Altube – portieri i zgjedhjes së tretë – pritet të jetë lojtari i lënë në minutën e fundit.

Megjithë fillimin në Vigo, Odriozola është lënë jashtë pas rikthimit të Dani Carvajal nga një pezullim një-ndeshje, ndërsa Mendy nuk e ka marrë veten plotësisht nga dëmtimi që mori në para-sezon.

Fede Valverde u la në jashtë kundër Celta, por ai është emëruar në skuadër për lojën Valladolid dhe do të marrë vendin e pezulluar Luka Modric.

Madridi ka pesë lojtarë të padisponueshëm për shkak të lëndimit: Eden Hazard, Rodrygo Goes, Marco Asensio, Brahim Diaz dhe Mariano Diaz.

Skuadra e 19 lojtarëve të Real Madrid për t’u përballur me Valladolid:

Portierët: Keylor Navas, Thibaut Courtois dhe Diego Altube.

Mbrojtësit: Dani Carvajal, Eder Militao, Sergio Ramos, Raphael Varane, Nacho, Marcelo.

Mesfushorët qendrorë: Toni Kroos, Casemiro, Fede Valverde, James Rodriguez, Isco.

Sulmuesit: Karim Benzema, Gareth Bale, Lucas Vazquez, Vinicius Junior, Luka Jovic.

Konferenca e Zidanes para ndeshje kundër Real Valladolid

Zinedine Zidane doli në dhomën e mediave në Real Madrid City, pas sesionit të fundit të stërvitjes së skuadrës së tij para takimit të së shtunës me Real Valladolidin në Santiago Bernabéu.

Bosi i Los Blancos e shqyrtoi takimin në termat e mëposhtëm: “Së pari dhe më kryesorja, ne jemi të ngazëllyer që do të kthehemi në stadiumin tonë 100 ditë nga ndeshja jonë e fundit këtu. Lojtarët janë me të vërtetë të lumtur që po fillojnë një sezon tjetër me një lojë në Bernabéu para mbështetësve tanë”.

“Nuk është një lojë e thjeshtë, nuk ka lojëra të lehta këtu, ka lojëra të drejtpërdrejta. Në ditët e sotme thjesht nuk mund të thuash që je kundër Valladolid dhe do të fitosh. Në futboll, duhet të dalësh dhe vërtetojeni atë në fushë. Valladolid ka bërë një fillim të mirë të sezonit të LaLigas, herën e fundit raundin që ata patën një vit të mirë, ata janë një ekip i guximshme dhe do të vijnë këtu duke kërkuar për të dhënë një ecuri të mirë dhe ne duhet të përqëndrohemi në riprodhimin e asaj që bëmë në Vigo dhe të përpiqemi të bëjmë edhe më mirë “.

Francezi u pyet edhe rreth së ardhmes të Keylor Navas, për të cilin thuhet se do transferohet tek PSG.

“Ai është, ka qenë dhe do të jetë gjithmonë një lojtar i rëndësishëm për ne dhe mundësinë e largimit nuk është diçka që po e konsideroj. Ai është këtu dhe ne nuk mund ta kontrollojmë atë që ndodh jashtë ketij ambiemti. Ai dëshiron të luajë, të jetë pjesë e gjërat dhe vërtetoni se ai është një lojtar i mirë, si pjesa tjetër e tij, dhe kjo është ajo për të cilën po punon. Kjo është gjëja më e rëndësishme për një trajner. Ai gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë një profesionist i madhë. Nuk ka asnjë ndryshim në situatën e tij. Do të keni shumë ndeshje dhe unë do të luaj edhe me atë “.

Situata e Gareth Bale dhe James Rodriguez : “Ndryshimi para disa ditëve dhe sot për Bale është se ai tash do të qëndroj në ekip. E njejta edhe për James Rodriguez, është lojtarë i yni dhe e dijmë kualitetin e tij.

Ndërsa kur u pyet rreth skuadrës aktuale dhe transferimeve :

“Ne jemi gati për ndeshjen e nesërme dhe ju e dini që unë po mendoj vetëm për atë që do të bëjmë nesër. Kjo është e vetmja gjë për të cilën duhet të mendojmë dhe asgjë tjetër.Ne jemi gati dhe ne kemi një lojë nesër, si gjithmonë, deri me 2 shtator çdo gjë mund të ndodhë. Kjo është e njëjta gjë në çdo klub, lojtarët mund të vijnë brenda dhe të tjerët të largohen.”/Teleshkronja/

Aktorja e famëshme botërore e viziton Federaten e Futbollit të Kosovës

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi e ka pritur sot në zyrën e tij aktoren e famshme shqiptare Arta Dobroshi.

Gjatë këtij takimi presidenti Ademi e përgëzoi aktoren Dobroshi për të arriturat e saj në botën e filmit, derisa e informoi edhe për të arriturat e FFK-së, sukseset e Kombëtares së Kosovës, si dhe për përkrahjen që i jep KE zhvillimit të futbollit të femrave.

Ndërkaq, aktorja jonë e famshme uroi që Kosova të vazhdojë rrugën e suksesit në futboll dhe në të ardhmen e afërt të jetë edhe pjesë e Kampionatit Evropian dhe atij botëror.

Në fund, të takimit presidenti Ademi ia dhuroi aktores Dobroshi një fanellë të Kombëtares së Kosovës, duke e ftuar njëherësh që të jetë e pranishme në ndeshjet e Kosovës si mysafire e veçantë sa herë që ajo të ketë mundësi.

ZYRTARE: Hirving Lozano kalon nga PSV tek Napoli

Anësori i PSV është drejtuar tek Napoli në Serie A pas dy sezoneve të suksesshme në Hollandë, tranmeton Teleshkronja Post.

Napoli ka përfunduar nënshkrimin e anësorit ndërkombëtar të Meksikës, Hirving Lozano nga PSV në një marrëveshje me vlerë 42 milion € të raportuara (47 milion $ dollarë).

Largimi i Lozano nga garuesit e Eredivisie 2018-19 ishte parashikuar prej kohësh falë shfaqjeve të tij të shkëlqyera me klubin dhe shtetin në dy vitet e fundit.

Ai largohet nga Eindhoven duke kontribuar në 40 gola dhe 23 asistime në 79 paraqitje dhe raportohet se nënshkroi një marrëveshje pesë-vjeçare me klubin e tij të ri.

Lozano tashmë e ka nisur sezonin me PSV, megjithëse shënoj një gol kundër ADO Den Haag në paraqitjen e tij më të fundit të Eredivisie që ende mund ta përjashtojë atë jashtë ndeshjes së Napolit në Serinë A kundër Fiorentina më 24 gusht.

Ai bashkohet me ekipin e Carlo Ancelotti me Napolin duke kërkuar të forcojë sulmin e tyre gjatë verës në një përpjekje për të mbyllur hendekun ndaj kampionëve Juventus pasi kishte përfunduar 11 pikë prapa në sezonin e fundit.

Lozano ka të ngjarë të futet në atë që mund të jetë një sulm i frikshëm sulmues me 24-vjeçarin nga njëra anë, kapitenin Lorenzo Insigne nga ana tjetër dhe Arkadiusz Milik sulmues 9. Sulmuesi veteran Dries Mertens gjithashtu mbetet në radhët e Napolit.

Lozano, së bashku me ish ish-shokun e skuadrës së PSV, Erick Gutierrez, filluan karrierën e tij si i ri tek Pachuca dhe i ndihmuan ata në fitoren e Klausura të vitit 2016, titullin e tyre të gjashtë të ligës dhe trofeun e Champions League 2016-17 Concacaf.

Atë verë ai u transferua në PSV, por jo para turneut të tij të parë të madh ndërkombëtar, me trajnerin e atëhershëm të Meksikës, Juan Carlos Osorio që emëroi “Chucky” në skuadrën e tij të Kupës së Konfederatave.

Lozano shënoi në Rusi dhe e bëri këtë përsëri një vit më vonë në Kupën e Botës, duke shënuar golin e vetëm në triumfin e Meksikës mbi kampionët mbretërues të Gjermanisë.

Ai vazhdoi si startues të katër ndeshjet e Meksikës në Rusi, dhe megjithëse humbi triumfin e kësaj vere në Kupën e Amerikës me një dëmtim, ai është vendosur të jetë lojtari më i rëndësishëm për skuadrën e Tata Martino që shikon drejt Katar 2022.

Lozano do të bëhet meksikani i pestë që do të luajë në Serie A pas Miguel Layun, Rafa Marquez, Hector Moreno dhe Carlos Salcedo./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Kubo huazohet tek Mallorca

I dashuri i Real Madrid Takefusa Kubo ka përfunduar transferimin e tij të huazimit në Real Mallorca.

Anësori japonez iu nënshtrua ekzaminimeve të tij mjekësore para se të nënshkruante me ekipin e LaLiga Santander të promovuar së fundmi, me një lëvizje të mundshme në Real Valladolid që ishte ftohur.

18-vjeçari ishte vendosur të kalonte fushatën e sezonit 2019/20 me Real Madrid Castilla, por hierarkia e Los Blancos janë të lumtur që e larguan nga ekipi i Divizionit B Segunda B.

Kubo është bërë lojtari i tretë japonez në historinë e Mallorca pas Yoshito Okubo dhe Akihito Ienaga.

Salah për VAR’in: ‘Futbolli është më emocionues kur ka gabime’

Ylli i Liverpool-it, Mohamed Salah ka treguar mosmiratimin e tij ndaj përdorimit të teknologjisë së ndihmëse për arbitërin, (VAR), i cili po përdoret në Premier League për herë të parë këtë sezon.

Top-kampionati anglez është i fundit nga pesë ligat më të mira të Evropës për të zbatuar VAR në ndeshjet e tyre, transmeton Teleshkronja Post.

VAR mori kritika në fundjavën e dytë të sezonit Premier League pasi anuloj një gol fitues të vonë për Manchester Cityn në ndeshjen e tyre kundër Tottenham Hotspur.

“Nuk më pëlqen [VAR]. Kjo është përgjigjja ime. Unë nuk më pëlqen sepse e dua futbollin ashtu si është,” tha Salah në një intervistë për CNN.

“Është si ajo që gjyqtarët bëjnë gabime, me agresionin e lojtarit ndonjëherë.”

“E pranova futbollin me gabimet e gjyqtarit dhe gabimet e lojtarëve.”

“Kjo është se futbolli është më emocionues.”

“Është mirë që ndonjëherë të mbroni lojtarët nga loja e rrezikshme. Por në rregull, kjo është ajo.”

Salah ka qenë i përfshirë në një numër incidentesh të rëndësishme të gjyqit pasi ai u bashkua me ekipin e Jurgen Klopp, shpesh duke fituar penallti të cilat disa i kanë konsideruar të lehta, dhe ai pranon se do të përfitojë nga teknologjia.

“Nuk më pëlqen VAR, por do të thotë që kam më shumë mundësi për të shënuar më shumë gola,” përfundoi ai.