Zyrtare: Juventus blen mesfushorin e PSG, Adrien Rabiot

Përfundon gjithëqka. Adrien Rabiot është lojtari më i ri i Juventusit, pasi ata vetë kanë njoftuar përmes një video në Twitter dhe se ai do kryej testet mjeksore tek Juventusi të hënën në mëngjes përpara se të nënshkruajë kontratën katërvjeçare, pasi ai fluturoi në këtë mbrëmje.

Një marrëveshje ishte bërë këtë javë, por bardhezinjtë vendosën të prisnin derisa të përfundonte marrëveshja e Paris Saint-Germain.

Ai u kërkua gjithashtu nga Manchester United dhe Barcelona, por ishte i bindur për t’u bashkuar me Juventusin.

Është raportuar se ai do të nënshkruajë një marrëveshje katërvjeçare me vlerë 7 milion euro në vit plus shpërblime, plus një tarifë prej 10 milion euro për nënshkrimin.

Sipas thashethemeve të fundit, Rabiot do të jetë në Torino e sot kështu që ai mund të vendoset përpara testeve mjekësore të së nesërmes në Qendrën J-Center.

Gjithashtu të hënën, Juventusi pritet të njoftojë marrëveshjen e tyre për kapitenin Ajax Matthijs de Ligt, i cili do të kushtojë 67 milion € plus 13 milion € në disa relativisht të lehtë për të arritur shtesa.

Luca Pellegrini kishte sot testet mjeksore të tij, duke arritur së bashku me € 10 milion nga Roma si pjesë e lëvizjes Leonardo Spinazzola./teleshkronja/

E fundit nga MARCA: Kylian Mbappe nuk do të rinovojë kontratën PSG

Super ylli i francez, Kylian Mbappe ia të bën të qartë Paris Saint-Germain se ai nuk e sheh të ardhmen e tij afatgjatë tek klubi parisien.

Pas transferimit nga Monako në vitin 2017, lojtari nuk e ndjen se i është dhënë përgjegjësi e mjaftueshme në ekip, pjesërisht për faktin se Neymar është ylli kryesorë.

Ndërsa MARCA kupton, Mbappe nuk është i prirur të ripërtërijë kontratën e tij me PSG pa marrë parasysh se sa para janë të përgatitur për ta paguar atë.

Marrëveshja e tij aktuale ende ka tre vjet për të përmbushur, por ai nuk ka ndërmend ta zgjerojë atë përtej vitit 2022, kur i skadon kontrata.

Ndërsa marrëveshja e tij ulet në vite, PSG janë vënë në një situatë gjithnjë e më të vështirë pasi përpiqen të shmangin përfundimisht duke e lënë atë të shkojë pa asgjë.

View this post on Instagram

MEMORIES 🈴🇯🇵…

A post shared by Kylian Mbappé (@k.mbappe) on

Çdo gjë tregon për atë që shitet në verën e ardhshme për një pagesë të madhe ose një vit më pas për një tarifë më të ulët.

Presidenti i PSG Nasser Al-Khelaifi ka deklaruar se Mbappe nuk është për shitje, por lojtari është ai me fuqi në këtë rast për shkak të vlerës së çmendur.

Real Madrid do të donte ta sillte Mbappe në Estadio Santiago Bernabeu, por nuk mund të ofrojë aq shumë para sa PSG do të jetë në gjendje ta lëshojë atë.

Por kjo nuk ka rëndësi për Mbappe, i cili po përpiqet më shumë për suksesin sportiv në formën e fitimit të trofeve dhe çmimeve individuale./teleshkronja/

Zyrtare: Neymar dënohet për goditjen e tifozit gjatë finales së Coupe de France

Klubi i Paris Saing-Germain luajti në finale të Kupës së Francës ndaj Rennes me 27 prill, muajin e kaluar.

Këtë ndeshje finale klubi parizien e humbi pas minutave shtesë dhe ekzekutimit të penaltive.

Asgjë nuk shkoj sipas planit për klubin e Tomas Tuchel, edhe pasi fillmisht kishin kaluar në epërsi ndaj Rennes 0-2 në 15 minutat e para të takimit.

Por gjithqka filloj ta marrë kahje tjetër kur mbrojtësi i PSG, Kimpembe shënoj autogol në fund të pjesës së parë, shkruan Teleshkronja Post.

Në pjesën e dytë ishte poashtu një ndeshje mjaftë e tensionuar, ku pas 66 minutash lojë Rennes barazon rezultatin në 2-2, kështu ndeshja shkoj në vazhdime ekstra.

Në vazhdime edhe Kylian Mbappe 2 minuta para fundit të ndeshjes u ndëshkua me karton të kuq pas një ndërhyrje të ashpër.

Ndeshja përfundoj me barazim kështu u desh të ekzekutohen penaltitë:

Lojtarët që goditën penaltitë (Foto: flashscore.com)

Ndeshjen e fitoj Rennes pas rezultatit përfundimtarë pas penaltive 6-5, kështu Rennes fitoj trofeun e Kupës së Francës.

Diqka interesante ia vlenë të përmendet edhe rreth lojtarit francez Ben Arfa, i cili ishte lojtarë i PSG por nuk iu dha shansi dhe më pas u transferua tek Rennes, klub me të cilin fitoj këtë trofe.

Arfa pas ndeshjes pati deklaruar se PSG janë mësuar të humbasin apo të eleminohen, duke shprehur nervozizmin e tij me ish-klubin.

Por pas ndeshjes duke iu dorëzuar medaljet e vendit të dytë lojtarëve të Parisit, gjatë ngjitjes në tribuna Neymar reagoj keq ndaj një tifozi duke e goditur pastaj.

E për këtë gjest, Federata franceze e futbollit zyrtarisht e ka dënuar Neymar me tre ndeshje mos-lojë.

Paris SG këtë sezon ka mbetur me vetëm një trofe, atë të Ligue 1, pasi është eleminuar edhe nga Liga e Kampionëve./TeleshkronjaPost/

Arsyet se pse Mbappe do të qëndroj në PSG

Projekti i Paris Saint-Germain ka dy shtylla që e mbështesin bazën e tyre: njëra shtyllë është Neymar dhe tjetra Kylian Mbappe.

Futbollisti francez arriti në Parc des Princes si lojtari më i shtrenjtë në botë, dhe ai është bërë yll i madh në Paris. Ai është idhulli i tifozëve, duke fituar Kupën e Botës me Francën.

Real Madridi e ka bërë të qartë se ata nuk do të dorëzojnë një ofertë për Mbappe këtë verë dhe ata në Paris e shohin atë si të pa transferueshm.

Ndikimi larg nga fusha

Dëshira e PSG për të mbajtur Mbappe shkon përtej asaj që ai ofron në fushë. Futbollisti francez dhe Neymar janë në futboll francez ashtu si ishte David Beckham në Spanjë gjatë kohës së tij në Real Madrid. Ata janë ‘makina’ për prodhimin e parave.

Ata kanë pasur probleme, por të ardhurat dhe sponsorizimet e reklamave do të rriten në Paris. Klubi kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me grupin hotel Accor, i cili do të zëvendësojë Fly Emirates në fanellë, nga ku do të fitojnë 60 milionë euro për sezon.

Ata presin edhe më shumë

Është e lehtë të harrosh se Mbappe është ende i ri. PSG e di se sa ai ka për të ofruar ende dhe ata po shikojnë më shumë nga sezoni i ardhshëm.

Nasser al Khelaifi, presidenti i PSG-së, është i qartë për mos shitjen e Mbappe, sepse ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe ai nuk do të lejojë largimin e tij.

Ndërkohë, vetë lojtari siguroi tifozët për vazhdimësinë së tij pas disfatës nga United dhe nuk e ka diskutuar të ardhmen e tij që nga ajo kohë.

“Ka shumë njerëz që dyshojnë, por unë do të vazhdoj të besoj në këtë projekt,” tha Mbappe. “Do të jem këtu, kjo është e sigurt.”/TeleshkronjaPost/

E pamë Messin, por a e pamë Angel Di Marian dhe magjinë e tij / Video

Dje derbi i Della Madonnines mes Milanit dhe Interit, si dhe paraqitja marramendëse e Lionel Messit mund t’i kenë vërshuar ballinat dhe mund ta kenë marrë vëmendjen kryesore.

Megjithatë, Angel Di Maria vazhdon të shënojë gola të jashtëzakonshëm në Ligue 1-Francë, transmeton Teleshkronja Post.

Anësori argjentinas realizoi dy gola të bukur në fitoren e Paris Saint-Germainit 3-1 kundër Marseille në derbin e javës në Ligë, duke i ndihmuar parisienëve ta çojnë në 20 pikë epërsinë në krye të ligës.

Në minutën e 65-të, Di Maria shënoi në cepin e djathtë të portës së Marseille duke mos i dhënë asnjë mundësi portierit të reagojë.

Ky ishte goli i shtatë i tij për PSG-në deri tani në Ligë 1.

Java e shqiptarëve, Zeneli shënon për Reims / Video

Sulmuesi anësor i Kosovës, Arbër Zeneli ka shënuar përsëri për klubin e tij, Stade de Reims, në ndeshjen kundër Dijonit, në kuadër të xhiros së 28-të të Ligue 1.

Kosovari shënoi në minutën e nëntë të ndeshjes, duke e kaluar në epërsi me rezultat 1:0 skuadrën franceze.

Goli i Arbër Zenelit ndaj Dijon, përcjellë Teleshkronja Post :

Si po shkon shërimi këmbës së Neymar ?

Neymari pretendon se ai mund të kthehet nga lëndimi i tij në kohë për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, nëse Paris Saint-Germaini arrin ta eliminojë Manchester Unitedin.

Planet e brazilianit duket të arritshme pasi që PSG-ja i mposhti “Djajtë e kuq” me rezultat 2:0 në Old Trafford, të martën, duke ia bërë më të lehtë kualifikimin në fazën tjetër, transmeton Gazeta Express.

Francezët e arritën këtë rezultat pa ndihmën e numrit dhjetë të tyre, i cili e ka lënduar shputën e këmbës së tij, në ndeshjen e muajit të kaluar kundër Strasbourgut, në kuadër të Kupës së Francës.

Megjithatë, Neymari dëshiron të kthehet në fushën e blertë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe ai mendon se do të arrijë të luajë në fazën e radhës së garës më prestigjioze në Evropë, përkundër që fillimisht ishte parashikuar që lëndimi do t’i zgjasë për dhjetë javë.

“Gjendja ime po përmirësohet. Ne tashmë i kemi bërë shumë trajtime e procedura, në mënyrë që të shërohem sa më shpejt që të jetë e mundur. Jemi të lumtur me progresin dhe me mënyrën se si janë duke shkuar gjërat”, ka thënë Neymar.

“Nuk mund të pres deri sa të kthehem për ta bërë gjënë që e dua më së shumti në jetë, që është të luaj futboll. Periudha e rikuperimit është tetë deri në dhjetë javë. Kështu mendojmë ne, kështu që mendoj se më së shumti do të zgjasë dhjetë javë. Ne kemi punuar që ta përshpejtojmë këtë proces”.

Ky është viti i dytë radhazi që Neymari ka pësuar lëndim në këtë pjesë të shputës së tij dhe ai i ka sqaruar disa nga procedurat e komplikuara që është duke i kaluar për ta përforcuar këtë pjesë të shputës.

“ Është një terapi e njohur si PRP. Në thelb, ta marrin pak gjak, e centrifugojnë, e distilojnë pjesën e mirë dhe e aplikojnë direkt te pjesa e lënduar”, ka sqaruar Neymari.

Lëndimi i sezonit të kaluar e mbajti Neymari jashtë ndeshjet së fundit të Ligës së Kampionëve, kundër Real Madridit, mirëpo tani ai po pret që të kthehet më shpejt se herën e kaluar. /Gazeta Express/

Zgjidhet lojtari më i mirë francez për 2018

Sulmuesi i Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappe, është zgjedhur lojtari më i mirë francez përgjatë vitit 2018, përderisa në dy vitet paraprake kishin qenë N’Golo Kante dhe Antoine Griezmann.

Mbappe e fitoi këtë çmim pasi arriti të shkëlqejë me Kombëtaren e Francës gjatë turneut të Kupës së Botës, kur i shënoi katër gola. Një nga këto gola erdhi edhe në finalen kundër Kroacisë, kur Mbappe u bë lojtari më i ri që shënoi gol në finale të Botërorit që nga Pele.

Për më tepër, ai ishte treguar mjaft i suksesshëm edhe me klubin e tij, PSG-në, me të cilët arriti ta fitojë tripletën vendore në Francë, përkundër që dështuan në rrugëtimin në Ligën e Kampionëve.

Edhe pse vetëm 20-vjeçar, Mbappe i radhit i katërti në garën për ta fituar Topin e Artë këtë vit, duke e lënë pas vetes yllin argjentinas të Barcelonës, Lionel Messin. Ai gjithashtu u shpërblye me çmimin për lojtarin më të mirë të ri në Botëror, dhe me Kopa Trophy.

Paraqitjet e Mbappes gjatë këtij viti kanë qenë aq mbresëlënëse saqë ai e ka justifikuar çmimin e madh prej 180 milionë eurosh që pagoi PSG-ja për ta transferuar atë nga Monaco. Për të kanë shprehur interesim disa nga klubet më të mëdha të Evropës, si Real Madridi.