Parisi nuk pranon ofertën e Real Madridit për Neymar Jr

Klubi francez, Paris-SG ka refuzuar ofertën e “Los Blancos” për ta marrë Neymar në kryeqytetin spanjoll, siç raporton “L’Equipe”.

Real Madridi e rriti ofertën e fundit, duke vënë në “pjatë” 100 milionë euro, plus jo më pak se tre lojtarë; që besohet të jenë James Rodriguez, Gareth Bale dhe Keylor Navas.

Një joshje vërtet marramendëse për cilindo klub, por që nuk funksionoi për kampionët e Ligue 1.

Tashmë, Barcelona dhe Juventusi mbeten në kërkim të rmës së yllit brazilian, i cili po e dominon mediatikisht merkaton e kësaj vere.Pra, pyetjes se ku do ta shohim 27-vjeçarin në sezonin e ri: Barcelonë, Madrid, Torino… apo Paris, duket se i ka rënë poshtë një e panjohur.

Ndoshta nga ndonjë “veto” e Neymar, dëshira e të cilit është publike dhe e qartë: të rikthehet në “Camp Nou”. Ditët kalojnë dhe misteri për klubin e ardhshëm të Neymar mbetet i njëjtë.

Konkurrenti i fundit, që hyri në këtë garë të ethshme, Juventusi, po përpiqet të ndërmarrë veprime në ditët në vijim. Ideja e një oferte është përmendur në ditët e fundit, sipas modelit “para + lojtarë”, me Paulo Dybala në qendër të operacionit të mundshëm.Kampionët francezë e kanë shënjestruar 25-vjeçarin argjentinas si zëvendësuesin e mundshëm të Neymar, ndaj me të në tryezën e negociatave, marrëveshja duket teorikisht më e realizueshme.

Në këtë drejtim, mbetet të shihet reagimi i vetë yllit brazilian, cila do të jetë dëshira e tij: të ribashkohet me Messin apo të shijojë duetin me Cristiano Ronaldon./Telesport/

SkySports: Zyrtarët e Barçës udhëtojnë në Paris për bisedimet me PSG për rikthimin e Neymar

Kthimi i Neymar në Barcelona mund të marrë një hap më afër të martën me zyrtarë nga Spanja që udhëtonin në Francë për bisedime me Paris Saint-Germain, sipas burimeve të Sky Sports.

E ardhmja e 27-vjeçarit në Paris ka qenë e pasigurt gjatë gjithë verës, por klubi i La Liga po rrit përpjekjet e tyre me më pak se tre javë për të kaluar derisa dritarja e transferimit evropian të mbyllet.

PSG mund të sanksionohen nëse nuk shesin lojtarë, përveç nëse ata janë në gjendje të kompensojnë 200 milion £ që shpenzuan për Neymar në 2017.

Neymar ka qenë duke kërkuar për një rikthim në Spanjë gjatë gjithë verës dhe u tha kampionëve të Ligue 1 që ai dëshironte të largohej në korrik.

PSG ka provuar të bindë ndërkombëtarin brazilian që të mbetet në kryeqytetin francez, por nuk e përfshiu atë në fitoren e ditës së parë të Ligue 1 kundër Nimes të dielën.

Real Madrid ka zhvilluar gjithashtu bisedime për ta nënshkruar atë dhe trajneri Zinedine Zidane ishte fjalëpak kur u pyet rreth Neymar të dielën, ku tha se gjithqka është e mundur deri në shtator.

Ai tha: “Neymar nuk është [në skuadrën tonë] por deri më 2 shtator, gjithçka mund të ndodhë.”

Neymar fitoj katër vite me trofe të në Spanjë me Barcën, duke fituar dy tituj të ligës, një Ligë të Kampionëve dhe Kupën Botërore të FIFA Club.

Ai gjithashtu fitoi titujt e Ligue 1 me PSG, duke shënuar 51 gola në 56 paraqitje./TeleshkronjaPost/

PSG ndalon shitjen e bluzave Neymar në dyqanin e tyre të klubit

Largimi i Neymar nga Paris Saint-Germain duket më i afërt se kurrë dhe si i tillë, kampionët e të Ligue 1 duket se kanë ndaluar shitjen e fanellës së brazilianit në dyqanin e tyre të klubit.

Në vend të kësaj, është ylli tjetër i PSG-së, Kylian Mbappe, i cili shfaqet dukshëm më shumë në dyqanin zyrtarë të klubit.

Joao Henrique Marques, një gazetar për UOL Esporte, regjistroi një video të dyqanit të klubit PSG në kryeqytetin francez dhe nuk ka pothuajse asnjë gjurmë të Neymar.

Në fakt, e vetmja pjesë e dyqanit ku Neymar është e dukshme është në një panel ku shiten çizmet, transmeton Teleshkronja Post.

Ndërkohë, para dy ditësh mbështetësit e PSG-së brohorisnin brohoritje kundër Neymar gjatë ndeshjes hapëse së tyre në Ligue 1 kundër Nimes të dielën në mbrëmje, me tifozët i mërzitur me mënyrën në të cilën sulmuesi ka vendosur të largohet nga klubi pas dy sezoneve nën ndikimin e tij nga këndvështrimi personal.

PSG në kontakt të vazhdueshëm me Dybalan

Juventus pret një ofertë nga PSG për Dybalan. Argjentinasi është një nga emrat që po përmendet më shumë në këtë treg transferimi.

Ai ishte i lidhur me disa ekipe angleze(Tottenham dhe Man United), megjithëse më në fund asnjë nga operacionet nuk ishte i frytshëm.

Tani është PSG që mendon për Dybala si zëvendësues të Neymar. Sipas Calciomercato, skuadra franceze do të ishte e gatshme të hiqte dorë nga të drejtat e imazhit ndaj lojtarit.

Agjenti i ka kërkuar PSG pagë 15 mln€ në sezon për argjentinasin, gjë që nuk paraqet problem për drejtuesit e ekipit francez.

Drejtori sportiv i Parisienëve, Leonardo në kontakte të vazhdueshme me agjentin e Dybalas për një transferim në Paris./TeleshkronjaPost/

PSG e nis si kampion, fitore 3-0 kundër Nimes

Paris Saint-Germain e ka nisur me fitore sezonin e ri kundër skuadrës së Nimes duke fituar me rezultat 3-0. Në një ndeshje interesante ku shkëlqyu Kylian Mbappe, ndeshja u përcoll edhe me tensione pasi që tifozët e PSG e quajtën sulmuesin e tyre Neymar, “bir i k…”

Ka përfunduar ndeshja e fundit e xhiros së parë të Ligue 1 në Francë në mes të PSG-së dhe Nimesit.

Një ndeshje që u dominua nga PSG kurse që në fillim fansat e PSG-së kishin një mesazh të qartë për sulmuesin Neymar, të cilin e quanin në kor “bir k…”.

Neymar ka shprehur dëshirën e tij për tu larguar nga PSG, me destinacionin e parë që është Barcelona por ai nuk do ta mohonte një kalim edhe në Real Madrid.

Epërsia e PSG-së në pjesën e parë erdhi në minutën e 24-të ku nga penalltia shënon Cavani. Penalltia erdhi pas konsultimit të gjyqtarit me VAR.

Me rezultat minimal përfundoi pjesa e parë, kurse në pjesën e dytë PSG filloi të sulmojë më shumë dhe arrin edhe të dy golat e radhës.

Kylian Mbappe, që padyshim ishte lojtari më i mirë i PSG-së sonte, shënoi në minutën e 56-të. Ai u shërbye shumë mirë nga Bernat për të devijuar topin në rrjete dhe dyfishuar epërsinë.

Pas kësaj në fushë hyri Di Maria. Sulmuesi argjentinas tregoi edhe njëherë klasin e tij, ku pasi mori një top të mirë nga Mbappe në minutën e 68-të, shënon golin e tretë për PSG.

Me këtë fitore të pastër, PSG merr pikët e parë në Ligue 1 të Francës, derisa shihet si favoriti kryesorë për ta fituar edhe sivjet kampionatin francez. /GazetaExpress/

Shpërthejnë tifozët e PSG ndaj Neymar Jr

Paris Saint-Germain sonte po zhvillon ndeshjen e parë për sezonin e ri në Ligue 1 kundër Nimes.

Këtë ndeshje nuk është fituar Neymar Jr, për të cilin e ardhmja i mbetet ende e pa qartë dhe po dëshiron largimin.

Mos dashjen e Neymar Jr që të luaj dhe mos respektin e tij ndaj klubit nuk e kanë duruar fansat e PSG, transmeton Teleshkronja Post.

Kjo sepse sonte gjatë ndeshjes fansat e klubit parisien kanë shpërthyer me ofendime ndaj brazilianit.

Janë publikuar video ku shihen tifozët duke kënduar: “”Neymar, ti bir i ku*ve.”

Paris SG vs Nimes, formacionet zyrtare

Paris Saint-Germain do të nis sonte mbrojtjen e titulli në Parc des-Princes kundër skuadrës së Nimes

Favoriti absolut për ta fituar edhe sivjet ligën e Francës, PSG do të luajë sonte kundër Nimes.

Siç është lajmëruar edhe më parë, me skuadrën kampione nuk ka udhëtuar fare Neymar por nga minuta e parë do të startojë Kylian Mbappe.

Kujtojmë se PSG vitin e kaluar ishte shpallur kampion me një diferencë të madhe pikësh kundër Lille që ishin nënkampion në Francë.

Formacionet zyrtare të ndeshje PSG vs Nimes, transmeton Teleshkronja Post

Skema zyrtare e Nimes: Benardoni, Paquiez, Briancon, Martinez, Miguel, Ferhat, Valls, Bobichon, Philippote, Alakouch, Ripart.

Skema zyrtare e PSG : Areola, Kehrer, Diallo, Silva, Bernat, Verrati, Marquinhos, Draxler, Sarabia, Mbappe, Cavani.

Drejtori sportiv i PSG, Leonardo: Bisedimet për largimin e Neymar janë avancuar

Drejtori sportiv i Paris Saint-Germain Leonardo, ka zbuluar se klubi francez është në bisedime të avancuara në lidhje me largimin e Neymar, kështu që braziliani nuk do të paraqitet në ndeshjen e së dielës së së dielës kundër Nimes.

Marca shkruan se 49-vjeçari ka nënvizuar megjithatë, se ende nuk ka një marrëveshje konkrete me asnjë ekip, transmeton Teleshkronja Post.

“Bisedimet më të avancuara se më parë, por nuk ka asnjë marrëveshje,” i tha Leonardo një grupi gazetarësh.

“Ne do të shohim se çfarë ndodh – për të gjithë duhet të zgjidhet e ardhmja.”

Bosi i PSG, Thomas Tuchel shtoi në konferencën e tij për shtyp se Neymar është “ende pak i lënduar” dhe nuk do të luajë ndeshjen e parë të Parisit këtë sezon sepse ai nuk ka qenë në gjendje të stërvitet për tërë javën.

Ndërkohë, para pak minutash spanjolli Jose Luiz Sanchez nga gazeta spanjolle La Sexta, ka bërë të ditur se Real Madridi ka kontaktuar me PSG dhe pritet të bëjë ofertë zyrtare ditët e ardhëshme./TeleshkronjaPost/