Navas vs Courtois: Garë e ashpër edhe në rrjete sociale për vendin e titullarit (VIDEO)

Ndërsa ata po ballafaqohen për një vend në portën e Real Madridit për sezonin e ardhshëm, Keylor Navas dhe Thibaut Courtois po konkurrojnë edhe në mediat sociale.

Të dy portierët kanë postuar video të pritjeve më të mira gjatë trajnimit të para-sezonit në Kanada në mediat sociale.

Zinedine Zidane është kthyer në Montreal pas humbjes së vëllait të tij ndërsa Florentino Perez është bashkuar me ekipin.

Shikoni videon dhe na tregoni në komente se cili kishte pritjet më të mira, Navas apo Courtois ?

Zyrtare: Atletico Madrid nëshkruan me Trippier

Mërkato e Atletico Madridit këtë verë mund të cilësohet si një nga më të mirat këto vitet e fundit nga ndonjë klub evropian.

Edhe pse ju largua ylli i ekipit, Antoine Griezmann, ata kanë vazhduar të përforcohen me lojtarë si Joao Felix – 126 milion euro, Marcos Llorente – 35 milion euro.

Para pak minutash ata zyrtarizuan edhe super lojtarin anglez, Kieran Trippier, raporton Teleshkronja Post.

Trippier iu bashkua klubit nga Madridi për shumëm 35 milion euro nga klubi anglez, Tottenham Hotspur.

Anglezi 28 vjeqarë ka nënshkruan kontratë 3 vjeqare me Los Rojiblancos.

Komunikata zyrtare nga klubi i Atletico de Madrid :

‘Transferimi i James te Atletico nuk më shqetëson aspak nëse Real Madrid mund ta blejë Pogban’

Shkrim nga gazetari i gazetës sportive spanjolle MARCA, Juanma Rodriguez rreth çështjes momentale të James Rodriguez, ku jep shpjegime se si mund të veprohet me kolumbianin.

“Koncepti i pronës private me sa duket nuk është kuptuar plotësisht nga presidenti i Napolit, Aurelio de Laurentiis.

Ai thotë se ai nuk e kupton pse Real Madrid do t’i jepte në huazim James Rodriguez tek Bayern Munichut për asgjë, dhe tani i kërkon që Napoli të paguaj 40 milionë euro.

E pra Aurelio, nuk ju takon juve të vendosni sepse Real Madrid e ka nën kontratë futbollistin e Kolumbisë pasi kanë paguar 80 milionë euro për të në vitin 2014.

Për të dhënë një shembull, është sikur unë t’ju them Aurelio se unë nuk e kuptoj pse e keni prodhuar Horacio y el bailon de Don Fulgencio, i cili, nga ana tjetër, është një film shumë i këndshëm me Adriano Celentano si prift i qytetit; e keni prodhuar sepse keni bërë shumë para, ju keni prodhuar atë sepse keni pasur të holla për të bërë atë dhe ju nuk keni pasur nevojë të kërkoni një kredi si Josep Maria Bartomeu bëri me Antoine Griezmann.

Është e njëjta mënyrë që Real Madrid ju kërkon që të paguani 40 milionë euro për James tani sepse e doni atë. Nuk ka asgjë për të kuptuar. A jeni i interesuar në lojtarin apo jo?

Nëse De Laurentiis nuk është më i interesuar, atëherë James do të jetë i lirë të bashkohet me Atletico Madrid. Pavarësisht nga lidhja e ftohtë midis fqinjëve të qytetit, James do të bëhet një Rojiblanco nëse Atletico do të paguajë 50 milionë euro.

Nuk më shqetëson shumë nëse James shkon për t’u bashkuar me ekipin e Diego Simeones; ju duhet të shisni para se të shkoni dhe ta bleni Paul Pogban.” Kështu përfundon shkrimi nga gazetari spanjoll.
Përktheu: TeleshkronjaPostSport.

Dupont mbanë testin Cooper të Ushtrisë Amerikane, doli një lojtarë fitues në stërvitje

Kur lojtarët e Real Madridit hynë në terrenet e trajnimit në Montreal të dielën, ata hasën një surprizë nga trajneri i stërvitjes Gregory Dupont: testi legjendar Cooper.

Para se skuadrës t’i jepej një ditë pushimi të hënën, trajneri i atletikës në Real Madrid, Dupont kishte planifikuar këtë test të qëndrueshmërisë për të marrë grupin e parë të të dhënave fizike nga lojtarët e tij pas javës së parë të para sezonit.

Esenca e testit Cooper, i cili u krijua për herë të parë në vitin 1968 për përdorim ushtarak të Shteteve të Bashkuara, është për të vrapuar sa më shumë që të jetë e mundur brenda 12 minutash. Ky aktivitet i aktivizuar Dupont është që të vlerësojë kapacitetin e oksigjenit të lojtarëve gjatë stërvitjes.

Testi u krye në fillim të trajnimit, me 28 anëtarët e skuadrës që morën pjesë dhe vrapim me një fitues të qartë: Marco Asension. Futbollisti ishte lojtari që udhëhoqi më shumë metra në 12 minuta, duke i befasuar disa nga trajnerët.

Asensio shihet qartë është në shëndet të mirë dhe fizikisht është në gjendje të shkëlqyeshme për sezonin e ardhshëm, pas një fushate zhgënjyese në 2018/19.

Vera ndihmoi Asensio për të rimbushur bateritë e tij. Kolektivisht skuadra e Real Madridit e dinte se ata ishin më pak të performuar, dhe në mënyrë individuale 23-vjeçari mori kritika për herë të parë si një lojtar i Madridit.

Zinedine Zidane ngriti besimin tek Asensio para se lojtarët të shkojnë në pushimet e tyre, gjë që ishte thelbësore në rivendosjen e dëshirës dhe ambicies së tij për të patur sukses në Estadio Santiago Bernabeu.

Francezi beson se Asensio është një nga lojtarët më të talentuar në skuadër dhe si pasojë mund të bëhet një nga lojtarët më të mirë në botë. Zidane ka besim në Asensio, megjithëse i ka thënë atij se cilësia e tij është e padobishme nëse nuk shoqërohet me punë dhe sakrificë.

Nga ajo që ka qenë e dukshme gjatë ditëve të para të para sezonit, duket sikur Asensio ka marrë parasysh këshillën e Zidane. Në Montreal, ai ka qenë i motivuar, i lumtur, i sigurt dhe i vendosur për të ndërtuar mbi punën që ka bërë gjatë verës.

Testi i qëndrueshmërisë të dielën i konfirmoi trajnerëve se ekipi është kthyer me një mendim të ndryshëm në vitin e kaluar; versioni më i mirë i Marco Asensio është kthyer.

Zidane dhe asistentët e tij janë të kënaqur që lojtari nuk mori pjesë në kampionatin evropian nën-21 me Spanjën këtë verë. Asensio u kritikua ashpër për vendimin e tij, por një vit tjetër pa shumë kohë nuk do të kishte bërë ndonjë të mirë, fizike apo mendore.

Përkundrazi, lojtari ishte në gjendje të përqëndrohet në përmirësimin e këtyre aspekteve dhe, siç tregohet gjatë periudhës para sezonit, kjo mund të jetë një vit i madh për Asensio./TeleshkronjaPost/

Hazard e kap ritmin, lojtarët ‘njihen’ me aftësitë dhe golat e tij (VIDEO)

Eden Hazard është gati të bëjë debutimin e Real Madridit kundër Bayern Munichut në Intenational Champions Cup 2019 javën e ardhshme.

Sulmuesi belg, i cili u bashkua me Madridin nga Chelsea muajin e kaluar për një tarifë që eventualisht mund të kapërcejë 120 milionë funte, do të jetë e uritur për suksese në ekipin e ri.

Tifozët e Madridit po llogarisin në Hazard për të frymëzuar ekipin pas një fushate të tmerrshme 2018/19 – dhe ylli i ish-Premier League sigurisht ka cilësinë për të bërë një ndikim të rëndësishëm në Bernabeu këtë sezon.

Hazard aktualisht është në Montreal me shokët e tij të Real Madridit, duke u përgatitur për ndeshjet e tyre të para sezonit kundër Bayernit, Arsenalit, Atleticos dhe Tottenhamit.

Dhe sipas pamjeve nga terreni, gjithçka ka për të shkuar siç duhet, 28-vjeçari duket më shumë se i gatshëm për t’u lëshuar në aksion, shkruan Teleshkronja Post.

Videoja prej 35 sekondash tregon se Hazard duket jashtëzakonisht i mprehtë, me dribilme të bukura ndërsa ka shënuar edhe gola.

Ai duket tamam si e pamë duke shkëlqyer në Premier League me Chelsea, e cila është jashtëzakonisht inkurajuese për tifozët e Madridit.

Rreziku nuk duket se është larguar nga stërvitja e galaktikut të Madridit. Ai duket se është plotësisht në shtëpi në rrethinën e tij të re.

Mesfushori i klasit botëror do të veshë fanellën nr. 23 për Madridin, me Luka Modric dhe Mariano Diaz, të cilët nuk dëshirojnë të heqin dorë nga numrat e skuadrave nr. 10 dhe nr. 7, respektivisht.

Pas mbarimit të para sezonit, Hazard duhet të bëjë debutimin e tij garues kundër Celta Vigos më 17 gusht në kuadër të sezonit të ri në La Liga.

Përkundër sjelljes së disa talenteve serioze këtë sezon, duke përfshirë Luka Joviqin, Eder Militaon dhe Takefusa Kubo, Madridi janë ende vetëm favoritët e dytë për të fituar La Ligën këtë sezon pas Barcelonës./TeleshkronjaPost/

Griezmann i hapet ‘tuneli’ dy herë në stërvitjen e parë në Barcelonë

Pas një prej sagave më të gjata të transferimit në historinë e futbollit, Antoine Griezmann është më në fund një lojtar i Barcelonës.

Gjigantët katalanas njoftuan më parë këtë javë se ai ishte lojtari i tyre pas aktivizimit të klauzolës së lirimit prej 120 milionë eurosh.

Griezmann foli menjëherë për lumturinë e tij për të luajtur së bashku me Lionel Messin, transmeton Teleshkronja Post.

“Gjëja që më bën më të lumtur është të luash me një partner si ai,” tha Griezmann në një konferencë shtypi, për GOAL.

“Messi do të jetë një legjendë për djalin tim dhe fëmijët e djalit tim. Ai është si LeBron James për basketboll.”

“Dua të jem një lojtar i rëndësishëm në këtë klub të madh dhe të përpiqem të fitoj La Ligën, Ligën e Kampionëve dhe Copa del Rey”.

28-vjeçari u bashkua me shokët e tij të ri për sesionin e tij të parë të trajnimit të hënën në mëngjes.

Ndërsa siç duket nuk i ka shkuar mirë, pasi ka një video filmim ka dalë ku Griezmannit i hapet tuneli (nuttmeg) dy herë.

Shikoni më poshtë për të kuptuar se për çka bëhet fjalë:

Atletico Madrid duhet të shesë lojtarë

Diego Simeone ka bërë shumë para nga biznesi i transferimeve të verës të Atletico Madridit deri në këtë pikë, por nëse ai e do edhe James Rodriguez dhe Mario Hermoso, klubi do të duhet të shesë disa lojtarë të tjerë.

Angel Correa dhe Nikola Kaliniç janë zgjedhur si dy të cilët do të shiten së pari, edhe pse një vendim i tillë është marrë në fund të sezonit 2018/19.

Correa ka qenë në kryeqytetin spanjoll për katër sezone dhe ka ruajtur më së shumti besimin e bashkëatdhetarit të tij Simeone, por që thjesht nuk është përkthyer në ndeshje të mira nga ai.

Ai ka luajtur shumë ndeshje për klubin, por ai nuk është zhvilluar në lojtarin që shumë e kanë pritur që bazohet në potencialin e tij.

I cilësuar si zëvendësuesi i dytë i Kun Aguero në Madrid, Argjentinasi ka arritur të kontribuojë vetëm 30 gola dhe 23 asistime në 188 ndeshje për Los Colchoneros.

OCTAVOS FINAL COPA DE SM EL REY PARTIDO DE VUELTA ATLETICO DE MADRID – GIRONA ALEGRIAS TRAS EL GOL DE KALINIC

Për ta vënë këtë në kontekst, ai ka marrë tre kartonë më shumë se gola në karrierën e tij tek Atletico, pavarësisht se është nënshkruar si sulmues.

Situata e Kalinicit është disi e ndryshme me kroatin thjesht duke mos pasur të njëjtin nivel të lartë të performancës si Costa dhe Morata.

Profesionalizmi dhe përpjekja e tij vlerësohen në dhomën e veshjes, por fakti është se thjesht nuk është mjaft i mirë për një ekip që shpreson të fitojë Ligën e Kampionëve.

Për momentin, fokusi është në shitjet para se të bëhet një godtije gjithëpërfshirës për sigurimin e nënshkrimit të James.

Marcelo: Lojtarët e Real Madridit janë duke punuar fort, qëllimi është të fitojmë gjithçka

Real Madridi përfundoi ditën e pestë të trajnimit në Kanada të dielën, dhe Marcelo e ka bërë të qartë se skuadra po përpiqet të fitojë çdo trofe të vetëm këtë sezon të ardhshëm 19-20.

Në sezonin e tij të 14-të në kryeqytetin spanjoll, mbrojtësi brazilian thuhej se po shkonte drejt derës së daljes këtë verë, edhe më shumë me ardhjen e Ferland Mendy, megjithatë duket e sigurt se ai tani do të qëndrojë.

“Ne jemi duke punuar shumë, ne duam të japim më të mirën këtu dhe qëllimi ynë është të fitojmë gjithçka”, tha Marcelo në një intervistë me Real Madrid TV.

Me të ardhmen e veteranit me klubin që është vënë në dyshim, mbrojtësi i majtë ishte i shpejtë për të siguruar tifozët për angazhimit të tij.

“Ashtu si gjithmonë kam thënë, unë jam duke përmbushur një ëndërr duke qenë në klubin më të mirë në botë”, shpjegoi Marcelo.

“Është sezoni im i 14-të dhe kam të njëjtin entuziazëm si kur kam arritur. Kjo nuk ndryshon kurrë”.

Zinedine Zidane ka besim të plotë te braziliani dhe 31 vjeçari do të kërkohet të punojë si mentor për një numër lojtarësh të rinj, një rol që ai shijon.

“Unë gjithmonë do të përpiqem t’i ndihmoj të gjithë larg nga fusha,” deklaroi Marcelo.

“Kjo është gjëja më e rëndësishme për të ndihmuar njerëzit në mënyrë që ata të mund të vendosen mirë.”

“Nëse njerëzit më pyesin, unë jam këtu për të ndihmuar, por jo vetëm mua, ka edhe Sergio [Ramos], Karim [Benzema], Rapha [Varane] dhe Nacho, ne të gjithë kemi qenë këtu për shumë vite”.