Barcelona – Villareal, formacionet zyrtare / FOTO

Barcelona do të ballafaqohet me Villarrealin prej orës 18:30 në “Camp Nou” në kuadër të xhiros së 14-të në La Liga.

Barcelona do të tentojë fitoren në mënyrë që të mos i largohet Sevillas, e cila është në pozitën e parë me një pikë më shumë se klubi katalonas, po ashtu Sevilla luan sonte prej orës 20:45 ndaj Deportivo Alaves.

Shiko LIVE – Barcelona vs Villareal

Në katër ndeshjet e fundit mes tyre, Barcelona ka fituar tre herë ndërsa një ndeshja ka përfunduar pa fitues.

Barcelona:

Solari po e kopjon planin e Zidanes

Nëse ka një formulë që ka punuar për Zidane, ajo ishte ajo e planit të famshëm B. Francezi ka ‘shtrydhur’ të gjithë stafin e tij dhe ai ka luajtur heronj revolucionare nga një skuadër në tjetrën, duke i dhënë rëndësi më pak yjeve.

Sidomos, në Ligë. Viti i dopletes, askush nuk konteston që plani B ishte vendimtar për të mbajtur ekipin në krye të tabelës, ndërsa titullarët bënin detyrat në Champions.

Morata, Asensio, Kovacic, Danilo, Isco, Nacho ose Lucas Vázquez i dhanë formë një ekipi të dytë që u bë garanci për Zidane, shkruan Teleshkronja Post.

Tekniku filloi të ndryshojë pak nga pak për të përfunduar modifikimin pothuajse nga maja në fund të lidhur me Champions dhe Ligë.

Plani B punoi për të dhe ai nuk hezitoi ta testonte atë praktikisht deri në fund të kampionatit pa hezitim.

Formula ishte një sukses, çelësi për ekipin e bardhë për të fituar Ligën dhe Kampionatin. Zizou mori një trofe historik dhe shkëlqente në të gjithë stafin e tij.

Ky plan i madh B i 16-17 ishte shkatërruar pak nga pak dhe kjo është konsideruar si problemi kryesor i Madridit për të ruajtur pulsin e ligës që nga sezoni i kaluar.

Të bardhët humbën ilaçin magjik dhe Zizou nuk e goditi përsëri çelësin, kështu që plani i Formula B do të punonte përsëri.

Një ‘ekip i ri’

Duket tani Solari në gjetjen e një formule të ngjashme, duke gjetur se ekipi tjetër që i dha dy Zidane në atë kohë. Në fakt, dje përpara se Valencia të jepte ndjesinë se ai shfaqi planin e tij të veçantë B.

Ky ekip i ri i lojtarëve që mund të kenë më shumë rëndësi sesa kishin dhe kjo mund të bëhet thelbësor për Madridin që të rimarrë terrenin e humbur në kampionat.

Mbi të gjitha, gjeti grupin e lojtarëve të tjerë që kur kalendari të kthehet prapa, ndihmon për t’i dhënë oksigjen titullarëve pa ekipin që vuan në nivelin e rezultateve.

Kjo është ajo që ndodhi me Zidane dhe çfarë duket sikur Solari po kërkon sërish. Dje Madrid filloi ndeshjen pa Kroos, Marcelo dhe Casemiro, të lënduar. Pastaj, në dy ndryshimet e para, Solari hoqi Bale dhe Modric nga fusha.

Në atë kohë, tekniku së bashku në fushë kisht Lucas Vázquez, Ceballos, Marcos Llorente, Reguilón, Asensio dhe Valverde.

Ai bëri kundër Valencias, me ekipin e Marcelino duke shtypur dhe me rrezikun e humbjes së ligës. Por ai nuk u kujdes.

Ky ekip i ri synon të jetë shumë i rëndësishëm që tani, sepse Solari i beson të gjithëve. Përveç kësaj, rezultati shoqërohet dhe ata të gjithë vendosën një lojë. Solari gjithashtu vë në dukje planin B dhe përplasja kundër Valencias mund të jetë pika e kthesës./Teleshkronja Post/

Real Madridi shënon që në minutën e 2’të / VIDEO

Shumë shpejtë pasi filloi ndeshja, ekipi i Solarit kalo në epërsi.

Ndeshja fillon shkëlqyeshëm, pas një super aksioni nga Real Madridi, raporton Teleshkronja Post.

U shënua autogol, por Carvajal bëri thuajse gjithë punen.

VIDEO goli :

Formacionet zyrtare: Real Madrid vs Valencia / FOTO

Real Madridi dhe Valencia përballen në kuadër të xhiros së 15-të në La Liga.

Reali kërkon të kthehet tek fitorja pas debaklit javën e kaluar ndaj Eibar, shkruan Teleshkronja Post.

Lexo : Juventus i pandalshëm, vazhdon ecurinë e përkryer në Serie A / VIDEO

Të dy ekipet kanë zbuluar formacionet zyrtare, ndeshja fillon nga ora 20:45.

Valencia :

Modriç dhe Vinicius Jr ngacmohen në stërvitje / VIDEO

Real Madrid do të provojë të kthehet te fitorja të shtunën mbrëma në La Liga, ku përballë do të ketë Valencia-n, pas turpërimit javën e kaluar kundër Eibar.

Në seancën stërvitore të kësaj të premtje, klubi i “Los Blancos” është dukur mjaft i karikuar, por mes lojtarëve ka pasur edhe pak tensione dhe përplasje.

Fillimisht lojtarët janë parë duke u stërvitur me njëri-tjetrin, teksa si zakonisht janë bërë në formën e rrethit, ku Luka Modric i ka pasur topin brazilianit Vinicius, po ky i fundit nuk e ka kapur topin, duke pretenduar se nuk ishte te këmbët e tij.

Mesfushori kroat insiston te Marcelo se ai duhet të futet në mes për të marrë sferën, por sulmuesi ia plas së qeshurës duke bërë dhe disa shenja që tregojnë se vetëm me duar mund ta kapte topin. Nga ai moment, kandidati për “Topin e Artë” nxehet ku në fund edhe përplaset me shokun e tij, duke nënkuptuar se kjo gjë nuk ishte diçka e vogël.

Kujtojmë që edhe disa javë më parë, e njëjta situatë ndodhi edhe mes Sergio Ramos dhe mbrojtësit Reguilon, produkt i Canteras, i cili ka debutuar edhe në Champions League si titullar, pasi kapiteni i skuadrës goditi dy herë me top lojtarin.

Marcelo: Unë nuk jam duke thënë se Isco nuk ka punuar, por futbolli është i tillë

Pas ndeshjes së Real Madridit kundër Romës, Marcelo foli për Isco i cili u la jashtë listës për ndeshjen.

Mospërfillja e mesfushorit nga e gjithë skuadra ishte një surprizë e madhe dhe mbrojtësit iu kërkua se çfarë këshille do t’i jepte Iscos, shkruan Teleshkronja Post.

“Unë nuk jam ai që jep këshilla, ne jemi më të vjetër, ne jemi prindër, ne e dimë se çfarë duhet të bëjmë”, tha ai për Real Madrid TV.

“Të gjithë lojtarët duan të luajnë, por ne duhet të punojmë dhe kjo është ajo që kanë bërë të gjithë lojtarët”.

“Nuk po them se Isco nuk ka punuar, por futbolli është i tillë dhe ju duhet të shihni se çfarë po dështoni dhe përmirësoni”.

Kishte një dallim të dukshëm nga ekipi që u thirrë në Eibar.

“Në Eibar nuk kishim shumë hapësirë,” vazhdoi braziliani.

“Kundër Romës kemi pasur topin, por në pjesën e parë kemi vuajtur sepse bari nuk ishte i mirë”.

“Rëndësia është në të gjitha garat, ne duam të jemi të parët në të gjithë dhe ne duam të qëndrojmë kështu në Ligën e Kampionëve derisa të arrijmë në finale”, përfundoi ai.

Real Madridi ka gati transferimin nga Manchester City në janar

Sipas raportimeve të fundit, Real Madrid ka gati një transferim për janar pas krizës që po kalon këtë sezon.

Real Madrid kërkon që të shtoj edhe një opsion në fazën ofanzive, pasi tashmë ka një shënjestër, transmeton Teleshkronja Post.

Skuadra spanjolle dëshiron që ta transferoj sulmuesin e Manchester Cityt, Brahim Diaz, përcjell “lajmi.net”.

Sulmuesi i talentuar nuk po aktivizohet në skuadrën e parë nga Pep Guardiola, andaj ai po e mendon largimin.

Diaz ka refuzuar që ta nënshkruaj kontratën e re, andaj Real Madrid po tenton që ta transferoj atë qysh në janar.

Real Madridi këtë sezon pas largimit të Ronaldos në drejtim të Juventusit, këtë verë që shkoi për 105 milion euro, po kalon nëpër një ndrrim gjenerate./Teleshkronja Post

Real Madridi me rekord të tmerrshëm, më i keqi në dekadën e fundit

Real Madrid humbi ndeshjen kundër Eibar me rezultatin e thellë 3-0 pasditen e djeshme në kuadër të javës së 13-të në kampionat.

Humbja e parë në pesë ndeshje për trajnerin argjentinas, Santiago Solarin që në momentin që ka marrë në dorë drejtimin e ekipit të parë, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithatë lojtarët që kishte vendosur në prapavijë lëshuan shumë terren duke bërë që të pësojnë tre gola, por që Eibar mund të kishte shënuar më shumë, por Thibaut Courtois i ka ndalur ato.

Trajneri la në stol Dani Carvajal, por Ramos, Varane dhe Marcelo ishin në fushë përgjatë gjithë lojës. Këto të tre ishin edhe në humbjen 5-1 kundër Barcelonës në “El Clsssico”. Ky formacion mbrojtës mbrojtës është përdorur edhe nga Julen Lopetegui, ku braziliani, francezi dhe spanjolli kanë qenë kryefjala e prapavijës.

Por, deri në këtë javë, Real Madrid ka pësua 19 gola, një statistikë që nuk është parë më parë që nga edicioni 2008-2009, në kohën që ekipi madrilen drejtohej nga Schuster.

Me sa duket kriza në “Bernabeu” është kthyer sërish, por ndaj Eibar, kapiteni Ramos humbi 14 topa, Varane 13 dhe Marcelo 24 të tillë.

Këto paraqitje aspak të mira për kampionët europianë mund të flasin për një ribotim të anijes, por Solari duhet të punojë shumë në këtë aspekt për të evituar këto probleme, të cilat janë emergjente./Teleshkronja Post