Nga transferi i anuluar tek Barcelona shkaku i Real Madridit, Guardiola i merrë një pikë Los Blancos

Sergi Guardiola shënoi për ndeshjen e dytë të njëpasnjëshme pasi Real Valladolid fitoi një pikë larg si mysafirë në Real Madrid në LaLiga Santander.

Sulmuesi u bë me famë brenda pak orësh duke u bërë një lojtar i Barcelonës në vitin 2015, por kjo nuk ishte kryetema pasi atij ju shfaqën postimet e tij në Twitter, që bën keq për klubin e Barcelonës dhe Kataloninë.

“Është koha e El Classicos… Hala Madrid! Hala Madrid, f *** Katalonja”, kishte shkruar Guardiola në 2013 në postimin e tij në Twitter.

“F**** Katalonje dhe Hala Madrid.”

Vetëm tetë orë pas nënshkrimit të kontratës së tij në klubin katalunas, kontrata e Guardiola u ndërpre, transmeton Teleshkronja Post.

“Unë isha atje, unë firmosa kontratën, bëra fotografi dhe kur tweets u nxorrën disa orë më vonë, ata më thirrën dhe ata më hoqën dorë nga kontrata ime,” i tha Guardiola MARCA disa muaj më parë.

“Ju i bëni gjërat pa menduar kur jeni i ri, unë i kam harruar tani”.

“Kam marrë gjërat e mia dhe shkova në shtëpi, tema ishte keqinterpretuar.”

Guardiola mbërriti në Valladolid pas disa paraqitjeve të pakënaqura në Getafe dhe tani shefi i tij aktual po e mbështetë atë për një thirrje nga kombëtarja spanjolle.

“Nuk është absurde të mendosh që Sergi Guardiola të futet në ekipin kombëtar Spanjoll,” tha Sergio Gonzalez pas barazimit të Valladolid kundër Real Madrid të dielën.

“Ai është një golashënues dhe ai na dha shumë.”

Sergi Guardiola kur u prezantua si lojtar i Barcelona në vitin 2015, por iu anulua kontrata shkaku i atyre postimeve (Foto: Barcelona FC)

James Rodriguez flet pasi luajti ndeshjen e parë pas dy vitesh me Real Madridin

James Rodriguez ishte emri i befasishëm në njëmbëdhjetëshen startuese për Real Madridin kundër Real Valladolid të shtunën në Stantiago Bernabeu.

Kolumbiani dukej se po shkon drejt derës së daljes nga Estadio Santiago Bernabeu gjatë gjithë verës, por përfundoi duke filluar ndeshjen e parë në shtëpi të fushatës së re.

Pas një huazimi dy-vjeçar në Bayern Munich, James bëri që nuk ka gjasë të kthehej në ekipin e tij dhe iu dha një ovacion nga mbështetësit kur ai u zëvendësua.

27-vjeçari shkoi në mediat sociale për të shprehur mirënjohjen e tij për fansat për mbështetjen e tyre, transmeton Teleshkronja Post.

“Kthimi në Bernabeu pas një kohe të gjatë”, shkroi ai në Twitter.

“Ishte një ndjenjë unike. Faleminderit tifozëve për përkrahjen.”

“Ne do të vazhdojmë të punojmë në mënyrë që të përmirësohemi”, përfundoi ai

Konferenca e Zidanes pas barazimit ndaj Valladolid

Zinedine Zidane ka shprehur zhgënjimin e tij pasi Real Madrid nuk arriti të mbajë epërsinë e tyre 1-0 kundër Real Valladolid.

Sergi Guardiola ‘rrëmbeu’ një pikë për vizitorët me një barazim të vonshëm, transmeton Teleshkronja Post

“Ka mbetur një shije e keqe në sonte, sepse ne bëmë gjënë më të vështirë, e cila ishte shënimi në pjesën e dytë, që nuk ishte më e mira,” tha Zidane.

“Pas shënimit, ata barazuan … Pjesa e parë ishte e mirë, por neve na mungoi goli.”

“Problemi nuk ishte humbja e topit, kjo mund të ndodhë.”

“Ne ishim jashtë pozitës. Pastaj topi, është e vërtetë, ne duhet ta kishim dërguar atë atje ***”.

“Ne duhet të përmirësohemi dhe të luajmë [për] 90 minuta.”

“Duhet të jesh praktik në minutën e 84-të. Por është si kjo sot dhe duhet ta pranosh atë”.

“Cili do ekip mund t’ju mundë. Por duhet të luajmë 90 minuta të mira.”

James Rodriguez bëri paraqitjen e tij të parë në Real Madrid pas dy vjetësh dhe Zidane u mahnit me lojtarin e tij.

“James luajti mirë. Pastaj ai u largua sepse ai pati një goditje dhe u desh të dalë në mënyrë që Vinicius të luaj. Pjesa e dytë ishte më e keqe për ne”.

Luka Jovic erdhi si zëvendësues i pjesës së dytë dhe luajti së bashku me Karim Benzema në sulm kur Real Madrid luftoi për të gjetur rrjetën.

“Goditja e parë e Joviç goditi në shtyllë, Karim shënoi … Kjo [mungesë e golave] duhet të ndryshojë.”

“Ne mund të luanim 4-4-2 në më shumë ndeshje.”

Pas dështimeve të sezonit të kaluar, Zidane është i vetëdijshëm se lojtarët e tij janë nën më shumë presion duke kaluar në këtë fushatë.

“Unë po shoh që ekipi është nën presion më shumë për atë që ndodhi vitin e kaluar,” tha ai.

“Tifozët gjithashtu. Unë po kërkoj mbështetjen tek tifozët. Ne kemi nevojë për tifozët. Ne duhet të përfshihemi gjithashtu.”

Pas një ecurie pozitive në gjysmën e parë, Real Madrid u zbeh në pjesën e dytë dhe Zidane këmbënguli që nuk ishte çështje fizike.

“Çështja e lodhjes fizike nuk është një justifikim,” tha ai.

“Ne nuk ishim aq bindës për të kaluar në gjysmën e dytë.”

“Ekipi ynë nuk ishte i rrjedhshëm dhe kur nuk është i rrjedhshëm keni probleme, por nuk është problem fizik.”

ZYRTARE: Lojtarët e ftuar nga Zidane për ndeshjen kundër Valladolid

Zinedine Zidane ka emëruar skuadrën e tij prej 19 lojtarësh përpara ndeshjes së Real Madridit me Real Valladolid të shtunën në mbrëmje, francezi la jashtë Alvaro Odriozola dhe Ferland Mendy.

Veçohet, James Rodriguez, i cili gjithashtu u përfshi në skuadër për tu përballur me Celta Vigo fundjavën e kaluar, mund të bënte debutimin e tij të dytë në Real Madrid këtë fundjavë, pas tre vitesh.

Gareth Bale, ndërkohë, gjithashtu është përfshirë dhe ka të ngjarë të startojë në stadiumin Santiago Bernabeu pas një shfaqje mbresëlënëse në fitoren 3-1 në Balaidos.

Real Madrid do të duhet të heqë dorë nga një lojtar para vetë ndeshjes, kështu që Diego Altube – portieri i zgjedhjes së tretë – pritet të jetë lojtari i lënë në minutën e fundit.

Megjithë fillimin në Vigo, Odriozola është lënë jashtë pas rikthimit të Dani Carvajal nga një pezullim një-ndeshje, ndërsa Mendy nuk e ka marrë veten plotësisht nga dëmtimi që mori në para-sezon.

Fede Valverde u la në jashtë kundër Celta, por ai është emëruar në skuadër për lojën Valladolid dhe do të marrë vendin e pezulluar Luka Modric.

Madridi ka pesë lojtarë të padisponueshëm për shkak të lëndimit: Eden Hazard, Rodrygo Goes, Marco Asensio, Brahim Diaz dhe Mariano Diaz.

Skuadra e 19 lojtarëve të Real Madrid për t’u përballur me Valladolid:

Portierët: Keylor Navas, Thibaut Courtois dhe Diego Altube.

Mbrojtësit: Dani Carvajal, Eder Militao, Sergio Ramos, Raphael Varane, Nacho, Marcelo.

Mesfushorët qendrorë: Toni Kroos, Casemiro, Fede Valverde, James Rodriguez, Isco.

Sulmuesit: Karim Benzema, Gareth Bale, Lucas Vazquez, Vinicius Junior, Luka Jovic.

Konferenca e Zidanes para ndeshje kundër Real Valladolid

Zinedine Zidane doli në dhomën e mediave në Real Madrid City, pas sesionit të fundit të stërvitjes së skuadrës së tij para takimit të së shtunës me Real Valladolidin në Santiago Bernabéu.

Bosi i Los Blancos e shqyrtoi takimin në termat e mëposhtëm: “Së pari dhe më kryesorja, ne jemi të ngazëllyer që do të kthehemi në stadiumin tonë 100 ditë nga ndeshja jonë e fundit këtu. Lojtarët janë me të vërtetë të lumtur që po fillojnë një sezon tjetër me një lojë në Bernabéu para mbështetësve tanë”.

“Nuk është një lojë e thjeshtë, nuk ka lojëra të lehta këtu, ka lojëra të drejtpërdrejta. Në ditët e sotme thjesht nuk mund të thuash që je kundër Valladolid dhe do të fitosh. Në futboll, duhet të dalësh dhe vërtetojeni atë në fushë. Valladolid ka bërë një fillim të mirë të sezonit të LaLigas, herën e fundit raundin që ata patën një vit të mirë, ata janë një ekip i guximshme dhe do të vijnë këtu duke kërkuar për të dhënë një ecuri të mirë dhe ne duhet të përqëndrohemi në riprodhimin e asaj që bëmë në Vigo dhe të përpiqemi të bëjmë edhe më mirë “.

Francezi u pyet edhe rreth së ardhmes të Keylor Navas, për të cilin thuhet se do transferohet tek PSG.

“Ai është, ka qenë dhe do të jetë gjithmonë një lojtar i rëndësishëm për ne dhe mundësinë e largimit nuk është diçka që po e konsideroj. Ai është këtu dhe ne nuk mund ta kontrollojmë atë që ndodh jashtë ketij ambiemti. Ai dëshiron të luajë, të jetë pjesë e gjërat dhe vërtetoni se ai është një lojtar i mirë, si pjesa tjetër e tij, dhe kjo është ajo për të cilën po punon. Kjo është gjëja më e rëndësishme për një trajner. Ai gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë një profesionist i madhë. Nuk ka asnjë ndryshim në situatën e tij. Do të keni shumë ndeshje dhe unë do të luaj edhe me atë “.

Situata e Gareth Bale dhe James Rodriguez : “Ndryshimi para disa ditëve dhe sot për Bale është se ai tash do të qëndroj në ekip. E njejta edhe për James Rodriguez, është lojtarë i yni dhe e dijmë kualitetin e tij.

Ndërsa kur u pyet rreth skuadrës aktuale dhe transferimeve :

“Ne jemi gati për ndeshjen e nesërme dhe ju e dini që unë po mendoj vetëm për atë që do të bëjmë nesër. Kjo është e vetmja gjë për të cilën duhet të mendojmë dhe asgjë tjetër.Ne jemi gati dhe ne kemi një lojë nesër, si gjithmonë, deri me 2 shtator çdo gjë mund të ndodhë. Kjo është e njëjta gjë në çdo klub, lojtarët mund të vijnë brenda dhe të tjerët të largohen.”/Teleshkronja/

ZYRTARE: Kubo huazohet tek Mallorca

I dashuri i Real Madrid Takefusa Kubo ka përfunduar transferimin e tij të huazimit në Real Mallorca.

Anësori japonez iu nënshtrua ekzaminimeve të tij mjekësore para se të nënshkruante me ekipin e LaLiga Santander të promovuar së fundmi, me një lëvizje të mundshme në Real Valladolid që ishte ftohur.

18-vjeçari ishte vendosur të kalonte fushatën e sezonit 2019/20 me Real Madrid Castilla, por hierarkia e Los Blancos janë të lumtur që e larguan nga ekipi i Divizionit B Segunda B.

Kubo është bërë lojtari i tretë japonez në historinë e Mallorca pas Yoshito Okubo dhe Akihito Ienaga.

ZYRTARE: Coutinho bashkohet me Bayern Munich për tarifën e huasë prej 8.5 milion euro

27 vjeqari Philippe Coutinho është zyrtarisht një lojtar i FC Bayern Munich për sezonin 2019/20.

Braziliani është larguar nga Barcelona për t’u bashkuar me Bayern Munich në një marrëveshje huazimi, e cila do të shohë kampionët gjermanë të paguajnë një tarifë prej 8.5 milion euro dhe gjithashtu të mbulojnë pagën e lojtarit.

I përfshirë është edhe një opsion blerjeje, i cili do të lejonte bavarezët të blinin Coutinho në fund të sezonit për 120 milion euro, shkruan Teleshkronja Post.

Komunikata zyrtare e Barcelonës për largimin e Coutinhos:

“Barcelona do të donte të falënderonte publikisht Philippe Coutinho për përkushtimin dhe përkushtimin e tij dhe t’i uroj të gjitha më të mirat në këtë fazë të re të karrierës së tij,” tha klubi katalonas ndërsa ata njoftuan lajmin.

Coutinho largohet nga Camp Nou pasi luajti 75 ndeshje, me 21 gola dhe 11 asistime, në vit e gjysmë që nga transferimi i tij nga Liverpool.

Atletico Madrid 1-0 Getafe: Goli i Moratas dhe shkëlqimi i Felix i fitojnë 3 pikë për Rojiblancos

Një goditje me kokë e Alvaro Morata në pjesën e parë ishte e mjaftueshme për t’i dhënë Atletico Madrid të tre pikët kundër Getafe në ndeshjen e tyre të parë në 2019/20 të LaLiga Santander të dielën.

Lojtarë të shumtë u larguan nga klubi gjatë verës dhe shumë më tepër arritën në Wanda Metropolano, por ishte një fitore prej 1-0 në shtëpi për skuadrën e Diego Simeone në një ndeshje të vështirë.

Atletico filloi me intensitet dhe vetëbesim në shtëpi siç janë mësuar të marrin nën trajnerin argjentinas, duke mbytur kundërshtarët e tyre që e kishin të vështirë të dilnin nga gjysmë fusha e tyre.

Kjo erdhi me një shpërblim, pasi debutuesi Kieran Trippier asistoj Moratan me një krosim të cilin ndërkombëtari spanjoll e qoi përtej David Soria për golin e hapjes në minutën e 23′.

Drama e gjysmës së parë, megjithatë, ishte vetëm fillimi. Jorge Molina pa dashje e shkeli në thembra Thomas Partey ndërsa ndiqte mesfushorin i cili u ndëshkua fillimisht me karton të verdhë, përpara se të rishikohej incidenti dhe vendimin të ndryshonte në të kuqe.

Gjashtë minuta më vonë, Renan Lodi i Atletico mori dy kartonë të verdhë shpejtë për të lënë secilin ekip me dhjetë lojtarë, raporton Teleshkronja Post.

Ngjarja kryesore e takimit arriti në 55 minuta kur Joao Felix kapi topin brenda gjysmë fushës së tij, përpara se të shkëlqente ndaj mbrojtjes së Getafes, me driblime.

Getafe përfundimisht arriti ta ndalonte atë por vetëm me anë të një faulli, dhe vetëm pasi ai kishte hyrë në zonën e penalltisë.

Morata mori përsipër përgjegjësinë nga vendi, por goditja e tij u mohua nga Soria, e cila do të shkaktonte një fund të tensionuar në Wanda Metropolitano.

Getafe gati sa nuk shënoi golin e barazimit përmes Angel me pesë minuta në orën, por goditja e tij goditi shtyllen me Jan Oblak të mposhtur.

Përfundimisht, Atletico mbajti për tre pikë që mund të dëshmojnë jetësore në fundin e sezonit./TeleshkronjaPost/