Ajax fiton dhe ngjitet në krye të tabelës në Hollandë

Këtë të Shtunë si pjesë e javë së tretë të Eredivisie, Ajax Amsterdam ka fituar, dhe me rezultat të qartë, në Venlo (1-4).

Supery ylli maroken Ziyech udhëhoqi rrugën për shokët e tij të ekipit duke hapur rezultatin para pushimit në minutën e (44 ‘).

Fishekzjarret në Amsterdam vazhduan në pjesën e dytë me Tadiç, golashënues nga penalltia (49-të), Huntelaar (66-të) dhe Neres (76-të). VVV Venlo megjithatë shpëtoi nderin para publikut të tij përmes Linthorst (89-të).

Klubi i kryeqytetit të Hollandës merr përkohësisht drejtimin e kampionatit, i ndjekur nga Vitesse Arnhem dhe Sparta Roterdam. Por Utrecht dhe Alkmaar mund të kapin majen e tabelës këtë të dielë në rast të fitoreve respektive.

Rënditja në tabelën e Eredivisie pas xhiros së 3-të :

Trajneri i Ajax, Ten Hag i bindur për të ardhmen e Van de Beek

Trajneri i Ajax, Ten Hag ka folur për shtypin dhe ka ndarë mendimet e tij për situatën në lidhje me mesfushorin Donny Van de Beek, i cili u shfaq i gatshëm për të përfunduar transferimin e tij te Real Madrid, sapo Ajax përparoi në raundin tjetër të Kualifikuesve të Ligës së Kampionëve.

“Unë mendoj dhe shpresoj që ai të mbetet me ne këtë sezon, nëse ai përfundon të largohet do të dëgjoj se çfarë duhet të thotë Overmars,” tha Ten Hag.

Tani duket se Real Madrid nuk do ta firmosë mesfushorin deri verën e ardhshme.

Raportimet nga stacioni televiziv spanjoll La Sexta sugjerojnë që Real Madrid do ta shtyjë këtë transferim deri në verën e vitit 2020 “nëse nuk ndodh një largim”.

Trajneri Zinedine Zidane refuzoi të flasë për nënshkrime të reja pas barazimit 2-2 të Realit në Romë mbrëmë, kështu që duket se Real Madrid mund të përballet shumë mirë sezonin e ardhshëm me listën që ata kanë aktualisht, duke mos llogaritur ardhjen e mundshme të Neymar.

Zidane dëshironte të përmirësonte vijën e tij të mesfushës gjatë gjithë verës, por Madridi ka shitur Kovacic, Ceballos dhe Llorente pa nënshkruar një zëvendësim të dukshëm, që do të thotë se mesfusha e tanishme mund të luftojë nëse ndodh një dëmtim i vetëm.

Këtu është ajo ku Van de Beek do të ishte e dobishëm, por në fund të fundit duket sikur Madridi mund të jetë i durueshëm dhe të presë edhe një vit./TeleshkronjaPost/

Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Van de Beek konfirmon: ‘Real Madrid është në bisedime me Ajax’

Kalimi i Donny van de Beek te Real Madrid po afrohet gjithnjë e më shumë dhe mund të përfundojnë me një marrëveshje brenda ditëve në vazhdim.

Ishte menduar që opsioni Van de Beek ishte si një alternative për Paul Pogba, por duket se Los Blancos tani do të kërkojë të bashkojë të dy bashkë në stadiumin Santiago Bernabeu.

MARCA raportoi të premten se mesfushori holandez kishte rënë dakord me kushtet personale me Madridin, dhe pas hapjes së Eredivisie të Ajax kundër Vitesse të shtunën, Van de Beek hodhi dritë në spekulimet.

“Është e vërtetë që Madridi është në bisedime me Ajax, por nuk mund të them asgje më shumë,” deklaroi Van de Beek.

22-vjeçari shënoi dhe siguroi një asistim në një barazim 2-2 ndaj Vitesse, dhe ai pranoi që agjenti i tij tashmë ka qenë në diskutime me Madridin.

“Agjenti im do të ketë folur me ta,” tha ai për interesin e Madridit.

“Real Madrid është një klub i shkëlqyeshëm për të luajtur, por Ajax është ende një klub i shkëlqyeshëm. Do të shohim se çfarë ndodh”.

Duket se, me këto deklarata, gjithçka po tregon drejtimin e Nr.6 të Ajax-it për tu bërë një lojtar i Real Madrid në ditët në vijim.

Gjatë ndeshjes së Vitesse, tifozët e Ajax që udhëtuan në stadium iu lutën që të qëndronte, diçka që lojtari njohu.

“E kam dëgjuar, po,” shtoi Van de Beek kur u pyet për “Donny, rrini një vit, rrini edhe një vit …” brohoritje.

Ai poashtu shënoj gol në ndeshjen e parë të sezonit kundër Vitesses :

Real Madrid dhe Ajax arrijnë marrëveshje për van de Beek

Ajax Amsterdam ka pranuar një ofertë nga Real Madrid për Donny van de Beek, sipas gazetarit të Esporte Interativo, Marcelo Bechler.

Mesfushori 22-vjeçar holandez tashmë ka rënë dakord një kontratë me Real Madrid, sipas të njejtit raportim, dhe do të nënshkruajë një kontratë 5-6 vjeçare në ditët e ardhshme për një çmim rreth 50-60 milion €.

Mesfushori holandez ka shijuar një sezon yjor sezonin e kaluar, duke shënuar 17 gola dhe siguruar 13 asistime në 57 paraqitje, duke pasur një rol të madh në dyshen e tij vendas dhe në shkëlqimin e shkëlqyeshëm deri në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Paul Pogba ka qenë i lidhur fort me një transferim në Bernabéu gjatë gjithë verës dhe Zinedine Zidane është akoma i dëshpëruar ta marrë atë, por çmimi i kërkuar i Manchester United për francezin, i cili qëndron në 180 milion euro, e bën një marrëveshje shumë të ndërlikuar, duke lënë derën hapur për planin e klubit “B”, i cili është Van de Beek.

Nëse raportet janë të sakta, dhe Los Blancos kanë joshur holandezin, një marrëveshje me Manchester United për Paul Pogba duket shumë e pamundur./TeleshkronjaPost/

Pogba tepër i shtrenjtë ose i pashitshëm nga United, Reali i kthehet objektivit të vjetër

Emri i Donny van de Beek po dëgjohet edhe një herë rreth zyrave në Estadio Santiago Bernabeu pasi Real Madrid po mendon seriozisht të bëjë një veprim për mesfushorin e Ajax këtë verë.

Me Paul Pogba ende zgjedhjen e preferuar të Zinedine Zidane për të përforcuar në mesfushën, Van de Beek ka mbetur si alternativa e parë për francezin.

MARCA kishte raportuar më 26 qershor se ai ishte plani B përpara Christian Eriksen por, më 1 gusht, Madridi sugjeroi idenë e bërjes së një lëvizje për lojtarin, i cili ata mendojnë se mund të nënshkruhet për rreth 60 milion euro.

MARCA ka mësuar se të gjitha direktivat e klubit janë në mbështetje të nënshkrimit të tij, me një përjashtim të tillë është Zidane. Francezi e pranon talentin e tij suprem, por mbetet i fiksuar në idenë për të punuar me Pogba.

Trajneri është i prirur të presë deri më 2 shtator për bashkatdhetarin e tij dhe dëshiron që klubi ta nënshkruajë me çdo kusht, por Madridi nuk shiten plotësisht për idenë. Në një skenar perfekt, Madridi mund të jetë në gjendje ta nënshkruajë atë për 150 milion euro, por kjo është minimumi absolut që ata mund të largoheshin nga pagesa dhe madje kjo shifër është jashtëzakonisht e pamundur.

Të dy mbeten disi larg në vlerësimet e tyre për Pogba. Zidane e sheh si pjesën e humbur, por Los Blancos nuk mendojnë se ai është njeriu për të zgjidhur problemet e tyre.

Pritet që United të mbyllë pafundësisht nënshkrimet e Bruno Fernandes dhe Sergej Milinkovic-Savic, i cili mund të shihet si forcimi i skuadrës së Premier League për të lejuar daljen e Pogba, por nuk do të bëjë asgjë për të ulur çmimin e kërkuar.

Tani për tani, Gareth Bale dhe James Rodriguez janë ende gati për shitje në kryeqytet në përpjekje për të balancuar llogaritë para se të bëhen regjistrimet.

Lexo: 1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

E gjithë kjo e konsideruar, ardhja e Van de Beek nuk duket aq e vështirë sikur dikur dhe ai vetë do të ishte më shumë se i lumtur për t’u bashkuar me këtë klub.
/teleshkronjapost.info/

1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

Këtu mund ti ndiqni të gjitha përditësimet e fundit të mërkatos verore, dhe thashethëmet kryesore të ditës në futboll.

Top lajmet kryesore të ditës 1 gusht:

Bayern Munich | Bayern Munich është afër një marrëveshje për nënshkrimin e anësorit të Bayern Leverkusen, Leon Bailey, pavarësisht se ka një kontratë me klubin e tij aktual deri në vitin 2023. Një veprim i tillë mund të përfundojë interesin e bavarezëve për Manchester Cityn Leroy Sane.

Napoli | Sipas Daily Mail, Napoli është vendosur të tundojë Crystal Palace me një ofertë prej 70 milion eurosh për Wilfried Zaha, pasi humbi Nicolas Pepe.

Juventus | Ekziston një kthesë tjetër në sagën Dybala pasi Corriere dello Sport pretendon se Inter është vendosur të bëjë një veprim për argjentinasin, i cili mund të pengojë shpresat e Manchester United për një marrëveshje shkëmbimi me Juventusin për Lukakun.

Barcelona | Juventus janë duke vëzhguar të riun e Barcelonës, Juan Miranda, i cili së fundi shkëlqeu për suksesin e Kampionatit Evropian U19 të Spanjës. Ernesto Valverde i ka dhënë 19-vjeçarit disa minuta gjatë para-sezonit dhe klubi shfaqet i interesuar për të. Marseille thuhet gjithashtu se po e ndjek gjurmimin e të riut.

AC Milan | Italianët janë rikthyer për Angel Correa të Atletico Madrid, sipas Gazzetta, i cili shihet si përparësia kryesore e klubit për të plotësuar rolin me nr.10.

PSG | Cavani preferon të qëndrojë në PSG pavarësisht interesimit nga Interi, sipas Gazzetta.

Arsenal | Unai Emery dëshiron që Koscielny të jetë pjesë e skuadrës së tij. “Unë jam duke luftuar për ta bindur atë (për të qëndruar) por e respektoj vendimin e tij. Unë nuk e kam humbur shpresën se ai do të jetë me ne këtë sezon, por, tani, ideja e tij është të largohet”, tha trajneri i Arsenalit.

Zenit | Malcom nuk stërviti me Barcelona të enjten me lejen nga klubi pasi transferimi i tij në Zenit Saint Petersburg hyn në fazat e tij të fundit.

A.Villa | Aston Villa kanë nënshkruar Tom Heaton nga Burnley.

Bournemouth | Klubi anglez, Bournemouth kanë nënshkruar ndërkombëtarin holandez Arnaut Danjuma, i cili mbërrin nga Club Brugge. “Është një hap i madh për mua”, tha 22-vjeçari.

Paris SG | Neymar nuk do të vazhdojë në PSG, sipas gazetë SPORT. Kampionët e Ligue 1 e kanë caktuar 10 gushtin si afatin e fundit për të zgjidhur çështjen.Barcelona po mundohet të ulë koston duke ofruar Ivan Rakitic dhe Philippe Coutinho, të cilin PSG nuk e ka marrë mirë, duke dashur vetëm para për lojtarin.

Inter | Icardi ka marrë një vendim, sipas Gazzetta: Nëse Juventus nuk futet me një ofertë, ai do të qëndrojë në Inter.

Getafe | Faycal Fajr është në Getafe dhe është vendosur t’i nënshtrohet testeve mjekësore.

Milan | Milano ka konfirmuar nënshkrimin e Rafael Alexandra da Conceicao Leao. 20-vjeçari bashkohet në një kontratë pesë-vjeçare nga Lille.

Man City | Sipas Fabrizio Romano, Manchester City ka hapur negociatat me Juventusin mbi të djathtën Joao Cancelo.

Lazio | Lazio janë pas një sulmuesi dhe Fernando Llorente, i lëshuar së fundmi nga Tottenham, është shfaqur si opsion.

Juventus | Dybala sot pritët të vendosë për të ardhmen, pas takimit me trajnerin Sarri.

Arsenal | Nocolas Pepe edhe zyrtarisht lojtarë i Arsenalit, sot pasdite ka kompletuar transferimin./Transferimet e Lojtarëve/