ZYRTARE: Publikohet goli i sezonit në Ligën e Kampionëve

Para pak më shumë se një jave, UEFA publikoj nominimet për golin e sezonit në UEFA Champions League.

Të nominuar ishin:

Lionel Messit i shtohet edhe një trofe tjetër në kabinetin e tij pasi goli i tij i goditjes së lirë ndaj Liverpool është votuar si UEFA Gol i Sezonit 2018/19.

Asi i Barcelonës ka bërë një goditje të bukur, goditje të lirë ndaj Alisson Becker, me siguri portierin më të mirë sezonin e kaluar, në gjysmëfinalen e UCL kundër Liverpool.

Goli i Messit mundi goditjen volej të Ronaldos kundër Manchester United në votën për të fituar çmimin./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Gjyqtarja e parë femër, që ndanë drejtësin në Super Kupën e Evropës

Historia do të bëhet në Superkupën e UEFA-s më 14 gusht në Stamboll pasi Stéphanie Frappart do të drejtojë një ndeshje zyrtarisht, pasi do të marrin përsipër takimin mes Liverpool FC dhe Chelsea FC

UEFA është duke thyer akullin duke emëruar Stéphanie Frappart për të drejtuar Superkupën e UEFA-s më 14 gusht, raporton Teleshkronja Post.

Kjo do të jetë hera e parë që një zyrtare femër merr përsipër një ngjarje të madhe të konkurrencës për meshkuj të UEFA-s – një ndeshje prezantuese që shihet si fillim i sezonit të ri, duke hedhur në skenë fituesit e Ligës së Kampionëve kundër fituesve të Europa League në Beşiktaş Parku në Stamboll.

Në korrik, francezja pati nderin të drejtonte në finalen e Kupës së Botës për Femra në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Hollandës në Lyon – Francë. Ajo gjithashtu mori përgjegjësinë për gjysmëfinalen e UEFA-s për femra 2017 UEFA ku Hollanda luajti me Anglinë.

Gjithashtu edhe Video (VAR) do të përdoret për Superkupën e UEFA-s midis Liverpool-it dhe Chelsea. Zyrtari i VAR do të jetë Clement Turpin nga Franca, dhe ai do të ndihmohet nga bashkatdhetari François Letexier, Mark Borsch i Gjermanisë dhe Massimiliano Irrati i Italisë./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: UEFA publikon nominimet për ‘Golin e Sezonit’ 2018-19

Sot uebsajti zyrtarë i UEFA Champions League ka publikuar nominimet për golin e sezonit 2018-19.

Kandidatë për golin e sezonit janë 10 futbollistë, 8 futbollistë, 1 futbollist U17 dhe një futbolliste :

Goli i Ivan Rakitic, Tottenham 2-4 Barcelona

Goli Cristiano Ronaldo, Juventus 1-2 Manchester United

Goli i Ismail Sarr, Rennes 2-1 Jablonec

Goli i Danilos, Portugali 1-1 Serbi,

Goli i David Faupala, Apollon 2-0 Lazio

Goli i Enzo Millot , Franca 6-1 Republika Çeke U17

Goli i futbollistes Katerina Svitkova, Slavia Praga 1-1 B.Munich

Goli i Lionel Messit, Barcelona 3-0 Liverpool

Goli i Luis Nanit, Qarabag 1-6 Sporting Lisbona

Goli i Pedros, Chelsea 4-3 Slavia Praga

Për të votuar klikoni <këtu>

Formati i ri i Kupës së Botës për Klube: Liverpool bashkohet me Real Madridin

Liverpool dhe Real Madrid janë dy klubet e para që kanë konfirmuar pjesëmarrjen në formatin e ri në FIFA Club World Cup.

The Reds dhe gjigantët e La Ligës do të marrin pjesë së bashku me 22 klube kur turneu të filloj rreth vitit 2021, transmeton Teleshkronja Post.

Ideja e garës është që të mbledhë 24 ekipet më të mira në botë për të shkuar kokë më kokë, siç jemi mësuar me Ligën e Kampionëve të UEFA-s.

Herën e fundit kur The Reds morën pjesë në këtë turne – ata u eliminuan nga skuadra braziliane Sao Paulo në finalen e vitit 2005, raporton Teleshkronja Post.

Sipas Times, UEFA dhe FIFA kanë vendosur që katër fituesit e mëparshëm të Ligës së Kampionëve të konkurrojnë – por pse Real Madridi dhe Liverpuli tashmë janë konfirmuar.

Vetëm disa klube nga secili vend do të lejohen të marrin pjesë. Ashtu siç është, klubi tjetër anglez që do të bashkohet do të jetë rival i Manchester City.

Nëse United do pjesmarrjen në garë, gjë që duket e pamundur, atëherë Devilët e Kuq do të duhet të fitojnë Ligën e Kampionëve para vitit 2021.

Sipas raportimeve, Kina është favorite e tanishme për të organizuar garën për tre vjet. Tani klubet evropiane dominojnë në rrethin e fituesve, meqë në katër raste fituesi ishte nga një kontinent tjetër.

Trofeu i FIFA Club World Cup.

Lajm fantastik, KF Feronikeli dhuron bileta falas për ndeshjen kthyese ndaj TNS

Klubi më i suksesshëm kosovarë vitet e fundit në Kosovë, KF Feronikeli ka marrë një rezultat tejet pozitiv në ndeshjen e parë ndaj kampionit të Uellsit, The New Saints duke luajtur baras 2-2 në kuadër të Ligës së Kampionëve si mysafirë.

Rezultati me rikthim në minutat e fundit, gjithashtu edhe paraqitja e mirë e Industrialistëve ka zgjuar interesim jashtëzakonisht të madh të tifozëve.

Presidenti i klubit KF Feronikeli, Naser Ramaj ka mohuar se do të ketë ngritje të çmimit të biletave në ndeshjen kthyese që zhvillohet ditën e martë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Ramaj tha se çmimi do të jetë i njëjtë me ato që ishin në ndeshjet parakualifikuese, duke dhënë një informatë të rëndësishme për shikuesit.

“Nuk do të ketë ndryshime të çmimit të biletave, ato do të jenë nga 3 deri në 15 euro, por ajo që mund t’u them është se shumë bileta do t’i japim falas. Do të jenë më shumë se 3 mijë bileta që do të shpërndahen falas”, ka thënë për gazetën zëri.info presidenti i Feronikelit, Naser Ramaj i cili e di se interesimi do të jetë jashtëzakonisht i madh.

“E dimë që i gjithë opinioni do ta ketë vëmendjen atë ditë te ajo ndeshje. Ne këto ditë do të fillojmë ta sensibilizojmë opinionin në mënyrë që të kemi sa më shumë shikues”, ka shtuar Naser Ramaj.

Ndeshja e kthimit mes KF Feronikelit dhe TNS zhvillohet me 16 korrik në Stadiumin Fadil Vokrri nga ora 20:45./teleshkronjasport/

Lista e Ligës së Kampionëve e skuadrës së Real Madridit, kush nuk do të përfshihet

Real Madridi janë në kërkim për të bërë disa shitje para përfundimit të dritares së transferimeve, por ata mund të hasin disa çështje në lidhje me disa lojtarë të cilët kishin qenë të informuar për të lënë Estadio Santiago Bernabeu.

Mungesa e ofertave për lojtarët si Keylor Navas dhe Gareth Bale nuk është problem. Në vend të kësaj, është kërkesa në Ligën e Kampionëve të ketë tetë lojtarë të trajnuar nga federata, në këtë rast Federata Spanjolle e Futbollit dhe katër të cilët janë sjellë përmes akademisë së klubit.

UEFA e përcakton këtë kategori të fundit si “lojtarë që kanë qenë pjesë e klubit në çdo kategori për tre vjet në mes moshave 15 dhe 21.” Tani për tani, vetëm Dani Carvajal, Lucas Vazquez, Mariano Diaz dhe Nacho Fernandez do t’i plotësonin këto kërkesa në skuadrën e parë.

Si e tillë, ia vlen të kujtohet se një ekip, në teori, mund të paraqiste një listë të skuadrave pa asnjë lojtar të lindur në vendin e tyre, për aq kohë sa ata kishin një minimum prej katër anëtarësh të skuadrës 25-vjeçare që kishin ardhur nëpër akademinë e tyre. Dhe prej atyre, një minimum prej katër mund të jenë bashkuar nga ekipet e tjera.

Për shkak të kësaj rregulloreje, largimet potenciale të Lucas Vazquez dhe Mariano duken shumë më të vështira. Një mundësi për t’i larguar një nga dy, megjithatë, do të ishte të lejonte një nga portierët të largohej – Andriy Lunin ose Keylor – dhe përfshinte Diego Altube në listën e skuadrës pasi ai do të mbushte njërën nga katër vendet. Ky nocion i një akademie nuk përfshin lojtarët e Casemiro apo Fede Valverde pasi ata nuk luajtën për tre vjet në ekipet rinore të Real Madridit.

Kuotën e spanjollëve tani përbëhet nga Isco, Carvajal, Sergio Ramos, Nacho, Jesus Vallejo, Alvaro Odriozola, Dani Ceballos, Marco Asensio, Mariano, Lucas dhe Brahim Diaz. Njëmbëdhjetë lojtarë, por prej tyre ka disa që priten të largohen për të bërë rrugën për pesë transferimet e reja: Eden Hazard, Luka Jovic, Eder Militao, Ferland Mendy dhe Rodrygo Goes.

Dy nga heronjtë e Spanjës nga Kampionati Europian U21, që triumfuan këtë verë, Ceballos dhe Vallejo, duket se do të duhet të largohen. Ndërkohë, Brahim ka shumë klube që duan ta marrin atë në huazim. Kjo do të përbëjë tetë lojtarët që kërkon UEFA, katër nga akademia dhe katër që nuk janë nga akademia e Real Madrid, por nga vende të tjera në Spanjë.

Duke mos përfshirë nënshkrimin e mundshëm të Paul Pogba, Madrid ka 28 lojtarë, nga të cilët 17 janë të huaj. Çdo lëvizje që ata bëjnë në ditët e ardhshme do të duhet të mbajë këtë vendim në mendje si zgjedhja për të mos respektuar rregullat do të rezultojë në klub duke u dhënë më pak lojëra elektronike kur është fjala për regjistrimin e lojtarëve për Ligën e Kampionëve, një rrezik që ata nuk do të marrin.

TNS vs KF Feronikeli, formacionet zyrtare

Sonte nga ora 20:00, KF Feronikeli, do të kërkojë rezultat sa më pozitiv ndaj kampionit të Premierligës së Uellsit, The New Saints (TNS), në ndeshjen e parë të rrethit të parë kualifikues në udhëtim, në përpjekje për t’i ruajtur gjallë shpresat për kualifikim në Ligën e Kampionëve.

TNS do të jetë vendas dhe pritësi i ‘Industrialistëve’ në Park Hall, në takimin e parë. Ndeshja e kthimit zhvillohet pas një jave në Stadiumin Fadil Vokrri – Prishtinë.

Për ta siguruar kalimin në rrethin e dytë kualifikues, Feronikeli do të duhet të tentojë që të marrë rezultat sa më të mirë në ndeshjen e sotshme, që zhvillohet në Uells, dhe pastaj ta sigurojë kualifikimin në ndeshjen kthyese, që do të zhvillohet në Kosovë.

Këto janë formacionet zyrtare të dy ekipeve, ndërsa stafi i Teleshkronja Post i uron KF Feronikelit rezultat pozitiv sonte :

Formacionet zyrtare të dy skuadrave.

Paraprakisht, KF Feronikeli pati mposhtur Santa Coloman një xhiro më herët dhe shkoj tutje në rrethin kualifikues për fazën e grupeve në Champions League (Ligën e Kampionëve).

KF Feronikeli mposhtë Santa Coloma dhe shkon tutje në Champions League

Klubi kampion i Super Ligës së Kosovës, KF Feronikeli ka siguruar raundin e parë në Ligën e Kampionëve, pasi ka arritur të triumfojë në finalen parakualifikuese përballë FC Santa Coloma.

“Industrialistët” në një ndeshje aspak të lehtë dhe me një lojtar më pak në fushë, kanë arritur të përmbysin kampionët e Andorras, për të fituar me rezultat 2-1.

Pjesa e parë përfundoj 0-0 me dominim nga Feronikeli, por pa konkretizim të rasteve në portë, raporton Teleshkronja Post.

Ndërsa pjesa e dytë nuk nisi aspak mirë për djelmoshat e Zekirja Ramadanit, ku Yll Hoxha u ndëshkua me karton të kuq në minuten e 50″.

Më pas vetem pas 2 minutave Nikli u gjend në disavantazh pas super golit nga Santa Coloma.

Por me këtë gjendje nuk u pajtuan lojtarët vendas, ku reaguan me golin e Mevlan Zekës dhe atë të Kastriot Rexhës.

Festa e Mevlan Zekës pas golit të barazimit. (Foto: KF Feronikeli)

Golat e fitores u shënuan nga Mevlan Zeka fillimisht me një super gol duke barazuar rezultatin 1-1.

Ndërsa sulmuesi më i mirë në Kosovë, Kastriot Rexha e vulosi fitoren e klubit nga Drenasi pas golit me kokë për 2-2: