Bayern Munich shkatërron një ekip lokal nga Mynihu 23-0

Niko Kovac iu dha arsye për të qenë i gëzuar pasi skuadra e tij e Bayern Munich gjeti prekjen e golave në një fitore 23-0 ndaj FC Rottach-Egern të enjten.

Rrallë e shihni një vijë rezultati kaq të rëndë, madje edhe në një miqësore para-sezonit, megjithatë ishte një pasdite për të kujtuar për Corentin Tolisso, Robert Lewandowski, Leon Goretzka, Kwasi Okyere Wriedt dhe Thomas Muller, pasi të pesë ata shënuan hat-tricks, me Tolisso madje edhe bëri katër gola.

FC Rottach-Egern janë me qendër pranë Mynihut dhe luajnë në divizionin e katërt gjerman, raporton Teleshkronja Post.

Ata u përballën edhe me Bayernin verën e kaluar, kur rezultati ishte 20-2.

Në këtë ndeshje shënoj edhe transferi i sapoardhur tek Bavarezët, shqiptari Leon Dajaku, i cili erdhi tek Bayern pak javë më parë./TeleshkronjaPostSport/

Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Dortmund fitues i Super Kupës së Gjermanisë, mposhtë 2-0 Bayern Munich

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës, duke e mposhtur rivalin e vet në Superkupën e Gjermanisë.

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun me rezultat 2:0 në Superkupën e Gjermanisë, të zhvilluar sot nga ora 20:30 në stadiumin “Signal Iduna Park”.

Bayerni kishte shpresuar se sonte do ta fitonte këtë titull për të katërtën herë radhazi, mirëpo ëndrrat e tyre u shuan në pjesën e dytë të ndeshjes, kur Dortmundi i shfrytëzoi rastet për ta siguruar trofeun e pestë të kësaj gare në histori të klubit.

Skuadra e Niko Kovacit kishte qenë më e mirë sesa ajo e Lucien Favre gjatë pjesës së parë, mirëpo Bayerni s’i shfrytëzoi mundësitë e mira që i pati dhe gjithçka mbeti për t’u vendosur në pjesën e dytë.

Kjo rezultoi në të mirë të Dortmundit, pasi që qysh katër minuta pas fillimit të pjesës së dytë, djemtë e Favre kaluan në epërsi, përmes një goli të bukur të Paco Alcacer, i cili e zhbllokoi rezultatin e ndeshjes.

Bayerni u motivua nga ky gol i Dortmundit dhe i erdhi shumë afër golit, veçanërisht pas rreth një ore lojë kur Dortmundi i shpëtoi golit pas një rrëmujë te vija e portës. Megjithatë, as këtë herë skuadra e Kovacit s’e gjeti golin.

Bayerni u ndëshkua për mundësitë e humbura sërish, kur talenti i ri anglez, Jadon Sancho, e dyfishoi rezultatin për skuadrën e vet, duke ia siguruar kështu edhe trofeun e Superkupës së Gjermanisë.

Dortmundi do të shpresojë që ta vazhdojë këtë formë të mirë edhe gjatë sezonit të Bundesligës, pasi që sezonin e kaluar e kishte humbur trofeun në xhiron e fundit, përkundër që e kishte mbajtur kreun e ligës për pjesën më të madhe të sezonit.

Super Kupa LIVE: Borussia Dortmund vs Bayern Munich

Natë e zjarrtë na pret sonte, pasi sezoni i futbollit 2019/20 në Gjermani fillon sonte në orën 20:30 me përballjen mes kampionit të Bundesligës, Bayern Munich dhe nënkampionit Borussia Dortmund në Superkupën e Gjermanisë në “Signal Iduna Park”.

Dy ekipet ishin të përfshira në një garë të ngushtë për trofeun e Bundesligës vitin e kaluar, që në fund doli triumfues Bayern Munich.

Borussia Dortmundi e mbajti kreun e ligës për një pjesë të madhe të sezonit, mirëpo një krizë afër fundit të sezonit ia dha Bayernit titullin e shtatë radhazi të kampionit të Gjermanisë.

Kjo ka qenë një verë përplot ndryshime për skuadrën e Niko Kovacit, pasi që ata po e fillojnë sezonin e ri pa Franck Riberyn e Arjen Robbenin për herë të parë pas një dekade.

Edhe Dortmundi ka qenë i zënë duke e rindërtuar skuadrën me lojtarë si Thorgan Hazard dhe Julian Brandt. Ata do të tentojnë që këtë sezon ta fitojnë titullin për herë të parë që nga viti 2012.

Ndeshjen Borussia Dortmund vs Bayern Munich mund ta ndiqni LIVE në linkun më poshtë:

Formacionet zyrtare për Super Kupën e Gjermanisë: BVB vs Bayern

Sonte nga ora 20:30 do të luhet ndeshja për Super Kupën e Gjermanisë, raporton Teleshkronja Post.

Ky takim për Super Kupë luhet ndërmjet dy rivalëve më të mdhenjë gjerman, Borussia Dortmundit dhe Bayern Munich.

Të dy trajnerët kanë publikuar formacionet zyrtare të takimit, i cili luhet në stadiumin Signal Iduna Park në Dortmund.

Formacioni zyrtarë i Bayern Munich nga trajneri Niko Kovac :

Bayern Munich XI: Manuel Neuer, Niclas Sule, Thiago Alcantara, Robert Lewandowski, Jerome Boateng, Leon Goretzka, Thomas Muller, David Alaba, Joshua Kimich, Kingsley Coman.

Formacioni zyrtarë i Borussia Dortmund:

Komunikatë zyrtare nga Bayern Munich për Leroy Sane

Ka disa javë plot thashethëme rreth të ardhmes të Leroy Sane, ku raportohet se nuk është i lumtur tek City dhe po kërkon klub të ri.

Për këtë ishte shprehur edhe Guardiola para disa ditësh, ku tha se nuk dëshiron që lojtarët të jenë të palumtur, transmeton Teleshkronja Post.

Të gjitha gazetat më të mëdha angleze dhe gjermane raportonin se Bayern Munich është tejet i interesuar në lojtarin gjerman.

Këto raportime nga mediat evropiane e kanë shtyrë klubin e Bayern Munich që të reagoj me komunikatë zyrtare, ku shkruan:

“Lajmet e raportuara, ku thonë se Leroy Sane ka vendosur të bashkohet me Bayern Munich nuk korrespondojnë me faktet.”

Të enjten në orët e vona e përditshmja gjermane Kicker raportoj se Sane është pajtuar me kalimin tek Bayern për shumën 100 milion euro./TeleshkronjaPost/

1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

Këtu mund ti ndiqni të gjitha përditësimet e fundit të mërkatos verore, dhe thashethëmet kryesore të ditës në futboll.

Top lajmet kryesore të ditës 1 gusht:

Bayern Munich | Bayern Munich është afër një marrëveshje për nënshkrimin e anësorit të Bayern Leverkusen, Leon Bailey, pavarësisht se ka një kontratë me klubin e tij aktual deri në vitin 2023. Një veprim i tillë mund të përfundojë interesin e bavarezëve për Manchester Cityn Leroy Sane.

Napoli | Sipas Daily Mail, Napoli është vendosur të tundojë Crystal Palace me një ofertë prej 70 milion eurosh për Wilfried Zaha, pasi humbi Nicolas Pepe.

Juventus | Ekziston një kthesë tjetër në sagën Dybala pasi Corriere dello Sport pretendon se Inter është vendosur të bëjë një veprim për argjentinasin, i cili mund të pengojë shpresat e Manchester United për një marrëveshje shkëmbimi me Juventusin për Lukakun.

Barcelona | Juventus janë duke vëzhguar të riun e Barcelonës, Juan Miranda, i cili së fundi shkëlqeu për suksesin e Kampionatit Evropian U19 të Spanjës. Ernesto Valverde i ka dhënë 19-vjeçarit disa minuta gjatë para-sezonit dhe klubi shfaqet i interesuar për të. Marseille thuhet gjithashtu se po e ndjek gjurmimin e të riut.

AC Milan | Italianët janë rikthyer për Angel Correa të Atletico Madrid, sipas Gazzetta, i cili shihet si përparësia kryesore e klubit për të plotësuar rolin me nr.10.

PSG | Cavani preferon të qëndrojë në PSG pavarësisht interesimit nga Interi, sipas Gazzetta.

Arsenal | Unai Emery dëshiron që Koscielny të jetë pjesë e skuadrës së tij. “Unë jam duke luftuar për ta bindur atë (për të qëndruar) por e respektoj vendimin e tij. Unë nuk e kam humbur shpresën se ai do të jetë me ne këtë sezon, por, tani, ideja e tij është të largohet”, tha trajneri i Arsenalit.

Zenit | Malcom nuk stërviti me Barcelona të enjten me lejen nga klubi pasi transferimi i tij në Zenit Saint Petersburg hyn në fazat e tij të fundit.

A.Villa | Aston Villa kanë nënshkruar Tom Heaton nga Burnley.

Bournemouth | Klubi anglez, Bournemouth kanë nënshkruar ndërkombëtarin holandez Arnaut Danjuma, i cili mbërrin nga Club Brugge. “Është një hap i madh për mua”, tha 22-vjeçari.

Paris SG | Neymar nuk do të vazhdojë në PSG, sipas gazetë SPORT. Kampionët e Ligue 1 e kanë caktuar 10 gushtin si afatin e fundit për të zgjidhur çështjen.Barcelona po mundohet të ulë koston duke ofruar Ivan Rakitic dhe Philippe Coutinho, të cilin PSG nuk e ka marrë mirë, duke dashur vetëm para për lojtarin.

Inter | Icardi ka marrë një vendim, sipas Gazzetta: Nëse Juventus nuk futet me një ofertë, ai do të qëndrojë në Inter.

Getafe | Faycal Fajr është në Getafe dhe është vendosur t’i nënshtrohet testeve mjekësore.

Milan | Milano ka konfirmuar nënshkrimin e Rafael Alexandra da Conceicao Leao. 20-vjeçari bashkohet në një kontratë pesë-vjeçare nga Lille.

Man City | Sipas Fabrizio Romano, Manchester City ka hapur negociatat me Juventusin mbi të djathtën Joao Cancelo.

Lazio | Lazio janë pas një sulmuesi dhe Fernando Llorente, i lëshuar së fundmi nga Tottenham, është shfaqur si opsion.

Juventus | Dybala sot pritët të vendosë për të ardhmen, pas takimit me trajnerin Sarri.

Arsenal | Nocolas Pepe edhe zyrtarisht lojtarë i Arsenalit, sot pasdite ka kompletuar transferimin./Transferimet e Lojtarëve/

ZYRTARE: Shpallet ‘Lojtari më i mirë gjerman’ në Bundesliga

Marco Reus është votuar si “Lojtari më i mirë në Gjermani” ku votues kanë qenë Gazetarët e Organizatës Gjermane të Sportit.

Ikona e Borussia Dortmund triumfoj me 158 nga 540 vota, i ndjekur nga Kai Harvets i Bayer Leverkusen me 121 vota dhe i treti Joshua Kimich i Bayern Munich me 35 vota.

Kjo është hera e dytë që gjermani Marco Reus votohet si lojtari më i mirë gjerman në Bundesliga, transmeton Teleshkronja Post.

Rënditja prej 11 lojtarëve më të votuar :

Kapiteni i Verdhë e Zinjëve, Reus, luajti 27 ndeshje në ligë ku arriti ta tundë rrjeten 17 herë dhe asistoj plot 12 herë.
/TeleshkronjaPost/