ZYRTARE: Coutinho bashkohet me Bayern Munich për tarifën e huasë prej 8.5 milion euro

27 vjeqari Philippe Coutinho është zyrtarisht një lojtar i FC Bayern Munich për sezonin 2019/20.

Braziliani është larguar nga Barcelona për t’u bashkuar me Bayern Munich në një marrëveshje huazimi, e cila do të shohë kampionët gjermanë të paguajnë një tarifë prej 8.5 milion euro dhe gjithashtu të mbulojnë pagën e lojtarit.

I përfshirë është edhe një opsion blerjeje, i cili do të lejonte bavarezët të blinin Coutinho në fund të sezonit për 120 milion euro, shkruan Teleshkronja Post.

Komunikata zyrtare e Barcelonës për largimin e Coutinhos:

“Barcelona do të donte të falënderonte publikisht Philippe Coutinho për përkushtimin dhe përkushtimin e tij dhe t’i uroj të gjitha më të mirat në këtë fazë të re të karrierës së tij,” tha klubi katalonas ndërsa ata njoftuan lajmin.

Coutinho largohet nga Camp Nou pasi luajti 75 ndeshje, me 21 gola dhe 11 asistime, në vit e gjysmë që nga transferimi i tij nga Liverpool.

Formacionet zyrtare: Dortmund pret Augsburg në Iduna Park

Borussia Dortmund sot fillon sezonin e ri në Bundesliga si vendas në stadiumin Signal Iduna Park kundër Augsburg.

Një nga favoritët kryesorë për titullin e kampionit në Gjermani e zhvillon ndeshjen sot ndaj Augsburgut.

Takimi fillon nga ora 15:30, ndërsa të dy trajnerët kanë publikuar formacionet zyrtare, shkruan Teleshkronja Post.

Formacioni zyrtarë i Dortmundit: Hitz, Schulz, Akanji, Hummels, Piszczek, Witsel, Weigl, Thorgan Hazard, Sancho, Reus, Alcacer.

Formacioni i Augsburg ; Pas pak…

/TeleshkronjaPost/

Bayern Munich e nis sezonin me barazim ndaj Hertha Berlinit (2-2)

Bayern Munich ka marrë vetëm një pikë në ndeshjen e parë në Bundesliga, duke barazuar 2-2 me Hertha Berlinin.

Kampioni i Bundesligës, Bayern Munich, e ka nisur me barazim sezonin e ri, shkruan Teleshkronja Post.

Të besuarit e Niko Kovac u ndalën në ndeshjen e parë në shtëpi, duke barazuar 2-2 me Hertha Berlinin.

Vendasit e nisën mirë takimin dhe pas disa rasteve, Robert Lewandowski realizoi për 1-0 në minutën e 24’.

Por, kjo ngjalli mysafirët që shënuan dy herë brenda 3 minutave.

Fillimisht Dodi Lukebakio realizoi për 1-1 në minutën e 36’…

…kurse në atë të 39’, ish-lojtari i Liverpoolit, Marko Grujic, realizoi për 1-2 dhe festoi si Cristiano Ronaldo.

Në pjesën e dytë, Bayerni ishte një tjetër skuadër, duke bërë lojë më të mirë dhe duke krijuar më shumë raste, por shënoi vetëm një gol.

Robert Lewandowski realizoi për 2-2 në minutën e 60’ nga penalltia, e fituar me ndihmën e teknologjisë VAR.

Kështu, Bayerni duhet të kënaqet me një pikë dhe të fokusohet te ndeshja e radhës me Schalke.

Bayern Munich vs Hertha Berlin Live

Sonte nga ora 20:30 do të startojë zyrtarisht sezoni i ri 2019/20 në Bundesligën gjermane, raporton Teleshkronja Post

Është kampioni, Bayern Munich, që do të bëjë hapjen e sezonit në “Allianz Arena” kundër Hertha Berlin.

Niko Kovac ka hedhur në fushë më të mirët, ndërsa blerja nga Interi, Ivan Perisic, këtë ndeshje mungon për shkak të pesë kartonëve në Itali me Interin, që i janë bartur në Bundesliga dhe s’ka të drejtë loje.

Bayern Munich vs Hertha Berlin Livestream

Formacionet zyrtare: Bayern Munich vs Hertha Berlin

Bayern Munich fitoi shtatë herë radhazi Bundesligën, ashtu si edhe sezonin e kaluar, dhe do të përpiqet të bëjë përsëri të gjitha, pasi hapin fushatën e re në shtëpi ndaj Hertha Berlin.

Klubi bavarez kanë fituar hapjet e tyre të shtatë sezonet e fundit, shkruan Teleshkronja Post.

Të dy klubet, Hertha dhe Bayern kanë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes së sontme.

Skema zyrtare e Bayern Munich: Neuer; Sule, Pavard, Thiago, Lewandowski, Gnabry, Tolisso, Muller, Alaba, Coeman, Kimmich.

Skema zyrtare e Hertha Berlin: Pas pak.

Ndeshja fillon nga ora 20:30 në Stadiumin Alianz Arena në Munich./Teleshkronja Post/

ZYRTARE: Ivan Perisiç lojtarë i Bayern Munich

Ivan Perisic iu është bashkuar me kampionët e Bundesligës, Bayern Muninch nga skuadra e Serie A Inter Milan.

Anësori shënoi në finalen e Kupës së Botës 2018 pasi skuadra e tij Kroate humbi ndaj Francës, transmeton Teleshkronja Post.

Pas përfundimit të marrëveshjes, Perisic tha në faqen e internetit të klubit bavarez: ‘Jam shumë i lumtur që kthehem në Gjermani. FC Bayern është një nga klubet më të mëdha në Evropë.’

“Ne duam të shkojmë dhe fitojmë të gjithë trofetë, jo vetëm në Bundesliga dhe Kupën e DFB, por edhe në Ligën e Kampionëve”.

Kroati i bashkohet në huazim Bayern Munich deri në fund të sezonit për 5 milion euro, ndërsa Bayern Munich ka të drejtën e blerjes edhe për 20 milion të tjera./TeleshkronjaPost/

Ivan Perisiç ka përfunduar testet mjekësore në Bayern Munich

Mëngjesin e së hënës, Ivan Perisiç ka përfunduar testet mjeksësore te skuadra gjermane.

Perisiç ishte në humor të mirë, duke thënë: “Po, unë thjesht bëra kontrollin mjekësor”, shkruan Bild, transmeton Teleshkronja Post.

Ai u huazua nga Interi për 5 milionë euro, kurse nëse Bayern dëshiron ta blejë atë në vitin e ardhshëm duhet të paguaj 20 milionë.

Trajneri i ri i Interit i ardhur gjatë verës nuk ishte i kënaqur nga Ivan Perisic dhe ka autorizuar drejtorin sportiv ta organizoj largimin, ashtu si shokut të tij, Mauro Icardit.

Milot Rashica shënon gol në Kupën e Gjermanisë

Klubi gjerman Werder Bremen është duke e zhvilluar ndeshjen e raundit të parë të kupës së Gjermanisë ndaj ekipit Atlas Delmenhorst.

Ekipi ku luan talenti Milot Rashica qysh në pjesën e parë ka arritur epërsinë prej 1:4, ku njërin prej tyre e ka shënuar edhe Milot Rashica.

Yuya Osako zhbllokoi rezultatin në minutën e 10-të, për ta dyfishuar pas 9-minutave Niklas Moisander. Ekipi vendas arriti të shënojë në minutën e 30-të për rezultatin 1:2, ndërsa Rashica në 37-tën dhe Davy Klaassen në të 40-tën shënuan për rezultatin 1:4.

Shikoni golin e bukur nga 23 vjeqari, Milot Rashica :