Solskjaer: “Pogba do të qëndrojë”

Trajneri norvegjez i Manchester United, Ole Gunnar Solsjkaer, ka sonte ndeshjen e dytë të Premier League për ekipin e tij kundër Wolverhamptom (21:00).

Kështu, në konferencën për shtyp para takimit ai u pyet, kryesisht, për yllin e ekipit, Pogba, dhe për mundësitë që ai ka për të lënë Old Trafford para mbylljes së tregut të transferimeve.

Trajneri i ‘djajve të kuq’ ishte i sigurt për vendimin e lojtarit të tij për të mbetur në klub dhe konfirmoi se “Pogba do të qëndrojë. Ju gjithmonë bëni pyetje rreth tij, “tha ai.

Për më tepër, Solsjkaer i cili shfaqi pakënaqësinë e tij në ’e pyetjeve në lidhje me francezët tha:

“Nuk ka pasur asnjë konferencë shtypi në të cilën unë nuk kam përgjigjur asnjë pyetje rreth Paul Pogba dhe nuk kam absolutisht asnjë shqetësim për Paulin”.

Manchester United ndeshjen e parë në Premierligë e nisi shkëlqyeshëm me fitore deklasuese ndaj Chelsea 4-0 në Old Trafford./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Coutinho bashkohet me Bayern Munich për tarifën e huasë prej 8.5 milion euro

27 vjeqari Philippe Coutinho është zyrtarisht një lojtar i FC Bayern Munich për sezonin 2019/20.

Braziliani është larguar nga Barcelona për t’u bashkuar me Bayern Munich në një marrëveshje huazimi, e cila do të shohë kampionët gjermanë të paguajnë një tarifë prej 8.5 milion euro dhe gjithashtu të mbulojnë pagën e lojtarit.

I përfshirë është edhe një opsion blerjeje, i cili do të lejonte bavarezët të blinin Coutinho në fund të sezonit për 120 milion euro, shkruan Teleshkronja Post.

Komunikata zyrtare e Barcelonës për largimin e Coutinhos:

“Barcelona do të donte të falënderonte publikisht Philippe Coutinho për përkushtimin dhe përkushtimin e tij dhe t’i uroj të gjitha më të mirat në këtë fazë të re të karrierës së tij,” tha klubi katalonas ndërsa ata njoftuan lajmin.

Coutinho largohet nga Camp Nou pasi luajti 75 ndeshje, me 21 gola dhe 11 asistime, në vit e gjysmë që nga transferimi i tij nga Liverpool.

Atletico Madrid 1-0 Getafe: Goli i Moratas dhe shkëlqimi i Felix i fitojnë 3 pikë për Rojiblancos

Një goditje me kokë e Alvaro Morata në pjesën e parë ishte e mjaftueshme për t’i dhënë Atletico Madrid të tre pikët kundër Getafe në ndeshjen e tyre të parë në 2019/20 të LaLiga Santander të dielën.

Lojtarë të shumtë u larguan nga klubi gjatë verës dhe shumë më tepër arritën në Wanda Metropolano, por ishte një fitore prej 1-0 në shtëpi për skuadrën e Diego Simeone në një ndeshje të vështirë.

Atletico filloi me intensitet dhe vetëbesim në shtëpi siç janë mësuar të marrin nën trajnerin argjentinas, duke mbytur kundërshtarët e tyre që e kishin të vështirë të dilnin nga gjysmë fusha e tyre.

Kjo erdhi me një shpërblim, pasi debutuesi Kieran Trippier asistoj Moratan me një krosim të cilin ndërkombëtari spanjoll e qoi përtej David Soria për golin e hapjes në minutën e 23′.

Drama e gjysmës së parë, megjithatë, ishte vetëm fillimi. Jorge Molina pa dashje e shkeli në thembra Thomas Partey ndërsa ndiqte mesfushorin i cili u ndëshkua fillimisht me karton të verdhë, përpara se të rishikohej incidenti dhe vendimin të ndryshonte në të kuqe.

Gjashtë minuta më vonë, Renan Lodi i Atletico mori dy kartonë të verdhë shpejtë për të lënë secilin ekip me dhjetë lojtarë, raporton Teleshkronja Post.

Ngjarja kryesore e takimit arriti në 55 minuta kur Joao Felix kapi topin brenda gjysmë fushës së tij, përpara se të shkëlqente ndaj mbrojtjes së Getafes, me driblime.

Getafe përfundimisht arriti ta ndalonte atë por vetëm me anë të një faulli, dhe vetëm pasi ai kishte hyrë në zonën e penalltisë.

Morata mori përsipër përgjegjësinë nga vendi, por goditja e tij u mohua nga Soria, e cila do të shkaktonte një fund të tensionuar në Wanda Metropolitano.

Getafe gati sa nuk shënoi golin e barazimit përmes Angel me pesë minuta në orën, por goditja e tij goditi shtyllen me Jan Oblak të mposhtur.

Përfundimisht, Atletico mbajti për tre pikë që mund të dëshmojnë jetësore në fundin e sezonit./TeleshkronjaPost/

Bernardo Silva turpëroi tre lojtarë me aftësi mahnitëse në ndeshjen Man City 2-2 Spurs

Bernardo Silva ishte një nga lojtarët më të mirë të Manchester Cityt sezonin e kaluar. Ai ishte jetik për të fituar të tre trofetë sezonin e kaluar dhe më pas fitoj edhe Ligën e Kombeve inauguruese me Portugalinë gjatë verës.

Silva tani është një anëtar integral i skuadrës së Cityt, transmeton Teleshkronja Post.

Dhe në sezonin e fundit të David Silva në City, emri i tij duket lojtari i përsosur për të marrë përsipër barrën si një lojtarë kryesorë tek ‘Qytetarët’.

Silva (Bernardo) tregoi se sa i mirë mund të jetë ai gjithashtu, me një shfaqje mahnitëse të kontrollit të topit kundër Tottenham Hotspur.

City ishte në epërsi 2-1 kur Bernardo Silva u rrethua nga tre lojtarë të Tottenhamit në Etihat Stadium.

Por pa merak – asnjëri prej tyre nuk pati mundësinë për ta larguar topin prej tij.

Driblime, kontroll në hapsirë të ngushtë të pabesueshme, disa hapa – çfarëdo që duhej për ta mbajtur atë top, Silva e bëri atë.

Shikoni momentin kur Silva turpëroj tre lojtarët e Cityt:

Real Madrid në avantazh ndaj Barcelonës për Neymar

Real Madridi ka përparuar më shumë në bisedime me PSG për Neymar me klubin e Ligue 1 që oferta e Barcelonës nuk i është dukur bindëse

Real Madridi mund t’i bëjë goditje definitive Barcelonës në këtë afat duke arritur të shërbimet e Neymar. Los Blancos janë duke i prirë garës për të nënshkruar me brazilianin këtë të dielë mbrëmje pasi që kontaktet në mes të palëve të involvuara.

Në marrëveshje mund të këtë disa lojtarë si shkëmbim. Paris Saint-Germain ende kërkon 160 milionë euro për marrëveshjen fillestare dhe drejtori sportiv, Leonardo, është duke e mbajtur hapur derën për një largim të mundshëm me Neymar që ka kërkuar vet largimin.

Oferta e Barcelonës dhe interesi kurrë nuk e ka bindur PSG-në dhe se ata preferojnë ta shesin atë në Madrid. Prej që Leonardo tha se nuk ka asgjë të re nga vikendi i fundit, Madrid dhe PSG kanë biseduar disa herë gjatë javës së kaluar dhe këtë javë.

Në ditët në vazhdim, një marrëveshje mund të arrihet me Florentino Perez ka zgjedhur që të befasojë pasi që nuk ka nënshkruar me një galaktik për pesë vite. Me arritjen e Hazard këtë verë bashkë me sjelljen e mundshme të Neymar, do të kemi dy të tillë brenda pak muajve.

PSG dëshiron ta përfshijë disa lojtarë të Real Madridit në marrëveshjen për Neymar

AS ka shkruar se PSG është duke u përpjekur për ta marrë Viniciusin, një ofertë të cilën Madrid e ka refuzuar. Ata po ashtu mund ta kërkojnë Raphael Varane.

James Rodriguez është një emër tjetër në listën e tyre dhe PSG nuk e ka hequr nga mendja as Keylor Navas. Isco dhe Benzema po ashtu mund të jenë në agjendën e tyre por Zidane i konsideron ata të paprekshëm.

Fitorja kundër Celta Vigos të shtnën nuk ka ndryshuar shumë nivelin e bordit në Madrid. Ata ende mendojnë se ka nevojë për prurje të reja me Hazard që nuk është i mjaftueshëm për të fituar tituj.

Tani kemi hyrë në momentet e fundit në transferin e tregut dhe Madridi do të përpiqet që deri më 2 shtator për të nënshkruar me brazilianin. Klubi ka theksuar se shumë lojtarë të saj nuk dëshirojnë kalimin në PSG por ata e dinë që do të kenë minuta të kufizuar.

Neymar është një nënshkrim strategjik për Perezin dhe Real Madridin dhe ata do të tentojnë me çdo kusht që ta mbyllin marrëveshjen në ditët në vazhdim.

Besohet që Neymar preferon më shumë kalimin në Barcelonë para Madridit por nuk ka shumë kohë që 27 vjeçari ka deklaruar publikisht dhe ai është i lumtur që Madridi e kërkon dhe dëshiron të luan në Bernabeu.

Chelsea vs Leicester City LIVE

Xhiroja e dytë e Ligës Premier do t’i vë përballë Chelsean dhe Leicesterin, që do t’i kërkojnë tri pikët e para për sezonin e ri 2019/20.

The Blues edicionin e ri në ligën e angleze e filluan me humbje 4-0 ndaj Manchester United, ndërsa Leicester City barazuan pa gola me Wolverhampton Wanderers.

Përballja në mes të dyja klubeve angleze do të fillojë në ora 17:30, e që do të zhvillohet në ‘Stamford Bridge’ për më shumë do të jetë një rikthim emocional për Frank Lampardin, por tani si trajner i londinezëve.

Në këtë takim, Chelsea nuk do të mund të llogarisë në lojtarët si Reece James, Ruben Loftus-Cheeek dhe Callum Hudson-Odoi që janë të lënduar.

ZYRTARE: Ashley Cole njofton pensionimin në moshën 38 vjeçare

Ashley Cole ka njoftuar pensionimin e tij në moshën 38 vjeç, duke i dhënë fund një karriere 20 vjeçare të lojës.

Ai njihet si një nga lojtarët më të dekoruar në historinë e lojës, si dhe mbrojtësin më të paraqitur në historinë e Anglisë, transmeton Teleshkronja Post.

Duke njoftuar vendimin e tij për Sky Sports, Cole tha: “Pas shqyrtimit të vështirë, është koha të var çizmet e mia lart dhe të shikoni drejt kapitullit tim të ardhshëm, i cili shpresojmë se do të jetë stërvitje”.

I pyetur të reflektojë në karrierën e tij, e cila filloi kur ai bëri debutimin e tij për Arsenalin në një kupë Ligë ndaj Middlesbrough në nëntor 1999, Cole tha: “E pabesueshme.”

“Si fëmijë i ri, kurrë nuk kam pritur të luaj një ndeshje ose të jem profesionist. Duke parë mbrapa, të jem në gjendje të them që kam luajtur në Kupat e Botës, në finalet e Champions League, duke qenë aq me fat që kam ngritur titujt e Premier League – është ëndërr.”

“Unë e përmbusha ëndrrën time dhe tani shikoj të ardhmen, shpresoj si një trajner i shkëlqyer.”

Legjenda Cole ka luajtur 107 ndeshje për kombëtaren e Anglisë, ka fituar 3x Premierligë, 7 herë FA Cup, 1 herë Champions League, 1 herë Europa League dhe dy herë në formacionin e vitit nga UEFA./TeleshkronjaPost/

Super goli i Paulo Dybalas ndaj Triestes (VIDEO)

Tifozët e Manchester United mund të jenë të hidheruar me drejtuesit e klubit, pasi Paulo Dybala ka shënuar një super gol për Juventusin.

Dybala, i cili do të mbetet në Bianconeri pasi u hodh poshtë mundësia e tij për largim, me kusht që një kujtesë e talentit të tij të bëj United t’i shtrëngojë nofullat sepse mund të kishte në dispozicion.

Mbrëmjen e kaluar Dybala shënoi golin e vetëm në fitoren 1-0 të Serisë C veshje Triestina, transmeton Teleshkronja Post.

Mund të ketë qenë vetëm miqësore, por Argjentinasi shënoi një nga golat e tij më të mirë në një fanellë të Juventusit, duke mposhtur me lehtësi një mbrojtje kur u asistua brenda zonës përpara se t’i jepte fund karrierës së portierit me një goditje të guximshme në këndin e largët.

Goli i mrekullueshëm i Paulo Dybala ndaj Triestes :