Disa fshatra të Drenasit qe pesë orë pa rrymë

Reduktimet e rrymës po vazhdojnë të jenë prezentë ende në Kosovë.

Ndonëse koha është rregulluar dhe temperaturat janë ngritur, KEDS po gjen ende arsye për ta ndalë rrymën.

Pa energji elektrike, sipas disa banorëve të Drenasit kanë mbetur tash e disa orë shumë fshatra të Drenicës.

Banorë të Drenasit kanë treguar për Express se tash e pesë orë shumë vende kanë mbetur pa rrymë. Sipas tyre askush nga KEDS nuk u është përgjigjur dhe nuk u ka dhënë arsye për reduktimet.

Edhe në Drenas mbyllen lojërat e fatit

Policia e Kosovës në bashkëpunim të ngushtë me ATK-në janë duke mbyllur gjitha kazinotë/lojërat e fatit në Republikën e Kosovës.

Në këtë foto të bërë nga “Indeksonline” shihet një patrullë e PK-së teksa bën kontrollimin në një nga kazinotë e Drenasit.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovë do të shfuqizohet ligji ekzistues i Lojërave të Fatit.

Haradinaj shkruan se me ligjin e ri do të ndalohen Lojërat e Fatit në Kosovë. “Të nderuar qytetarë,

Për Mbledhjen e ardhshme të Qeverisë, Zyra e Kryeministrit ka përgatitur ligjin, i cili do të shfuqizojë ligjin ekzistues dhe do të ndalojë lojërat e fatit” thuhet në njoftim.

Miratohet Rezoluta për pezullimin e aktivitetit të kazinove dhe lojërave të fatit

Pas vrasjeve të fundit në disa kazino në Kosovë, Bali Muharremaj propozoj një rezolutë për mbylljen e lojërave të fatit dhe kazinove.

E duket se kjo rezolutë ka marrë përkrahje pasi sot, me 74 vota pro dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Rezolutën e propozuar nga LDK-ja për pezullimin e aktivitetit të kazinove dhe lojërave të fatit.

Në seancën e jashtëzakonshme, të gjitha partitë mbështetën rezolutën, raporton Indeksonline.

Kjo nismë erdhi pasi këto ditë dy të rinj kanë gjetur vdekjen derisa punon në kazino.

Të dielën një person u vra në një kazino në Suharekë, derisa të mërkurën një 36 vjeçar tjetër, punëtor i kazinos u vra derisa po punonte.

Djaloshi 7 vjeçar nga Kosova që u therr me thikë në Zvicër / Foto

Një rast tragjik gjatë ditës së djeshme në qytetin e Baselit u ther për vdekje një shtatë vjeçar nga Kosova.

Mediat zvicerane kanë treguar që nacionaliteti i të miturit është shqiptar nga Kosova. Shtatë vjeçari i ndjerë ka prejardhje nga qyteti i Lipjanit.

Sipas mediave zvicerane, Policia e Baselit ka arritur të arrestoi një 75 vjeçare që ka pranuar që e ka therur të miturin.

“Ne nuk e dimë se çfarë marrëdhënie ka kryerësi i pretenduar me fëmijën.”, u shprehë detektivi Peter Gill.

Djaloshi shtatë vjeçar ishte duke u kthyer nga shkolla kur gjeti vdekjen. Trupin e tij e kishte gjetur pa ndjenja njëri nga mësuesit.

Tanimë në rrjete sociale, familjarët e 7 vjecarit të quajtur Iljas kanë njoftuar për vdekjen e të voglit, duke publikuar një fotografi të tij.

Ata janë tronditur me këtë akt, i cili ka tronditur dje tërë banorët e Baselit.

Siç raportojnë mediat zvicerane, e ëma e djalit nuk e dinte deri vonë se çka kishte ndodhur, derisa mjekët në fillim i kishin thënë se djali ka vdekur si pasojë e hemorragjisë.

Kryeministri e përkrahë propozimin për mbylljen e kazinove

Ramush Haradinaj si kryeminister i vendit, ka përshëndetur propozim rezolutën e 49 deputetëve të Kuvendit për pezullimin e aktiviteteve të kazinove dhe lojërave të fatit.

Kryetari i AAK-së përmes një postimi në Facebook, ka thënë se para disa ditëve ka kërkuar inicimin e procedurave të nevojshme brenda ekzekutivit, të cilat do të rezultonin me mbylljen dhe pezullimin e aktiviteteve të kazinove dhe lojërave të fatit.

Lexoni postimin e plotë:

Përshëndes propozim rezolutën e 49 deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, lidhur me pezullimin e aktiviteteve të kazinove dhe lojërave të fatit dhe plotësim ndryshimin e ligjit përkatës.

Ditë më parë, si Kryeministër i vendit kam kërkuar inicimin e procedurave të nevojshme brenda ekzekutivit, të cilat do të rezultonin me mbylljen dhe pezullimin e aktiviteteve të kazinove dhe lojërave të fatit. Përballë kësaj gjendjeje, ne nuk do të lejojmë që këto vende të jenë arenë e krimit dhe të marrin jetë njerëzish. Ekzekutivi dhe organet e sigurisë, tashmë janë mobilizuar për të reaguar dhe parandaluar degradimin e mëtejmë.

Drenas: Këlyshët ngordhin në krua, nxënësit pinë ujë nga aty

Shkolla fillore “Shaban Polluzha”, në Korroticë, furnizohet me ujë nga ky burim. Edhe 270 nxënësit e saj e pinë ujin që rrjedh nga ky krua.

Por në këtë burim uji, që një javë kanë rënë dhe kanë ngordhur tre këlysh duke e kontaminuar ujin që furnizon shkollën.

I pari që e vërejti këtë, ishte Endrit Dobërdolani, banor i fshatit.

Madje, ai doli të hënën nga ora 07:00 e mëngjesit, për mos ta lënë askënd të pijë ujë këtu.

Për ta pastruar vendin, të hënën dolën edhe njësiti i zjarrfikëseve.

Kurse në vendin e ngjarjes, u panë edhe inspektorati i mjedisit të Komunës së Drenasit.

Megjithëse është përgjegjësi e komunës ta mirëmbajë këtë krua, ata u dëgjuan ta urdhërojnë personelin e shkollës “Shaban Polluzha” që ta vendosin derën e hyrjes në këtë krua.

Drejtoresha e shkollës, Drita Curri, thotë se për këtë gjë, u njoftua të dielën vonë.

E të shqetësuar për shëndetin e fëmijëve, shprehen prindërit.

Ky krua nuk u shërben vetëm banorëve te fshatit.

Nga komuna e Drenasit, përmes një përgjigje me shkrim, kanë thënë se kanë urdhëruar ndërprerjen e furnizimit me ujë të pijshëm në objektin e shkollës.

Sipas komunës, ata deri me tani, kanë ndërmarrë dhjetëra aksione për pastrimin e këtij kroi.

Ndërsa fajësuan qytetarët e papërgjegjshëm, për hedhjen e mbeturinave.

Suharekë: Pesë plumba vëllait për mexha e tokë

Një vrasje e rëndë ndodhi gjatë mëngjesit të djeshëm në fshatin Studenqan të Komunës së Suharekës. Vëllai vrau vëllain pas një mosmarrëveshjeje për një pronë, të cilën së fundmi e kishin blerë familja Gega nga ky fshat. Bajrami, 62 vjeçar, e vrau vëllain e tij lsmetin ndërkohë që ia plagosi edhe gruan. Dorasi gjendet në ndalim. Express ju sjell nga Studenqani versionin e familjes Gega për këtë rast.

GENTIANA HASANI

E pamja ishte hapur pasditen e sotme në fshatin Studenqan në komunën e Suharekës. Aty po priteshin njerëz për ngushëllime pas një vrasjeje mes vëllezërish që ndodhi një ditë më parë.

Bajram Gega, 62 vjeçar, e privoi nga jeta vëllain e tij Ismetin, duke shtënë në të disa herë si dhe plagosi gruan e tashmë të ndjerit.

Por, si nisi e gjithë kjo armiqësi në mes të vëllezërve Gega. Gazeta Express sot ka qëndruar në fshatin Studenqan, ku ka biseduar me familjen e dorasit dhe të ndjerit. Gjithçka kishte nisur për një pronë, e cila ishte blerë javën që e lamë pas nga vëllezërit Gega.

Por rreth asaj prone, pakënaqësi kishte pasur Bajrami, i cili me profesion është bujk. Këtu kishte nisur i gjithë konflikti në mes të Bajramit e Ismetit, tashmë të ndjerë.

Sipas familjarëve, Bajrami kishte pasur përleshje verbale rreth kësaj prone me Ismetin, përleshje kjo e cila përfundoi me vrasje.

Për Express, rreth kësaj çështjeje ka folur Enveri, vëllai i Bajramit e Ismetit. Ai e pranon se Bajrami, vëllai i madh, kishte qenë problematik.

“Ai të gjitha i ka pas, asgjë nuk i ka munguar. Të gjitha të mirat ai i ka. Nuk e dimë se si ka ardhur kjo punë. Unë kam ardhë nga Gjermania për me ndejtë këtu. Bajrami ka qenë tip nervoz, kokëfortë, pak problematik ka qenë kap ne njërin, me kushëri, me katun. Të gjithëve iu kamë fol, lejeni mos të bëhet e keqe. Por qe ndodhi tash”, rrëfen për ngjarjen e rëndë njëri nga vëllezërit Gega.

Megjithatë ai thotë se me vëllain e tij Bajrami kishte pasur disa mosmarrëveshje.

“Me vëllain e vogël kishte nganjëherë mosmarrëveshjeje. Por ishte problematik vet. Ka qenë pak i paqëndrueshëm. Ka qenë tip, që ka thënë nuk dëgjojë për askënd. Unë dje e thirra në telefon (Bajramin), i thash eja ta pimë nga një pije. Më tha jo faleminderit. Por që kjo që do të bëhet nuk e paskam ditë”, tregon tutje ai duke thënë se ka qenë duke pirë kafe në oborrin e tij kur i ka dëgjuar të shtënat e armëve nga të cilat mbeti i vrarë vëllai i tij, Ismeti.

Por, si ndodhi vrasja

Gjatë ditës së diel rreth orës 11:50 minuta Bajram Gega, i shkon në shtëpi vëllait të tij Ismetit. Ky i fundit pas një përleshjeje me vëllain e vëren se ai bart me vete armë dhe fillon që të vrapojë për të hyrë brenda shtëpisë.

Por, Bajrami sipas hetimeve të para të hetuesisë kosovare fillon që ta ndjekë vëllain e tij Ismetin deri në dyert hyrjes së shtëpisë aty i del përpara, gruaja e tashmë të ndjerit të cilën ai e plagos me armë zjarri në pjesën e barkut, duke kërkuar që t’ia lirojë rrugën për të shkuar drejt vëllait të tij të cilin më pas e vrau me disa plumba në të gjithë pjesët e trupit.

Sipas kërkesës së Prokurorisë për caktimin e paraburgimit për dorasin e këtij rasti, thuhet se Ismeti ishte fshehur në një dhomë nga vëllai i tij i armatosur, i cili e vrau pastaj me 5 plumba. I ndjeri la pas 5 vajza dhe një djalë.

E për këtë çështje, hetimet tashmë po i vazhdon Prokuroria e Shtetit. Kjo e fundit ka kërkuar nga Gjykata masën e paraburgimit për të dyshuarin për këtë vrasje, Bajram Gegën. Kështu i tha Gazetës Express, të hënën, kryeprokurori, Admir Shala.

“Prokuroria Themelore në Prizren pas pranimit të kallëzimit penal për të dy rastet, ka bërë kërkesë për caktimin e paraburgimit. Të dy rastet po cilësohen ‘vrasje e rëndë’ dhe ‘posedim i paautorizuar’ i armëve. Presim nga Gjykata që më së largu nesër të caktohet seanca për të dy rastet”, ka thënë Shala.

Edhe sipas Prokurorisë Themelore të Prizrenit, incidenti duket se ndërlidhet me mosmarrëveshje për pronën.

I dyshuari, po akuzohet nga ana e prokurorisë për dy vepra penale, “vrasje e rëndë” dhe “posedim i paautorizuar i armëve”.

Drenas: Fermerit e ia djegin 5 hektarë mjedër

Tash me fillimin e sezonit pranveror, zjarret në vendin tonë ditëve të fundit janë bërë shqetësim për qytetarët.

Raste të shpeshta po hasim çdo ditë, veçmas gjatë vikendeve, ku toka bujqësore e fusha po digjen në mënyrë të qëllimshme.

Ky fenomen ndonëse i ndaluar, vazhdon të paraqes rrezik, jo vetëm për shkak të afërsisë me vendet e banueshme, por edhe për shkak të ajrit të dëmshëm.

Sot, një fermeri në Komunën e Drenasit i janë djegur rreth 5 hektar mjedër, ndërsa është dashur të intervenojë edhe ekipi i zjarrfikësve.

Vet, fermeri nga Gradica është shprehur të jetë mjaftë i shqetësuar me këtë që i ndodhi sot, ndërsa ka treguar se falë zjarrfikësve ka arritur të shpëtojë një pjesë e plantacionit.

‘”Është për të ardhë keq se çfarë njerëz mbanë kjo tokë. Sot persona të pandërgjegjshëm i kanë vu zjarrit plantacionit me rreth 5 hektar mjedër, por për fat një familjar i imi nga Baica ishte duke kalu andej e ma dha lajmin e hidhur. Me intervenimin e shpejtë të zjarrfikësve nga Drenasi, arritëm ta shpëtojmë pjesën dërmuese të plantacionit”, ka treguar ai.

Ndryshe, pavarësisht apelit për mos djegien e fushave pasi të korren drithërat, pronarët dhe qytarët, vazhdojnë të besojnë se tokat e tyre do të jenë shumë më produktive. Por sipas ekspertëve se bujqësisë, lëvrimi i tokës do të ishte shumë më produktiv se vënia e zjarrit.