6 llojë të shoqërisë që nuk duhet kurrë t’i humbim

Miqësia është gjëja më kryesore në jetën tonë, sepse ne gjithmonë jemi bashkë me ta dhe ka shumë rëndësi se cilat tipa i zgjedhim të shpenzojmë kohë..

1.Miku i cili ështe gjithnjë pozitiv

Është e rëndësishme të kesh një mik që vazhdimisht ka një pikëpamje pozitive për jetën. Dikush që nuk bënë panik në problemin ose sfidën më të vogël. Do t’ju duhet ky person nga ana juaj, kur ju jeni në pikën tuaj më të ulët.

2.Miku kundërshtues

Ky është një mik që nuk toleron marrëzira. Një rebel është dikush që beson fort në diçka dhe pastaj qëndron për këtë kur ajo është sfiduar. Ajo nuk ka frikë të thyejë rregullat.. Keni nevojë për këtë lloj miku në jetën tuaj në kohë kur ndiheni të ngushtë dhe të lidhur.

3.Miku që të qëndron afër

Mund të ketë raste kur mendoni se nuk keni të gjitha së bashku. Ju keni bërë gabim pas gabimit dhe ju e dini që mund të përdorni ndonjë udhëzim ose këshillim. Por ju mund të keni një mik të jetës që ju qëndron. Ky është personi i cili do të vazhdojë t’ju motivojë që të përpiqeni më shumë dhe të rrisni nivelin e aftësive tuaja.

4.Partnerë edhe në krim

Ky mik është Batmani juaj, Sherlock Holmesi juaj. Ky mik ju pëlqen të bashkëpunoni me ju sepse keni të njëjtat interesa:

Ju i doni të njëjtat ushqime.

Të dy prej juve ju pëlqejnë të njëjtat hobi.

Ju besoni në të njëjtën politikë.

Interesat e tua përfshijnë të njëjtat këngë, filma, shfaqje televizive dhe libra.

5.Miku i cili ka lidhjet e duhura

Ai është ai që është shumë i rrjedhshëm. Ai e njeh dikë që të takojë nëse keni nevojë për ndihmë. Ai është gjithashtu personi më simpatik që njeh.

Miku me shumë lidhje do t’ju ndihmojë të ndërtoni ura. Ju do ta gjeni këtë person në funksione sociale rregullisht dhe gjithashtu do të merrni një ftesë prej tij gjatë gjithë kohës.

6.Miku i cili ështe gjithmonë afër teje

Ju keni të hasur të keni mik që nga fëmijëria. Që kur jeni rritur me njëri-tjetrin, ju jeni bërë te perhershëm në jetën e njëri-tjetrit. Nuk është e rrallë që njerëzit të jenë ende në kontakt me miqtë e tyre të fëmijërisë si të rritur, por është me të vërtetë një marrëdhënie e veçantë. Miku i vazhdueshëm ka qenë me ju përmes shumë ulje dhe ngritje:

Diplomimi i shkollës suaj të mesme

Marrëdhënia e parë serioze që kishit

Zemra juaj e parë e thyer

Kur keni shkuar për kolegj

Kur e vizitoni në shtëpi pas diplomimit nga kolegji

Puna juaj e parë

Dasma juaj

Lindja e fëmijëve tuaj

Gjurmët e fëmijëve tuaj.

Nëse marrëdhëniet tuaja me miqtë tuaj të ngushtë janë pozitivë, harmonikë dhe reciprokisht të dobishme, ju keni qenë shumë të bekuar që këta njerëz të mbushin jetën tuaj.

Sylë Tahirsylaj: Edhe nesër temperatura përvëluese, nga e mërkura shi, mund të ketë edhe breshër

Temperaturat në vendin tonë kanë shënuar rritje. Mirëpo, si duket ditëve të nxehta në Kosovë po u vjen fundi. Ani se temperaturat për ditën e sotme kanë arritur në 36,2 gradë celsius, nga nesër moti pritet të ftohet. Kështu paralajmëron për Express, eksperti i metrologjisë, Sylë Tahirsylaj.

“Vendi është në ndikimin e fushës së lartë të shtypjes atmosferike e cila në ditët në vijim nuk do të jetë e qëndrueshme. Duke filluar nga e mërkura do të ketë përkeqësim të motit i cili do të përcillet me reshje shiu dhe deri në fund të javës temperatura do të zbresë për 10 gradë celsius”, ka deklaruar ai.

E nga e enjtja, Tahirsyla deklaron se vendi mund të përballet me reshje breshëri ani se Kosova nuk ka sistem të mbrojtjes kundër reve dhe breshrit. Tahirsylaj thotë se gjithçka është në dorën e perëndisë.

“Do të ketë shkarkime atmosferike dhe vende vende ka mundësi që të ketë edhe breshër. Meqenëse Kosova nuk ka sistem të mbrojtjes kundër breshrit dhe reve, është në mëshirën e perëndisë. Do të ketë erë nga ana e veriut dhe verilindjes dhe stuhi të furishme që më të theksuarat do të jenë në rrafshin e Dukagjinit”, thotë eksperti i meteorologjisë në Kosovë, Sylë Tahirsylaj.

E në bazë të matjeve profesionale që janë bërë në stacionin meteorologjik satelitor, i cili funksionon në kuadër të Fakultetit të Bujqësisë, temperaturat maksimale për ditën e sotme kanë arritur në 36,2 gradë celsius.

“Temperaturat minimale në shkallë vendi pas ditës së mërkurë do të luhatet nga 12 deri në 14 dhe më e larta ditore 22-25 gradë celsius. Ndërkohë sipas matjeve, temperaturat për ditën e sotme do të shkojnë deri në 36.2 gradë celsius”, thotë Tahirsylaj.

Në Drenas falja e Kurban Bajramit u bë me veshje kombëtare

Sot myslimanët në tërë botën po festojnë festën e Kurban Bajramin.

Manifestimi qendror kushtuar kësaj feste për Kosovë u mbajt në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, ndërsa në Drenas falja e Kurban Bajramit ishte e veçantë.

Në xhaminë në lagjen Feronikeli, Hoxha Osman Musliu ka bërë faljen e bajramit me veshjen kombëtare, e cila u mirëprit nga besimtarët.

Para xhematit Osmani tregoi se ka zgjedhur këtë veshje sepse edhe “baballarët tanë kanë perdorur këtë veshje duke treguar besnikëri dhe sinqeritet dhe se kjo veshje është e shqiptarëve dhe duhet respektuar “.

Falja e Kurban Bajramit u bë nga shumë njerëz brenda dhe jashtë xhamisë, duke uruar për paqe, sinqeritet dhe sa më shumë dashuri.

Avdiu për Halil Kastratin: Në mëngjes kërkon para për të varfrit, në mbrëmje ushqen milionerët

Aktivistja e njohur kosovare, Zana Avdiu, ka reaguar ndaj një veprimi të humanistit, Halil Kastrati

Ky i fundit ftoi mbrëmë, në dasmën e djalit të tij, disa politikanë milionerë.

Avdiu në fund të shkrimit i ka parashtruar një pyetje Kastaratit se në cilën parti po shkon:- PDK apo AKR?

Postimi i plotë në Facebook:

Halil Kastrati në mëngjes kërkon para për të varfrit, në mbrëmje i ushqen milionerët- ata që e krijuan këtë varfri

Profeti Muhammed ka thënë që prijësit fetare me të këqij janë ata të cilët shoqërohen me udhëheqës politikë.

Pastaj porosia tjetër që e jep profeti Muhammed e cila shkon kryekeput kundër veprimit të këtij hoxhe është: Ushqehuni sikur të jeni një udhëtar, mos shkoni në festa të të pasurve dhe veshjen mos e konsideroni të vjetër derisa mund ta qepni.

Të njëjtën gjë e kërkon ajeti kuranor, me plakun e verbër dhe të varfër, që profeti Muhammed pa dashje e neglizhon, duke u dhënë përparësi liderëve të Mekës. Kjo është nga herat kur Zoti e kritikon më së rëndi profetin.

Në cilën anë po qëndron imami i famshëm Halil Kastrati? Ne atë cka promovon islami apo në atë cka e ndalon?

Halil Kastrati meqë veprimtarinë e tij e ka zhvilluar, kinse mbi baza të fesë islame, atëherë ai së paku parimet bazë ishte dashur t’i zbatonte. Nëse ai është besimtar si pretendon, atëherë në ato tavolina të dasmës do të duhej t’ ishin ata njerez të cilëve u janë ndërtuar shtëpitë. Kështu ai do t’ u tregonte atyre se ata janë me vlera dhe nuk kanë se pse të turpërohen dhe do ta respektonte porosinë e profetit që kërkon të shoqërohemi me të varfrit dhe të dobëtit. Por Halili e bëri të kundërten, i ftoi milionerët, ata të cilët janë përgjegjës për varfërine e atyre që kinse ky u ndihmon.

Perderisa është ndaluar t’ u shkohet në festat luksoze të të pasurve, imagjino sa e ndaluar është ta bësh ti një të tillë dhe t’i ftosh ata aty. Një festë ultraluksoze, me njerëzit më të pasur, me oligarkët më të mëdhenj të vendit dhe me njerëzit e dyshuar për krime, ishte dasma e djalit të imamit të famshëm. Bravo!

Po e njëjta gjë ndodh edhe me iftaret që i organizojnë prijësit fetarë dhe xhamitë, në të cilat asnjëherë nuk ftohen të varfrit, minoritetet, gratë. etj etj. Por, në secilën tavolinë të tyre i ke po këta që i ka ftuar Halili në dasmën e djalit të tij.

Kjo është arsyeja pse feja në ditët e sotme ështe kthyer në një sistem të shtypjes dhe të ligës, sepse prijësit fetarë e interpretojnë vetëm në interesa të tyre. Feja momentalisht i mbron të pasurit, të fortëtn, shtypesit dhe i shtyp të varfrit, të margjinalizuarit dhe të diskriminuarit.

Vetëm shihi besimtarët ku asnjëherë nuk kërkojnë që të zbatohet feja e tyre per imam, për burra, për liderë dhe të pasurit, por zoti dhe feja e tyre vlen vetëm kur është kundër grave, LGBT-së, etj. Sipas prijësve fetarë dhe atyre që i ndjekin ata, asnjëherë nuk ndodh ndonjë tërmet apo nuk afrohet kijameti për shkak të vrasjeve, femijëve lypsarë, fundosjen e refugjatëve, përdhunimeve, trafikimit me njerëz, abuzimeve, skllavërimit me njerëz, analfabetizmit, korrupsionit etj etj., por kijameti ndodh nëse ndonjë grua i zbulon gjunjët apo mos po martohen dy burra. Kjo e tregon qartë hipokrizinë e tyre, të cilat ato cka janë bazë e fesë i injorojnë dhe fenë e përdorin vetëm aty ku u konvenon atyre.

Po t’ ishte feja kësisoji, profeti nuk do t’ ishte Muhammedi por Ebu Xhehli.

Të kthehemi edhe njëherë te Halili, ku fillimisht është parë se është një arrogant. Dhe më se miri këtë e tregon mënyra se si “ia fali gjynahet” Naim Abazit, ku i tha se të gjithë njerëzit gabojnë dhe ia falë. Pastaj si duket veprimtaria e tij me shumë është me i ndalë njerëzit prej revoltës kundër miqve të tij që i ka ftuar në dasmë, sesa t’ u ndihmojë

Dhe krejt në fund dua t’ia bëj një pyetje Halilit: A po shkon në PDK apo në AKR?

Këngë për dëshmorin Sylë Morina, kënduar nga Daut Gashi

Fshati Gjergjicë i komunës së Drenasit (ish – Gllogoc), luftës së UÇK-së i ka dhënë pesë dëshmorë të kombit dhe një martir të lirisë.

Në luftë për çlirimin e Kosovës, në frontet e luftës çlirimtare kanë rënë: Sylë Morina, Bedri Shala, Ramadan Bytyçi, Gëzim Morina dhe Arben Shala. Është martirizuar nga forcat pushtuese, Mehë Morina.

Familja e dëshmorit Sylë Morina ka marrë mirënjohje nga SHP i UÇK-së, nga Ministria e Mbrojtjes e QPK-së, nga shoqatat e luftës dhe nga Kuvendi komunal i Drenasit.

E një këngë për kujtimin e heroit Sylë Morina është publikuar nga këngëtari Daut Gashi:

Unikkatil takohet me Ramush Haradinajn

Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar rep-artistin e famshëm Viktor Palokaj në zyren e tij.

Reperi i njohur me nofkën Unikkatil, i cili mbajti koncert madhështorë javën e kaluar në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, publikoj një foto me Haradinajn, shkruan Teleshkronja Post.

Ndërsa ky i fundit ka postuar një foto me shkrim në Facebook, ku thotë:

Me rap artistin e famshëm Viktor Palokaj, i cili kudo që përformon, Kosovën e ka pikënisje. Unik në kuptimin e plotë të fjalës! RH

Ky takim mes Unikkatilit dhe Haradinajt mund të ketë ardhur si pasojë e qëndrimeve të të dyve kundër ndarjes së Kosovës.

Haradinaj e ka përmendur disa herë se sa kundër kësaj ideje është, ndërsa edhe Unikkatil në koncert e ka përmendur këtë, duke thënë se për këtë arsyeje ka zgjedhur Mitrovicën që të përformoj./TeleshkronjaPost/

Nëna e presidentit sot feston ditëlindjen, e uron djali përmes Facebook-ut

Sot nëna e presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit, e feston ditën e lindjes.

Këtë e bëri të ditur vet presidenti Thaçi përmes një postimi në Facebook, shkruan Teleshkronaj Post.

Ai tha se po qëndron në fshatin e tij të lindjes, në Burojë të Skenderajt, sepse është datëlindja e nënës së tij, e cila i mbush plotë 82 vjet.

Nëna sot mbushi 82 vjet. Për të gjithë ne, ajo ishte dhe mbetet shtyllë e familjes. Sakrifikoi shumë për ne dhe jam i lumtur që 82 vjetorin e saj po e festojmë së bashku në Burojë! HTH

ZYRTARE: Telekomi i Kosovës e shkëput kontratën me Z-Mobile

Telekomi i Kosovës e ka përmbyllur zyrtarisht kapitullin që i kushtoi humbje milionëshe me kompaninë Z-Mobile të udhëhequr nga Blerim Devolli. Për 10 vite të plota, sa zgjati kontrata e bashkëpunimit, kompania publike për pak sa nuk u përball me falimentim, derisa, nga Devollët u dërgua edhe te përmbaruesi për borxhin e arbitrazhit. Gazeta Express ka siguruar vendimin ekskluziv që është marrë dje nga Bordi i Drejtorëve.

Bordi i Drejtorëve të Telekomit kanë vendosur dje në një mbledhje që ka zgjatur më shumë se tetë orë që marrëveshja me Dardafon të mos vazhdohet më tutje. Gazeta ka siguruar ekskluzivisht vendimin që hyn në fuqi sonte.

Sot hynë në fuqi vendimi i marrë nga Bordi i Drejtorëve të Telekomit, për përfundim të marrëveshjes me Z-Mobile të Devollëve, e mos vazhdim të saj.

Gazeta ka siguruar ekskluzivisht këtë dokument ku thuhet se në takimin që është mbajtur dje është marrë vendim që negociatat të shpallen të pasukseshme dhe që të përfundojë çdo raport kontraktues në mes të Telekomit dhe Dardafonit.

Gjithashtu thuhet se kryeshefi ekzekutiv, Bedri Istrefi do të shpallë publikisht përfundimin e negociatave e të çdo raporti kontraktues në mes të dy kompanive me 31 korrik 2019, në të njejtën datë kur për përfundim të marrëveshjes do të njoftojë zyrtarisht edhe Dardafonin. I njejti vendim hynë në fuqi sot.

Telekomi dhe Z Mobile kishin nënshkruar marrëveshje në janar të vitit 2009 me të cilën kompania e Devollëve bëhej operator virtual i Telekomit.

Mospajtimet mes këtyre palëve përfunduan në Arbitrazh. Si rrjedhojë, këtë vit, 10 vite pas marrëveshjes, Telekomi gjendet para një borxhi rreth 26 milionë eurosh ndaj Z Mobile.