Aktorja e famëshme botërore e viziton Federaten e Futbollit të Kosovës

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi e ka pritur sot në zyrën e tij aktoren e famshme shqiptare Arta Dobroshi.

Gjatë këtij takimi presidenti Ademi e përgëzoi aktoren Dobroshi për të arriturat e saj në botën e filmit, derisa e informoi edhe për të arriturat e FFK-së, sukseset e Kombëtares së Kosovës, si dhe për përkrahjen që i jep KE zhvillimit të futbollit të femrave.

Ndërkaq, aktorja jonë e famshme uroi që Kosova të vazhdojë rrugën e suksesit në futboll dhe në të ardhmen e afërt të jetë edhe pjesë e Kampionatit Evropian dhe atij botëror.

Në fund, të takimit presidenti Ademi ia dhuroi aktores Dobroshi një fanellë të Kombëtares së Kosovës, duke e ftuar njëherësh që të jetë e pranishme në ndeshjet e Kosovës si mysafire e veçantë sa herë që ajo të ketë mundësi.

Tayna dhe Dafina shumë ‘provokative’ në këngen e re ‘Bye Bye’

Dy nga artistet më të famshme shqiptare, Tayna dhe Dafina Zeqiri kanë publikuar projektin e ri muzikor.

“Bye bye” mban titullin bashkëpunimi i tyre, të cilin e kanë kompletuar edhe nga ana vizuale, ku vjen i realizuar në dy pjesë.

Në këtë klip artistet shfaqen tejet në formë, teksa vijnë në skena mjaft provokuese.

Tekstin e ka shkruar vet Tayna, kurse për melodinë janë përkujdesur të dy artistet, transmeton Teleshkronja Post.

Muzikën në pjesë të parë e ka bërë Cricket ndërkohë që për të dytën është përkujdesur Jacob Lethal.Projekti i tërë është prodhim i Friends Entertainment dhe besohet që do i pëlqejë publikut.

‘Magjistari vizuel’, Sirio Berati, i cili ka marrë vëmendje ndërkombëtare

19 vjeqari Sirio Berati, artisti vizual që krijon manipulime eterike fotografike filozofike

Nëse jeni adhurues i artit dixhital, mund të keni dëgjuar për Sirio Berati, një artist vizual shqiptar me qendër në Montreal, Kanada. Ai shkoi viral jo shumë kohë më parë për manipulimet e tij të Game of Thrones në Instagram, të cilat gjithashtu morën vëmendjen e indianëve dhe mediave të tjera ndërkombëtare.

Arti pamor dhe dixhital i Sirios është më së shumti i lidhur me një rrëfim filozofik, i eksploruar plotësisht gjatë gjithë punës së tij, ku ai flet për identitetin, ekzistencializmin, klasën dhe kulturën. Këtë herë, Sirio zgjodhi manipulimet në Photoshop të frymëzuara nga arti i rilindjes së hershme, përsëri, me një nuancë të filozofisë që qëndron pas krijimeve të tij.

Berati hulumtoi dhe punoi me shumë fusha të ndryshme të artit, fushave dhe mediumeve, megjithëse puna e tij përqendrohet kryesisht në fotografi dhe krijime filmi. Shumë nga manipulimet e tij fotografike përfshijnë magji, flutura dhe realitete të tjera të përziera, gjë që e bën punën e tij të ndihet magjike.

Në veprat e tij të fundit, të frymëzuara nga historia biblike e Adamit dhe Evës, Sirio flet për idenë e konstruktuar të Xhehenemit dhe Qiellit, ndërsa sfidon konceptin e përgjithshëm ashtu siç e njohim ne.

“Këto manipulime synojnë të vënë në dyshim Qiejtë dhe Ferrin dhe si mund të portretizohet ndryshe” thotë Sirio. “Më pëlqen të krijoj ide. Unë besoj se gjithçka në botën tonë, duke filluar nga forma e shtetit ku jetojmë, është një ide e konsoliduar. Ndjej që, me qasjet e mia filozofike ndaj manipulimit dhe fotografisë mund të ofroj diçka të freskët. Unë mund të ofroj një perspektivë dhe të përdor imagjinatën time dhe platformën time për të ndikuar njerëzit në mënyrën e duhur si një artist. “

View this post on Instagram

As promised, here is my skin retouching carousel tutorial. Share w friends. If you still believe it’s worth a youtube step by step tutorial let me know. Also don’t forget to subscribe. Link in bio 🙃 happy to share my skills. Also just realized that step 10 and 13 have switched places in terms of the video order. Just follow the number steps :). There are 2 number 9s, one for the highlights and one for the shadows. Sorry about the order, didn’t realize it till now The right order is on my STORY HIGHLIGHTS. 🙂 . . . ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #mtlblog #livemontreal #mtlmoments #dailyhivemtl #montrealbeauty #beautymontreal #ssense #foliofever #mtlmodel #adobephotoshop #beautyretouch #highendretouch #portrait_mf #portraitvision_ #portrait_ig #portrait_society

A post shared by SIRIO (@sirio) on

Instagrami i Sirios është plot me krijime unike dhe vepra arti. Ai krijon imazhe interesante surrealiste në të cilat ai përdor elemente iracionale dhe imagjinare për të shprehur emocione.

Puna e Sirios mund të ketë dimensione të ndryshme dhe të ndryshojë në kontekst dhe tema ndërsa veprat e tij artistike kryesisht shoqërohen me një narrativ shpirtëror. Me artin e tij dixhital, ai gjithashtu dëshiron të rrisë vetëdijen për çështje të veçanta. Ndërsa është plotësisht i vetë-mësuar, dhe vetëm duke punuar me Photoshop për disa vjet, puna e Sirio është me të vërtetë frymëzuese.

Përkthyer nga uebsajti Bolliwood-ian, Popdiaries.

Unikkatil takohet me Ramush Haradinajn

Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar rep-artistin e famshëm Viktor Palokaj në zyren e tij.

Reperi i njohur me nofkën Unikkatil, i cili mbajti koncert madhështorë javën e kaluar në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, publikoj një foto me Haradinajn, shkruan Teleshkronja Post.

Ndërsa ky i fundit ka postuar një foto me shkrim në Facebook, ku thotë:

Me rap artistin e famshëm Viktor Palokaj, i cili kudo që përformon, Kosovën e ka pikënisje. Unik në kuptimin e plotë të fjalës! RH

Ky takim mes Unikkatilit dhe Haradinajt mund të ketë ardhur si pasojë e qëndrimeve të të dyve kundër ndarjes së Kosovës.

Haradinaj e ka përmendur disa herë se sa kundër kësaj ideje është, ndërsa edhe Unikkatil në koncert e ka përmendur këtë, duke thënë se për këtë arsyeje ka zgjedhur Mitrovicën që të përformoj./TeleshkronjaPost/

Atmosferë fantastike nga Ledri, Mc Kresha dhe Lyrical Son në Sunny Hill Festival

Në Parkun e Gërmisë të premtën mbrëma filloi festivali i madh i muzikës “Sunny Hill”, i cili përfundon më 4 gusht.

Në natën e dytë të ‘Sunny Hill Festival’ në mesin e pjesëmarrësve ishin edhe emrat e njohur të skenës sonë, Ledri Vula, Mc Kresha dhe Lyrical Son, të cilët për publikun dhuruan një performancë të mrekullueshme.

Gjatë performancës së tyre, tërë kohën u dëgjua edhe publiku duke i kënduar këngët e tyre bashkë me ta, transmeton Teleshkronja Post.

Shikoni videot ku shihet atmosfera e shkëlqyer nga treshja e reperëve, ndër më të famshmit në trojet shqiptare:

Nëna e presidentit sot feston ditëlindjen, e uron djali përmes Facebook-ut

Sot nëna e presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit, e feston ditën e lindjes.

Këtë e bëri të ditur vet presidenti Thaçi përmes një postimi në Facebook, shkruan Teleshkronaj Post.

Ai tha se po qëndron në fshatin e tij të lindjes, në Burojë të Skenderajt, sepse është datëlindja e nënës së tij, e cila i mbush plotë 82 vjet.

Nëna sot mbushi 82 vjet. Për të gjithë ne, ajo ishte dhe mbetet shtyllë e familjes. Sakrifikoi shumë për ne dhe jam i lumtur që 82 vjetorin e saj po e festojmë së bashku në Burojë! HTH

Nervozohet Fjolla Morina: Ndoshta në koncertin e radhës dal “cullak krejt”

Këngëtarja më e përfolur kohët e fundit në Kosovë, Fjolla Morina, është e ftuar në emisionin “Sonte” në T7.

Këngëtarja ka folur për shumë tema dhe njëra ndër to ishte edhe përformancën e saj në koncertin në Skenderaj, për të cilën është përfolur shumë.

“Nuk e kam pasur në plan me dal me qëllim ashtu”, ka treguar Morina.

“E kam bërë performancën si yjet botërore”

Tutje Fjolla ka folur edhe për prezencën e shumë fëmijëve në atë koncert.

“Nuk e kuptoj çfarë ka të keqe. Fëmijët kanë dashur të më shohin”, ka thënë ajo.

Ndërsa këngëtarja ka treguar edhe për një rast kur e ka marrë nje vazjë të vogël në karrocë në skenë dhe ka kërkuar nga të pranishmit që të thërrasin emrin e saj. Tutje Fjolla ka treguar edhe nëse do të vazhdoj me projekte të tjera.

“Do të vazhdoj me koncerte të mëdha”, ka thënë ajo.

“Ndoshta do të dalë cullak krejt”, shtoi Morina kur u pyet se çfarë veshje do të zgjedhë për koncerte./Gazeta Express/

Brenda vilës ku nata kushton £ 5,000, aty ku Leo Messi po pushon në ishullin privat të Jumby Bay

Sezoni i 2018/19 ishte pak si një ruletë për Lionel Messin tek Barcelona dhe Argjentina, shkruan Teleshkronja Post.

Herë pas here, ai po luante një pjesë të futbollit më të mirë të karrierës së tij të pabesueshme. Një numër i 51 gola në 50 ndeshje paraqet atë.

Kjo formë e ka parë atë të kthejë në garë për çmimin e vitit 2019 Ballon d’Or në një garë mes vetes dhe Virgil van Dijk të Liverpulit e Cristiano Ronaldo të Juventusit.

Por duke folur për Liverpulin, The Reds e dërgoi Messin dhe sezonin e Barcelonës në pak fatkeqësi.

Pasi superstari i Argjentinës shënoi një goditje të pabesueshme për t’i dhënë Barcelonës një goditje 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampioneve kundër skuadrës së Jurgen Klopp, ata humbën ndeshjen e dytë 4-0 në Anfield.

Por kjo ishte vetëm e para e tre momenteve të zemërimit për Messin.

Barca vazhdoi të humbte finalen e Copa del Rey kundër Valencias.

Më pas, Messi udhëhoqi skuadrën e tij të Argjentinës në gjysmëfinale të Kupës Amerikane në kërkim të trofeut të tij të parë ndërkombëtar para humbjes 2-0 në Brazil.

Nuk është çudi që Messi kishte nevojë për një pushim luksoz pas fushatës që ai kishte, atëherë.

Dhe ai është duke shijuar pushimet në ishullin privat të Jumby Bay në Antigua tani.

Messi, bashkë me gruan e tij Antonella Roccuzzo dhe tre fëmijët e tyre – Thiago, Mateo dhe Ciro – kanë qëndruar në një vendpushim ekskluziv në Karaibe që kushton £ 5,000 për natë.

Turizmi ka plazhin e vet privat me rërë të bardhë, ku familja Messi ka ngarkuar disa foto në Instagram.

Një video është postuar edhe Messi duke u bashkuar në një lojë të futbollit në plazh.

Ishulli është aq i izoluar sa që është i arritshëm vetëm me anije dhe nuk ka makina.

Hoteli ka 40 dhoma të bukura dhe vila drejt në plazh, duke ofruar pamje mahnitëse të detit duke ju dhënë mundësinë për të parë si lindjen e diellit ashtu edhe muzgun.

Këto foto i bën pushimet tuaja të verës duken mjaft mesatare, apo jo?