Mjekët e Kosovës me ligjin e ri më të paguarit në Ballkan

Mjekët dhe infermierët kosovarë, me votimin e ligjit të ri, tashmë do të kenë pagat më të larta në rajon në krahasim me kolegët e tyre.

Ata do të paguhen më shumë sesa kolegët në Shqipëri, Maqedoni, Serbi dhe Bosnje.

Me ligjin e ri, mjeku specialist, në Kosovë do të paguhet 1195 euro në muaj.

Kolegët e tyre në Shqipëri paguhen 556 euro, në Serbi 667 euro, Maqedoni 700 euro dhe në Bosnje 718 euro, përcjell lajmi.net.

Mjekët e përgjithshëm tani në Kosovë do të paguhen 836 euro.

Kolegët e tyre në Serbi paguhen 549 euro, në Maqedoni 400 euro, ndërsa në Bosnje 511 euro.

Kryeinfermierët në Kosovë, tani do të marrin paga prej 621 euro, derisa kolegët e tyre në Shqipëri paguhen 339 euro dhe në Serbi 402 euro.

Pagat më të larta në rajon do t’i kenë edhe infermierët në Kosovë në karahasim me ato të rajonit. Me ligjin e ri, infermierët kosovarë do të paguhen nga 537 euro.

Ndërkohë në Shqipëri, një infermiere paguhet 308 euro, në Serbi 343 euro, në Maqedoni 297 euro, ndërsa në Bosnje 306 euro.

Kjo është rritja më e madhe e pagave që u është bërë profesionistëve shëndetësorë në Kosovë ndonjëherë.

Rritja e pagave në gjithë sektorin publik vije si pasojë e kalimit të Ligjit për pagat dje në Kuvendin e Kosovës, ndërsa thellon dallimin e madhë mes pagave të sektorit publik dhe sektorit privat që aktualisht është e mjerueshme gjendja./TeleshkronjaPost/

Hudhra dhe qepa antibiotik natyral

Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura.

Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt nuk i bëjnë punë as antibiotikët. E pikërisht në këtë pikë nis lufta e mjekësisë alternative ose omeopatike që përdor bimët për të kuruar sëmundjet.

Para viteve 1990-të, fëmijët para se t’i çonin te mjeku për infeksion bajamesh që ai t’i jepte mjekimin antibiotik, aplikonin lëng hudhrash të freskët. Dhe jo pak fëmijë kanë shpëtuar nga penicilina në atë kohë. Hudhra përdorej edhe kur të vegjlit kishin parazitë intenstinalë, sepse prania e hudhrës së gjallë në trup i vriste ato.

Por pa e zgjatur, po kalojmë direkt në një gjetje që po përdoret së fundmi në të gjithë Evropën dhe që shëron çdo infeksion dhe parazit, madje duhet përdorur më shumë në këto ditë të rënduara me epidemi gripale.

Receta
700 ml uthull molle
85 gramë qepë e prerë në kubikë
85 gramë hudhra të grira
2 speca të freskët djegës të copëtuar
85 gramë xhenxhefil (xhinxher) i freskët i grirë
2 lugë rrepë të bardhë të grirë
2 lugë me kurkuma pluhur ose me rrënjë të grira

Përgatitja: Të gjithë përbërësit i fusim në enë bashkë me pak uthull dhe i përziejmë. Pastaj i zhvendosim të gjithë përbërësit në një kavanoz deri sa të zënë 2/3 e vëllimit dhe i shtojmë uthullën e mollës, por pa e mbushur plot kavanozin. E konservojmë për dy javë përbërjen në një vend të freskët e të thatë dhe herë pas here tundim kavanozin. Pas dy javësh lëngu i përfituar është gati dhe me ndihmën e një garze sterile e kullojmë në një shishe të pastër.

Përdorimi: Për të kaluar shpejt një situatë të lehtë gripi apo sistem imunitar të dobët përdorim një lugë gjelle për të bërë gargare një herë në ditë. Doza varion në bazë të gjendjes suaj dhe rritet ditë pas dite. Pas tre-katër ditësh mund të përdorni dhe një gotë lëng në ditë për gargarë. Në raste infeksionesh ose gripi të rëndë duhet të bëni gargarë 5-6 herë në ditë.

Shija e produktit të përfituar është shumë e rëndë dhe me aromë ndaj do ishte mirë që pas disa minutash nga përdorimi të konsumoni një agrum.

Efektet e përbërësve
• Hudhra dhe qepa janë antibiotikë natyralë dhe vrasin vetëm bakteret e dëmshme. Ato janë shumë efikase dhe për luftimin e infeksioneve fungale.
• Xhenxhefili është anti-inflamator dhe stimulon qarkullimin e gjakut.
• Kurkuma ul dhimbjet muskulare dhe ka fuqi të mëdha anti-inflamatore.
• Uthulla e mollës përmban pektinë, që mban ulur nivelin e kolesterolit dhe rregullon presionin e gjakut. Acidi malik që përmban uthulla e mollës lufton infeksionet dhe bakteriet.
• Speci djegës është disinfektant dhe kapsaicina që përmban rrit oreksin.
• Rrepa e bardhë ruan mëlçinë nga helmet e zorrëve ndërsa në kohët e lashta Hipokrati e përdorte edhe për trajtimin e mushkërive.

Pija “magjike” për t’u dobësuar

Ky tonik tretës është një mundësi e mirë për të detoksifikuar organizmin në mënyrë natyrale, por dhe për të humbur peshë.

Për më tepër është mjaft i dobishëm për ata që kanë shqetësime me stomakun dhe aparatin tretës, por edhe çdo person pasi ka ngrënë shumë.

Përgatitja

60 ml uthull molle, 10 gr xhinxher pluhur, 50 gr mjaltë, 1 litër ujë. Mjafton ti përzieni të gjithë përbërësit.

Mund të pini të ndarë në pesë gota gjatë gjithë ditës. Dy në mëngjes, gjysmë ore para se të hani vaktin, 1 gotë gjysmë ore para drekës, një gotë pasdite dhe të fundit gjysmë ore para darkës.

Mos i neglizhoni, këto shenja ju tregojnë se vuani nga tiroidja

Gjendra tiroide është gjendra më e madhe e sistemit endokrin pavarësisht se ajo peshon 15-20 gr tek një individ i rritur, rëndësia e kësaj gjendre është e jashtëzakonshme. Gjendra tiroide është përgjegjëse për zhvillimin mendor dhe fizik si gjatë periudhës embrionale, ashtu dhe në etapa të tjera të jetës.

Nëse njeriu lind pa gjendrën e tiroides është 100 për qind e sigurtë që do të ketë prapambetje të rëndë mendore ose siç quhet ndryshe “kretinizëm”.

Po ashtu ecuria e zhvillimit fizik thuajse nuk vazhdon në kushte normale dhe jo rrallëherë është e papajtueshme me jetën. Gjendra tiroide është si një minifabrikë e cila përpunon jod, ku jodi merret kryesisht nëpërmjet ushqimeve, ujit etj, dhe pasi futet në organizëm thithet nga gjendra tiroide, e cila e përpunon jodin dhe më vonë prodhon hormone me bazë Jodi.

Dy janë hormonet kryesore me bazë jodi që prodhon tiroidja të cilat njihen si T4 dhe T3. Për të kryer procesin e përpunimit të jodit dhe prodhimin e këtyre hormoneve është e domosdoshme që gjendra tiroide të stimulohet nga një gjendër tjetër që quhet hipofize, e cila prodhon hormonin stimulus të tiroides TSH. Dozat e këtyre hormoneve janë me peshë shumë të vogël molekulare, por siç e thashë ato kanë peshë shumë të madhe në organizëm.

Më poshtë do gjeni disa nga shenjat të cilat po ju lajmërojnë se ju keni problem me gjendrën tiroide dhe duhet të kryeni një kontroll sa më parë.

1.Pesha juaj ndryshon drastikisht. Është normale që të kesh ndryshime të vogla në peshë por nëse përjetoni një shtim apo humbje të madhe të kilogramëve duhet të vizitoni patjetër doktorin. Dhe ndryshimet e mëdha në metabolizëm vijnë si pasojë e efekteve që ka hormone i tiroides në trup.

2.Humbja e flokëve. Nuk bëhet fjalë për ato fijet e flokëve që mund t’ju humbasin gjatë një dushi. “Alopecia areata” një gjendje e cila ju bën të humbisni shumë flokë shkaktohet nga problemet e tiroides. Madje ndryshimet në hormonet e kësaj gjendre mund të dëmtojnë dhe folikujt e flokëve.

3.Shkoni më shpesh në tualet. Mund të mendoni që “udhëtimet” e shpeshta duke vrapuar drejt tualetit vijnë si pasojë e helmimit nga një ushqim por ekziston mundësia dhe që aftesia tretëse e trupit tuaj mund të jetë ndikuar nga problemet që shkakton mosfunksionimi normal i hormoneve të tiroides.

4.Keni tension shumë të lartë ose shumë të ulët. Hormonet e tiroides mund të “luajnë” dhe me tensionin. Vlerat e këtyre hormoneve mbi normalen mund të sjellin tension shumë të lartë dhe më pak hormone mund të ndikojnë në tensionin shumë të ulët.

5.Ndiheni shumë të lodhur. Të gjithë mund të lodhemi, por kur një tiroide që funksionon keq prodhon shumë pak hormone dhe mund të ndiheni gjithë kohën sikur keni nevojë për të fjetur gjumë dhe nuk keni aspak energji.

6.Mund të keni probleme me kockat. E ndërkohë që shumica prej nesh humbjen e kockave e përjetojnë me kalimin e moshës, një tiroide hiperaktive mund ta përshpejtojë këtë proçes. Hormonet e shtuara të kësaj gjendre mund ta çojnë trupin në një gjendje katabolike dhe kjo do të çojë në dobësimin e kockave, duke rritur rrezikun dhe për otesoporozën.

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Parisi është quajtur qyteti më i pastër dhe i shëndetshëm në botë në një raport që shikon çdo gjë nga numri i spa dhe yoga studiove në çdo qytet për opsionet e ngrënies vegane dhe hapësirat e gjelbërta.

Renditja, sipas faqes së krahasimit të pushimeve Travel Supermarket, bazohet në të dhëna nga burime të tilla si Euromonitor International, TripAdvisor, Yelp dhe Moti Botëror dhe Klima.

Analistët konsiderojnë numrin e parqeve, palestrave, qendrave të fitnesit, spas, yoga dhe pilates vende, dyqanet e ushqimit të shëndetshëm dhe restorante vegan në çdo qytet, transmeton Teleshkronja Post.

Shifrat u ndanë me përmasat e secilit qytet për të zbuluar një numër dendësi kilometrash për katror.

Analistët gjithashtu shikuan orët mesatare vjetore të diellit dhe koston mesatare të qëndrimit të një nate në hotel.

Qyteteve më pas u caktuan një rezultat për të krijuar një renditje të 50 qyteteve më të shëndetshme.

Pavarësisht reputacionin e saj për krem ​​dhe kuzhinë gjalpë dhe një popull shumë konsumues i duhanit, Paris ishte në gjendje për të kompensuar këto vese me numrin e saj mbresëlënëse të Spa (894), parqeve dhe hapësirave të gjelbra (139), dhe Restorantet vegane (1,305)./TeleshkronjaPost/

Këtu janë 10 qytetet më të shëndetshme sipas Travel Supermarket:

1. Paris, Francë

2. Chiang Mai, Tajlandë

3. Barcelona, ​​Spanjë

4. Pattaya, Tajlandë

5. Vancouver, Kanada

6. Miami, USA

7. San Francisco, SHBA

8. Lisbona, Portugali

9. Denpasar, Indonezi

10. Buenos Aires, Argjentinë

E thotë shkenca: Hudhra e shëron infeksionin

Hudhra mund të trajtojë sëmundjen Lyme, thonë shkencëtarët.

Testet kanë treguar se vajrat nga lënda ushqimore (hudhra) dhe bimët e tjera të zakonshme vrasin bakteret pas infeksionit, transmeton Teleshkronja Post.

Shkencëtarët testuan 35 vajra esenciale kundër baktereve Borrelia burgdorferi, që shkakton sëmundjen Lyme.

Dhjetë prej tyre – duke përfshirë hudhrën, trumzën, kanella, patëllxhani dhe qimnon – vranë të ashtuquajturat ‘qeliza persistente’.

Qelizat persistente mendohet t’i bëjnë bakteret më rezistente ndaj antibiotikëve, gjë shumë e rëndësishme për shëndetin.

Po mund të jetë arsyeja pse deri në 20 për qind e pacientëve përjetojnë dhimbje dhe lodhje edhe pasi ta kenë trajtuar sëmundjen.

“Lyme” është një sëmundje që shkaktohet nga pickimi i rriqrave, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve./Teleshkronja Post/

Shenjat e kancerit të lëkurës

Edhe nëse i keni mësuar vetes tuaj ty ose tre ‘vese’ të mira të kujdesit ndaj diellit gjatë gjithë vetës, mbetet e rëndësishme që të jeni vigjilentë ndaj lëkurës suaj në çdo stinë të vitit.

Gjatë gjithë vitit, sipas mjekëve, është mirë që të kontrolloni çdo centimetër të lëkurës tuaj, nga koka tek këmbët një herë në muaj.

Me anë të vetë-ekzaminimeve mund t’i bëni vetes një nder dhe të kapni herët një kancer të mundshëm të lëkurës. Në këtë rast, shanset për t’u shëruar plotësisht janë të larta.

Por, cilat janë shenjat paralajmëruse që lëkura juaj mund të jetë duke ju përcjellë?

Së pari, për një vetë-provim të suksesshëm, ju duhet ta dini mirë se çfarë jeni duke kërkuar. Si rregull i përgjithshëm, për të vërejtur tumoret e mundshme, duhet të kontrolloni ecurinë e çdo nishani që keni për çdo rritje ose ndryshim të mundshëm.

Format që ndryshojnë ose edhe gjakderdhja mund të jenë disa sinjale alarmi.

Shenja të tjera janë shfaqja e vizave ngjyrë kafe në formë vertikale, turbullimi në shikim, nishane që shfaqen dhe më pas “zhduken”. Për të mos u injoruar janë edhe nishanet që shfaqen në këmbë.

Të dhënat nga ATK: Bizneset e Burdushit nuk i paguanin tatim shtetit

Mjeku popullor Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, po akuzohet nga Prokuroria Themelore e Prizrenit për mashtrim ndaj një klienti, të cilit sipas aktakuzës dyshohet se ia ka marrë dy mijë euro. Në të njëjtën kohë “Burdushi” dyshohet edhe për shmangie nga tatimi.

Buletini Ekonomik ka gjetur se dy bizneset që janë në emër të Hysri Peqanit në Agjencinë për Regjistrimin e Bizneseve, nuk janë delarues të TVSH-së në Administratën Tatimore të Kosovës.

Fjala është për ordinancën “Burdushi” dhe biznesin tjetër D.P.H Urimi, të cilat janë në emër të Hysri Peqanit.

Të dy këto biznese, sipas dokumenteve që posedon Buletini Ekonomik, nuk janë deklaruese të TVSH-së në ATK.

“Ky tatimpagues nuk është i regjistruar për TVSH”, thuhet për të dyja bizneset.
Se Peçani po hetohet edhe për shmangie tatimi e kishte konfirmuar prokurori i rastit Petrit Kryeziu. Sipas tij Peçani është i dyshuar për veprat penale shmangie tatimi dhe mashtrim.

“Gjatë bastisjes janë gjetur armë dhe municion dhe po ashtu janë sekuestruar dëshmi tjera materiale që duhen për hetime të mëtutjeshme”, pati thënë Kryeziu për media.
Ndryshe Hysri Peqani i njohur si “Burdushi” pas arrestimit të djeshëm me urdhër të prokurorit është ndaluar për 48 orë.

Ditë më parë Prokuroria e Prizrenit ka ngritur aktakuzë ndaj Peqanit për veprën penale mashtrim. Sipas Prokurorisë ai kishte marr nga një person 2 mijë euro për shërimin nga depresioni.

Drejtori i Klinikës Infektive, apel pacientëve me grip

Ka më shumë se një muaj që klinika infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është përballur me numër me të madh të pacientëve si pasojë e gripit sezonal.

Nga fundi i dhjetorit kjo klinike ka mjekuar më shumë se 70 raste, teksa disa të tjerë me simptoma më të rënda janë shtruar për trajtim.

Drejtori i klinikës Infektive në QKUK, Hamdi Ramadani ka thënë për Klankosova se të gjithë ata që po kërkojnë ndihmë mjekësore nuk janë të vaksinuar.

“Aktualisht jemi duke trajtua 7 ose 8 të sëmur me sëmundjen e gripit, nga këto raste ka të sëmurë edhe më gjendje me të rendë. Të gjithë ata që kërkuan ndihmë mjekësore nuk ishin të vaksinuar, sipas tij vaksinimi është parandalimi kryesor i gripit”, ka thënë Ramadani.

Sipas Ramadanit njerëzit nuk duhet të qëndrojnë aty ku ka masa njerëzish.

“Duhet larguar nga vendet ku rrinë masa të mëdha njerëzish, dhe duhet përdorur sa më shumë lëngje”, ka thënë Ramadani.

Ky është triku ti mbani ushqimet freskët (VIDEO)

Shumica e e femrave e kanë problem që ta menaxhojnë  dhe mirëmbajnë ushqimet me vetëm një përdorim.

Një video që po qarkullon në rrjetin e quajtur Instagram se si mund ti mirëmbajmë ushqimet për një kohë më të gjatë.

Për më shumë shikoni videon  më poshtë:

// <![CDATA[

// ]]>