Lladrovci konfirmon tre kandidatë për kryetarë dege të PDK-së në Drenas

Sot, përfundon procesi zgjedhor në të gjitha 43 nëndegët e PDK-së, të Degës së Drenasit, shkruan TeleshkronjaPost.info.

Drenasi njihet si një nga bastionet më të mëdha të Partisë Demokratike të Kosovës, prandaj ndiqet me interes të madhë.

Kandidatë për kryetarë dege janë tre persona, ish-kandidati i pavarur për kryetarë të Drenasit, Naim Bazaj, kryeshefi ekzekutiv i Postës, Sejdi Hoxha dhe Kushtrim Prenku.

Këto i ka konfirmuar vet kryetari Ramiz Lladrovci me një postim në Facebook :

Në pajtim me procedurat dhe kohën e paraparë për kandidatura, njoftoj anëtarët e PDK-së, delegatët për Zgjedhjet e brendshme në Degën e PDK-së në Drenas si dhe qytetarët se pranë Komisionit lokal, kanë arritur 3 kandidatura për kryetar të degës.Kandidatura për kryetar të Degës së PDK-së në Drenas, kanë parashtruar: Sejdi Hoxha, Kushtrim Preku dhe Naim Bazaj.

Në emër të Komisionit zgjedhor lokal, kandidatëve ju urojmë sukses në garën për të parin e Degës së PDK-së në Drenas!

Gjithashtu mund të merrni pjesë në sondazhin tonë se kush duhet ta marrë postin e shefit të degës së PDK-së në Drenas./TeleshkronjaPost/

Reka tregon orientimin e tij dhe të votuesve për zgjedhjet presidenciale në Maqedoni

Profesori Blerim Reka, pasi nuk arriti të kalojë në rrethin e dytë zgjedhor, sot përmes një statusi në Facebook, ka bërë thirrje për dalje masive të qytetarëve në votim për rrethin e dytë zgjedhor presidencial, më 5 maj.

Edhe pse nuk përmendi emër, në fund të tekstit ai ka shkruar që 80 mijë votuesit e tij duhet të votojnë për të shpëtuar procesin Euro-atlantik të vendit, që lë të nënkutohet se ka bërë thirrje për të mbështetur konceptin e Stevo Pendarovskit, apo kandidatit të koalicionit qeverisës, i cili thuajse gjithë fushatën e ka bërë duke përmendur euro-integrimet.

Blerim Reka si kandidat i pavarur, por edhe partitë që e mbështetën, Aleanca për Shqiptarët si dhe Lëvzja Besa, kanë përsëritur disa herë se nuk do të ketë pazare me votën shqiptare.

Në vazhdim keni statusin e plotë të Blerim Rekës.

“Të nderuar qytetare dhe qytetarë,

Në prag të rrethit të dytë të zgjedhjeve, më lejoni që të ju falemnderoj edhe një herë për votat tuaja në rrethin e parë.
Rreth 80,000 vota, për vetëm tri javë në politikë; nuk mund të injorohen, sidomos, që ato u dhanë në zgjedhjet presidencijale me daljen më të ulët (42% në total, nga 20% në komunat shqiptare) dhe me pavlefshmërinë më të lartë të flet-votimeve, (rreth 33.000 sish!). Këto vota tuaja, mbështetën konceptin tim “Një Republikë për të gjithë- me ligjin mbi të gjithë”: si udha e vetme për NATO dhe BE.
Edhe sot po e përsëris ate që e thash në fillim të fushatës sime, se nuk do lejoj tregëtinë me vota. As unë, e askush tjetër nuk jemi shit-blerës të votave tuaja, prandaj as nuk kemi të drejtë të ndikojmë në atë se për kë duhet të votoni këtë të diele.
Tregëtia me votat tuaja është kundër konceptit tim për Republikën, kundër sundimit të ligjit si shtyllë e saj dhe kundër demokracisë dhe lirisë së qytetarëve. Pse atëherë u dashka të mbahen zgjedhjet, nëse liderët në rrethin e dytë sillen si pronar të votave tuaja?
Prandaj, duke i qëndruar besnik këtij parimi, ju siguroj që nuk ka pas as takime, as komunikim, as me kundër-kandidatët e as me liderët partiak të tyre, lidhur me thirrjen e mundshme të qytetarëve për të votuar këtë ose atë kandidat presidencial.
Unë mund vetëm të ju apeloj, që me 5 maj, të dilni sa më masivisht në vend-votime dhe ta shpëtoni procesin Euro- Atlantik”, shjkruajti Blerim Reka në profilin e tij zyrtarë në Facebook.

Edi Rama: Haradinaj po gënjen publikisht

Dikush po gënjen. Në një postim të gjate në Facebook, Edi rama e ka demantuar – jo vetëm Ramush Haradinajn, por edhe vetveten.

Fillimisht ka thënë që nuk i ka kërkuar Haradinajt që ta heqë taksën, kurse pak më poshtë pohon se ia ka kërkuar dy herë pezullimin e saj.

Kryeministri shqiptar nuk i ka kursyer as ofendimet ndaj homologut nga Kosova.

I pari i Shqipërisë, Edi Rama, i ka reaguar homologut të tij kosovar, Ramush Haradinaj, pas deklaratave të këtij të fundit se udhëheqësi shqiptar i kishte bërë trysni në Berlin, gjatë Samitit për Ballkanin, që Kosova të hiqte taksën prej 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia.

Rama, nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij zyrtare, në rrjetin social Facebook, në internet, e ka ofenduar Haradinajn, duke thënë se kryeministri i Kosovës po gënjen publikisht.

Deklaratat për Ramën, Haradinaj i kishte bërë gjatë një interviste të dhënë në kryeqendrën gjermane, Berlin.

Shkrimi i plotë i Ramës në Facebook:

E VERTETA IME ME SHUME DESHMITARE

Si rregull udheheqesit nuk i komentojne ne publik bisedat mes tyre e sidomos ato informale, aq me teper pa rene dakord paraprakisht dhe lere pastaj t’i shtremberojne, duke genjyer per te dale “burra te mire” para popullit te tyre, si te ishin duke shitur mish ne pazar. Me vjen sinqerisht keq qe miku im Ramush, nuk e ka mesuar ende kete rregull kaq te thjeshte, megjithese normalisht ky s’eshte as ndonje rregull udheheqesish ne fakt, po nje norme elementare mirekuptimi njerezor. Nuk eshte hera e pare qe e ben, po eshte hera me e gabuar dhe prandaj kete here, s’e kaloj dot ne heshtje si te tjera.

Askush s’i ka bere Ramushit presion ne Berlin per te hequr taksen. Une jo e jo. Madje askush as i’a ka kerkuar hiç qe ta heqe taksen! Une jo e jo. Perkundrazi.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kane nxitur nje diskutim informal ne holl mbi rifillimin e dialogut. Kam nderhyre vetem njehere, duke thene se ata duhet te hynin vete ne proces. Me tutje i kane kerkuar me shume durim dhe disa here Ramushit jo ta heqe taksen, po thjesht te jape pelqimin qe taksa te pezullohet perkohesisht, per 6 muaj apo edhe per 4 muaj qofte, duke u zotuar qe te hyjne ne procesin e dialogut Kosove-Serbi ata vete. Edhe te dy personalisht, kancelarja dhe presidenti!

I kam sugjeruar Ramushit ne dy momente ta pranoje kete kerkese te tyre, sepse kam menduar dhe mendoj qe perfshirja direkte ne nivelin me te larte e Gjermanise dhe Frances, boshtit te Bashkimit Europian, u shfaq si nje mundesi e re dhe shume e favorshme per ta shtruar çeshtjen e finalizimit te dialogut, ne nivelin me te larte te mundshem.

E kam mbeshtetur dhe e mbeshtes edhe sot taksen si nje “klithem” te Kosoves, qe ta degjoje bota dhe si te tille edhe e kam mbrojtur, kudo e me kedo. Po une di qe ajo eshte nje takse qe i eshte vene Serbise, jo nje mur qe i eshte vene Gjermanise, Frances apo SHBA, per t’i ndaluar ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven, ne rrugen e perpjekjes se mundimshme historike drejt njohjes perfundimtare nga gjithe bota. Dhe kur keta aleate te medhenj dhe te pazevendesueshem dot nga askush e askurre (pa te cilet jo Ramushin, po as Kosoven dhe te drejten e saj njeqind vjet te mohuar s’do ta njihte kurrekush ende sot), kerkojne thjesht pezullimin e perkohshem te takses, ne menyre qe te mund ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven drejt njohjes se saj te plote nderkombetarisht, refuzimi eshte i pakonceptueshem per mua.

Shtoj ketu se me ka mbetur gozhde fakti qe miqte e medhenj, hasen ne nje refuzim te pashpjegueshem edhe kur propozuan qe perkunder pezullimit te perkohshem te takses, nese ne fund te muajve te dialogut nuk do te arrihej objektivi final i nenshkrimit te paqes, atehere do t’i hapej perfundimisht rruge liberalizimit te vizave per Kosoven(!).

Gjithesesi, meqe Ramushi u qa publikisht se une i paskesha bere me shume presion se sa Vuçiçi per heqjen e takses, mua s’me mbetet tjeter vecse te ngushellohem me faktin qe pas samitit edhe Vuçiçi, u shpreh publikisht ndaj meje po aq i palumtur sa Ramushi.

S’kam dashur dhe s’dua te hyj asnjehere ne polemika publike me askend ne Kosove, aq me pak me kryeministrin e Kosoves. Uroj qe te mos jem i detyruar ta bej perseri. Ai ka te drejten e tij te flase ne emer te Kosoves, po mua s’ma heq dot askush te drejten te flas per Kosoven.

Relaksohen raportet Veseli – Haradinaj ?

Kishte kohë që nuk qëndronin së bashku, e duket se i erdhi fundit këtij mospajtimi mes Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Të liderët e koalicionit PANA sot kanë bërë homazhe pranë varrit të dëshmorit Agim Selmanaj në Gllogjan.

Kadri Veseli dhe Ramush Haradinaj së fundmi janë parë teksa takohen vetëm në përkujtime të rënies së dëshmorëve dhe të masakrave të kryera 20 vjet më parë, por jo edhe si partnerë të koalicionit që duhet të flasin për qeverisjen.

E sot, kryeparlamentari, pas homazheve ka qëndruar në shtëpinë e kryeministrit Haradinaj në Gllogjan. Ditë më parë në T7, Haradinaj ka thënë se nuk ka pasur takime pune prej kohësh me Veselin.

Ndërkaq në disa pamje të publikuar nga Kryeministri Haradinaj, ai shihet gjatë gjithë kohës në komunikim me kryeparlamentarin Veseli.

Rikujtojmë se mos-komunikimi mes të dyve ishte minimal që nga koha kur Veseli kishte propozuar pezullimin e taksës 100%, por Haradinaj e kishte kundërshtuar./Teleshkronja Post/

Lajm fantastik për vizat, Gjermania i thotë “PO” Kosovës

Kosova ka marrë një lajm fantastik sot nga shteti gjerman për liberalizimin e vizave.

Dje pas përfundimit të Samitit të Berlinit, presidenti Hashim Thaçi para gazetarëve tha se nuk ka lajme të mira për vizat, por sot pasdite kryeministri Ramush Haradinaj ka kumtuar lajmit e shumëpritur.

Ai pas takimit me Ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë ka konfirmuar mbështetjen e Gjermanisë dhe Kosova ka marrë “PO”-në e shtetit gjerman sa i përket vizave, shkruan Teleshkronja Post.

Postimi i plotë i Ramush Haradinajt në rrjetin social Facebook:

Danke Deutschland! 🇩🇪

Pas takimit me Ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, morëm “Po”-në e Gjermanisë për liberalizimin e vizave.Faleminderit Kancelares Merkel dhe shtetit Gjerman për besimin dhe përkrahjen e vazhdueshme për popullin e Kosovës.

Presidenti Thaçi i nervozuar: U pajtuam që të mos pajtohemi, s’ka viza

Konferenca për media e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, pas largimit nga ndërtesa ku u mbajtë Samiti i Berlinit.

Ai ka folur para gazetarëve të shumtë kosovarë e të huaj, pas përfundimit të Samitit për Ballkanin, në Berlin, të organizuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron.

Ai ka thënë se “ka qenë një takim jashtëzakonisht i rëndë” në kryeqendrën gjermane. “Nuk mund të themi se ky takim ka pasur ndonjë rezultat konkret”, ka bërë të ditur Thaçi.

Nga Berlini, Thaçi ka dhënë një lajm të keq për vizat.

“Kosova ka theksuar shumë qartë se i duhet patjetër vendimi për liberalizimin e vizave”, ka deklaruar ai.

“Sepse, diçka të tillë Kosova e meriton, qytetarët e Kosovës e meritojnë”, është shprehur presidenti kosovar.

“I kemi implementuar standardet dhe kriteret e nevojshme. Nëse kjo nuk do të ndodhë në të ardhmen e afërt, do të jetë një zhgënjim i madh”, ka thënë Thaçi.

“Edhe sonte kishte paqartësi rreth këtij procesi. Është diskriminim dhe ndëshkim për Kosovën”, ka deklaruar ai.

Thaçi ka treguar se në takim është folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi.

“Konfirmuam zotimin tonë për fqinjësi të mirë. Dëgjuam me vëmendje kancelaren Merkel dhe presidentin Macron, për interesimin e tyre për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, për dialogun Kosovë-Serbi…”, ka thënë ai.

“Ishte konkludim i përbashkët i të gjithëve që ky konflikt i ngrirë mes Kosovës e Serbisë duhet të tejkalohet”, ka deklaruar Thaçi.

“Mundësia e vetme është që të ndodhë dialogu. Qëndrimi i Kosovës është i qartë, s’do të ketë dialog të kushtëzuar”, është shprehur ai.

Ai tha se u pajtuan që të mos pajtohen duke ngjallur mjaftë polemika./Teleshkronja Post/

Publikohet fjalimi i presidentit Thaçi në Samitin e Berlinit

Pas kryeministrit Haradinaj, edhe presidenti Hashim Thaçi e ka publikuar përmbajtjen e fjalimit të cilin e ka mbajtur në Samitin e Berlinit.

Ai në një postim në rrjetin social “Facebook,” ka njoftuar se si ka kërkuar vazhdimin e dialogut dhe mos kushtëzimin e tij, raporton Teleshkronja Post.

Fjalimi i plotë i presidentit Thaçi në Samitin e organizuar nga Angela Merkel dhe Emanuel Makron :

Me kancelaren Merkel, presidentin Macron dhe liderët e Ballkanit Perëndimor, në darkën e përbashkët vazhduam të diskutojmë për të tashmen dhe të ardhmen e rajonit tonë. Për bllokadën në të cilën gjendet dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, unë theksova disa faktorë që e kanë sjellë këtë situatë të pashpresë. Së pari, Serbia në mënyrë të njëanshme e ka kushtëzuar vazhdimin e dialogut me heqjen e tarifës për prodhimet serbe. Ky veprim është i papranueshëm dhe në kundërshtim me parimin kryesor udhëheqës të dialogut, të cilin e kemi respektuar që nga pikënisja e tij. Së dyti, faktori ndërkombëtar, në mënyrë specifike shtetet e Kuintit, nuk kanë dëshmuar unitet dhe përkrahje për përpjekjet tona për marrëveshje gjithëpërfshirëse. Këtë marrëveshje nuk mund ta arrijmë nëse shtetet e Kuintit nuk janë të bashkuara dhe nuk flasin me një zë. Po ashtu, edhe shtetet e Kuintit, edhe ne e dimë se kjo marrëveshje është e pamundur të arrihet pa rolin vendimtar të SHBA-së. Kundërshtimet kryesisht janë bërë duke keqinformuar dhe duke rritur frikën se gjoja ne po përpiqemi t’i ndryshojmë kufijtë në Ballkan dhe ata i duam përgjatë vijave etnike. Por, këto pretendime kanë qenë dhe janë tërësisht të pavërteta! Kurdo që arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, demarkimi i kufirit ndërmjet dy shteteve është i pashmangshëm. Sovraniteti shtetëror i Kosovës është dhe do të mbetet i pacenueshëm. Serbia duhet ta njoh pavarësinë e Kosovës dhe të heq dorë nga cenimi i sovranitetit tonë. Pretendimet apo ëndrrat e kujtdo se në veri të Kosovës mund të themelohet një Asociacion me kompetenca ekzekutive e modelit të Republikës Serbe, nuk do të realizohen kurrë. Nuk mund të këtë një zgjidhje as në modelin gjermano-gjerman dhe as me një sovranitet të dyfishtë. Kosova në mënyrë të përgjegjshme dhe legjitime interesohet dhe përkrah aspiratat e shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës. Kosova është e gatshme për marrëveshje gjithëpërfshirëse përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore me Serbinë! HTH

Merkel dhe Makron i ‘fusin në qosh’ liderët e Kosovës / Foto

Takimi i parë i Samitit i Berlinit për Ballkanin ka përfunduar para pak minutash (20:45), në organizimin e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit francez, Emmanuel Macron.

Dy liderët evropian dhe pjesëmarrësit e tjerë, përfshirë kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, e presidentin e vendit, Hashim Thaçi, dhe udhëheqës të vendeve të tjera të Ballkanit e zyrtarë të Bashkimit Evropian, janë parë jashtë objektit ku është mbajtur pjesa zyrtare e takimit.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po përfaqësojnë shqiptarët atje.

Një fotografi e pas takimit i shfaq ata të ‘ndarë’ dhe si Merkel dhe Makron i kanë futur në qosh liderët e Kosovës, transmeton Teleshkronja Post.

Derisa Thaçi dhe Haradinaj shihen të jenë duke biseduar me Merkel dhe Macron, Rama është përqendruar në bisedë me presidentin serb Alkesandar Vuciq, i cili po shoqërohet në Berlin nga kryeministrja Ana Brnabiq.

Foto nga takimi me dyer të mbyllura