Lista Serbe LDK’së e VV’së: Bëni 51 numra, ju bashkohemi për rrëzimin e Qeverisë

Lista Serbe është e gatshme të votojë për rrëzimin e Qeverisë së Ramush Haradinajt, nëse opozita siguron 51 vende në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar deputeti i kësaj partie Igor Simiq

Ai tha për Pink TV se do të kthehej në Kuvendin e Kosovës në kohën kur opozita të mbledhë nënshkrime për shkarkimin e qeverisë.

Simiq tha se Lista Serbe nuk është në Parlamentin e Kosovës, pasi dëshiron të jetë me popullin e saj dhe jo me praninë e saj duke i dhënë legjitimitet sesioneve parlamentare, “sepse ata formuan një ushtri me 107 vota”.

“Çfarë do të bëjmë me 9 për qind ose 10 vota? Do të hyjmë në Kuvend sapo opozita parlamentare të mbledhë 51 nënshkrime për rënien e qeverisë”, tha ai.

Ndryshe, edhe shefi i GP-së së LDK-së, Avdullah Hoti ka shkruar sot në profilin e tij në Facebook se në momentin që opozita do t’i sigurojë 61 vota do të procedojnë mocion votëbesimi ndaj qeverisë Haradinaj.

Mbeten të shihen zhvillimet e reja gjatë javës së ardhshme.

Policia jep detaje rreth zjarrit në Gjakovë, lëndohet një zjarrfikës

Nga zjarri i madh që përfshiu objektin gjigant të “Viva Fresh” në Gjakovë ka mbetur i lënduar një zjarrëfikës -gjatë përpjekjeve për ta lokalizuar zjarrin.

Po ashtu dëmet materiale janë të konsiderueshme, ka konfirmuar policia

Pasi policia ka marrë këtë informacion janë evakuuar të gjithë personat që kanë qenë të rrezikuar nga zjarri. Ndërsa me lokalizim të zjarrit janë marrë zjarrëfikësit, prej ekipit të tyre lënime ka marrë një nga ta.

Të gjitha njësitë relavante po vazhdojnë të qëndrojnë në vendin e ngjarjes, tha policia për Gazetën Express.

“Me datë 10.03.2019 në ora 15:45 stacioni policor në Gjakovë ka marr informacion se objekti i qendrēs tregtare ,, Viva fresh store” që gjendet në qendër të qytetit të Gjakovës ishte përfshirë nga zjarri. Të gjitha njësitë relevante kanë dal në vendin e ngjarjes. Janë evakuar të gjithë personat që ishin brenda objektit. Policia ka kërkuar ndihmē edhe nga komunat tjera. Dēmet janë të konsiderushme ndërsa të lēnduar nuk ka përveq njē zjarrēfikësi. Të gjitha njësitë vazhdojnë të jenë në vendin e ngjarjes”, tha më tej Lirije Podrimaj nga zyra për informim në policinë rajonale të Gjakovës.

Pamje nga zjarri me video KËTU

Zjarrë i madhë tek Viva Fresh në Gjakovë, reagojnë zjarrfiksat LIVE

Para pak minutash ka shpërthyer një zjarrë tek ndërtesa e Viva Fresh në komunën e  Gjakovës.

Ende nuk dihen shkaqet se si erdhi deri tek ky zjarrë, policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe po e heton rastin, raporton Teleshkronja Post.

Policia ka dhënë detaje për këtë rast, ku fatmirësisht deri më tani nuk ka persona të lënduar.

“Jo nuk ka të lënduar, është zjarr i hatashëm, kanë ardhë zjarrëfikësit dhe policia. Zjarri ka kapluar çdo pjesë të “Viva Fresh-it”. Rreziqet janë ende të mëdha nga zjarri. Të gjithë njerëzit janë evakuuar nga vendi i ngjarjes”, tha Ahmet Hasku nga policia e Gjakovës.

Video LIVE drejtë për drejtë nga vendi i aksidentit, në vazhdim do sjellim më tepër informacionet për këtë rast :

Ja si ta raportoni faqen gazetarit pro rus, i cili po shkruan kundër Kosovës dhe UÇK’së

Taulant Binxhia, nga Rinia Kosovare Evropiane ka bërë thirrje për raportimin e llogarisë në Facebook të gazetarit britanik, Graham Phillips, i cili doli hapas se po bën fushatë kundër Kosovës dhe luftës së UÇK’së.

Binxhia ka kërkuar që të bëhen sa më shumë njerëz dhe t’ia raportojnë faqen në Facebook, në mënyrë që gazetari në fjalë të mos ketë mundësi që aty të shpërndajë propaganda kundër Kosovës.

‘’Shoke e shoqe ky personi ne foto eshte duke bere propagande kunder Kosoves dhe paguhet nga sherbimi Informativ ruse. Menyra per mi ndalu kete gje eshte te raportojme ne Facebook qe ky person mos te kete te drejte te postoj me gjera te tilla. Menyra qysh mi bo raport eshte e ilustruar me foto. Linku i faqe se gazetarit te vetshpallur eshte ne koment. Shperndaje!! P.s ketij personi ju ka blloku Tëiteri per arsye te njejta’’.

HAPI PARË:

HAPI I DYTË:

HAPI I TRETË:

Çitaku i përgjigjet si ‘bandite’ deklaratave luftënxitëse të Vuçiqit e Vulinit

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), Vlora Çitaku i është përgjigjur shkurt deklaratave të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku tha se shteti i tij janë më i fuqishëm.

Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Çitaku ka postuar një foto me një mbishkrim ku shkruan: “Një “bandite” nga Kosova. Presidenti i fqiut tonë verior paska eskaluar pak”.

Në tubimin e sotëm “E ardhmja e Serbisë” të mbajtur në Smederevë, Vuçiq ka thënë se Serbia e ka një problem serioz.

“Problemi serioz janë politikanët joserioz shqiptarë. Ata deshën të na thonë se Beogradi nuk pyetet për asgjë, mirëpo ata nuk e kanë përmbushur asnjë obligim që kanë, e vendosën edhe taksën. Këtë po munden ta bëjnë sepse e kanë mbështetjen e fuqive të mëdha”, ka thënë ai.

Sipas tij, Serbia asnjëherë nuk iu ka ikur bisedimeve, “por që të na poshtëroni dhe të bëni nga ne budallenj, këtë film nuk do ta shihni. Njerëz, mos u merakosni. Dje e kam përdorur një fjalë serbe, kurse sot iu them atyre (shqiptarëve) – kot jeni munduar, nuk do ta shihni atë film”, ka thënë ai.

Tutje ai ka thënë se Kosova nuk e ka përmbushur “asnjë obligim nga Marrëveshja e Brukselit, sepse e kanë mbështetjen e fuqive të mëdha”.

Ai iu është drejtuar edhe serbëve të Kosovës dhe atë më një ton dhe gjuhë kërcënuese për Kosovën.

“Serbia është mjaftueshme e fuqishme që ta mbrojë secilin fëmijë dhe secilin njeri. Serbia nuk është më e dobët siç ka qenë në vitin 2004 kur u ushtrua dhunë ndaj juve, si dhe në vitin 2008 kur e shpallën pavarësinë, nuk është e pikëlluar dhe e dobët sikur kur kërkuam vendimin katastrofal të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Është mjaftueshme e fuqishme dhe këtë të gjithë nga bashkësia ndërkombëtare dhe nga Kosova duhet ta kenë parasysh”, ka thënë ai.

Intervista e plotë e zyrtarit amerikan, David Hale për Express

Nënsekretari i shtetit David Hale i ka ftuar liderët e Kosovës që të flasin me një zë, sepse në këtë mënyrë pozicioni i Kosovës në dialog do të ishte më i fortë.

Në një intervistë të përbashkët për dy media në gjuhën shqipe dhe një në gjuhën serbe ai ka thënë se “asgjë nuk ka ndryshuar në përkushtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë”. Z. Hale nuk ka dashur të komentojë nëse SHBA do të mbështesë zgjidhjet që do të bëheshin duke ndryshuar kufijtë në baza etnike.

Javën e kaluar Kosova u përfshi në një stuhi të paparë, kur në vendin tonë ishin për vizitë dy zyrtarë të lartë të Këshillit për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. U paralajmërua Aramagedoni. Në fakt, nëse tërheqja e ushtrisë amerikane nga Kosova do të ishte një opsion, siç u tha, atëherë historia e vendit tonë do të merrte një kthesë dramatike.

Prandaj, çdokush që sot do të takohej me njeriun e tretë më të rëndësishëm në Departamentin e Shtetit, David Hale, ishte i interesuar që të dëgjonte më mirë se sa çdoherë tjetër, në mënyrë që të mos përsëritet ajo çfarë ndodhi para një jave.

Nënsekretari i shtetit, David Hale, pas takimeve që zhvilloi me tre krerët e shtetit të Kosovës, Presidentin Thaçi, Kryeministrin Haradinaj dhe Kryeparlamentarin Veseli, e dha edhe një intervistë për tri media të Kosovës, dy në gjuhën shqipe, në mesin e të cilave edhe Gazeta Express, dhe një në gjuhën serbe. Mesazhet që Hale i dha në këtë intervistë ishin aq të matura, aq larg prej çfarë u tha javën e kaluar, se është jashtëzakonisht problematike edhe për të nxjerr një titull të fortë. Ai nuk ka thënë që ushtria amerikane do të largohet. Ai nuk ishte i rreptë në çështjen e taksës ndaj mallrave serbe. Ai nuk ishte dramatik as në kohën e mbetur për të përfunduar dialogun me Serbinë, që siç thuhet është fundi i këtij viti.

“I mbetet Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një marrëveshje, e cila duhet t’i kontribuojë stabilitetit rajonal”, ka thënë Hale.

“Deri tash palët kanë dashur të tregojnë fuqinë e tyre, tash është koha për të treguar zgjuarsinë”, ka thënë Hale. Ai nuk e ka fajësuar asnjërën palë, as Serbinë e as Kosovën, në asnjë moment, për bllokimin e dialogut, ndërsa gjithashtu ka thënë që SHBA dhe BE pajtohen në shumicën e temave rreth këtij problemi.

Sa i përket temës së korrigjimit të kufirit, ose këmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, Hale ka thënë që kjo është një temë që i takon Kosovës dhe Serbisë.

“Ne nuk jemi palë në këtë proces”, ka thënë ai, duke shtuar, megjithatë, që SHBA do të mbështesin marrëveshjen e arritur në mes të të dyjave palëve, duke mos përmendur ‘vija të kuqe’.

Për raportet e Kosovës dhe SHBA’ve ai ka thënë se kjo është “një histori e gjatë dhe përkushtimi ynë për të ardhmen e Kosovës është i patundur”.

David Hale është diplomati më i lartë amerikan që e ka vizituar rajonin tonë, e edhe Kosovën, në disa vitet e fundit. Hale është diplomat i karrierës, që ka shërbyer në disa administrata. Para se të merrte pozitën e nënsekretarit të shtetit ka qënë ambasador i SHBA’ve në Pakistan, në vitet 2015 – 2018, ambasador në Liban në vitet 2013-2015 dhe i dërguar special për Lindje të Mesme në vitet 2011-2013. Ai, më herët në karrierën e tij, ka qenë edhe asistent ekzekutiv i sekretares së shtetit, Madeleine Albright.

Karriera e gjatë, duke shërbyer në vende me ndjeshmëri të lartë, e bënte z. Hale që të fliste me fjali të shkurtra, të qarta, dhe vështirë të keqkuptueshme. Secila prej përgjigjeve të tij, në pyetjet e bëra, nuk ishte më e gjatë se 15 deri në 30 sekonda.

Më poshtë është transkripti i kësaj interviste:

Nënsekretari David Hale: Sapo e përfundova takimin me Presidentin, Kryeministrin dhe Kryetarin e Kuvendit të Kosovës. E shfrytëzova mundësinë për të folur për disa çështje. Është ndjenjë e mirë që jam në Kosovë për të diskutuar se si Amerika dhe Kosova mund ta vazhdojnë bashkëpunimin për paqe, drejtësi dhe mirëqenie për Kosovën dhe rajonin. Marrëdhëniet tona janë jashtëzakonisht të fuqishme. Kemi një miqësi të thellë mes popullit të Kosovës, popullit amerikan dhe liderëve tanë. Ne kujdesemi shumë për gjendjen, sigurinë dhe miqëqenien e Kosovës. Kjo është baza e bisedave tona. Ne besojmë në interesin e Amerikës dhe Kosovës që ta shohim Kosovën duke përparuar si shtet i pavarur dhe demokratik me lidhje të ngushta në fushën e sigurisë dhe të ekonomisë. Kemi histori të gjatë së bashku. Ne mbetemi të përkushtuar për të ardhmen e Kosovës në fushat e bashkëpunimit për siguri, ndihmave për zhvillim dhe përkrahjes për sovranitetin e Kosovës. Mendojmë se Kosova ndodhet para një hapi kritik që ka të bëjë me një të ardhme me më shumë mirëqenie. Marrëveshja gjithëpërfshirëse dhe e dobishme mes Serbisë dhe Kosovës është rruga për ta arritur këtë të ardhme, me zotimin për njohje reciproke në thelb të saj. Për këtë arsye shkova në Beograd dhe për këtë arsye jam këtu, për të parë se si mund të ndihmojmë për këtë dhe për të vlerësuar se si mund ta luajë më së miri SHBA-ja një rol konstruktiv. Dëshirojmë të theksojmë se varet nga Kosova dhe Serbia për ta marrë vendimin e nevojshëm përgjatë këtij rrugëtimi dhe për t’i identifikuar temat që do të shtrohen në tavolinën e negociatave. Besojmë se duhet të ketë kreativitet, fleksibilitet dhe njohje në mënyrë që marrëveshja të jetë e qëndrueshme dhe të sjellë stabilitet në rajon. Bisedova me liderët kosovarë edhe për zotimet për të marrë masa për sundimin e ligjit, luftimin e korrupsionit, përmirësimin e qeverisjes në politikë dhe vendosjen e saj mbi kornizën e politikës. Ndërhyrjet politike në përzgjedhjen e njerëzve të cilët kanë qenë të akuzuar ose të dënuar për krime serioze janë arsye për shqetësim. Populli i Kosovës meriton më mirë. Kjo është fjala ime fillestare dhe do të isha i lumtur t’i dëgjoj mendimet dhe pyetjet tuaja. Faleminderit!

Dua t’ju pyes për kreativitetin dhe fleksibilitetin lidhur me njohjen. Sa është e sigurt dhe e bindur SHBA-ja që marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë mund të arrihet pa ndonjë pasojë në njerëz? Arsyeja pse po jua shtroj këtë pyetje është që ka pasur shumë thashetheme në rajon për këtë. Komuniteti serb në veçanti është jashtëzakonisht i shqetësuar. Serbët në jug dhe në veri të Kosovës janë duke shfaqur mosbesim të madh ndaj politikës zyrtare të Beogradit, ndonëse njerëzit frikësohen ta ngisin zërin haptazi. Ajo për të cilën njerëzit janë kryesisht të shqetësuar është dhuna. Sipas thashethemeve të fundit, të paktën njëra palë, nëse jo të dyjat, do të bëjnë diçka që mund ta quajmë incident të organizuar, edhe nëse marrëveshja përfundimtare e zgjidh çështjen e demarkacionit pa shkëmbim përmbajtësor të territoreve. Thashethemet e fundit janë që ky lloj incidenti i planifikuar mund të bëhet së shpejti, ndoshta në Mitrovicën Veriore. Këto janë thashethemet e fundit. Ky incident mund të lidhet me ndonjë veprim ndoshta në Trepçë ose diku tjetër, por ky do të shërbente si arsye për Beogradin ose ndoshta Prishtinën për ta filluar punën në arritjen e marrëveshjes përfundimtare. I kam dy pyetje. E di që nuk do të komentoni, por a jeni të vetëdijshëm për këto thashetheme, cila do të ishte porosia juaj për njerëzit dhe a mund të bëhet ky lloj demarkacioni, ndërrimi i territoreve, ndarjeje, quajeni si të doni, pa pasoja në njerëz?

David Hale: Nuk kam absolutisht asnjë informatë që do të ndërlidhej me atë që sapo e thatë në lidhje me përfshirjen e udhëheqësve në përdorimin e dhunës për të arritur qëllime politike. Nuk kemi informacione për këtë dhe nuk kam dëgjuar asgjë në takimet e mia në Serbi dhe Kosovë që do të më bënte të mendoj dhe të shqetësohem se liderët janë duke planifikuar gjëra të tilla. Përkundrazi, ajo që kam dëgjuar ishin zotimet e forta nga të dyja palët për të bërë gjithçka që është e mundur për ta mundësuar vazhdimin e dialogut. Mendoj se ekziston një vizion i përbashkët për rezultatet që kontribuojnë për paqen dhe stabilitetin në rajon. Ky është objektivi, kjo është ajo që liderët më kanë thënë që duan. Kjo është arsye që të vazhdohet kërkimi i mënyrave për vazhdimin e dialogut. Populli i dy vendeve do ta përcaktojë rezultatin përmes liderëve të tyre dhe mënyrave tjera demokratike dhe kjo nuk ka të bëjë me Shtetet e Bashkuara. Nuk dua të komentoj për rezultatin. Nuk kemi ndonjë qëndrim për rezultatin. Duam që t’i inkurajojmë përpjekjet për këtë dialog dhe për procesin që do të dërgojë drejt elementit kryesor, që është njohja. Ne mbështesim gjithçka që arrihet me marrëveshjen e dy palëve dhe që sjell dobi për të dyja palët.

Që nga viti 1998, kur Grupi i Kontaktit u mblodh për ta mbrojtur Kosovën nga ndërhyrja e ushtrisë serbe, kemi parë gjithmonë se miqtë ndërkombëtarë, si BE-ja, SHBA-ja dhe Franca, kanë mbajtur qëndrime të përbashkëta. Hera e fundit që e kemi parë këtë ishte rasti kur udhëheqësit e Kosovës deshën ta zhbëjnë Gjykatën Speciale. I kemi parë shtetet e Quint-it, Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë, Francën, Italinë dhe Britaninë e Madhe, duke vepruar njëzëri. Pse nuk po e shohim një gjë të tillë tash? Pse e kemi këtë situatë kaotike, jo vetëm me Kosovën, por edhe me miqtë tanë?

Hale: Unë jam në kontakt me këto shtete. Të gjithë dëshirojnë të shohin se çfarë është e mundur në këtë dialog dhe të vlerësojnë se a munden Kosova dhe Serbia të arrijnë mirëkuptim që do të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin në rajon me njohjen në thelb të kësaj marrëveshjeje. Mendoj se ka marrëveshje për këtë. Mund të ketë dallime për atë se çfarë duhet të theksohet më shumë e çfarë jo. Ne shpresojmë që palët do ta gjejnë një mënyrë për t’i larguar pengesat, t’i kthehen sërish dialogut dhe të shikojnë se çfarë është e mundur në mënyrë që të arrihet rezultati që e përmenda më parë.

Kur flasim për marrëveshje të gjera, mendoj se është e qartë që në Kosovë nuk e kemi një të tillë. Nuk ka konsensus lidhur me rezultatin e dialogut. Siç kemi parë, pozicioni i presidentit është në kundërshtim me atë që po paraqet qeveria, ndërsa opozita po refuzon të marrë pjesë të paktën në këtë lloj formati të dialogut. Gjithashtu kemi parë se ka mosmarrëveshje për çështjen e taksës. Sa besoni që mund të lëvizim përpara dhe të bëjmë diçka deri në fund të këtij viti lidhur me dialogun kur e kemi këtë situatë këtu? Cili ishte mesazhi juaj për liderët e institucioneve dhe liderët e opozitës, ndonëse nuk jam i sigurt që i keni takuar? Çfarë duhet të bëjnë ata për ta tejkaluar këtë mungesë të konsensusit që është shfaqur para një kohe të konsiderueshme?

Hale: Unë jam takuar me tre liderë: Presidentin, Kryeministrin dhe Kryetarin e Kuvendit. Ne konsiderojmë që Kosova ka një sistem demokratik aktiv. Kjo është një nga gjërat që na lidh në raport me vlerat e përbashkëta që i ndajmë. Debatet dhe qëndrimet e ndryshme janë një nga mënyrat e demokracisë. Presidenti Trump ua ka dërguar një letër udhëheqësve tuaj dhe ka folur për këtë moment unik. Është shumë e rëndësishme që ai ka kërkuar nga udhëheqësit kosovarë të flasin me një zë gjatë bisedimeve. Është mirë të ketë debat dhe të shqyrtohen qëndrimet, por kur hyni në dialog, pozitën më të fuqishme mund ta merrni kur flisni me një zë.

Nëse më lejoni të ndërlidhem, çfarë mendoni për platformën që u votua dje. Ajo u kritikua shumë nga Beogradi, ndërsa ju nuk keni qëndrim. Cila është pozita e Shteteve të Bashkuara?

Hale: Mendoj se ajo është reflektim që debati është duke u zhvilluar. Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndonjë qëndrim për rezultatin dhe substancën e negociatave të ardhshme.

Kryeministri i Shqipërisë ka deklaruar dy-tri herë kohëve të fundit se Kosova dhe Shqipëria do të bashkohen së shpejti. E kemi dëgjuar edhe presidentin Thaçi duke thënë se do ta marrim Luginën e Preshevës, se janë tri komuna që do t’i bashkohen Kosovës dhe se do ta ndryshojmë kushtetutën. Pse nuk kemi parë asnjë reagim për këtë çështje, konfirmim apo mohim? Kemi parë shumë reagime për të gjitha çështjet në Kosovë. Tash kemi të bëjmë me dy liderët kryesorë, liderët e Kosovës dhe të Shqipërisë, të cilët po synojnë të shkatërrojnë gjithçka që është ndërtuar për pavarësinë e Kosovës.

Hale: Këto çështje nuk janë hapur në bisedat që kam zhvilluar sot dhe ajo në të cilën jemi të përqendruar është dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Diskutimet për dallimet në qëndrime mund të bëhen në atë mënyrë që t’i plotësojnë interesat e të dyja palëve.

Zotëri, si diplomat me përvojë, cili skenar mendoni se mund të mbizotërojë në rajon në fund të këtij procesi? Ju thatë se keni marrë mesazhe se palët janë të përkushtuara për paqe dhe stabilitet. Ju tingëlluat shumë optimist. A jeni të vetëdijshëm se të paktën për një vit e gjysmë liderët e Beogradit dhe Prishtinës po japin mesazhe që për popujt e rajonit tingëllojnë të ngjashme me retorikën e luftës. Vetëm disa orë pas bisedimeve me ju, nëse keni dëgjuar, nga Beogradi ka ardhur një fjalim në të cilin mund të ndihet zëri i luftës. Pra, cila politikë mendoni se do të mbizotërojë në fund? A do të jetë politika e paqes, mirëqenies, llogaridhënies dhe optimizmit që po na e paraqisni sot apo a do të mbizotërojnë zërat që popujt po i dëgjojnë nga liderët e tyre dhe të cilët tingëllojnë sikur po nxisin luftë?

Hale: Mund të komentoj vetëm duke u mbështetur në atë që kam dëgjuar gjatë vizitës sime, të cilën e cilësoj si të shkurtër, por jam takuar me udhëheqësit dhe kemi pasur takime të gjata në të dyja kryeqytetet dhe askush nuk foli me kërcënime për palën tjetër. Askush nuk e ka përdorur atë lloj retorike në takim me mua. Gjithçka që kam dëgjuar ishte në vijë me kërkesat për paqe dhe stabilitet. Çdo gjë tjetër do të ishte pengesë, prandaj më vjen mirë që i kam dëgjuar këto qëndrime. Tash është e rëndësishme që palët të mendojnë për mënyrat e përmbushjes së këtij qëllimi. Ka shumë pengesa në këtë rrugë. Mendoj se të dyja palët kanë dëshmuar se janë mjaft të forta. Tani është koha që ta dëshmojnë se janë mjaft të zgjuara dhe të futen në procesin e negociatave.

Ju sapo thatë që njohja reciproke duhet të jetë në thelb të marrëveshjes, gjë të cilën sigurisht se e mbështes, por cili ishte reagimi i Beogradit për këtë qëndrim dhe a kishte rezistencë nga lidershipi i Serbisë?

Diplomati amerikan: Nuk dua të komentoj në publik për hollësitë e bisedave të mia me liderët serbë. Mendoj se kjo nuk do të ishte gjëja e duhur.

Më lejoni të ndërlidhem. Çka tjetër duhet të jetë pjesë e marrëveshjes sipas Shteteve të Bashkuara? Kemi pasur disa marrëveshje që janë arritur gjatë dialogut, disa prej të cilave nuk janë zbatuar. A mendoni se këto duhet të zbatohen si pjesë e marrëveshjes përfundimtare, përfshirë Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshjet tjera për energjinë dhe çështjet tjera?

Hale: Ne nuk jemi palë në këto negociata. Ne jemi miq të Kosovës dhe dëshirojmë të sigurohemi që Kosova të jetë shtet i suksesshëm dhe që pavarësia dhe sovraniteti i saj të jenë të mbrojtura, njësoj siç janë sot. Duam ta shohim Kosovën duke u rritur dhe kjo rrugë kalon përmes normalizimit të marrëdhënieve. Kjo e sjell Kosovën te një e ardhme shumë më premtuese për ta rritur edhe më shumë suksesin e këtij vendi. Në këtë mënyrë, Kosova do të bëhet edhe më tërheqëse për investime. Është detyrë e liderëve kosovarë dhe serbë që t’i bëjnë llogaritjet për ta arritur marrëveshjen së bashku. Ne besojmë që marrëveshja është e mundshme dhe ajo është në interesin e Kosovës dhe Serbisë.

Kemi dy çështje. Njëra është korrigjimi i kufirit apo demarkacioni, ndërsa tjetra është shkëmbimi i territoreve. A do ta mbështeste SHBA-ja ndonjë marrëveshje që përfshin caktimin e kufirit në baza etnike mes Kosovës dhe Serbisë?

Hale: Nuk dëshiroj të komentoj për hollësitë. E thashë që është detyrë e palëve që të arrijnë marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve dhe njohje. Nëse është në dobinë e të dyja palëve dhe nëse pranohet nga të dyja palët, Shtetet e Bashkuara do ta mbështesin atë marrëveshje.

Kam dy pyetje të vogla. Sa jeni të informuar për komunitetin serb në Kosovë? Ata ndodhen në “senduiç” mes shumicës shqiptare në Kosovë dhe politikës së Beogradit. Në rast të ndonjë marrëveshjeje që nuk do të reflektonte proces natyral, kjo do t’i destabilizonte dy shtetet dhe komunitetin serb në Kosovë si grupin më të rrezikuar. Cili do të ishte mesazhi juaj për komunitetin serb në Kosovë? A jeni duke u treguar vigjilentë në rajon në mënyrë që të mos shohim dhunë?

Hale: Ne kujdesemi për të gjithë njerëzit e këtij rajoni dhe e kemi bërë këtë për shumë vjet. Të gjitha përpjekjet dhe qëllimet tona e kanë për synimn ndërtimin e paqes dhe stabilitetit dhe shmangien e tragjedive të tmerrshme që kanë ndodhur në të kaluarën. Të gjithë kanë vuajtur shumë. Ne i kemi parasysh ato kujtime, i keni edhe ju. Prandaj, ne kërkojmë nga liderët e shteteve përreth dhe liderët e Kosovës që të bëjën gjithçka që munden për ta shmangur çdo përsëritje të asaj situate. Ne besojmë se liderët janë duke u përpjekur për ta ndërtuar paqen dhe stabilitetin.

A e përjashtoni çdo rrezik të dhunës gjatë muajve të ardhshëm?

Hale: Ajo që thashë është se nuk kam dëgjuar asgjë të tillë në takimet e mia sot. Nuk kishte kërcënime se dhuna do të përdoret nga liderët për t’i përmbushur qëllimet politike.

Dua t’ju pyes për dy çështje që janë të ndërlidhura dhe të cilat janë përmendur si qëndrime zyrtare. Njëra është kërkesa e Shteteve të Bashkuara që Kosova ta heqë taksën sepse ajo e bllokon dialogun, ndërsa tjetra është që momentumi për dialogun mund të krijohet në fund të këtij viti, kur një lloj marrëveshjeje duhet të arrihet. Pse do ta parandalonte taksa zhvillimin e dialogut dhe pse duhet të kemi afate për këtë çështje. Dua të them që një gjë e tillë mund të pritet. Pse është kjo situatë?

Hale: Ka shumë pengesa nga të dyja palët për ta vazhduar dialogun. Ne i inkurajojmë palët që të gjejnë mënyra për t’i pakësuar dhe për t’i larguar këto pengesa në mënyrë që të hapet rruga drejt dialogut. Siç thashë më parë, të gjithë e kanë treguar forcën e tyre. Të shohim se sa të zgjuar janë liderët për të hyrë në negociata ose për t’i arritur qëllimet. Nuk ka afate, por besojmë se kemi të bëjmë me një mundësi unike këtu. Shumë elemente të ndryshme janë bërë bashkë. Ne jemi të përqendruar për t’i gjetur mënyrat e zhvillimit të dialogut dhe arritjes së objektivave.

Në vizitën e fundit të zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, ka pasur shumë thashetheme se ushtria amerikane do të tërhiqet nga Kosova. Nëse Haradinaj e mban këtë taksë dhe e bllokon dialogun, a është i vërtetë ky kërcënim apo ishte thjesht spekulim dhe kampi “Bondsteel” do të mbetet ende këtu?

Hale: Asgjë nuk ka ndryshuar në qëndrimin tonë dhe zotimet tona. Ju faleminderit shumë!

Intervista nga GE.

Fatmir Limaj e ‘kap’ fort shtetin, punëson farefisin e vet e të partisë

Pronë prive po i konsideron institucionet e shtetit, Nisma Socialdemokrate.Punësimi i një anëtari të familjeve që nuk kanë të punësuar ishte premtim i Nismës Socialdemokrate. Këtë premtim e kishte dhënë kreu i kësaj partie, Fatmir Limaj. Dikasteret qeveritare që udhëhiqen nga Nisma tash e sa kohë kanë filluar ta jetësojnë këtë plan, por jo duke u dhënë mundësi të barabartë të gjithë qytetarëve.

Djali, dhëndëri, motra e gruas dhe bashkëshortja e shoferit personal -janë vetëm disa nga të afërmit e zëvendëskryeministrit Limaj, të cilët janë punësuar në ministritë të cilat udhëhiqen nga Nisma Socialdemokrate, shkruan lajmi.net.

Keq nuk kanë mbetur as familjarët e anëtarëve të tjerë partisë së Limajt. Shoqëria civile dhe mediet po raportojnë në vazhdimësi për këto punësime.

MTI-ja ‘kapët’ fort

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë që udhëhiqet nga Endrit Shala i partisë së Nismës Socialdemokrate, po rehaton në këtë institucion familjarë të bashkëpartiakëve. Lajmi.net ka gjetur se Donjeta Bytyqi është njëra prej punësimeve të reja në MTI. Ajo u zgjodh si më e mira për pozitën “Zyrtar i lartë për ekzaminim” në konkursin që u hapë për këtë pozitë.

Lajmi.net ka mësuar se Bytyçi është mbesa e deputetit të Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shala. Burimet e lajmi.net kanë treguar se e njëjta nuk i ka plotësuar kriteret që vetë MTI-ja i ka vendosur në konkurs, respektivisht nuk e ka përmbushur kriterin e përvojës së punës që është kërkuar që kandidati të këtë minimum tri vite përvojë pune profesionale. Se është mbesa e tij, e ka pranuar për lajmi.net vetë deputeti Shala.

Ndërkohë, ministria e Tregtisë dhe Industrisë, që udhëhiqet nga partia Nisma Socialdemokrate i ka hapur dyert edhe për njerëzit tjerë të afërm të krerëve të kësaj partie. Gazeta JnK ka raportuar se si janë punësuar të afërmit e Fatmir Limajt, Jakup Krasniqit e Valdete Bajramit.

Veron Selmani, burri i vajzës së Fatmir Limajt, është punësuar në Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, e cila udhëhiqet nga NISMA. Kryetar i NISMA Socialdemokrate është Fatmir Limaj. Sipas JnN-së, konsulent për çështje financiare, është pozita për në të cilën Veron Selmani është angazhuar me kontratë për shërbime të veçanta në mars të vitit 2018 në Agjencinë KISEA. Kjo Agjenci është në kuadër të MTI-së. Në të njëjtën ministri është punësuar Durim Limaj, djali i Fatmir Limajt.

Media në fjalë poashtu ka gjetur se Taulant Krasniqi, nipi i Jakup Krasniqit, është punësuar si inspektor i naftës në ministrinë që drejtohet nga partia e themeluar nga Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi. Kunata e ish-deputetes Valdete Bajramit do të kujdeset për monitorimin dhe kontrollin e cilësisë së naftës. Ajo është punësuar në MTI përmes një konkursi, kriteret e të cilit ishin vendosur në përputhje me shkollimin e saj. Shkëndije Bajrami – Azizi, kunata e Bajramit, është pranuar në punë përmes konkursit të dytë për inspektore e tregut për cilësinë e naftës. Ajo është punësuar vetëm pasi MTI-ja ka arritur të ndryshojë kriteret e konkursit, duke i përshtatur me përgatitjen profesionale të Bajrami-Azizit. Konkursi i parë ishe anuluar me vendim të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, pasi ky Këshill kishte konstatuar se MTI-ja në mënyrë të kundërligjshme e kishte futur Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore (FShMN) si diplomë e përshtatshme për punësim.

MASHT-i shembull i abuzimit, strehë e militantëve dhe nepotizmit

Rrjeti i OJQ-ve AVONET ka bërë hulumtimin dhe si rezultat i kësaj ka identifikuar se rekrutimi në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë është bërë në baza politike dhe familjare, pothuajse komplet në këto punësime janë personat të cilët janë pranuar dalin të jenë pjesë e strukturave të partisë Nisma Socialdemokrate, parti e cila udhëheq me këtë ministri.

AVONET ka publikuar disa nga personat të cilat lidhen drejtpërdrejt me militant dhe familjar të partisë NISMA Socialdemokrate, siç janë: Shkurte Gashi, ishte kandidate për asamble në Komunën e Prishtinës; Valdete Prebeza, ishte kandidate për asamble në Komunën e Prishtinës; Arianit Krasniqi, kryetar i rinisë të Degës Nisma Socialdemokrate në Malishevë; Rudina Restelica, e aderuar në muajin qershor 2018 në partin Nisma Socialdemokrate; Veton Kastrati ish-asamblist i partisë Nisma dega në Malishevë; Lavdim Rizani anëtar i degës së partisë Nismës në Lipjan; Diana Bytyqi,bashkëshortja e Ardian Gashit zyrtarit të Nismës për Media; Alberina Foniqi Boja, anëtare e forumit të gruas në Suharekë; Në këtë institucion përmes një projekti të MPMS është punësuar mbesa e ministrit Beslina Hoxha dhe Milot Hyseni, djali i motrës së bashkëshortes se ministrit; Ardita Muqolli e cila ka aderu në muajin qershor në Nismë.

“Në bazë të nenit 65 (1) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, KODI PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS me nr. 04/L-082 i Kuvendit të Republikës së Kosovës. Neni 222. Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë. Kushdo që ia mohon apo kufizon personave tjerë të drejtën në punësim në kushte të njëjta, ashtu siç që është përcaktuar me ligj, dënohet me gjobë ose me burgim deri në dy vjet”.

AVONET, konsideron se përgjegjësi e kësaj praktike është ministri Bytyqi, i cili është udhëheqës i kësaj ministrie dhe përgjegjësia i takon ministrit Bytyqi, po ashtu ai është në dijeni për këtë praktik, ku ky ministër ka të punësuar edhe të afërt të tij.

Praktika e njëjtë si nëpër borde është vazhduar edhe në emërimin e sekretarëve të përgjithshëm nëpër ministri, konkretisht në Ministrinë e Arsimit dhe atë të Tregtisë dhe Industrisë.

Qeveria e Kosovës kishte emëruar sekretar të Ministrisë së Arsimit, Ekrem Kastratin. Kastrati i emëruar sekretar në ministrinë e udhëhequr nga Nisma, mandatin e kaluar ishte drejtor komunal në Malishevë, komunë e udhëhequr po ashtu nga Nisma. Kjo ishte bërë pa pëlqimin e britanikëve dhe pa plotësim kriteresh. Pavarësisht që ambasada britanike si partner në përzgjedhjen e pozitave të larta dhe komisioni vlerësues kishin dhënë rekomandim se asnjëri nga tre kandidatët nuk kishte dhënë rezultat të kënaqshëm, ministri i arsimit, Shyqiri Bytyqi kishte propozuar emrin e Kastratit për këtë pozitë. Ngjashëm kishte ndodhur edhe me emërimin e sekretarit e përgjithshëm në MTI. Qeveria kishte vendosur ta emërojë Burim Rrecajn sekretar në këtë ministri, ani pse ai nuk i kishte plotësuar kushtet dhe ishte i renditur i katërti në listën e vlerësimit.

Kundër këtij vendimi kishin reaguar edhe një grup i organizatave të shoqërisë civile.

Punësime edhe në ministrinë e Diasporës

Promovimi i Investimeve tek Investimet Strategjike në Ministrinë e Diasporës ka disa muaj që janë në duart e Sadbere Balajt. Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike ka punësuar Balajn e cila është motra e bashkëshortes së Fatmir Limajt, kryetar i partisë NISMA Social Demokrate.

Në ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjikë është punësuar edhe Mirlind Hyseni. Lajmi.net ka mësuar se Hysen është djali i motrës së bashkëshortes së Ministrit të Arsimit, Shyqyri Bytyqi.

Ushtruese e Detyrës së Sekretares së kësaj ministrie është Shyhrete Gosalci, ish kandidate për deputete të NISMA-s, në vitin 2014.

Për këto punësime lajmi.net la kërkuar përgjigje edhe nga zyra për informim e kësaj ministrie, por nuk ka marr përgjigje.

Në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale e cila udhëhiqet nga ministri i Nismës Socialdemokrate, në Departamentin e Zyrës së Auditorit të Brendshëm është punësuar, bashkëshortja e Shpëtim Telakut shofer personal i Fatmir Limajt

Institucionet e Republikës së Kosovës i kanë hapur dyert për gjashtë nipërit e ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqit.

Siç ka raportuar Insajder, katër vëllezërit e Krasniqit, kanë të punësuar djemtë e tyre në institucione të ndryshme të vendit. Abdyli vëllai i Jakup Krasniqit ka të punësuar dy djemtë e tij në institucione të vendit, ndërsa vet ai është pjesë e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. Vëllai tjetër i Jakupit, Halimi që kishte qenë drejtor në një shkollë në Negrovc, ka të punësuar djalin e tij në ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Zv.kryeministri Limaj, në fushatën zgjedhore të qershorit të vitit 2017, kishte dhënë një premtim të madh. Pati thënë se nuk do të ketë familje në këtë që nuk do ta ketë së paku një person të punësuar.

“Janë me mijëra familje që nuk e kanë asnjë të punësuar dhe ne duam ta ndërlidhim ndërmarrjen tonë me agjencinë e punësimit dhe t’i lidhim ndërmarrësit tanë me shkollat tona profesionale dhe kjo garanton apo siguron mundësi tjetër për punësim edhe zhvillim ekonomik të vendit. Koha është të ndryshohet gjendja”, kishte thënë Limaj. /Lajmi.net/

Gjenerali i NATO në Kosovë: Nuk kemi ndërmend të largohemi nga Kosova

Gjeneral-lejtnant Christian Juneau, zëvendëskomandant i Komandës së Forcave të Bashkuara në Napoli, Shtabi i NATO-s, fton të gjithë në Kosovë të përmbahen nga veprimet provokative, si fjalët, demonstratat e dhuna, ngase siç thotë ai, Kosova është në një udhëkryq.

Gjenerali kanadez tregon se nuk ekziston ndonjë plan për reduktimin e trupave të KFOR-it që janë në terren ngase kjo bazohet nga kushtet, por nëse është e domosdoshme, thotë se do e rrisin numrin e trupave, që aktualisht nuk ka nevojë.

Ai flet për shndërrimin e FSK-së në Ushtri, ku e përsërit se kjo nuk po ndodh në kohën dhe mënyrën që NATO, e dëshiron dhe se po e rivlerësojnë përkrahjen që i ofrojnë FSK-së.

Zëvendëskomandant i Komandës së Forcave të Bashkuara në Napoli, Shtabi i NATO-së, i cili është përgjegjës për operacionet në Ballkan, teksa flet për KosovaPress, thotë se vendosja e taksës për mallrat që hyjnë nga Serbia nuk ndikon asgjë në prezencën e tyre në Kosovë, por që për anëtarësimin në aleancën më të fuqishme ushtarake në botë, duhet normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë.

Ndërkohë, tregon se FSK-ja nuk mund të zbarkojë në veri të Kosovës, përveç rasteve kur ka pëlqim nga komandanti i KFOR-it dhe se kjo leje nuk ka gjasa të mira që të hiqet.

Juneau thotë se siguria aktuale në Kosovë është stabile, por që kërkon nga të gjithë të përmbahen nga fjalët apo veprimet provokative.

“Situata aktuale është stabile, por në këtë pikë mendoj se është e rëndësishme që të përmbahemi nga fjalët apo veprimet provokative sepse kjo mund të çojë drejt incidenteve të cilat mund të përshkallëzojnë tensionet dhe të krijojnë një situatë në të cilën nuk dëshirojmë të kthehemi…”, thotë ai, për KosovaPress.

Gjenerali thotë se reduktimi i trupave të KFOR-it në Kosovë bazohet nga kushtet, e që për momentin nuk ekziston ndonjë plan për këtë.

Nëse reduktimi ndodh, duhet të diskutohet me Shtabin e Përgjithshëm të NATO-s, në Bruksel dhe atje merret vendimi.

Ndërsa thotë se numri i tyre mund të shtohet nëse është e domosdoshme.

Sipas tij, prania aktuale e KFOR-it është e mjaftueshme për t’iu përgjigjur çfarëdo situate që do të kërkonte ndërhyrje nga trupat dhe asetet e KFOR-it.

Flet edhe për Kampin Bondsteel.

“Kampi Bondsteel menaxhohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Prandaj pyetjen që po e shtroni është pyetje që duhet t’i bëhet dikujt nga SHBA-ja që është në pozitën e duhur për t’ju dhënë përgjigje. Por, çfarë mund t’ju them është se të gjitha shtetet të cilat tani marrin pjesë në mision me KFOR-in janë të përkushtuara pranë këtij misioni… Nuk kam asnjë informacion nga SHBA-të. Edhe njëherë ju them se nuk më takon mua të bëj atë vlerësim, këtë çështje duhet ta diskutoni me një zyrtar nga SHBA-të”, deklaron gjenerali.

E për shndërrimin e FSK-së në Ushtri, e thotë atë që e ka thënë edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

NATO po e rivlerëson përkrahjen që i ofron FSK-së.

“Gjëja e parë që dua të them është se shpallja e transformimit, siç e ka thënë edhe Sekretari i Përgjithshëm, është se nuk po ndodhë në mënyrën dhe kohën që ne dëshirojmë, por formimi i ushtrisë kërkon një plan i cili përafërsisht kërkon 10-vite për ngritjen e ushtrisë, që është një punë shumë komplekse. Si pasojë e shpalljes, NATO-ja tani po e rivlerëson përkrahjen që i ofron FSK-së, kur e them këtë dua të jem i qartë se KFOR-i do të vazhdojë që ta përmbushë mandatin në pajtueshmëri me rezolutën e këshillit të Kombeve të Bashkuara 1244 që është ofrimi i mjedisit të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë që jetojnë në Kosovë, pavarësisht komunitetit apo kombësisë… NATO nuk do të ndihmojë transformimin në plotë kuptimin e fjalës, por do ta mbështesë në pajtim me mandatin e vjetër që e kishte FSK-ja”, thotë gjeneral-lejtnant Christian Juneau.

Anëtarësimi i Kosovës në aleancën më të fuqishme ushtarake në botë NATO, thotë se merr kohë dhe që paraprakisht Kosova duhet të punojë në normalizimin e marrëdhënieve me Beogradin.

“Kjo është një pyetje që është e pamundur për t’ju dhënë përgjigje të saktë. E vetmja gjë që do të them është se do të marrë kohë. E kuptojmë se ekziston dëshira nga Kosova për të hyrë në Aleancë, por Kosova duhet të punojë në normalizimin e marrëdhënieve me Beogradin para se të ecim përpara”.

I pyetur se a ndikon vendosja e taksës në qëndrimin e NATO-s, ai thotë se “Nuk do të ndikojë në prezencën tonë. Ne e përmbushim mandatin në bazë të rezolutës së Këshillit të OKB-së 1244”.

Viti 2019 është zgjedhur si vit i NATO-s në Kosovë, e gjenerali thotë se nuk ka asnjë arsye që të përkeqësohen raportet Kosovë-NATO, por në veri, FSK-ja nuk mund të zbarkojë.

Ai tha se në bazë të rezolutës së Këshillit të OKB-së 1244, Policia e Kosovës mund të operojë dhe të zbatojë ligjin në veri, por FSK-ja nuk mund të zbarkojë në veri përveç në rastet kur ka pëlqim nga Komandanti i KFOR-it.

“Ne qëndrojmë fuqishëm në mbajtjen e përkushtimit të cilin e kemi marrë që është rezoluta e Këshillit të Sigurimit dhe përmbajtja e saj që FSK të mos zbarkojë në Veri përveç nëse ka miratim të Komandantit të KFOR-it dhe këtë nuk po e shohim se do të ndryshojë”, deklaron ai.

Gjeneral-lejtnant Christian Juneau, teksa flet ekskluzivisht për KosovaPress në 20 vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, thotë se është shënuar progres dhe kjo kryesisht si rezultat i punës të KFOR-it, i cili ka ofruar nivel të stabilitetit dhe të sigurisë mjedis të sigurt, lirinë e lëvizjes për të gjithë popullin në Kosovë, pavarësisht kombësisë, komuniteteve apo përkatësie tjetër.

Në Kosovë ai pranon se situata është stabile dhe e sigurt, e që ka ndikim edhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor që është një rëndësi strategjike për Bashkimin Evropian, por edhe NATO-n. /kp/