Atletico Madrid vs Juventus LIVE

Ndeshja e Juventus vs Atletico Madrid fillon në orën 21:00 dhe BT Sports ka mbulim të drejtpërdrejtë në Britani të Madhe, ndërsa kanali TNT në SHBA.

Ne si redaksi ju mundësojmë ta shikoni LIVE me video takimin Atletico Madrid vs Juventus.

Linqet e mëposhtme janë kontrolluar dhe punojnë. (shumica fillojn pak para ndeshjes kërkesës).

I keni disa video LIVE më poshtë ku mund ta ndiqni:

Liverpool vs Bayern Munich LIVE

Liverpool – Bayern Munich është ndeshja kryesore në futbollin evropian për natën e sotme.

Kjo ndeshje e vlefshme për 1/8 e Ligës së Kampionëve, fillon nga ora 21:00, transmeton Teleshkronja Post.

Gara elitare për klube në Evropë, Liga e Kampionëve, do të vë përballë Liverpoolin dhe Bayern Munich, në një natë të paharruar në ‘Anfield Road’.

LIVE :

Real Madrid vs Girona LIVE

Ekipi i Real Madridi synon t’i afrohet liderit dhe rivalit, Barcelonës, në vetëm gjashtë pikë, por për ta arritur këtë duhet ta mposhtë Gironën në Bernabeu.

Klubi nga Madridi e pret Gironën në Santiago Bernabeu në një ndeshje të vlefshme për javën e 24-të të La Ligës, që nis në orën 12:00, raporton Gazeta Express.

Skuadra e Santiago Solarit është në një ecuri të mirë rezultatesh prej pesë fitoreve rresht në ligë, dhe synon të mos e lejojë kampionin në fuqi, Barcelonën, t’i shkëputet në krye të ligës.

LIVE ndeshja Real Madrid vs Girona :

Real Madrid vs Girona LIVE 

Real Madrid vs Girona LIVE 2

Përfundon protesta e thirrur nga pjestarët e UÇK’së, paralajmërojnë edhe tjera

Ka përfunduar protesta e paralajmëruar tash e sa ditë nga ish-pjestarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kjo protestë u mbajtë në sheshin “Skenderbeu”, filloi nga ora 12:00 dhe përfundoi para pak minutash (13:00).

Kërkesat e e tyre ishin të qarta, duan dinjitet, trajtim të barabartë, ngritjen e pensionit minimal, dhe marrja e pensioneve të të gjithë atyre edhe që janë në punë.

Numri i pjesmarrësve në protestë sipas organizatorëve ishte rreth 150 deri 200 persona, shkruan Teleshkronja Post.

Në kontakt me njërin nga organizuesit e protestës, Ali Gashi përmes një komunikimi për Teleshkronja Post konfirmoi se nëse kërkesat nuk merren parasysh protestat do të masivizohen ditët e ardhëshme.

Protesta vjen si rezultat i pakënaqsive pas miratimit të Projketligjit për pagat, ku nuk parasheh rritje të pensioneve apo ndonjë ndryshim tjetër për veteranët, invalidëd dhe familjet e dëshmorëve./TeleshkronjaPost/

Taksistit nga Drenasi i vidhen 80 euro nga pasagjerët

Në qytetin e Drenasit dje nën kërcënimin e armës është grabitur një taksist.

Siç ka raportuar taksisti në polici, atij i janë vjedhur 80 euro nga dy pasagjerë.

Hajnat kanë ikur, ndërsa policia ende nuk ka mundur t’i evidentojë.

“Gllogoc 14.02.2019-00:51.Viktima mashkull K-Shqiptar i cili punon si taksist ka raportuar se gjersa ishte duke i transportuar dy pasagjer, të njëjtit, nën kërcënimin e armës i kanë grabit 80 euro dhe kanë ikur në drejtim të panjohur.

“Nuk raportohet për të lënduar, përderisa rasti është duke u hetuar nga njësitet relevante policore”, thuhet në raporton policor.

Teleshkronja Post do të ju mbajë të informuar rreth këtij rasti gjatë ditës./TeleshkronjaPost/

Thirrja përfundimtare për protestën e nesërme nga pjestarët e UÇK-së

Ish-pjestarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë po bëjnë thirrjen e fundit për protesten e nesërme, për mos trajtim të barabartë me kategoritë e tjera sociale në Ligjin e ri për paga.

Ashtu siç kemi shkruar para pak ditësh, veteranët, invalidëd dhe familjet e dëshmorëve konsiderojnë se nuk po vlerësohen sa duhet vlerat e kësaj kategorie në ligjin e ri të miratuar javëne kaluar, raporton Teleshkronja Post.

Shqetësim i veqantë është cekur pensioni minimal, gjithashtu mos marrja e pensioneve nga ata veteranë që janë të punësuar, duke theksuar se nuk duhet të privohen nga kjo e drejtë.

Protesta do të mbahet me 15 shkurt nga ora 12:00 në sheshin “Skenderbeu” në Prishtinë, siç thuhet në njoftim.

Organizatorët ftojnë të gjithë veteranët që t’i bashkohen protestës për realizimin e kërkesave.

Arrestohen dy persona të dyshuar për tentim vrasje në Drenas

Të mërkurën në mbrëmje janë arrestuar dy burra nga Drenasi pasi që dyshohet se të njëjtit kanë qenë të përfshirë në një tentim vrasje.

Me vendim të Gjykatës është kontrolluar shtëpia e personave në fjalë dhe nuk është gjetur ndonjë mjet të dyshimtë.

Ndërsa pas marrjes në pyetje nga Policia të dyshuarit janë dërguar në mbajtje me urdhër të prokurorit.

Pjestarët e Shërbimit Korrektues në protestë, kërkojnë paga të njëjta me Policinë

Pakënaqësitë me Projektligjin e Pagave ka bërë që oficerët e Shërbimit Korrektues të gjitha burgjeve të Kosovës të protestojnë para Qeverisë ku kanë kërkuar ngritje të koeficientit nga 1.85 në 2.2.

Me pankarta “Ndal diskriminimin ndaj Shërbimit Korrektues të Kosovës” dhe “Kërkojmë koeficient të njëjtë me Policinë e Kosovës”, oficerët ju kanë bërë thirrje presidentit Hashim Thaçi të mos e nënshkruajë ligjin për paga.

Kryetari i Sindikatës së Shërbimit Korrektues, Zenun Sadikaj, ka thënë se ata janë anashkaluar vazhdimisht dhe se janë viktimë e njerëzve, siç i cilëson ai të paditur.

Ai i bëri thirrje ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri që të kthejë vëmendjen kah Shërbimi Korrektues, pasi dhe ata meritojnë trajtim më të mirë dhe jo të lobojë vetëm për gjykatësit dhe prokurorët.

Ndërsa, nënkryetari i kësaj sindikate, Frashër Raci i paraqiti disa kërkesa të tyre që janë rritja e koeficientit dhe pagesa e rrezikshmërisë.

Formohet ”Ushtria Ekonomike e Kosovës” me betim kundër produkteve serbe

Një tjetër formë sensibilizuese për qytetarët e Kosovës, është duke qarkulluar në rrjetet sociale duke bërë thirrje që të mos blihen produktet serbe

Kjo fushatë është formuar nga një grup i ashtuquajtur Ushtria Ekonomike e Kosovës ku komandant i saj është konsumatori.

Veç kësaj në kuadër të kësaj mënyre sensibilizimi, secili ushtar thirret në këtë betim siç figuron më poshtë:

”Unë biri/bija jote Kosovë betohem se nga sot do të kujdesem maksimalisht që për nder të shtetit tim nuk do të përdori më produkte nga Serbia. Këtë do ta bëj 100% për shtetin tim, për prodhuesit vendor dhe për dëshmorët që sollën lirinë. Me këtë angazhim unë do të krijoj së paku 30.000 vende pune brenda vitit. Nëse shkeli mbi këtë betim qofsha i poshtëruar gjithmonë”.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj po qëndron i vendosur karshi vendimit që ka marrë Qeveria e Kosovës për taksën kundër Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Kjo pavarësisht kërkesave të njëpasnjëshme që Shtetet e Bashkuara të Amerikës po bëjnë ndaj liderëve kosovarë përt t’i dhënë mundësi vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, raporton kk.

Ndërron jetë akademik Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102-vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe anëtari i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës dhe kryetar i saj në dy mandate, akademik Idriz Ajeti.

Dijetar e erudit, personalitet shkencor, pa kontributet e të cilit studimet albanologjike në Kosovë e më gjerë nuk do të ishin këto që janë sot, akademik Ajeti ishte dhe mbetet njëra nga figurat më të ndritshme të historisë sonë të re.

Lindi në Tupallë të Jabllanicës së Epërme, më 27 janar 1917. Shkollën fillore e kreu në Banjë të Sijarinës, të mesmen në Shkup, më 1938.

Po atë vit u regjistrua në Fakultetin e Filozofisë të Universitetit të Zagrebit, në Degën e Romanistikës. Studimet i mbaroi pas lufte, më 1949 në Fakultetin e Filozofisë të Universitetit të Beogradit. Deri në vitin 1953 ishte profesor i gjuhës shqipe në Gjimnazin e Prishtinës.

Në vitet 1953-1960 punoi lektor në Degën e Albanologjisë në Beograd. Në vitin 1958 u doktorua me temën: “Zhvillimi historik i së folmes gege të shqiptarëve të Zarës së Dalmacisë”.

Nga viti 1960 ka dhënë mësim në Degën e Gjuhës e të Letërsisë Shqipe në Fakultetin e Filozofisë të Prishtinës, një herë docent, pastaj profesor inordinar dhe nga viti 1968 profesor ordinar. Fushat kryesore të interesimit të tij shkencor kanë qenë studimet e dialekteve nga pikëpamja diakronike, raportet e shqipes me gjuhët fqinje, në rrafshin e studimeve ballkanologjike, trajtimi i dokumenteve të hershme gjuhësore, shkruar me alfabet arabo-turk etj. Është marrë dhe me çështje të gjuhës së sotme shqipe dhe ka organizuar takime e konsulta gjuhësore për të kërkuar zgjidhjet e përhershme rreth njësimit të gjuhës shqipe.

Prof. Ajeti ka merita të veçanta në proceset e standardizimit të shqipes. Veprimtaria e tij shkencore është e gjerë dhe e gjithanshme. Ka botuar: Pamje historike e ligjërimit shqip të Gjakovës në fillim të shekullit XIX, (1960), Istorijski razvitak gegijskog govora Arbanasa kod Zadra (1961), Hymje në historinë e gjuhës shqipe (1963), Ortografia e gjuhës shqipe (bashkautor) (1964), Historia e gjuhës shqipe (Morfologjia historike), (1969), Probleme të historisë së gjuhës shqipe, (1971), (zgjodhi e mbarështroi), Studije iz istorije albanskog jezika (1982), Studime gjuhësore në fushë të shqipes I, (1982), II (1985), III, IV (1989), Shqiptarët dhe gjuha e tyre (1994). Në Prishtinë, Tiranë e gjetiu janë botuar vëllime me studime të zgjedhura të tij. Ka hartuar tekste shkollore për nxënës të shkollave të mesme e studentë të Degës së Gjuhës dhe të Letërsisë Shqipe.

Në vitet 1997-2002 Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës botoi veprën e tij të plotë në pesë vëllime. Në bibliografinë e tij gjejmë qindra artikuj, studime, kumtesa të mbajtura në Konferenca shkencore, seminare, takime kombëtare e ndërkombëtare, të botuara në revista e periodikë në shqip, por edhe në gjermanisht, frëngjisht apo në gjuhë të tjera.

Me nismën e tij, si shef i Departamentit të Gjuhës Shqipe pas hapjes së Fakultetit në Prishtinë (1960), u nxor revista shkencore “Gjurmime albanologjike” (1962) e më 1974 u organizua Seminari i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare për të huaj. Gjatë vitit 1969-1971 ishte drejtor i Institutit Albanologjik, më 1971-73 dekan i Fakultetit Filozofik, në vitet 1973-75 rektor i Universitetit të Prishtinës. Anëtar i ASHAK u zgjodh me gjeneratën e parë ta akademikëve dhe menjëherë mori titullin akademik, ndërsa në vitin 1979 u zgjodh kryetar i saj deri më 1981.

Më 1996 ai do të rizgjidhet kryetar dhe do ta drejtojë Akademinë deri më 1999. Prania e Idriz Ajetit në jetën shkencore e kulturore si dhe në të gjitha zhvillimet shoqërore ka qenë e dukshme dhe thelbësore. Puna e tij është shtrirë edhe në fushën e të drejtave të njeriut dhe në veprimtarinë shoqërore. Akademik Idriz Ajeti ka qenë Kryetar i Parlamentit të Kosovës në njërën nga periudhat më të vështira të saj si dhe pjesëmarrës i Konferencës së Rambujesë. Me vdekjen e Akademik Idriz Ajetit Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës ka humbur autoritetin nga më të mëdhenjtë të punës shkencore te ne, profesorin, veprimtarin, njeriun e urtë dhe të dijshëm.