Kroacia vendi më budalla në botë, Serbia e katërta

Kroacia rezulton vendi më budalla në botë, gjykuar sipas një ankete në sajtin Thetoptens, ndërsa Serbia është pozicionuar bindshëm në vendin e katërt, siç transmeton vetë gazeta “Blic” e Beogradit.

Sipas këtij burimi, në anketë mund të marrin dhe kanë marrë pjesë njerëz nga e gjithë bota. Në mes të këtyre dy vendeve të Ballkanit janë SHBA-ja – në vendin e dytë dhe Koreja Veriore – në të tretin.

Pas Serbisë vijnë Republika e Afrikës Qendrore, që ndiqet nga Venezuela, Republika Demokratike e Kongos, Mozambiku e Haiti, ndërsa në vendin e dhjetë ndodhet Somalia.

Të anketuarit kanë pasur mundësinë të komentojnë vendimin e tyre, ndërsa sipas “Blicit” për Kroacinë e Serbinë kanë theksuar gati të njëjtat arsye. Ata po ashtu nuk kanë ndonjë mendim më të mirë as për vendet e tjera të Ballkanit.

Për Kroacinë ndër të tjera ata si arsye për ta cilësuar vend i mrekullueshëm, por i marrë (budalla) sepse “njerëzit adhurojnë krimet e luftës dhe kriminelët e luftës”, “dëshirojnë të jenë nazistë. Asgjë s’duan më shumë se të jenë gjermanë”; “Jetojnë në vitin 1941; Besojnë në fashizëm dhe kujtojnë se do t’i mbështeste Gjermania… Ata urrejnë çdo gjë e çdokënd”.

Vjet Kroacia ishte në pozitën e katërt si vendi më budalla.

Ndërsa për Serbinë të anketuarit kanë bërë këto komente:

“Historikisht kanë dashur Serbinë e Madhe në dëm të fqinjëve të vet, por territorialisht është zvogëluar për shkak të disfatave në luftëra. Analfabetizmi është në nivel të lartë, mungesë e përgjithshme dijesh, nacionalizëm dhe besim se serbët “janë popull hyjnor”.

“Kriminelë lufte, njerëz që kanë kryer disa gjenocide… Urrejnë të gjithë dhe mendojnë se të gjithë i urrejnë; plotësisht jashtë realitetit. Jetojnë në të kaluarën dhe mite; madhërojnë heronjtë e tyre që kanë humbur çdo luftë gjatë historisë. Kanë higjienë të pakët, janë primitivë…”.

Emiratet e Bashkuara Arabe sjellin aeroplanin Boeing 777 mbuluar me diamante

Aeroplani Boeing 777 i Emirateve të Bashkuara Arabe është zbukuruar për sezonin e festave të fundvitit.

Agjencia e fluturimeve postoi në Twitter fotografinë e aeroplanit Boeing me pamje të re, i cili është i mbuluar krejtësisht me diamante, duke i dhënë kështu një efekt ndriçues shumë mahnitës.

Dhe adhuruesit e aviacionit mbetën të habitur nga pamja e re e aeroplanit, me fotografinë e tij që u shpërnda me të madhe në rrjetin social.

Në Twitter filluan të spekulojnë për çdo gjë, duke filluar nga kostoja e projektit e deri te destinacionet që do t’i merrte ky aeroplan, në mënyrë që ta dinin nëse do ta shihnin atë duke fluturuar në qiell.

Përderisa shumë skeptikë e vënë në pikëpyetje vërtetësinë e fotografisë, duke thënë se ajo është manipuluar me programe për modifikim fotosh (photoshop).

Dhe duket se kishin të drejtë që dyshonin, pasi aeroplani me diamante nuk është i vërtetë, por rezultat i një aftësie të pabesueshme për të modifikuar foto.

Foto e aeroplanit me diamante u krijua nga artistja Sara Shakeel. Pasi në fotografinë e shpërndarë thuhej:

“Ju prezantojmë Emirates Boeing 777. Fotografia u krijua nga Sara Shakeel”./TeleshkronjaPost/

Boeing 777
Boeing 777

Prezantohen dronët që mund të shpëtojnë qytetarët e ngujuar në ndërtesat e larta / FOTO

Dronët e veçantë mund të përdoren që të shpëtohen të gjithë ata persona që mbesin të ngujuar brenda ndërtesave të larta të përfshira nga zjarri – duke hapur kështu rrjeta gjigante mbi të cilat mund të kërcejnë nga dritaret.

Bëhet fjalë për dronë Net që përdorin sistemin e navigimit GPS, për të lokalizuar vendin ku është përfshirë nga zjarri dhe kështu dërgojnë sinjale për intervenim, pasi me fluturim shmangin trafikun e dendur dhe shfaqen në vendin e ngjarjes për pak minuta.

Sapo i afrohen ndërtesës, dronët hapin rrjetën mbi të cilën mund të kërcejnë pa problem qytetarët e rrezikuar. Rrjeta është e punuar nga materiale të forta që pa ndonjë problem bartin të rriturit.

Këta dronë janë dizajnuar nga gjashtë studentë të Universitetit Politeknik dhe i Elektronikës Inxhinierike në Kinë, dhe së fundmi janë shpërblyer me çmimin Golden Pin Concept.

Bëhet fjalë për studentët Diao Hao-Ming, Liu Xiang, Li Hao-Hua, Zhu Nan-Tong, Li Guo-Yu dhe Hu Zhen-Yuan, të cilët në vazhdimësi hulumtojnë dhe mundohen të prodhojnë diqka që do t’ua lehtësojë jetën qytetarëve.

Emocionues reagimi i të burgosurit që shpallet i pafajshëm pas 25 vitesh

Reagimi i një personi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i cili pas 25 vitesh shpallet i pafajshëm

Gjykata në Teksas mori vendim që të liroj pas 25 vitesh Daniel Villegas, i akuzuar për vrasje të dyfishtë, transmeton Indeksonline.

Në videon më poshtë ne mund të shohim momentin emocional kur shqiptohet vendimi.

Bleu një iPhone, u shokua nga ajo që gjeti brenda tij (VIDEO)

Në video shihet një grua tek fotografitë në një dukje mjaft të çuditshme që i ngjan shumë një fantazme.

Blerësi i telefonit e kishte marrur atë të ri dhe ka mbetur i shokuar kur e pa fotografinë duke menduar se si kishte ardhur ajo deri në telefonin e tij, përcjell Teleshkronja.

Edhe më e çuditshme është se ajo fotografi nuk hapet fare edhe nëse ju tentoni ta hapni për të parë më qartë nga afër.

Julian Calavero, një publikues në ‘Youtube’, ka ndarë historinë që ka bërë bujë mjaft të madhe.

Ai ka treguar se kur blerësi e kishte dërguar telefonin e tij në dyqanin ku e kishte marrur, punëtori në dyqan ishte frikësuar shumë për ta ndihmuar.

Por disa njerëz të tjerë thonë se kjo mund të jetë ndonjë mashtrim ose ndonjë haker e ka futur fotografinë në atë telefon.

Eksperimenti me pesë macet që nuk shkelin në librin e shenjtë, Kuranin

Një eksperiment është zhvilluar me pesë mace…

Libri i shenjtë ‘Kurani’ dhe një libër tjetër i zakonshëm janë vënë përpara secilës mace, shkruan Teleshkronja.

Atyre u është ofruar ushqimi sa nga njëra anë e librit, në anën tjetër dhe asnjëra prej maceve nuk e ka shkelur me këmbë Kuranin, ndërkaq menjëherë kanë shkelur sipër librit tjetër që ka qenë si të gjithë librat tjerë për ta marrë ushqimin.

Si mund ta përceptoni ju këtë?

Hajni i ngathtë kërcënonte me çekan, iku me vrap kur iu kundërvu shitësja (Video)

Keiron Harley nga Bargoed e Wales, është dënuar me dy vjet burg, për shkak se kërcënoi me mjet të fortë, shitësen e një dyqani.

Adoleshenti 18-vjeçar që ishte maskuar me shall, ia ka hedhur asaj një çantë dhe i kërkoi t’ia mbushë me paratë nga arka, transmeton Teleshkronja.

Por, ai është larguar me vrap, kur ajo ia tërhoqi çekanin qe ai e mbante në dorë.

Ngjarja që ndodhi në fund të vitit të shkuar, është hetuar me shpejtësi dhe Harley u dërgua para drejtësisë, ku nën akuzën për kërcënim dhe tentim vjedhje, iu shqiptua masa e dënimit.

VIDEO/ Kinezët ndërtojnë hekurudhë për vetëm 9 orë

Kinezët vazhdojnë të suprizojnë të gjithë botën duke dëshmuar se janë një nga fuqitë më të mëdha në botë.

Në vetëm 9 orë, 1500 punëtorë kinezë ia kanë dalë të ndërtojnë hekurudhën në stacionin e ri të trenit në qytetin Fuijan.

Ata i nisën punimet në 19 janar dhe me përfunduan në kohë rekorde falë fuqisë së madhe puntore më 20 janar, përcjellë Teleshkronja.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme e publikuar nga e përditshmja britanike Daily Mail.