Mësuesja rrah nxënësen, përdori telefonin në klasë

Ky është momenti tronditës kur një mësuese godet një nxënëse në fytyrë në Afrikën e Jugut, për shkak të përdorimit të telefonit.

33 vjecarja e paidentifikuar u zemërua me adoleshenten, pasi thuhet se përkundër paralajmërimit ajo përdori telefonin gjatë një testimit.

Vajza 16 vjecare thuhet se u betua se nuk do ta përdorte më duke u rrebeluar dhe përderisa mësuesja e paralajmëroi atë të dilte jashtë, ajo shtyu mësuesën para se ajo të përpiqej t’ia merrte telefonin.

Mësuesja humbi gjithë kontrollin dhe goditi nxënësën e klasës së nëntë me një shuplakë brutale që bëri jehonë në dhimë- duke lënë pa fjalë gjithë nxënësit.

Mësuesja rrah adolshentën, për përdorim të telefonit në klasë on Vidnews.

9 fakte kurioze dhe interesante rreth borës

Po moti i dimrit është mbi ne! Kjo do të thotë se përveç faktit që vjen sezoni i festave, njerëzit nuk presin që ju të shkoni jashtë për asnjë arsye të mirë dhe mund të qëndroni në ambiente të mbyllura gjatë gjithë ditës duke shikuar filma & emisione apo Netflix dhe duke pirë qumësht me çokollatë të nxehtë.

Kjo tingëllon më mirë se sa çdo parti që ju keni qenë në gjashtë muajt e fundit, apo jo?

Për t’ju bërë më të ngazëllyer për sezonin e dimrit, le të hedhim një vështrim në disa fakte të mrekullueshme të motit të dimrit, shkruan Teleshkronja Post.

1.Mund të bie borë në shkretëtirë

Ju ndoshta nuk mund ta besoni këtë, por edhe shkretëtirën e Atacamës në Kili ka rënë një herë gati 81 centimetra dëborë. Dhe kjo është një nga vendet më të thata në tokë!

2.Temperaturat mund të bien shumë shpejt

Mos përdorni një ditë të butë si një justifikim për të dalë pa veshje të dimrit. Zbritja më e madhe e temperaturave në histori ka rënë (në Dakotën e Jugut më 1911) nga 55 ° F në 8 ° F në vetëm pesëmbëdhjetë minuta.

3.Toka është më e afërt me diellin gjatë dimrit

Kjo duket pak e çuditshme që nga koha më e ftohtë e vitit, por temperatura jonë nuk ka të bëjë fare me distancën relative ndaj diellit. Është aks në të cilin Toka e përcakton temperaturën – prandaj pse të dy hemisferat kanë verë dhe dimër në kohë të ndryshme.

4.Bora me lagështi është më e mirë për ndërtimin e një dordoleci

Sipas shkencës, raporti i përsosur borë-ujë është 5: 1.

5.Jo të gjitha fijet e dëborës janë unike

Në fakt, dy fluska dëbore identike janë dokumentuar nga viti 1988! Është e sigurt të supozohet se ka pasur binjakë të tjerë të dëborës që atëherë.

6.Bora bie nga 30 deri 182 centimetër në sekondë

E cila është në të vërtetë mjaft e shpejtë. Dhe kjo është vetëm për dëbora të gjera, të ngjashme me parashutën. Fluskat e dëborës si forma me maje është edhe më të shpejtë.

7.Nuk merr shumë ujë për të prodhuar shumë borë

Dëbora ka ngarkesa të ajrit në të, që do të thotë çdo pëllëmbë uji mund të prodhojë rreth dhjetë centimetra borë. Kjo është një fakt mjaft i mahnitshëm.

8.Çdo dimër, rrugët amerikane mbulohen në 22 milionë tonë kripë

Nëse e llogarisni këtë për person, kjo është rreth 137 kilogramë kripë për çdo qytetar në Shtetet e Bashkuara.

9.Shumica e borës bie në qytetin Aomori

Ky qytet japonez mbulohet me rreth 312 centimetra borë çdo vit.

Këto janë 9 fakte interesante dhe kurioze rreth dëbores, na tregoni në komente ndonjë fakt interesant që nuk ishte i rënditur më lartë për borën./TeleshkronjaPost/

25 fotot më të pabesueshme por reale në botë

Është e vështirë të befasoheni nga çdo gjë që shihni në internet këto ditë.

Kur e dini për një fakt që çdo adoleshent me një kompjuter dhe një kopje të Adobe Photoshop ose ndonjë softueri tjetër manipulimi fotosh mund të krijojë një fotografi të në një disa minuta.

Ju do të jeni plotësisht të shëndetshëm që së pari të besoni se këto fotografi janë montuar. Për fat të keq, ky fakt gjithashtu çon në një bandë e imazhesh që ulen në nofull, që interneti deklaron “FAKE!”

Por, duhet të jesh i përhapur dhe gjithmonë parasysh se jeta e vërtetë ndonjëherë është e huaj sesa imazhet e Photoshop-it. Në të vërtetë, disa nga më të pabesueshmet, ato që janë duke lënë gjurmë të atyre fotografive janë, në fakt, të vërteta. 25 prej tyre mund të gjenden këtu.

Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie është një park kombëtar pyjor kombëtar i vendosur në Zhangjiajie City në Provincën Verior të Hunan në Republikën Popullore të Kinës. Është një nga disa parqe kombëtare brenda zonës së skenës Wulingyuan. Është pseudonimi i Avatari Hallelujah Mountain pas maleve lundrues në filmin sci-fi.

Vala është një formacion i shkëmbinjve ranor që ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pranë kufirit Arizona-Utah, në brigjet e Coyote Buttes, në shkëmbinjtë Cliffs të Parisë Canyon-Vermilion, në Plateau të Kolorados. Është i famshëm në mesin e udhëtarëve dhe fotografëve për format e tij të gjalla dhe të valëzuara, si dhe për rritjen e madhe dhe të pathyeshme të nevojshme për ta arritur atë.

Steve Richards mund të ketë rregulluar ndriqimin në këtë imazh, por ky vend ekziston me të vërtetë!

Shtëpia e shkrirjes në Paris. Disa vjet më parë, turistët dhe banorët e Parisit, duke qenë në Xhorxh V Avenue, ranë në një pozitë shumë të vështirë: para syve të tyre u shfaq shtëpia, e cila pamja nuk përputhej me asnjë kornizë konvencionale.

Arti i Andres Amador!

This picture was taken by Eric Nguyen in Kansas.

Hendrat e ujit janë të vërteta dhe të tmerrshme! Ky zhavor i veçantë u gjet në qytetin e Guatemalës në vitin 2010. Ishte 18 metra i gjerë dhe 60 metra i thellë.

Ndërtesa Pando në Procesin e Prishjes, Qyteti i Londrës Arkitekt: Gollins Melvin Ward Partnership

Rafael Nadal dhe Roger Federer janë duke luajtur tenis në një fushë ujore.

Shejh Hamad bin Hamdan Al Nahyan është një miliarder dhe pjesë e familjes mbretërore të Abu Dhabit. Ai vendosi të shkruante emrin e tij përgjithmonë në ishullin e tij privat.

Artisti me bazë në Madrid, Alicia Martin, transformon mijëra libra të përdorura në kullat e trazuara që derdhen nga dritaret dhe në rrugë.

Dëme hekurudhore nga Tërmeti i Canterbury në vitin 2010.

Për disa arsye, këta spektatorë sporti vendosën të vendosnin shalqi në kokat e tyre.

Toka mollë.

Kjo mace eshte me te vertete kaq e trashë!

Ky lumë nënujor, i marrë nga Anatoli Beloschin, tregon një rrjedhje të sulfidit të hidrogjenit (më i rëndë se uji) që rrjedh nën valë. Kjo është në kujtesë të hidrateve të metanit të cilat, gjithashtu më të rënda se uji, mund të kthehen në gaz spontanisht kur ndryshojnë temperaturën ose presionin dhe janë një nxitës i shquar joantropogjik i ngrohjes globale (sidomos në Arktik).

Tapiri i Baird-it thjesht tregon fleksibilitetin e hundës së tij.

Modelet e egra, të valëve si të gjelbëruara, i bëjnë ato të duken më shumë si stuhitë në det sesa formacionet e reve.

Askush nuk e di arsyen pse ky ketër është purpur, por u gjet në oborrin e Pensilvanisë në shkurt të vitit 2012.

Mace me dy fytyra :

Changi Aeroporti i Singaporit ishte i pari në botë me një urë ngarkimi për avionë.

Peshku me dhëmbë të ngjashëm me njeriun. Ka në fakt disa lloje, si Pacu ose Sheepshead

Lurch është një Bull Bullusi dhe pronari krenar i brigjeve më të mëdha në botë.

Ky bletar në të vërtetë mbulohet me 331,000 bleta!

Pritjet e deleve!

Çka mendon? A keni ndonjë nga fotografitë tuaja të pabesueshme, apo tregimet e fotografive që mund të besoni se ishin photoshop?

Shprehuni në komente./Teleshkronja Post/

Instruksione si të veproni nëse makina iu rrëshqet në akull / VIDEO

Shpeshë herë dhe jo në çdo situatë është e lehtë të vozitësh një makinë.

Nëse gjeni vetën në një pozicion kur filloni të rrëshqitni në akull ndërsa vozitni, rregulli numër 1 është që të mos keni panik, transmeton Teleshkronja Post.

Ekzistojnë disa gjëra që mund të bëni për të kufizuar apo shmangur plotësisht aksidentin, që mund të vjen si rezultat i vozitjes në akull dhe rrëshqitjes.

Një video e publikuar në veturë jep disa instruksione se si duhet reaguar në situata të tilla.

VIDEO:

Vritet një kafshë në Ferizaj, specie e rrallë

Një person në fshatin Varosh të Ferizajt me 30 dhjetor të vitit të kaluar kishte vrarë me armë të gjuetisë një rrëqebull (kafshë e mbrojtur) dhe e kishte postuar në rrjetin social facebook.

Policia ka identifikuar këtë foto, dhe me urdhër të prokurorit i kanë konfiskuar të dyshuarit armën si dhe lejen që kishte për të.

Ndërsa, rasti i referohet hetimeve për procedurë të mëtutjeshme hetimore.

Rrezikun që një veprim i tillë të dënohet e kishte konfirmuar në një rast tjetër edhe drejtori i Drejtoratit Qendror të Inspeksionit për Pylltari dhe Gjueti, Besim Zogu.

Ai sqaron se një kafshë e tillë ka rëndësi edhe në aspektin historik për Kosovën.

Zogu tregon se një kohë është menduar madje se kjo kafshë është zhdukur krejtësisht nga Kosova.

Në gjithë Ballkanin, thoshte ai, ekzistojnë vetëm 35 rrëqebuj, ndërsa vetëm 5 janë në Kosovë.

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Parisi është quajtur qyteti më i pastër dhe i shëndetshëm në botë në një raport që shikon çdo gjë nga numri i spa dhe yoga studiove në çdo qytet për opsionet e ngrënies vegane dhe hapësirat e gjelbërta.

Renditja, sipas faqes së krahasimit të pushimeve Travel Supermarket, bazohet në të dhëna nga burime të tilla si Euromonitor International, TripAdvisor, Yelp dhe Moti Botëror dhe Klima.

Analistët konsiderojnë numrin e parqeve, palestrave, qendrave të fitnesit, spas, yoga dhe pilates vende, dyqanet e ushqimit të shëndetshëm dhe restorante vegan në çdo qytet, transmeton Teleshkronja Post.

Shifrat u ndanë me përmasat e secilit qytet për të zbuluar një numër dendësi kilometrash për katror.

Analistët gjithashtu shikuan orët mesatare vjetore të diellit dhe koston mesatare të qëndrimit të një nate në hotel.

Qyteteve më pas u caktuan një rezultat për të krijuar një renditje të 50 qyteteve më të shëndetshme.

Pavarësisht reputacionin e saj për krem ​​dhe kuzhinë gjalpë dhe një popull shumë konsumues i duhanit, Paris ishte në gjendje për të kompensuar këto vese me numrin e saj mbresëlënëse të Spa (894), parqeve dhe hapësirave të gjelbra (139), dhe Restorantet vegane (1,305)./TeleshkronjaPost/

Këtu janë 10 qytetet më të shëndetshme sipas Travel Supermarket:

1. Paris, Francë

2. Chiang Mai, Tajlandë

3. Barcelona, ​​Spanjë

4. Pattaya, Tajlandë

5. Vancouver, Kanada

6. Miami, USA

7. San Francisco, SHBA

8. Lisbona, Portugali

9. Denpasar, Indonezi

10. Buenos Aires, Argjentinë

Si të mbrohemi nga i ftohti që po vjen këtë javë

Këtë javë priten reshje të dendura borë në Kosovë, prandaj ju duhen disa këshilla se si duhet të përgatiteni për mbrojtje nga i ftohti.

Nga e mërkura deri të dielën temperaturat shkojnë deri në -13 gradë në zonat malore, ndërsa në bregdet dhe zonat e ulëta do të arrijnë në -4 gradë.

Dimri dhe temperaturat e ftohta mund ta dëmtojnë shëndetin tuaj, ja disa këshilla si të mbrohemi nga i ftohti:

– Vishuni ngrohtë dhe përdorni shall, doreza dhe kapuç kur jeni në ambiente të jashtme dhe të ftohta.

– Evitoni të qëndroni gjatë në ambiente të jashtme në ditët e ftohta, me erë dhe sidomos kur jeni të lagur.

– Evitoni të dilni jashtë në orët e para të mëngjesit dhe orët e vona të darkës.

– Ecni me kujdes e me hapa të vegjël dhe duart jashtë xhepave.

– Ushqehuni me ushqime të ngrohta e të lëngshme të përbëra nga mishi, bishtajoret, perimet, drithërat, por edhe fruta që përmbajnë vitamina dhe minerale.

– Pini sa më shumë ujë dhe lëngje, sidomos nëse jeni të sëmurë dhe qëndroni vazhdimisht në shtëpi.

– Qëndroni në ambiente të ngrohta dhe të ajrosura herë pas here. Temperatura ideale për ambientin e brendshëm është 20-23° C, dhe ajrosja duhet të bëhet disa herë për të siguruar lagështinë e duhur për rrugët e frymëmarrjes dhe për të ulur përqendrimin e mikrobeve në shtëpi, transmeton ATA.

Mund të mbani një enë me ujë tek radiatori për të siguruar lagështinë e ajrit.

Sigurohuni gjithashtu që dyert dhe dritaret të jenë të izoluara sa më mirë.

Edhe mbingrohjet e shtëpisë mund të jenë të dëmshme ashtu si dhe ngrohjet me dru apo gaz, që mund të çlirojnë gazra të dëmshme për organizmin.

Ndaj duhet që ambientet e brendshme të ajrosen mirë disa herë gjatë ditës, dhe të siguroheni që nuk keni rrjedhje gazrash.

Zgjidhje momenti nëse iu shfryhet goma / VIDEO

​Disa persona janë përballur me një situatë mjaft të vështirë, në mot me borë dhe në të ftohtë të madh.

Njëra prej gomave të veturës me të cilën ata udhëtonin është shfryrë, duke ua pamundësuar atyre lëvizjen me automjet.

Pa pajisjet e nevojshme për riparimin e gomës së shfryrë, ata janë detyruar të shërbehen me një mjet të pazakontë.

Burrat shihen duke e fryrë gomën e prishur me ndihmën e një deodoranti që u ka qëlluar afër.

Nuk dihet se ku ka ndodhur ky rast. Videoja është bërë mjaft e popullarizuar në rrjetet sociale, në internet, duke nxitur shumë komente.