A e keni ditur arsyen pse çajit të zi i thonë çaj rusi?

Çaj i Zi, apo Çaji i Rusit, nuk rrjedh nga Rusia. Të gjithë e konsumojnë, por rrallëkush e di se nga rrjedh kjo pije e ngrohtë.Çaj i Zi, apo Çaji i Rusit, nuk rrjedh nga Rusia.

Çaji i tillë prodhohet më së shumti në Indi dhe Shri Lanka, por gjatë luftërave të ndryshme të cilat janë zhvilluar në kohërat e lashta, këtë çaj e përdori ushtria ruse, sepse në atë kohë ushqim kryesor ishte buka, dhe kishte mungesë të pijeve.

Që nga ajo periudhë, kohë pas kohe, ky çaj arriti për t’u shfrytëzuar edhe në ushtrinë osmane, e më pas nga kjo e fundit bëri të depërtojë edhe në Ballkan tek shqiptarët.

Qysh nga atëherë kjo pije ka mbetur e preferuar për familjet shqiptare.

Çaji i zi në ish Jugosllavi, ka ardhë si produkt nga Rusia, dhe për këtë arsye, në atë kohë i janë referuar si çaj i rusit dhe jo si çaj i zi.

Shija e çajit varet nga Kualiteti i çajit, Uji në të cilin zihet, dhe Ena në të cilën përgatitet.

Edhe mënyra se si servohet ky lloj çaji në Kosovë dallon nga vendet e tjera, pasi që në Kosovë edhe më tutje servimi i këtij çaji vazhdon në stilin turk, kurse vendet evropiane e servojnë në mënyrë tjetër. Ndërkohë, Anglia njihet si një ndër vendet që konsumohet më së shumti çaji i zi.

Do të ishte ideale që uji për çaj të jetë pa klor, ena për zierjen e tij nga një material neutral, ndërsa ibriku i çajit nga qelqi ose porcelani.

Historia e panjohur: Si u vra Azem Galica pasi vrau 94 serbë

Nëse Serbia e mbajti për afro 100 vjet Kosovën, gjatë këtij shekulli ajo tokë është larë me gjakun e burrave dhe grave që luftuan me armë në dorë kundër raprezaljeve dhe gjenocidit.

Kështu ndodhi atë të martë të nxehtë të 22 korrikut të vitit 1924, kur plumbi i dalë nga pushka e një serbi e plagosi rëndë Azem Galicën për t’i shkaktuar vdekjen 4 ditë më vonë.

SKENA E VRASJES

Pas mesit të natës së 21 korrikut 1924, rreth 2 mijë ushtarë të shoqëruar me 12 topa të ushtrisë jugosllave ia behën në Kosovë duke sulmuar fshatrat Galicë, Mikushnicë dhe Lybavec. Objektivi ishte asgjësimi në masë i shqiptarëve që i kishin rezistuar pushtetit serb.

Mes tyre objektivi kryesor ishte vrasja e Azem Galicës dhe trimave të tij, prandaj rrethimi i kullës së tij ishte pjesa më e rëndësishme e planit të këtij sulmi. Por edhe pse të papërgatitur, rezistenca e Azem Galicës dhe e gjithë trupave të tij, të mbështetur nga e gjithë popullsia e zonës ishte heroike. Gjatë luftimeve një plumb e goditi në shpatullën e djathtë, por plaga nuk ishte e rëndë dhe ai vazhdoi luftimet, edhe pse ishte plagosur.

Pas 8 orë luftimesh me 84 trima të vrarë kundrejt 94 serbëve të vrarë, Azem Galica me bashkëshorten e tij, Shoten, dhe trimat, arrijnë të gjejë një shteg për t’iu shmangur rrethimit. Ishte ora 16.00 e 22 korrikut 1924 kur dy xhandarë po e ndiqnin nga pas, duke qëlluar në drejtim të tij.

Një plumb tjetër goditi gjerdanin e fishekëve rezervë që mbante në brez dhe kjo shkaktoi shpërthimin e barutit të disa fishekëve, duke i sjellë dëmtim të rëndë të shtyllës kurrizore. Që nga ky moment Azem Galica ishte i paralizuar.

I ndodhur në këtë gjendje, shokët e transportuan duke e vendosur në një barrelë të përgatitur me mjete rrethanore. Pas tri ditësh udhëtim me disa ndalesa, Azem Galica vdiq në duart e bashkëluftëtarëve të vet dhe të bashkëshortes Shote. Ishte ora 06.00 i 25 korrikut, kur teksa jepte amanetet e fundit, ai dha shpirt.

AZEMI DHE SERBIA

Për të kuptuar më mirë se kush ishte dhe sa peshë kishte Azem Galica mjafton të sjellim një deklaratë të deputetit të Kosovës, Jovan Magovçeviçi në Parlamentin e Beogradit, më 11 tetor 1923 i irrituar ndaj veprimatrisë së tij.

”Zotërinj, unë i kam dy vota, një si deputet i rregullt i Kuvendit Popullor dhe një si deputet i jashtëm i shtetit të Azem Galicës”.

Për luftën në Arbërinë e Vogël folën qarqet e mëdha politike e diplomatike të Evropës.

Shtypi i asaj kohe e kishte lëndë të parë këtë betejë.

“Në luftën dëshprimtare që u ba, u plaguen 150 shqiptarë. Disa nga këta kanë ardhë për shpëtim në Krumë… Sigurisht Azemi nuk dihet se ku ndodhet.”

Vlen të përmendet se në këto momente doli si kushtrim thirrja që duket sikur kumbon edhe sot:

“Prite Azem Galicën”!

VARRI NGA SHPELLA NË NJË KOMPLEKS PËRKUJTIMOR

Ishte një nga amanetet e Azem Galicës që ta varrosnin në një vend të sigurt, të fshehtë dhe të thellë, në mënyrë që trupin të mos ia gjenin serbët.

Bashkëshortja dhe miqtë e tij e varrosën në një vend ku do qëndronte për 47 vjet. Në shpellën “Çuku që kërcet” të malit të Përçevës, 73 metra thellë, varri i tij u ngjan më shumë atyre të faraonëve të Egjiptit të lashtë.

Në vitin 1974 eshtrat u nxorën prej andej dhe u varrosën në varrezat e familjes në Galicë.

Duhet të kalonin 96 vjet që eshtrat dhe varri i Azem Galicës të merrte nderin që meritonte. Më 19 gusht të vitit 2016 shteti i Kosovës i kreu nderim zyrtar, më dinjitozin heroit të vet.

Teksa eshtrat e Azem Galicës varroseshin për herë të dytë, pjesëmarërsit e ceremonisë shikonin me sytë e tyre një hero që besoi se Kosova një ditë do ishte e pavarur dhe e çliruar nga vargonjtë serbë.

ISA BOLETINI, AZEM GALICA, ADEM JASHARI

Tre heronjtë simbol të Kosovës kanë një lidhje të çuditshme mes tyre. Në vitin 1909 teksa kryengritësit kosovarë marshonin hipur në kuaj në Drenicë për të luftuar kundër serbëve, Isa Boletinit i bëri përshtypje një djalë 20-vjeçar që drejtonte trimat e tij shumë herë më të mëdhenj në moshë se ai.

Pasi pyeti se cili ishte ai dhe shoqëruesit i thanë se ishte djali i Bejtë Galicës, Isa Boletini iu afrua dhe i tha:

“Të lumtë ore djalosh trim. Ti paske vendosur të çosh në vend amanetin e babait tënd, rrugën e tij lufatarke. Zemra m’u bë më mal, sepse Bejta nuk paska vdekur”.

Më 25 korrik 1990 teksa përkulej me plot nderim në varrin e Azem Galicës, Adem Jashari u betua se do të vazhdonte rrugën e lirisë në emër të tij.

Isa Boletini, Azem Galica dhe Adem Jashari, u vranë nga serbët duke u kthyer në simbol të luftës për liri.

10 fakte

Azem Galica është një nga heronjtë më të paepur për liri në historinë e Kosovës ndaj pushtimit serb

Bashkë me Isa Boletinin dhe Adem Jasharin, Azem Galica ra dëshmor duke luftuar me armë në dorë ndaj ushtrisë serbe

Azem Galica deri ditën që ndërroi jetë kishte 14 vjet që luftonte me armë në dorë me çetën e tij kundër pushtetit serb në Kosovë

Pas dy vitesh qëndrimi në burgun e Pozharevcit, në Serbi 1913-1915, Azem Galica u arratis dhe jetoi për shumë kohë i fshehur nga xhandarmëria serbe

Azem Galica komandonte çetën e tij me qindra luftëtarë, të gjithë burra të zonës së Drenicës që përfshinte edhe fshatin e tij Galicë

Azem Galica vdiq i plagosur dy herë teksa luftoi i rrethuar në kullën e tij nga 2 mijë ushtarë serbë që sulmuan të gjithë zonën e Drenicës

Edhe pse në gjendje të rëndë, shokët e tij arritën ta largojnë nga rrethimi, por ai vdiq dy ditë më pas nga plagët e marra

Azem Galica ishte martuar me Qerime Halil Radishevën nga Mitrovica, e njohur si Shote Galica, që u bë edhe bashkëluftëtarja e tij në çdo betejë

Shote Galica ishte në çdo moment gjatë luftimeve të Azemit, kur ai u plagos e deri sa ndërroi jetë

Në vitin 1926 Shote Galica shpërngulet të jetojë në Shullaz të Fushë-Krujës dhe vdiq një vit më vonë aty, më 3 korrik 1927, në mjerim dhe e papërfillur nga shteti i Ahmet Zogut, president në atë kohë

Kacafytja e pabesueshme mes grabitqarëve

Këto fotografi të pabesueshme tregojnë momente të mrekullueshme akrobatike të çitave për të kapur një impala “fluturuese”.

Jeffrey Wu, një fotograf profesionist nga Torontoja e Kanadasë, kapi momentin e luftës në ajër midis grabitqarëve.

Ka pritur vetëm pak sekonda përpara se impala të kapej nga felini i madh në rezervatin kombëtar Masai Mara në Kenia.

Jeffrey, 53-vjeçar, bëri fotografitë më 22 shkurt, fotografi të mahnitëshme.

Shikoni fotografitë :

Kuriozitet: Pula që kushton 2500 euro / Video

Sa do të paguanit për një pulë? A ju ka shkuar ndonjëherë në mendje se një çift pulash mund të kushtonte deri në 4 999 dollarë?

Lloji i pulave Ayam Cemani dallohet sepse ato janë të zeza si në pjesën e jashtme ashtu edhe në atë të brendshme.Puplat e tyre janë të zeza, sqepat, kthetrat, madje edhe mishi, eshtrat dhe të gjitha organet e brendshme janë të tilla.

I vetmi element jo i zi i këtyre shpendëve është gjaku, i cili ka ngjyrë të kuqe, siç është tek të gjithë kafshët, shpendët dhe njerëzit. Vetëm një pulë ‘Ayam Cemani’ arrin çmimin deri në 2,500 dollarë. Dana Cowin, kryeredaktorja e ‘Food & Wine’, përgjigjet se kjo pulë kushton kaq shumë, “sepse është shumë elegante, e gjitha e zezë.Pupla e saj janë të zeza. Organet e saj janë të zeza. Mishi i saj është i zi.

Kështu që është shumë e veçantë, është një pulë e një race të rrallë”. Pula ka marrë emrin e një fshati (Cemani) në Java-n Qendrore.Për ngjyrën e zezë merita është e një tipari gjenetik i njohur si “fibromelanosis”, që është karakteristikë e ‘Chinese Silkie’, një lloj pule e zezë, tepër e çmuar në Kinë.

Mësuesja rrah nxënësen, përdori telefonin në klasë

Ky është momenti tronditës kur një mësuese godet një nxënëse në fytyrë në Afrikën e Jugut, për shkak të përdorimit të telefonit.

33 vjecarja e paidentifikuar u zemërua me adoleshenten, pasi thuhet se përkundër paralajmërimit ajo përdori telefonin gjatë një testimit.

Vajza 16 vjecare thuhet se u betua se nuk do ta përdorte më duke u rrebeluar dhe përderisa mësuesja e paralajmëroi atë të dilte jashtë, ajo shtyu mësuesën para se ajo të përpiqej t’ia merrte telefonin.

Mësuesja humbi gjithë kontrollin dhe goditi nxënësën e klasës së nëntë me një shuplakë brutale që bëri jehonë në dhimë- duke lënë pa fjalë gjithë nxënësit.

Mësuesja rrah adolshentën, për përdorim të telefonit në klasë on Vidnews.

9 fakte kurioze dhe interesante rreth borës

Po moti i dimrit është mbi ne! Kjo do të thotë se përveç faktit që vjen sezoni i festave, njerëzit nuk presin që ju të shkoni jashtë për asnjë arsye të mirë dhe mund të qëndroni në ambiente të mbyllura gjatë gjithë ditës duke shikuar filma & emisione apo Netflix dhe duke pirë qumësht me çokollatë të nxehtë.

Kjo tingëllon më mirë se sa çdo parti që ju keni qenë në gjashtë muajt e fundit, apo jo?

Për t’ju bërë më të ngazëllyer për sezonin e dimrit, le të hedhim një vështrim në disa fakte të mrekullueshme të motit të dimrit, shkruan Teleshkronja Post.

1.Mund të bie borë në shkretëtirë

Ju ndoshta nuk mund ta besoni këtë, por edhe shkretëtirën e Atacamës në Kili ka rënë një herë gati 81 centimetra dëborë. Dhe kjo është një nga vendet më të thata në tokë!

2.Temperaturat mund të bien shumë shpejt

Mos përdorni një ditë të butë si një justifikim për të dalë pa veshje të dimrit. Zbritja më e madhe e temperaturave në histori ka rënë (në Dakotën e Jugut më 1911) nga 55 ° F në 8 ° F në vetëm pesëmbëdhjetë minuta.

3.Toka është më e afërt me diellin gjatë dimrit

Kjo duket pak e çuditshme që nga koha më e ftohtë e vitit, por temperatura jonë nuk ka të bëjë fare me distancën relative ndaj diellit. Është aks në të cilin Toka e përcakton temperaturën – prandaj pse të dy hemisferat kanë verë dhe dimër në kohë të ndryshme.

4.Bora me lagështi është më e mirë për ndërtimin e një dordoleci

Sipas shkencës, raporti i përsosur borë-ujë është 5: 1.

5.Jo të gjitha fijet e dëborës janë unike

Në fakt, dy fluska dëbore identike janë dokumentuar nga viti 1988! Është e sigurt të supozohet se ka pasur binjakë të tjerë të dëborës që atëherë.

6.Bora bie nga 30 deri 182 centimetër në sekondë

E cila është në të vërtetë mjaft e shpejtë. Dhe kjo është vetëm për dëbora të gjera, të ngjashme me parashutën. Fluskat e dëborës si forma me maje është edhe më të shpejtë.

7.Nuk merr shumë ujë për të prodhuar shumë borë

Dëbora ka ngarkesa të ajrit në të, që do të thotë çdo pëllëmbë uji mund të prodhojë rreth dhjetë centimetra borë. Kjo është një fakt mjaft i mahnitshëm.

8.Çdo dimër, rrugët amerikane mbulohen në 22 milionë tonë kripë

Nëse e llogarisni këtë për person, kjo është rreth 137 kilogramë kripë për çdo qytetar në Shtetet e Bashkuara.

9.Shumica e borës bie në qytetin Aomori

Ky qytet japonez mbulohet me rreth 312 centimetra borë çdo vit.

Këto janë 9 fakte interesante dhe kurioze rreth dëbores, na tregoni në komente ndonjë fakt interesant që nuk ishte i rënditur më lartë për borën./TeleshkronjaPost/

25 fotot më të pabesueshme por reale në botë

Është e vështirë të befasoheni nga çdo gjë që shihni në internet këto ditë.

Kur e dini për një fakt që çdo adoleshent me një kompjuter dhe një kopje të Adobe Photoshop ose ndonjë softueri tjetër manipulimi fotosh mund të krijojë një fotografi të në një disa minuta.

Ju do të jeni plotësisht të shëndetshëm që së pari të besoni se këto fotografi janë montuar. Për fat të keq, ky fakt gjithashtu çon në një bandë e imazhesh që ulen në nofull, që interneti deklaron “FAKE!”

Por, duhet të jesh i përhapur dhe gjithmonë parasysh se jeta e vërtetë ndonjëherë është e huaj sesa imazhet e Photoshop-it. Në të vërtetë, disa nga më të pabesueshmet, ato që janë duke lënë gjurmë të atyre fotografive janë, në fakt, të vërteta. 25 prej tyre mund të gjenden këtu.

Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie është një park kombëtar pyjor kombëtar i vendosur në Zhangjiajie City në Provincën Verior të Hunan në Republikën Popullore të Kinës. Është një nga disa parqe kombëtare brenda zonës së skenës Wulingyuan. Është pseudonimi i Avatari Hallelujah Mountain pas maleve lundrues në filmin sci-fi.

Vala është një formacion i shkëmbinjve ranor që ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pranë kufirit Arizona-Utah, në brigjet e Coyote Buttes, në shkëmbinjtë Cliffs të Parisë Canyon-Vermilion, në Plateau të Kolorados. Është i famshëm në mesin e udhëtarëve dhe fotografëve për format e tij të gjalla dhe të valëzuara, si dhe për rritjen e madhe dhe të pathyeshme të nevojshme për ta arritur atë.

Steve Richards mund të ketë rregulluar ndriqimin në këtë imazh, por ky vend ekziston me të vërtetë!

Shtëpia e shkrirjes në Paris. Disa vjet më parë, turistët dhe banorët e Parisit, duke qenë në Xhorxh V Avenue, ranë në një pozitë shumë të vështirë: para syve të tyre u shfaq shtëpia, e cila pamja nuk përputhej me asnjë kornizë konvencionale.

Arti i Andres Amador!

This picture was taken by Eric Nguyen in Kansas.

Hendrat e ujit janë të vërteta dhe të tmerrshme! Ky zhavor i veçantë u gjet në qytetin e Guatemalës në vitin 2010. Ishte 18 metra i gjerë dhe 60 metra i thellë.

Ndërtesa Pando në Procesin e Prishjes, Qyteti i Londrës Arkitekt: Gollins Melvin Ward Partnership

Rafael Nadal dhe Roger Federer janë duke luajtur tenis në një fushë ujore.

Shejh Hamad bin Hamdan Al Nahyan është një miliarder dhe pjesë e familjes mbretërore të Abu Dhabit. Ai vendosi të shkruante emrin e tij përgjithmonë në ishullin e tij privat.

Artisti me bazë në Madrid, Alicia Martin, transformon mijëra libra të përdorura në kullat e trazuara që derdhen nga dritaret dhe në rrugë.

Dëme hekurudhore nga Tërmeti i Canterbury në vitin 2010.

Për disa arsye, këta spektatorë sporti vendosën të vendosnin shalqi në kokat e tyre.

Toka mollë.

Kjo mace eshte me te vertete kaq e trashë!

Ky lumë nënujor, i marrë nga Anatoli Beloschin, tregon një rrjedhje të sulfidit të hidrogjenit (më i rëndë se uji) që rrjedh nën valë. Kjo është në kujtesë të hidrateve të metanit të cilat, gjithashtu më të rënda se uji, mund të kthehen në gaz spontanisht kur ndryshojnë temperaturën ose presionin dhe janë një nxitës i shquar joantropogjik i ngrohjes globale (sidomos në Arktik).

Tapiri i Baird-it thjesht tregon fleksibilitetin e hundës së tij.

Modelet e egra, të valëve si të gjelbëruara, i bëjnë ato të duken më shumë si stuhitë në det sesa formacionet e reve.

Askush nuk e di arsyen pse ky ketër është purpur, por u gjet në oborrin e Pensilvanisë në shkurt të vitit 2012.

Mace me dy fytyra :

Changi Aeroporti i Singaporit ishte i pari në botë me një urë ngarkimi për avionë.

Peshku me dhëmbë të ngjashëm me njeriun. Ka në fakt disa lloje, si Pacu ose Sheepshead

Lurch është një Bull Bullusi dhe pronari krenar i brigjeve më të mëdha në botë.

Ky bletar në të vërtetë mbulohet me 331,000 bleta!

Pritjet e deleve!

Çka mendon? A keni ndonjë nga fotografitë tuaja të pabesueshme, apo tregimet e fotografive që mund të besoni se ishin photoshop?

Shprehuni në komente./Teleshkronja Post/

Instruksione si të veproni nëse makina iu rrëshqet në akull / VIDEO

Shpeshë herë dhe jo në çdo situatë është e lehtë të vozitësh një makinë.

Nëse gjeni vetën në një pozicion kur filloni të rrëshqitni në akull ndërsa vozitni, rregulli numër 1 është që të mos keni panik, transmeton Teleshkronja Post.

Ekzistojnë disa gjëra që mund të bëni për të kufizuar apo shmangur plotësisht aksidentin, që mund të vjen si rezultat i vozitjes në akull dhe rrëshqitjes.

Një video e publikuar në veturë jep disa instruksione se si duhet reaguar në situata të tilla.

VIDEO: