Mourinho flet për Wengerin dhe incidentin në Stamford Bridge

Jose Mourinho shkoi kokë më kokë me ish-menaxherin legjendar të Arsenal, Wenger, në 19 ndeshje, duke fituar 10 herë dhe duke humbur vetëm dy herë.

Jose Mourinho kishte një histori të zjarrtë me Arsene Wenger gjatë kohës së tyre si rivalë menaxherial në Premier League – por duket se ata tani kanë bërë paqe me njëri-tjetrin.

Dyshja kishte një histori të gjatë, e cila datonte që kur Mourinho erdhi për herë të parë në Angli në vitin 2004, dhe me famëkeqësi u cakërruan me njëri-tjetrin në Stamford Bridge në tetor 2014.

Të dy aktualisht nuk po menaxhojnë më asnjë klub, me Wenger duke e lënë Arsenalin në fund të sezonit të kaluar, ndërsa Mourinho u shkarkua nga United në dhjetor.

The Speciale One duke folur për BeinSports, ai tha: “Mënyra më e lehtë për ta kujtuar atë është të thuhet se ai është mjaft i sjellshëm.”

“Në futbollin e sotëm, është e pamundur që një trajner të jetë 10, 15, 20 vjet në të njëjtin klub, është i fundit trajner që e ka bërë këtë.”

“Unë me të vërtetë nuk mendoj se do të shohim një trajner që qëndron 10 apo më shumë vjet në një klub, tani lojtarët shkojnë, vijnë, presioni është i madh për trajnerin, ju bëni një sezon të mirë, por tjetri është pak më i keq dhe mund të shkarkohesh.”

“Ekziston një presion i madh, një prirje për rregullat e sotme thonë se trajnerët nuk qëndrojnë gjatë, nëse flasim për futbollin, Wenger është një trajner i pamposhtur, (Claudio) Ranieri, për shembull, është një trajner që unë e quaj ‘mrekullia’, titulli kampion i Leicester.”

“Wenger është një nga Invincibles(i pamposhtur): ai fitoi Premierligën me Arsenalin pa humbur asnjë ndeshje dhe që po vazhdon të jetë klubi i vetëm me kalimin e kohës”./TeleshkronjaPost/

Gazetari spanjoll: Kundër Man United, Messi do të zhduket si bëri kundër Romës

Tomas Roncero ka ndërtua reputacion për monologët e tij të pasionuar dhe është parë më parë me në studio televizive se si shpërthen në debate.

Dhe sipas gazetes katalunase, Sport, ai e mori në shënjestër Messin gjatë një paraqitjeje në televizionin spanjoll, El Chiringuito tv.

Gazetari Tomas Roncero gjatë debatit thoshte se Barcelona do të eliminohej nga Liga e Kampionëve nga Manchester United në fazën e çerekfinales dhe se Messi do të zhdukej nga loja, ashtu siç bëri ndaj Romës.

Ai tha se Messi do të ‘zhdukej’ dhe nuk do të vërehet në fushë, ashtu siç ndodhi kundër Romës në UCL dhe në kampionatin botëror kundër Kroacisë, shkruan Teleshkronja Post.

Nëse lojtarët e Ole Gunnar Solskjaer do të gëzojnë ndonjë sukses, ata do të duhet të kontrollojnë lojtarin e yllit të Barcelonës dhe të sigurojnë që ai të mos luajë siç bëri kundër Betis.

Ndërkohë, nëse Barcelona kualifikohet me sukses për gjysmëfinale, Roncero do të bëhet për të pranuar humbjen e bastit.

Kush mendoni se do të kualifikoheni – Barcelona apo Manchester United? Na shkruani në komentet në Facebook./teleshkronjapost.info/

Messi: “Ajo qfarë bëri Cristiano ishte magjike”

Lionel Messi ishte mrekullueshëm dje me dy gola dhe dy asistime pasi Barcelona shkatërroi Lyon të mërkurën mbrëma, duke komentuar atë që ai vetë e përshkroi si një shfaqje mbresëlënëse në mesjavë nga Cristiano Ronaldo.

Portugezi kishte shënuar një hat-trick të martën për të drejtuar Juventusin në triumf ndaj Atletico Madrid dhe Messi ishte pyetur për rivalin e tij pas fitores.

“Ajo që bëri Cristiano Ronaldo dhe Juventus ishte mbresëlënëse,” tha pas pas ndeshjes.

“Mendova se Atletico Madrid do të ishte më i ashpër. Ronaldo kishte një natë magjike me tre gola”.

Messi me shokët e tij së shpejti do të zbulojnë nëse do të përballen me Ronaldon dhe Juventusin në raundin tjetër, por No.10 nuk po mendon për këtë.

“Të gjithë kundërshtarët janë të ndërlikuar,” tha ai.

“Ajax, për shembull, tregoi se ata janë një ekip mahnitës i të rinjve dhe nuk kanë frikë aspak.Do të jetë e vështirë, pavarësisht se kush përballemi. Duhet të përgatitemi për një sfidë të vështirë”.

Ai gjithashtu analizoi fitoren e natës mbi Lyon në disa detaje, transmeton Teleshkronja Post.

“Fatmirësisht ne luajtëm sigurt, gol për 3-1 ishte pak i çuditshme, por për fat, topi e shkoj brenda.Në 3-1 kemi gjetur shumë më tepër hapësirë ​​dhe ne mund të dilnim shpejt në kundërsulm”.

Barcelona pret shortin të premten në Nyon të Zvicrës për ta mësuar kundërshtarin./TeleshkronjaPost/

Cristiano i dërgon mesazh fansave të Real Madridit pas goditjes së Atleticos

Cristiano Ronaldo nuk harroi lidhjen e tij me Real Madridin pasi rrëzoj rivalët e ish-klubit të tij, Atleticon, jashtë Ligës së Kampionëve me Juventusin, duke dërguar një mesazh tek klubi i tij i vjetër pas ndeshjes.

Superstari portugez shënoi hat-trick në Torino të martën mbrëma, pasi ekipi italian arriti një rikthim mahnitës për të arritur në çerekfinale, transmeton Teleshkronja Post.

Juventusi kishte humbur ndeshjen e parë në Madrid 2-0, me Ronaldo-n që nuk patën shanse gjatë gjithë ndeshjes, por ai u përgjigj me tre gola në ndeshjen e dytë për të vertetuar thënjen “kush qesh i fundit, qesh më së miri.”

Pas ndeshjes, Ronaldo po bënte rrugën e tij në koridoret e stadiumit Alianz Stadium me djalin e tij dhe kishte pa qëllim të ndalonte – derisa pa një fytyrë të njohur.

Ronaldo vuri re Edu Aguirre, një gazetar për televizionin spanjoll El Chiringuito i cili u pa me lot kur Real Madridi u eleminua nga Ajax javën e kaluar dhe i dha atij një përqafim.

Edhe pse ai ishte duke bër një dalje të shpejtë, ai tha: “Unë dërgoj një përqafim në El Chiringuito, [Tomas] Ronceros dhe të gjithë tifozëve të Real Madridit.”

Roncero, redaktor i gazetës AS, është një tjetër tifoz i madh Real dhe kontribues i rregullt Chiringuito i cili ishte i shqetësuar poashtu kur Reali u eliminua nga Liga e Kampionëve.

Por të paktën ata morën ngushëllim nga Ronaldo duke dërguar rivalët e tyre në shtëpi, me Atletico Madridin.

 

View this post on Instagram

 

Uno per tutti e tutti per uno #finoallafine

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

Duke folur në fushë pas lojës, CR7 gjithashtu tha: ‘Kjo ishte arsyeja pse Juventusi më solli këtu, për të ndihmuar të bëja gjëra që ata kurrë nuk kanë bërë më parë.”

“Ishte gjithmonë një natë e veçantë dhe ishte – jo vetëm për golat, por për ekipin. Ky është mentaliteti që duhet të fitosh në Ligën e Kampionëve. Ne gëzuam një natë magjike. Atletico ishte një ekip i vështirë, por ne ishim shumë të fortë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë ‘./Teleshkronja Post/

Heroi i Hat-Trickut, Ronaldo”Kjo është arsyeja pse Juve më bleu”

Cristiano Ronaldo e di se ai po bëhet sinonim i Ligës së Kampionëve dhe Hat-Tricku i tij për Juventusin të martën shërbeu për ta përforcuar atë.

“Kjo është arsyeja pse Juve më solli, për të ndihmuar në netë magjike si kjo,” tha ai. “Atletiko janë një ekip shumë i vështirë për t’u përballur, por ne jemi shumë të fortë dhe kemi deshmuar se kemi merituar të kalojmë tutje”.

Atletico Madrid kryesoi 2-0 pas ndeshjes së parë dhe Ronaldo shënoi të gjitha tri golat për Juventus në fitoren e ndeshjes 3-0 për Juventusin në Torino për të shtyrë klubin e tij të ri tutje në 1/8 e finales.

Ai si zakonisht jep deklarata epike, përcjellë teleshkronjapost.info, padyshim një nga lojtarët më të mirë ndonjëherë, nëpërmjet Sky Sports ai tha :

“Duhej të ishte një natë e veçantë dhe jo vetëm për golat, por për ekipin dhe qëndrimin e tyre të pabesueshëm. Ky është mentaliteti që ju nevojitet në Ligën e Kampionëve dhe ne jemi në rrugën e duhur “.

Ende në rrugën e Juventusit janë Manchester City, Tottenham Hotspur, Porto, Manchester United, Ajax dhe dy të tjerë që mësohen nesër.

Lyon-Barcelona dhe Bayern Munich-Liverpool janë në program të mërkurën për të përfunduar qiftet çerekfinale./TeleshkronjaPost/

De Bryne: “Kur isha fëmijë, e doja Liverpoolin”

Organizatori kryesorë i mesfushës së Manchester Cityt, Kevin de Bruyne, ka zbuluar se ai kishte qenë tifoz i Liverpoolit kur ishte fëmijë, si dhe ka bërë të ditur se idhulli i tij ishte ish-sulmuesi i “The Reds”, Michael Owen.

Michael Owen i kishte shënuar 158 gola në 197 paraqitje për Liverpoolin, mes viteve 1996 dhe 2004.

27 vjeqari, De Bruyne tani ka zbuluar se ai kishte qenë fans i madh i Liverpoolit si fëmijë dhe ishte i frymëzuar veçanërisht nga Owen.

“Unë isha tifoz i Liverpoolit. Familjarët e mi, që jetojnë në Angli, ishin të gjithë tifozë të Liverpoolit atëherë, kështu që edhe unë u bëra i tille”, ka thënë De Bruyne për revistën Match of the Day.

“E doja shumë Michael Owenin sepse isha i vogël si ai dhe i shpejtë, gjithashtu. Në atë kohë, e krahasoja veten me të. Më pëlqente edhe Zinedine Zidane dhe Ronaldinho, ata ishin me të vërtetë të talentuar”.

Liverpool dhe Manchester City janë në garë të zjarrtë për titullin e Premierligës këtë sezon. Skuadra e Pep Guardiolës renditet vetëm një pikë para asaj të Jurgen Kloppit

Ndryshe Manchester City sonte nga ora 21:00 luan kundër Schalke04 në “Etihat Stadium” ku kërkon kualifikimin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve./Teleshkronja Post/

Cristiano Ronaldo: “Kam lënë prapa shumë shokë, një klub të madh”

Lojtari kryesorë i Juventus këtë sezon, Cristiano Ronaldo, ka thënë se përkundër që ai i ka lënë shumë shokë dhe një klub të madh, atij nuk i mungon Spanja pasi që të njëjtën gjë e ka gjetur edhe në Itali.

Portugezi Ronaldo u largua nga Real Madridi gjatë afatit kalimtar të verës së kaluar, kur u transferua në Juventus për 105 milionë eurove.

Në Madrid, Cristiano Ronaldo i kishte fituar katër tituj të Ligës së Kampionëve brenda pesë sezoneve të fundit, transmeton TeleshkronjaPost.

Edhe pse e ka nisur mjaft mirë karrierën në Serie A, duke i shënuar 19 gola, ai nuk ka arritur të jetë po kaq mbresëlënës edhe në ndeshjet e Ligës së Kampionëve, pasi që deri më tani e ka shënuar vetëm një gol.

Gjithsesi, super ylli portugez thorë se ai dhe familja e tij janë përshtatur mjaft mirë në Itali, duke shtuar se për të ka qenë shumë e lehtë të përshtatet me jetën dhe futbollin në Itali.

“Unë jam i lumtur, edhe familja dhe fëmijët e mi janë të lumtur, gjithçka është pozitive. Ne jemi adaptuar mirë dhe familjes time i pëlqen Italia.”

“Është pak ndryshe, një vend ndryshe me kulturë dhe gjuhë tjetër, por jemi adaptuar shpejtë,” u shpreh portugezi.

“Nuk më mungon Spanja ose Portugalia. Gjërat janë ashtu siç janë. Natyrisht, i kam lënë prapa shumë shokë, një klub të madh, e lash një klub që më dha shumë dashuri, shokë… Por, nuk më mungon Spanja sepse të njëjtën gjë e kam edhe këtu. Nuk ka qenë aspak e vështirë për mua. Gjithçka ka qenë shumë interesante dhe ndryshe.”

Përndryshe 34 vjeari Ronaldo sonte do të tentoj ta ndihmoj Zonjën e vjetër të kalojë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve ndaj Atletico Madridit./TeleshkronjaPost/

Intervista e plotë e Zinedine Zidanes pas rikthimit në Real Madrid

Sot klubi i Real Madridit ka bërë një nga senzacionet më të mëdha në futboll, duke rikthyer ish-trajnerin Zidane, i cili ishte larguar para 9 muajsh.

Nga ora 20:00 presidenti i Real Madridit doli në konferencë për shtyp për ta prezantuar rikthimin e Zizous në Madrid, raporton Teleshkronja Post.

Trajneri i cili ia solli Real Madridit 9 trofe brenda 3 viteve theksoi që është i lumtur për rikthimin dhe se aktualisht mendon vetëm për ndeshjet që mbesin deri në fund.

Lajm i bujshëm: I kënaqur që jam rikthyer. Nuk kam ikur shumë larg në fakt. Kam qenë këtu në Madrid.

Vendimi për rikthim: Klubi ka nevojë për një ndryshim. Pasi ka fituar gjithçka, besoj se ka nevojë për një ndryshim. Jo vetëm pas meje, por edhe me trajnerët tjerë. Vendosa të rikthehem sepse më ftoi Presidenti. E dua atë dhe kam një marëdhënie shumë të mirë. Pas 9 muajsh, kam dëshirë të rikthehem të stërvis skuadrën. Kjo është e gjitha.

Përgjegjësitë: Një përgjegjësi e madhe sepse të gjithë lojtarët dhe njerëzit që janë këtu e duan këtë klub. Unë jam njëri prej tyre. Kam luajtur këtu me këtë fanellë, kam fituar këtu por unë jam thjesht një më tepër. Dua të vazhdojmë të fitojmë por poashtu dua të përmirësojmë gabimet e së shkuarës. Kemi humbur La Ligan në sezonin tim të fundit edhe pse fituam Championsin. Do të bëj gjithçka që është e mundur që ekipi të përmirësohet.

Ai u pyet nëse do ketë më shumë autoritet kësaj rradhe?: ”E vetmja gjë që mund t’ju them është se gjërat do të ndryshojnë, në çdo mënyrë. Tani është koha të flasim me klubin me gjërat që mund të bëjmë dhe do të shohim. Sot nuk është dita për të folur për këtë temë. Jam këtu sepse më ftoi presidenti dhe unë e dua shumë këtë klub, prandaj jam këtu.”

Si të duket ekipit ?: ”Kur u largova mendoj se ishte koha e duhur. Mendoja se lojtarët kishin nevojë për ndryshim. Mendoja se pas 2 vite e gjysëm dhe pasi kishim fituar gjithçka, ishte koha për të marë dikush tjetër drejtimin. E di se çfarë do të thotë për këtë klub. Prandaj nuk doja të jem pjesë e ndonjë klubi tjetër, por vetëm pjesë e këtij klubi. Tani të përfundojmë sezonin sa më mirë dhe më pas të shohim për sezonin tjetër.”

Rikthimi dhe si e keni ndjerë këtë sezon: ”Kur më ftoi presidenti nuk munda t’i them jo sepse pas gjithë asaj që ndodhi ai e di se çfarë është më e mira për ekipin. Këtë vit ndodhi kjo dhe unë isha jashtë por e kam ndjerë si gjithë të tjerët brenda klubit. Ata janë lojtarët e mi. E vetmja gjë tani është të shohim se çfarë na mungon dhe pastaj të shohim se çfarë mund të bëjmë për vitet që vijnë, që janë shumë më të rëndësishëm se sa ky tani.”

Rikthimi i Cristianos?: ”Nuk është tema për të folur. Kemi shumë ndeshje deri në fund dhe duhet të jemi të fokusuar. Të gjithë e dinë se kush është Cristiano. Ai është pjesë e historisë së këtij klubi dhe këtë se ndryshon askush. Por nuk është koha për të folur për këtë.”

A mund të përsëritet suksesi i arritur: ”Jam i lumtur që jam pjesë e këtij klubi të madh. Tani ajo që duhet të mendoj është ndeshja e së Shtunës. Kemi katër ditë dhe do të rikthehem të jem me ekipin. Vetëm kaq mendoj.”

Ndonjë dyshim për projektin: ”Asnjë dyshim. Jam riktheyer për të fituar. Kur u largova ishte vendimi më i mirë për të gjithë jo vetëm për mua.”

Çfarë keni parë që i shihni gjërat më të qarta tani: ”Kemi 11 ndeshje për të luajtur dhe ajo që kishte nevojë ekipi ishte një ndryshim. Pas asaj që kishin fituar këta lojtarë gjatë 5-6 viteve të fundit, ekipi kishte nevojë për një ndryshim. Më vjen keq por nuk ka më tepër se ka. Them atë që mendoj dhe atë që mendoja në atë epokë. Tani është një tjetër epokë. Kanë kaluar 9 muaj dhe klubi më ka thirrur për të nisur këtë ndryshim.”

Keni mbushur bateritë?: ”Kam energji të reja, kam bërë gjërat e mia, kam mbushur bateritë dhe jam gati për të përjetuar përsëri eksperiencën e të qenit trajner i Real Madridit, klub i madh, që e dua shumë e që u pengon shumë njerëzve (qeshet).”

Kush do të jetë në stafin teknik?: ”I njëjti ekip.”

Çfarë do të bëni nesër: ”Do të jem me lojtarët dhe do të flas për ndeshjet që vijnë. Ata janë të parët dhe e dinë që kanë patur një vit të vështirë por ata e dinë që nuk mund t’i bëjnë gjërat gjithmonë mirë. Ju e dini që futbolli është i tillë dhe ndonjëherë duhet të pranosh edhe ndryshimin. Kur je lartë dhe kur bie kështu, duhet t’a pranosh. Nga jashtë duket e vështirë por tani është koha për të vazhduar të punojmë e të jemi kompetitiv.”

Çfarë të kanë thënë njerëzit në Madrid: ”Pak nga gjithçka, faleminderit për çdo sukses të arritur, e gjëra të ngjajshme. Gjëra të mira.”

Si do e motivoni përsëri këtë ekip: ”Ky është klubi më i madh në botë dhe këtu vlen vetëm të fitosh. Çdokush që vjen këtu e ka të qartë këtë. Kushdo që mendon ndryshe apo nuk ka motivin e njëjtë, nuk formon pjesë të kësaj skuadre.”

Keni bërë gjëra keq si trajner?: ”Po, shumë gjëra. Fituam Championsin por humbëm kupën dhe ligën. Filluam sezonin keq dhe në krye isha unë. Nuk do të fajësoj askënd, trajnerët që kanë ardhur këtu kanë bërë më të mirën e mundëshme për lojtarët, për ekipin, për klubin, unë nuk do të futem në këtë, tani e vetmja gjë është të shohim se çfarë na pret përpara dhe se çfarë duam të bëjmë të gjithë, por fillimisht lojtarët.”

Mendon se tifozët u hidhëruan kur u largove?: ”Po, kishte nga të gjitha. Por e rëndësishme është të bësh atë që ndjen. Ajo që ndjeva tani ishte kjo që bëra. Kur mer një vendim të tillë, nuk e mendon vetëm veten. Këtu ka shumë gjëra dhe unë besoj se ky klub t’i imponon të gjitha. Të trajnosh Real Madridin është krejt ndryshe. Mund t’a them këtë sepse e kam përjetuar, por tani kam dëshirën për t’u kthyer.”

Keni folur me kapitenin dhe çfarë i keni thënë: ”Nuk kam folur. Jam këtu dhe jam përsëri trajner i Real Madridit dhe në të ardhmen do të shohim. Janë 11 ndeshje të mbetura dhe duhet t’i mbarojmë në mënyrën më të mirë.”

Isco, Marcelo, Bale, çfarë do të ndodhë me ta?: ”Nuk janë një çështje. Kthehem dhe lojtarët që janë këtu kanë fituar gjithçka. Nuk futem në atë që ka ndodhur mes lojtarëve, e vetmja gjë që dua është të kthehem me ta dhe të stërvitem, të bëj gjërat mirë dhe të mendoj për të Shtunën.”

Keni në mendje ndonjë blerje?: ”Jo, tani jo. Nuk mendoj për këtë. Thjesht dua të shijoj këtë ditë të rëndësishme. Jam i lumtur që jam rikthyer dhe po mendoj vetëm për 11 ndeshjet që mbesin. Kam shumë kohë për të folur dhe për të planifikuar sezonin e ri. Do të shohim.”