“Xherdan Shaqiri i ka heshtur kritikët në Liverpool”

Mesfushori nga Gjilani, Xherdan Shaqiri, i ka heshtur të gjithë kritikët e tij përmes paraqitjeve të mira që i ka bërë këtë sezon me Liverpool, ka thënë ish-bashkëlojtari i Shaqirit në ekipin kombëtar të Zvicrës, Tranquillo Barnetta.

Shaqiri iu bashkua skuadrës së Jurgen Kloppit për 14.7 milionë euro, pasi Stoke City ra nga Premierliga në Championship, sezonin e kaluar. Që nga atëherë, ai ka dëshmuar se është një opsion shumë i mirë për fazën e sulmit, transmeton Gazeta Express.

27-vjeçari ka shënuar gjashtë herë në 20 paraqitje me Liverpoolin në Premierligë, përfshirë këtu edhe dy golat e shënuara në ndeshjen kundër Manchester Unitedit, e cila përfundoi me rezultat 3:1 dhe ia shkaktoi shkarkimin nga pozita e trajnerit Jose Mourinhos.

Shaqiri mbeti në bankën rezervë për ndeshjen e së martës, në Ligën e Kampionëve, kundër ish-klubit të tij, Bayern Munichut, në kuadër të 1/8 të finales.

Megjithatë, Barnetta, i cili kishte luajtur bashkë me Shaqirin në ekipin kombëtar të Zvicrës deri në vitin 2014, kur u pensionua, mendon se futbollisti me origjinë nga Kosova e ka dëshmuar talentin e tij për Kloppin.

“Kur unë luajta me të, ai ishte lojtar i ri dhe tani e ka ngritur nivelin e tij për shumë shkallë. Ai e pati një periudhë të vështirë kur nuk po aktivizohej shumë në ndeshjet, kur ishte lojtar i Bayernit dhe Interit”, ka thënë Barnetta.

“Për këtë arsye, jam shumë i lumtur që ai shkoi në Liverpooli dhe i shfrytëzoi të gjithë mundësitë që i erdhën. Ndoshta shumë njerëz nga jashtë mendonin: ‘Çfarë po bën ai në Liverpool pas Stoke Cityt?’”.

“Por, ai nuk reagoi ndaj këtyre deklaratave dhe i bëri disa paraqitje të mrekullueshme. Tani, mendoj se të gjithë personat e jashtëm kanë heshtur”.

“Ai [Klopp] është një motivues i mirë dhe ai e përjeton futbollin. Për këtë arsye, besoj se ai e nxjerr më të mirën nga lojtarët. Mendoj se Xherdani kishte nevojë për këtë gjë sepse, siç thashë, ai gjithmonë ka pasur talent, por nuk arrinte ta dëshmonte këtë nganjëherë në fushë”.

“Gjatë muajve të fundit, ai ka shfaqur se çfarë mund të bëjë. Ishte shumë e rëndësishme që ai të mos aktivizohet menjëherë dhe tani, në muajt e fundit, na ka treguar se çfarë mund të bëjë”.

Intervista e Solarit pas humbjes nga Girona

Santiago Solari vlerësoi humbjen e ekipit të tij ndaj Gironas në Santiago Bernabeu, ndeshjen e Marcelos dhe formacionin që hodhi në fushë.

Vlerësimi: ”Është një mëkat, na ikën tre pikë dhe rivalët direkt fituan. Një mëkat sepse vinim nga një ecuri të mirë, duke fituar pikë. Tani jemi tre pikë më larg se dje.”

Ndeshja: ”Futbolli është kështu dhe gjithmonë ka një rival, në rastin e sotshëm ishte Girona që luajti mirë. Nuk shkonin për ndeshjen në pjesën e parë, ku patëm shanset tona për të bërë më shumë gola dhe në pjesën e dytë dolëm me më tepër energji dhe ishin të saktë kur sulmonin. Neve na mungoi qartësia.”

Lodhja: ”Lodhja nuk është vetëm fizike por edhe mendore, është koncentrimi.. Vinim nga një ecuri e rëndësishme ku luajtëm shumë ndeshje dhe nxorëm rezultate të mira dhe mbase kjo na ka shkaktuar një frakturë në nivelin e energjisë në pjesën e dytë.”

Kartoni i kuq i Ramos: ”Vendimet e arbitrit.”

Marcelo: ”Mirë, besoj se ka qenë mirë.”

Do e ndryshonte formacionin?: ”Këto pyetje janë të pamundura. Të flasësh për hipoteza nuk është një punë që duam t’a bëjmë. Me rezultatin e tillë gjithmonë mund të ndodhë diçka ndryshe, poashtu edhe kur fiton.”

La Liga e humbur?: ”Absolutisht për asgjë. Javën që vjen kemi tjetër ndeshje, rivalët tanë poashtu. Të gjithë ndeshjet janë të vështira ashtu siç na dëshmoi edhe sot Girona. Ne duhet të vazhdojmë të fitojmë për të tentuar të shkurtojmë diferencat.”

​Reagon Ramosi pas akuzave se u ndëshkua qëllimisht me karton të verdhë

UEFA e ka nisur një hetim për komentet e qendërmbrojtësit të Real Madridit, sa i përket ndëshkimin të tij me karton të verdhë, mirëpo Sergio Ramosi ka bërë të ditur se ai është habitur nga i gjithë debati që e ka nxitur.

Ramosi do të mungojë në ndeshjen kthyese kundër Ajaxit, në fazën e 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve, pasi u ndëshkua me karton të verdhë në fitoren kontroverse të Real Madridit me rezultat 2:1, transmeton Gazeta Express.

Në ndeshjen e tij të 100-të për Real Madridin, Ramosi u ndëshkua me karton të verdhë pak para fundit të ndeshjes, duke u siguruar kështu se do të mund të luajë në ndeshjet e çerekfinales, nëse arrijnë të kualifikohen nga kjo fazë.

Ramosi ka thënë se ai ishte habitur nga i gjithë debati rreth deklaratave të tij, duke insistuar se ai kishte thënë që e kishte bërë me qëllim ndërhyrjen, mirëpo nuk e kishte bërë me qëllim për t’u ndëshkuar me karton të verdhë.

“Jam i habitur nga e gjitha kjo. Unë desha të them se e bëra ndërhyrjen me qëllim, një ndërhyrje që ishte e paevitueshme, e jo që u ndëshkova qëllimisht me karton të verdhë”, ka thënë Ramos për Marcan.

Pas ndeshjes, Ramosi kishte ngjallur shumë debat, pasi që kishte thënë se e kishte bërë qëllimisht ndërhyrjen.

“Duke e parë rezultatin e ndeshjes, do të gënjeja nëse do them se nuk e bëra qëllimisht [ndërhyrjen për t’u ndëshkuar]. Nuk e bëra për ta nënvlerësuar kundërshtarin ose pse mendova se e kemi siguruar kualifikimin, mirëpo në futboll duhet të marrësh vendime të vështira”, ka thënë Ramosi.

Megjithatë, spanjolli i ndryshoi fjalët e tij, vetëm disa orë më vonë, përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social Twitter.

“Dua ta bëj të qartë se kjo më lëndon mua më shumë se të tjerët, nuk u ndëshkova me qëllim, ashtu siç nuk e bëra as kundër Romës në ndeshjen e kaluar të Ligës së Kampionëve. Do ta mbështes skuadrën nga tribuna, si një tifoz me idenë që do të kualifikohemi në çerekfinale”. /Gazeta Express/

Benzema flet për lëndimin dhe lidhjen me Vinicius Jr

Ndodhi, përsëri, Vinicius / Benzema dyshja që shkatërroi një tjetër mbrojtje të kundërta. Në parasezon, shpesh pa fotot e Benzemës me krahun e tij, brazilianit të 18 vjeq, Vinicius Junior.

Ka pasur kimi mes tyre që nga dita e parë dhe që nga Santiago Solari ia besoi Vinicius JR minuta të rëndësishme, Benzema ka lulëzuar.

Dinamizmi i brazilianëve, natyra e tij e drejtpërdrejtë dhe ekzistenca e tij rinore dhe zgjuarsia e përgjithshme kanë sjellë një aspekt të ndryshëm ndaj sulmit të Madridit.

Të dy formojnë një nga dyshet më vdekjeprurëse të Evropës, të lidhura me lidhjen elegante të Karim Benzemës.

Benzema, i cili është 13 vjeç më i vjetër se Vinicius, ka vepruar si mentor ose figurë e vëllait të tij që nga ardhja e brazilianit.

Vinicius e ka pranuar vetë, “Benzema është një lojtar që më ka ndihmuar shumë që kur kam ardhur në Madrid. Ai largohet nga rruga e tij për të ndihmuar mua dhe ekipin të fitojë “, tha braziliani kur fliste me gazetarët pas ndeshjes.

Që nga ndeshja e Seviljes, ku Vinicius fitoi të parëlindjen e tij të parë, Benzema ka shënuar 7 gola dhe ka prodhuar 1 asist në 8 ndeshje. Nuk është rastësi që modeli i tij në formë ka koinciduar me formen e brazilianit brenda ekipit.

Pas ndeshjes vs Ajax, ku Benzema shënoi golin e hapjes me asistimin e Vinicius, Benzema foli me gazetarët në zonën e përzier dhe u pyet për brazilianin:

“Më pëlqen të luaj me Vinicius, ai është një lojtar që dëgjon, merr këshilla, dhe punon shumë fort. Jam në formë të mirë dhe dëshiroj të vazhdoj kështu”.

Pas këtyre komenteve, Benzema ishte i shpejtë për të hequr çdo shqetësim në lidhje me një dëmtim të mundshëm, “Unë në fakt mora një goditje në 5 minutat e para të lojës. Tani nuk është shumë e keq. Do të pushoj dhe duhet të jem mirë për fundjavën “, përfundoi ai./TeleshkronjaPost/

Intervista e Solarit pas fitores së parë Ligen e Kampionëve

Trajneri i Real Madridit, Santiago Solari, sot shënoj fitoren e parë në Ligen e Kampionëve si trajner i Real Madridit.

Spanjolli u paraqit para mediave pas fitores 2-1 në “Cruyff Arena” ndaj skuadrës së Ajax.

Ai potencoi që është i kënaqur me seriozitetin e treguar nga ana e lojtarëve të tij ndërsa vlerësoi poashtu edhe Ajaxin për ndeshjen e madhe të bërë.

”Ajax na bëri jetën e vështirë. Luajti në limite, me shumë presion. Ky është Championsi dhe kjo është arsyeja pse e duam kaq shumë. Vuajtëm në pjesën e parë, por në pjesën e dytë skuadra ndryshoi dhe u përgjigj mirë. Ajax kishte kursyer energjitë për ndeshjen e sotme dhe ata dhanë gjithçka në fushë.”

”Asensio? Jemi veçanërisht të kënaqur me Marco Asension. Kishte një dëmtim dhe ka punuar shumë mirë. Është rrugës së rikthimit. Tashmë ka luajtur 3 ndeshje dhe po bën çdo herë e më mirë. Sot ka sulmuar dhe mbrojtur, kjo është gjithçka që duhet të bëje.”

”Sonte kemi ditur të luajmë një ndeshje të vështirë, kemi punuar, kemi vuajtur dhe kemi ndëshkuar atëherë kur është dashur. Jam i kënaqur me lojtarët sepse për të arritur fitoren sot, është dashur kompromisi dhe maksimumi i të gjithëve.”

”VAR? Nuk kemi një monitor aty ku qëndrojmë. Ne shohim lojën, pastaj rishikojmë ngjarjet dhe pranojmë atë që thotë arbitri.”

Intervista e Courtois për ndeshjen kundër Ajax

Real Madridi ka arritur të rimarrë formën e tyre dhe Thibaut Courtois ka treguar se ata i frikësojnë rivalët e tyre më shumë sesa kishin bërë disa javë më parë.

Belgu ka pohuar se Los Blancos do të konkurrojë në të tri garat që ata aktualisht garojnë, duke synuar të shkojnë gjatë gjithë rrugës dhe të fitojnë çdo trofe.

“Vëre re se tani ata e shohin se është më e vështirë të na mund çdo ekip”, tha Courtois për shtypin.

“Në tetor kemi pasur një muaj shumë të keq dhe tani ata shohin se po luajmë mirë dhe ata kanë më shumë frikë nga ne.”

“Ne jemi këtu për të luftuar për gjithçka, [duke përfshirë] Copa del Rey, LaLiga Santander deri në ditën e fundit dhe për të marrë sa më shumë që të jetë e mundur në Ligën e Kampionëve.”

“Kur luani në Real Madrid ju luani për të fituar gjithçka”.

26-vjeçari vazhdoi të fliste për takimin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve kundër Ajax dhe vlerësoi ekipin holandeze.

“Ajax është një ekip i shkëlqyeshëm, pasi ata kanë blerë Daley Blind dhe Dusan Tadiç dhe tashmë kishin lojtarë të mëdhenj si Hakim Ziyech, Matthijs de Ligt dhe Frenkie de Jong,” shtoi Courtois.

“Ata dinë të luajnë futboll dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm me ta.”

“Ajax ka treguar në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munich se ata janë një ekip i shkëlqyer.”

“Do të jetë një lojë shumë e vështirë dhe ne duhet të përqendrohemi.”

“Ne kemi përvojë dhe ne e dimë se ne duhet të japim gjithçka, dhe asnjë lojtar nuk do të mendojë se nesër do të jetë një lojë e lehtë”.

Së fundi, ish-portieri i Chelsea ka diskutuar përdorimin e diskutueshëm të VAR në Spanjë, pasi ajo gjithashtu bën debutimin e saj në Ligën e Kampionëve këtë javë.

“Më pëlqen VAR, ashtu si në Kupën Botërore kemi pasur një eksperiencë shumë të mirë,” vuri në dukje Courtois.

“Edhe në Spanjë dhe ka raste që nëse rregullat nuk janë të qarta, nuk mund të ndërhyni, vetëm se gabimet janë të qarta.”

“Është për të ndihmuar, edhe pse ndonjëherë do të shkojë kundër teje, por VAR është e nevojshme për ta bërë futbollin më të drejtë”./TeleshkronjaPost/

Marcelo zbulon sekretin se kur i tregoi Ronaldo për largimin

Marcelo ka rrëfyer në një intervistë për “Esporte Interactivo” se e mësoi vendimin për largim të Cristiano Ronaldos nga Real Madridi në një seancë stërvitore, para finales së Ligës së Kampionëve, që u luajt në Kiev dhe u fitua nga të bardhët kundër Liverpool-it.

Në vijimësi të intervistës me gazetarin, Marcelo ka pranuar se CR7 ia kishte treguar vendimin e marrë para asaj dite të madhe. “Për dreq, ne ishim duke u trajnuar për finalen e Kievit dhe ai më tha: Po largohem”, – shpjegon Marcelo.

Gazetarja, që si duket e kishte pyetur për këtë gjë edhe para finales së Kievit, ndërhyri në intervistë: “Jua ka thënë këtë para finales? Atëherë, ju më paskeni gënjyer…” Dhe Marcelo shtoi: “Po, më duhej të të gënjeja”. Me sa duket, braziliani, një nga miqtë më të mirë të Ronaldos te Real Madridi, e mbrojti me fanatizëm sekretin e sulmuesit, i cili e zyrtarizoi lamtumirën e tij nga “Los Blancos” në korrik të vitit të kaluar.

Përveç kësaj, Marcelo u pyet për interesin e supozuar të Juventusit për të nënshkruar më të, gjëje së cilës braziliani iu përgjigj duke thënë se është “një klub i madh”, por se “ka një kontratë me Real Madridin”.

Rrëfehet Seedorf: Nga krahasimi Messi-Ronaldo deri te favoritët e Champions

Clarence Seedorf (Suriname, 1976) fitoi një vend në historinë e Real Madridit më 20 maj 1998, ditën kur të bardhët fituan Champions-in e shtatë.

Në atë ndeshje, së bashku me Karembeu, ai çaktivizoi Zidane dhe Del Piero, dy futbollistë të nivelit të lartë të Juventusit të asaj kohe. Si lojtar, ai luajti në disa nga skuadrat më të mira në botë dhe shpall katër herë kampion europian: me Ajax, Real Madrid dhe Milanin (dy tituj). Gjigantët holandezë dhe ata spanjollë do të përplasen të mërkurën në Ámstedam, në 1/8 finale të Ligës së Kampionëve, dhe Seedorf, aktualisht trajner i kombëtares së Kamerunit, analizon shumëçka në një intervistë për “MARCA”.

Dy nga ekipet tuaja të mëparshme, Ajax dhe Real Madrid, ndeshen në Ligën e Kampionëve. Cili është i preferuari i Seedorf?
Real Madridi është favorit, sepse po flasim për kampionët e tanishëm europianë, por edhe për shkak të përvojës që ka në Champions. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se do të fitojë 100%.

Ju e keni fituar Champions-in me të dyja klubet. Cilat janë kujtimet më të mira nga titujt e viteve 1995 dhe 1998?
Kur fitova Champions-in e parë isha 19 vjeç, ndaj gjithçka m’u duk e mahnitshme. Pas ndeshjes, isha me idhullin tim, kur isha i vogël, Frank Rijkaard, duke bërë intervista, me atë që po e përfundonte karrierën e tij, ndërsa unë po e filloja. Pastaj, tërë ato festime, me miliona njerëz që na prisnin në Amsterdam. Unë nuk kam fjetur tërë javën e ardhshme. Fitimi i Ligës së Kampioneve me Real Madridin ishte gjithashtu diçka e pabesueshme. Ishim një grup lojtarësh të uritur, me një motivim të madh. Bëmë gjithçka mirë dhe pas 32 vitesh e dërguam trofeun e Ligës së Kampionëve në Madrid.

Në Spanjë, Ajax është i njohur nga De Jong dhe De Ligt, por sigurisht ekipi holandez është shumë më tepër se kaq…
Zyech, Dolberg, Tadiç, ose Huntelaar janë lojtarë të rëndësishëm. Real Madridi do të përballet me një kundërshtar, që për shumë vite nuk ka arritur në fazat përfundimtare të këtij kompeticioni. Ajax beson se mund ta mundë Real Madridin. Kjo, edhe për shkak se Real Madridi ka fituar shumë tituj të tillë ndër vite dhe mund të ketë mungesë të motivimit. Gjithsesi, kur Real Madridi luan në Ligën e Kampionëve, është gjithmonë diçka e veçantë.

A e shihni Real Madridin të aftë për të fituar Champions-in e katërt radhazi?
Çdo gjë është e mundur, por do të jetë shumë e vështirë. Për mua, nëse ka një ekip, që mund ta bëjë këtë, ky është Real Madridi.

Që nga viti 1998, Real Madridi ka fituar shtatë Champions, por gjithçka filloi në Amsterdam, në atë finale të pabesueshme kundër Juventusit të Zidane…
Unë jam krenar dhe i nderuar që kam luajtur një rol kaq të rëndësishëm te Real Madridi në atë finale, që ka përfaqësuar kthesën e madhe të të bardhëve në Europë, pas kaq vitesh mungese dhe sidomos duke parë atë që ndodhi më pas, me shumë fitore dhe trofe. Është një ndjenjë e veçantë. Klubi është forcuar shumë gjatë këtyre viteve, është bërë një gjigant edhe jashtë fushës. Kam qenë i lumtur ta shoh këtë rritje të Real Madridit.

Pse mendoni se vuan aq shumë Real Madridi për të konkuruar në Spanjë kundër Barcelonës?
Pas një sezoni, si vitin e kaluar, në të cilin ekipi i bardhë fitoi përsëri Champions-in, nuk është e lehtë për të gjetur ekuilibrin e duhur. Ndoshta disa përmirësime do të jenë të dukshme në pjesën e dytë të sezonit, siç po shihet, sepse Solari do të ketë pasur më shumë kohë për të punuar me ekipin. Kishte shumë presion në fillim. Një moment ndryshimi, në një mënyrë apo tjetër, ka pasoja, por Real Madridi mbetet ende shumë konkurrues.

Si trajner, a mendoni se Real Madridi është një ekip tjetër pa Cristiano Ronaldo, është më pak konkurrues?
Cristiano u konsiderua mbret në Madrid dhe ishte një garanci për golat e ekipit. Nëse Ronaldo do të ishte ende në ekip, Real Madridi do të kishte më shumë besim në vetvete, por nuk mendoj se rezultatet do të ishin kaq të ndryshme. Ndoshta largimi i Zidane si trajner kishte një ndikim më të madh, sepse ka ndryshuar metodologjia e punës. Kushdo që do ta zëvendësonte, do të kishte nevojë për një punë të veçantë dhe sukses të menjëhershëm, duke i kapërcyer vështirësitë fillestare.

Pyetja e detyruar: Cristiano apo Messi?
Që të dy kanë dominuar skenën botërore të futbollit në dekadën e fundit, në mënyrën e vet. Messi luan stilin e tij të futbollit, ndërsa Cristiano është krejtësisht ndryshe. Të dy janë ende vendimtar në mënyrën e tyre të lojës. Ata janë kampionë të jashtëzakonshëm, që luajnë futboll në dy mënyra të ndryshme.

Cili është favorite, sipas Seedorf, për ta fituar Champions-in në këtë edicion?
Është një sezon i veçantë dhe ndoshta është herët të thuhet se kush mund të fitojë. Ekipi që nuk përshtatet në pjesën e parë të këtij kompeticioni mund të bëhet shkatërrues në të dytën. Duke parë edhe përvojën e viteve të fundit, ndoshta Liverpool, i cili nuk ka luajtur edhe në Champions, mund të jetë një nga favoritët. Pavarësisht se nuk luajtën një fazë të mirë të pare (atë të grupeve), ata po bëjnë shumë mirë në Premier League. Juventusi, gjithashtu, mund të arrijë në finale, por ka një listë të gjatë, ku do të jenë edhe Atlético Madrid, PSG, Bayern Munich, Barcelona, Manchester City… Të gjithë mund të garojnë për të fituar.

Nga jashtë, si e shihni menaxhimin e një situate delikate si ajo me Isco?
Nga jashtë është gjithmonë e vështirë të dihet se çfarë ndodh brenda kuadrës. Isco është me siguri një lojtar shumë i rëndësishëm, një futbollist që unë do ta hidhja në fushë, nëse do të kisha mundësi ta stërvitja. Në të njëjtën kohë, të gjithë lojtarët e rëndësishëm mund të kalojnë nëpër kohë të vështira. Puna e trajnerit është në interes të ekipit, edhe lojtarit. Mendoj se Solari duhet ta rikuperojë lojtarin nga pikëpamja mendore dhe fizike. Solari nuk është aq i çmendur, sa të heqë dorë nga një lojtar si Isco, pa patur ndonjë arsye të rëndësishme.

Ju keni qenë një nga mesfushorët më të mirë të të gjitha kohërave, por nuk keni fituar “Topin e Artë”. A ju ka shpërblyer Modric në këtë rol, si fituesi aktual?
Unë nuk kam pasur fatin dhe privilegjin për ta fituar këtë çmim individual, si kampionë të tjerë të mëdhenj, që bënë histori në këtë sport. Modric ka provuar të jetë më i miri në ekipet e tij, si te Real Madridi, ashtu dhe në kombëtaren e Kroacisë. Ajo ka qenë i qëndrueshëm në lojë dhe ka treguar vazhdimësi. Luka është një lojtar inteligjent. Është e padobishme të bëhen krahasime me të kaluarën, sepse ishte një futboll tjetër, me lojtarë të ndryshëm, të cilët gjithashtu kanë konkurruar për këtë çmim. Për shkak të asaj se si është futbolli i sotëm, çmimi ishte i merituar. Urime për Modric, dua që të arrijë rezultate të tjera të shkëlqyera në karrierën e tij.

Ju keni luajtur në disa nga klubet më të rëndësishme në botë. Ku është presioni më i lartë?
Unë kurrë nuk e kam ndier presionin nga jashtë, kudo që luajta. Kjo ishte një nga pikat e mia të forta. Gjithmonë kam kërkuar shumë nga vetja, mbi pritshmëritë e krijuara. Kam qenë shumë vetëkritik dhe gjithmonë e kam transformuar atë presion nga jashtë në motivim. Duke folur për ekipet, ndoshta Real Madridi ishte ekipi me presionin më të madh.

Ai ishe i lidhur me Real Madridin verën e kaluar. Çfarë ndodhi?
E konsideroj shtëpinë time Real Madridin dhe, për të qenë i sinqertë, do ta kisha pranuar punën e trajnerit. Kishte kontakte, por zgjedhjet u bënë në një drejtim tjetër. Real Madridi shpresonte se gjërat do të shkonin mirë me dikë tjetër. Unë jam ende i ri, kështu që shpresoj të kthehem në të ardhmen.

Plotësoni fjalinë: trajnimi i Real Madridit do të ishte…
Do të ishte rikthim në shtëpinë time. Unë tashmë e kam një përvojë të ngjashme si trajner i Milanit, kështu që ndjenjat do të ishin të ngjashme.

Solari i përgjigjet mesazhit të Iscos në Twitter

Santiago Solari doli në një konferencë shtypi në prag të derbit madrilen, kundër Atletico Madrid.

Trajneri argjentinas foli edhe për atmosferën e skuadrës së tij pas barazimit në “Camp Nou”, në gjysmëfinalen e parë të Kupës së Mbretit, si dhe për Isco, njërin prej “protagonistëve” në kampin e bardhë.

Si është bilanci në dhomën e zhveshjes?

e punojmë çdo ditë për t’u forcuar taktikisht, fizikisht dhe psikologjikisht.

Alvaro Morata mund ta festojë golin…

Respekt për kundërshtarin, por kjo nuk ka të bëjë me shprehjen e sadisfaksionit të vetëm një lojtari.

Cila është situata e Isco?

Ka pasur një problem me fytin, por do ta vlerësojmë këtë pasdite.

Ka ndodhur një tragjedi te Flamengo, ish-shtëpia e Vinicius…

Ai është i shqetësuar, sepse ajo ishte shtëpia e tij. Kjo është normale, sepse kemi të bëjmë me një lajm shumë trishtues.

Mesazhi i Isco në Twitter…

Detyra e një futbollisti profesionist është për t’u trajnuar 100% për ekipin, për t’i shërbyer klubit sa më mirë. Kjo vlen për të gjithë lojtarët, që janë duke punuar shumë mirë.

A jeni zemëruar me këtë mesazh?

Epo…

Cilat janë dallimet dhe ngjashmëritë tuaja si trajner me Simeone?

E vlerësoj dhe kam respekt për “El Cholo”. Ka qenë trajneri im dhe e vlerësoj si një eksperiencë të bukur ndarjen e gjërave profesionale me të.

A do ta vuani presionin në “Wanda Metropolitano”?

Presioni është gjithmonë një stimul për sportistin.

A prisni më shumë nga Bale dhe Asensio?

Ata janë në rritje, janë përmirësuar. Ne të gjithë e dimë se çfarë mund të japin për ekipin. Janë të lumtur dhe po përmirësohen çdo ditë. I shoh mirë në trajnim dhe pres t’i gjykoj në ndeshje.

Cili është çelësi për të fituar në “Wanda Metrpoloitano?

Atletico Madrid është një skuadër intensive, taktike, energjike. Ne duhet të luajmë futbollin tonë me intensitet, për të qenë protagonistë në këtë ndeshje, për të konkuruar me armët tona.

Po nëse Isco ka të drejtë në atë që thotë…

Unë mendoj se iu jam përgjigjur gjithmonë, të gjitha pyetjeve. Gjithmonë jam në dispozicionin tuaj si gazetarë.

Pra, keni krijuar mundësi të barabarta për të gjithë?

Futbolli është punë dhe talent, por duhet të japësh gjithçka në stërvitje, për të qenë në dispozicion dhe luajtur. Është kënaqësi t’i shoh këta lojtarë teksa luajnë dhe stërviten, kur e bëjnë këtë me mjaft dëshirë e përqendrim.

Pra, për ju është më shqetësues një lojtar që mendon më shumë për veten se ekipin?

Nuk është ky rasti. Të gjithë lojtarët janë të përfshirë. Ne të gjithë kemi mbërritur shumë mirë në këtë moment, me përjashtim të Marcos, që shpresojmë të shërohet së shpejti. Kalendari është i ngjeshur, ka vend për të gjithë, por gjëja më e rëndësishme është ndeshja e nesërme (e radhës). Do të jetë bukur, nëse e nisim ndeshjen mire, ashtu si kundër Barcelonës, Sevilla dhe Girona.

Pique shpërthen ndaj gjygjtarit të ndeshjes

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, luajti mirë, ndërsa ekipi i tij u rikthye në pjesën e II për të barazuar 1-1 me Real Madridin në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Copa del Rey, megjithatë ai u ndie i irrituar me gjyqtarin Mateu Lahoz.

41-vjeçari ishte i papërshtatshëm në vendimmarrjen e tij dhe Pique ndihej më i dëmtuar nga kapiteni i Madridit, Sergio Ramos, duke mos marrë një karton të dytë të verdhë.

“Ai [Mateu Lahoz] kishte një kriter të çuditshëm, ne duhej të luanim dhe përshtatemi,” tha Pique.

“Në përgjithësi, ai kishte një ndeshje të mirë.”

“Ishte një karton për Sergio Ramos, i cili ishte tashmë në kishte një të verdhë, por çfarë mund të bëjmë?”

Lionel Messi filloi ndeshjen në stol për Barcelonën dhe erdhi në minutën e 63-të, edhe pse argjentinasi nuk ndikoi në rezultatin përfundimtar.

“Ne e dinim se ai kishte disa probleme,” shtoi Pique.

“Tani po vijnë lojëra të rëndësishme dhe është më mirë të kemi atë të aftë dhe të shëndetshëm.”

“Ne e dinim se nëse ai luajti 90 minuta, ai mund të vuante nga ndonje lëndim tjetër i mundshëm.”

“Dhe ai preferoi të hyjë në gjysmën e dytë të lojes.”

32-vjeçari është optimist duke shkuar në ndeshjen e dytë në Santiago Bernabeu pas tri javësh.

“Rezultati është i mirë, ne jemi të entuziazmuar për ndeshjen e dytë,” tha ai./Teleshkronja Post/