Eden Hazard shprehë mirënjohjen ndaj Chelsea me atletet e reja nga Nike

Eden Hazard përfundoi kalimin e tij në Real Madrid më parë këtë verë për shifren rreth 120 milion euro në total me bonuse .

Belgu ishte shumë e lidhur me një kalim që nga përfundimi i Kupës së Botës 2018, por ai zgjodhi të qëndronte i angazhuar për Chelsean për një vit tjetër.

Në fakt, pavarësisht se ishte e pashmangshme që ai do të largohej nga Stamford Bridge, Hazard ende i dha të gjitha gjatë sezonit të 2018/19 dhe në kohë.

Futbollisti ishte i rëndësishëm në sigurimin e Chelseat për vendin në top të katërshe dhe gjithashtu luajti rol në fitoren përfundimtare të Europa League kundër Arsenalit.

Ai është përkufizimi i një profesionist të vërtetë dhe për shkak të atij qëndrimi, ekipi i Londrës nuk i mbylli rrugën e transferimit të tij në Real.

Por megjithë, lëvizjes së tij të ëndrrave, është e qartë se belgu nuk do të harrojnë kohën e tij në Chelsea. Në të vërtetë, ai do ta kujtojë çdo herë që ai hyn në fushë sezonin e ardhshëm.

Kjo është për shkak se Hazard ka marrë një palë këpucë të reja – ku e shprehë mirënjohjen e tij për Chelsean, këpucet nga spozori kryesor i lojtarit, NIKE.

Ai do të mbathë atletet Nike Mercurial Vapor360, kryesisht ngjyrë e bardhë dhe ari – duke reflektuar ngjyrat e fanlles së Realit.

Por Hazard gjithashtu ka shtuar pjesen në thembër ngjyrë blu, e cila sipas Nike nderon ish-klubin e tij.

Navas vs Courtois: Garë e ashpër edhe në rrjete sociale për vendin e titullarit (VIDEO)

Ndërsa ata po ballafaqohen për një vend në portën e Real Madridit për sezonin e ardhshëm, Keylor Navas dhe Thibaut Courtois po konkurrojnë edhe në mediat sociale.

Të dy portierët kanë postuar video të pritjeve më të mira gjatë trajnimit të para-sezonit në Kanada në mediat sociale.

Zinedine Zidane është kthyer në Montreal pas humbjes së vëllait të tij ndërsa Florentino Perez është bashkuar me ekipin.

Shikoni videon dhe na tregoni në komente se cili kishte pritjet më të mira, Navas apo Courtois ?

Fjalët e Valverdes për përfocimet e reja, Griezmann, De Jong dhe Neto

Frenkie De Jong, Antoine Griezmann dhe Neto janë nënshkrimeve të reja të Barcelonës deri më tani këtë verë dhe Ernesto Valverde ka dhënë mendimin e tij për secilin veçmas.

Ish-takticienti i klubit të Athletici Bilbao përshëndeti cilësinë e holandezit dhe e cilësoi atë si një projekt afatgjatë për klubin.

“Sezoni i kaluar [De Jong] luajti në një nivel të shkëlqyeshëm, siç bëri Ajax”, tha ai për mediat e Barcelonës.

“Ai është një futbollist i cili do të japë freskinë në mesfushë dhe ai është një projekt për të ardhmen, sepse ai është një futbollist i kualifikuar i cili ka shumë vite të futbollit përpara dhe ka stilin tonë të lojës”.

Valverde gjithashtu ofroi mendimin e tij për Griezmann, duke nënvizuar se klubi ka shpresa të larta për ish-sulmuesin e Atletico Madridit.

“Ai është një futbollist me përvojë në LaLiga Santander dhe në atë aspekt ai është më i vendosur se De Jong”, tha ai.

“Ai është i shpejtë, luan mirë në hapësirë ​​dhe është një finalizues i mirë.”

“Ne i besojmë shumë, e dimë se çfarë lloj lojtari është me vlerë dhe presim performancë të menjëhershme”.

Së fundi, trajneri i Barcelonës shprehu besimin e tij se Neto do të jetë një mbrojtje e mirë ndaj portierit të parë Marc-Andre ter Stegen.

“Ai do të sjellë siguri mes shtyllave,” vuri në dukje ai.

“Ai është një portier me përvojë dhe lojtar ideal për të punuar me Ter Stegen”./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: Atletico Madrid nëshkruan me Trippier

Mërkato e Atletico Madridit këtë verë mund të cilësohet si një nga më të mirat këto vitet e fundit nga ndonjë klub evropian.

Edhe pse ju largua ylli i ekipit, Antoine Griezmann, ata kanë vazhduar të përforcohen me lojtarë si Joao Felix – 126 milion euro, Marcos Llorente – 35 milion euro.

Para pak minutash ata zyrtarizuan edhe super lojtarin anglez, Kieran Trippier, raporton Teleshkronja Post.

Trippier iu bashkua klubit nga Madridi për shumëm 35 milion euro nga klubi anglez, Tottenham Hotspur.

Anglezi 28 vjeqarë ka nënshkruan kontratë 3 vjeqare me Los Rojiblancos.

Komunikata zyrtare nga klubi i Atletico de Madrid :

‘Transferimi i James te Atletico nuk më shqetëson aspak nëse Real Madrid mund ta blejë Pogban’

Shkrim nga gazetari i gazetës sportive spanjolle MARCA, Juanma Rodriguez rreth çështjes momentale të James Rodriguez, ku jep shpjegime se si mund të veprohet me kolumbianin.

“Koncepti i pronës private me sa duket nuk është kuptuar plotësisht nga presidenti i Napolit, Aurelio de Laurentiis.

Ai thotë se ai nuk e kupton pse Real Madrid do t’i jepte në huazim James Rodriguez tek Bayern Munichut për asgjë, dhe tani i kërkon që Napoli të paguaj 40 milionë euro.

E pra Aurelio, nuk ju takon juve të vendosni sepse Real Madrid e ka nën kontratë futbollistin e Kolumbisë pasi kanë paguar 80 milionë euro për të në vitin 2014.

Për të dhënë një shembull, është sikur unë t’ju them Aurelio se unë nuk e kuptoj pse e keni prodhuar Horacio y el bailon de Don Fulgencio, i cili, nga ana tjetër, është një film shumë i këndshëm me Adriano Celentano si prift i qytetit; e keni prodhuar sepse keni bërë shumë para, ju keni prodhuar atë sepse keni pasur të holla për të bërë atë dhe ju nuk keni pasur nevojë të kërkoni një kredi si Josep Maria Bartomeu bëri me Antoine Griezmann.

Është e njëjta mënyrë që Real Madrid ju kërkon që të paguani 40 milionë euro për James tani sepse e doni atë. Nuk ka asgjë për të kuptuar. A jeni i interesuar në lojtarin apo jo?

Nëse De Laurentiis nuk është më i interesuar, atëherë James do të jetë i lirë të bashkohet me Atletico Madrid. Pavarësisht nga lidhja e ftohtë midis fqinjëve të qytetit, James do të bëhet një Rojiblanco nëse Atletico do të paguajë 50 milionë euro.

Nuk më shqetëson shumë nëse James shkon për t’u bashkuar me ekipin e Diego Simeones; ju duhet të shisni para se të shkoni dhe ta bleni Paul Pogban.” Kështu përfundon shkrimi nga gazetari spanjoll.
Përktheu: TeleshkronjaPostSport.

Dupont mbanë testin Cooper të Ushtrisë Amerikane, doli një lojtarë fitues në stërvitje

Kur lojtarët e Real Madridit hynë në terrenet e trajnimit në Montreal të dielën, ata hasën një surprizë nga trajneri i stërvitjes Gregory Dupont: testi legjendar Cooper.

Para se skuadrës t’i jepej një ditë pushimi të hënën, trajneri i atletikës në Real Madrid, Dupont kishte planifikuar këtë test të qëndrueshmërisë për të marrë grupin e parë të të dhënave fizike nga lojtarët e tij pas javës së parë të para sezonit.

Esenca e testit Cooper, i cili u krijua për herë të parë në vitin 1968 për përdorim ushtarak të Shteteve të Bashkuara, është për të vrapuar sa më shumë që të jetë e mundur brenda 12 minutash. Ky aktivitet i aktivizuar Dupont është që të vlerësojë kapacitetin e oksigjenit të lojtarëve gjatë stërvitjes.

Testi u krye në fillim të trajnimit, me 28 anëtarët e skuadrës që morën pjesë dhe vrapim me një fitues të qartë: Marco Asension. Futbollisti ishte lojtari që udhëhoqi më shumë metra në 12 minuta, duke i befasuar disa nga trajnerët.

Asensio shihet qartë është në shëndet të mirë dhe fizikisht është në gjendje të shkëlqyeshme për sezonin e ardhshëm, pas një fushate zhgënjyese në 2018/19.

Vera ndihmoi Asensio për të rimbushur bateritë e tij. Kolektivisht skuadra e Real Madridit e dinte se ata ishin më pak të performuar, dhe në mënyrë individuale 23-vjeçari mori kritika për herë të parë si një lojtar i Madridit.

Zinedine Zidane ngriti besimin tek Asensio para se lojtarët të shkojnë në pushimet e tyre, gjë që ishte thelbësore në rivendosjen e dëshirës dhe ambicies së tij për të patur sukses në Estadio Santiago Bernabeu.

Francezi beson se Asensio është një nga lojtarët më të talentuar në skuadër dhe si pasojë mund të bëhet një nga lojtarët më të mirë në botë. Zidane ka besim në Asensio, megjithëse i ka thënë atij se cilësia e tij është e padobishme nëse nuk shoqërohet me punë dhe sakrificë.

Nga ajo që ka qenë e dukshme gjatë ditëve të para të para sezonit, duket sikur Asensio ka marrë parasysh këshillën e Zidane. Në Montreal, ai ka qenë i motivuar, i lumtur, i sigurt dhe i vendosur për të ndërtuar mbi punën që ka bërë gjatë verës.

Testi i qëndrueshmërisë të dielën i konfirmoi trajnerëve se ekipi është kthyer me një mendim të ndryshëm në vitin e kaluar; versioni më i mirë i Marco Asensio është kthyer.

Zidane dhe asistentët e tij janë të kënaqur që lojtari nuk mori pjesë në kampionatin evropian nën-21 me Spanjën këtë verë. Asensio u kritikua ashpër për vendimin e tij, por një vit tjetër pa shumë kohë nuk do të kishte bërë ndonjë të mirë, fizike apo mendore.

Përkundrazi, lojtari ishte në gjendje të përqëndrohet në përmirësimin e këtyre aspekteve dhe, siç tregohet gjatë periudhës para sezonit, kjo mund të jetë një vit i madh për Asensio./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: La Liga sjellë risi në referim, hera e parë në historinë e saj

Sezoni i ri 2019/20 që pritet të fillojë shumë shpejtë në La Liga, ka sjellë risi në futbollin spanjoll.

Kjo pasi Guadalupe Porros Ayuso do të futet në historinë e futbollit spanjoll, sepse do të jetë gjyqtarja e parë femër që do të gjykojë në nivelet e futbollit më të lartë për meshkuj.

“Jam shumë e emocionuar. Pas ëndërruar për të qënë në divizionin e parë dhe pas shumë pune të vështirë e kam arritur. Nuk mund ta besoj!”-ishin fjalët e para të Ayuso.

Gjyqtarja e Kolegjiumit të Extremeno ka gjykuar që prej moshës 16 vjeçare, duke provuar të gjitha divizionet, nga ai i katërt tek ai i dytë.

Duke nisur nga sezoni i ardhshëm, ajo do të jetë edhe në elitën e futbollit spanjoll, ku i duhet të ketë punë me emra si Lionel Messi, Diego Costa, Gareth Bale apo dhe Eden Hazard.

Hazard e kap ritmin, lojtarët ‘njihen’ me aftësitë dhe golat e tij (VIDEO)

Eden Hazard është gati të bëjë debutimin e Real Madridit kundër Bayern Munichut në Intenational Champions Cup 2019 javën e ardhshme.

Sulmuesi belg, i cili u bashkua me Madridin nga Chelsea muajin e kaluar për një tarifë që eventualisht mund të kapërcejë 120 milionë funte, do të jetë e uritur për suksese në ekipin e ri.

Tifozët e Madridit po llogarisin në Hazard për të frymëzuar ekipin pas një fushate të tmerrshme 2018/19 – dhe ylli i ish-Premier League sigurisht ka cilësinë për të bërë një ndikim të rëndësishëm në Bernabeu këtë sezon.

Hazard aktualisht është në Montreal me shokët e tij të Real Madridit, duke u përgatitur për ndeshjet e tyre të para sezonit kundër Bayernit, Arsenalit, Atleticos dhe Tottenhamit.

Dhe sipas pamjeve nga terreni, gjithçka ka për të shkuar siç duhet, 28-vjeçari duket më shumë se i gatshëm për t’u lëshuar në aksion, shkruan Teleshkronja Post.

Videoja prej 35 sekondash tregon se Hazard duket jashtëzakonisht i mprehtë, me dribilme të bukura ndërsa ka shënuar edhe gola.

Ai duket tamam si e pamë duke shkëlqyer në Premier League me Chelsea, e cila është jashtëzakonisht inkurajuese për tifozët e Madridit.

Rreziku nuk duket se është larguar nga stërvitja e galaktikut të Madridit. Ai duket se është plotësisht në shtëpi në rrethinën e tij të re.

Mesfushori i klasit botëror do të veshë fanellën nr. 23 për Madridin, me Luka Modric dhe Mariano Diaz, të cilët nuk dëshirojnë të heqin dorë nga numrat e skuadrave nr. 10 dhe nr. 7, respektivisht.

Pas mbarimit të para sezonit, Hazard duhet të bëjë debutimin e tij garues kundër Celta Vigos më 17 gusht në kuadër të sezonit të ri në La Liga.

Përkundër sjelljes së disa talenteve serioze këtë sezon, duke përfshirë Luka Joviqin, Eder Militaon dhe Takefusa Kubo, Madridi janë ende vetëm favoritët e dytë për të fituar La Ligën këtë sezon pas Barcelonës./TeleshkronjaPost/