Ia vjedhin telefonin, gruaja e rrah keq hajdutin

Videoja tregon momentin e pazakontë kur një pasagjere e autobusit lufton kundër një tjetër pasagjeri, që provoi t’ia vjedhë telefonin.

Një dëshmitare, nga Buenos Aires së Argjentinës, incizoi momentin, në të cilin viktima mbizotëron hajdutin dhe ia përplasë pajisjen për fytyre.

Autori i krimit dëgjohet duke qajtur dhe kërkuar mëshirë, por gruaja nuk ndalon.

Ai bën thirrje të vazhdueshme ndaj shoferit që ta hapë derën e pasme, por shoferi refuzon ta bëjë këtë.

Ndërkaq, hajduti pohon se kishte tentuar ta vjedhë smartfonin me pretekstin se vajza e tij ishte e uritur, ndërsa ky nuk kishte para për t’i blerë ushqim.

 

Video/ Dentisti heq vet dhëmbin tij

Një dentist rus, që mesa duket ka një vetëbesim të tepërt, i ka lënë të gjithë pa fjalë me veprimet e tij.

Ai ka publikuar një video në rrjetet e tij sociale, kur tregon sesi është i aftë të heqë edhe dhëmbët e tij, pa asnjë ndihmë shtesë.

Ai ka një faqe në Facebook me emirn Doctor Yakhyaev dhe aty e ndjekin të gjithë ata që u pëlqen të shohin sesi ai bën punën e tij të përditshme. Qoftë edhe nëse pacienti është ai vetë.

Në videon më poshtë, ai i injekton vetes një gjilpërë për mpirje lokale dhe më pas nis procesin e shkuljes.

Russian Dentist Pulls Out Own Tooth

The most Russian dentist of all time 😂😟

Posted by UNILAD on Tuesday, February 5, 2019

Ja si ndërrohet rrota e aeroplanit / video

Disa pamje të publikuara në internet thuhet se tregojnë se si inxhinierët zëvendësojnë një rrotë një aeroplani të Virgin Atlantic.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për pamje të regjistruara në aeroportin Gatwick të Londrës, ku tre nga inxhinierët me përvojë të linjës ajrore treguan se si mund të zëvendësohet një nga 18 rrotat e një Boeing 747.

Dhe edhe pse rrotat e aeroplanit janë të mëdha, detyra e zëvendësimit të tyre është shumë e ngjashme me të një rrote të një biçiklete ose të një veture.

Siç thuhet tutje, çdo rrotë në aeroplan peshon 228 kg dhe ka një madhësi prej rreth 140 centimetra nga lart poshtë.

Gomat pastaj mbushen me 200psi të azotit për t’i fryrë ato. Azoti thuhet se përdoret në vend të ajrit sepse në lartësi të mëdha, gomat janë subjekt i të ftohtit ekstrem dhe ato mund të ngrijnë.

Është shteti më i pasur në Evropë, por nuk ka aeroport

Pasi u plaçkit dhe u shkretua gjatë dy luftërave botërore, kombi i vogël i Lihtenshtajnit e pa veten në një krizë financiare, dhe përpiqej të mbijetonte me ekonominë të bazuar pothuajse të gjithën në bujqësi, ndërsa familja drejtuese u detyrua të shesë pikturat.

Por sot, fiks 300 vite pasi është shpallur principatë e pavarur, Lihtenshtajni ka të ardhurat më të mëdha për frymë, duke bërë që banorët e tij të jenë më të pasurit në botë për sa i përket raportit të PBB për kokë.

E megjithatë, vendi me gati 40 mijë banorë nuk ka as aeroport, as sistem hekurudhor. Punonjësit shkojnë me autobusë në punë, si i vetmi mjet i transportit publik. Veç kësaj, jo vetëm që nuk ka dalje në det, po nuk kanë as fqinjët që e rrethojnë.

Por si e arriti atë nivel pasurimi një vend kaq i vogël, me vetëm 160 kilometra katror? (Tirana si qark është rreth 1600 kilometra katror)

Vendi me pasurinë më të madhe për frymë ka taksa mesatare për korporatat prej 12.5%, nga më të ulëtat në kontinent, dhe shumë kompani kanë hapur zyrat në kryeqytetin e vendit, Vaduz.

Pavarësisht kushteve gjeografike, Lihtenshtajni ndjek politika globaliste dhe mirëpret bashkëpunimin me kultura të huaja. Në fakt, një e treta e banorëve në Lihtenshtajn janë të huaj.

Por ky transformim zgjati të paktën një shekull. Lihtenshtajni ka qenë një shtet i pavarur që në kohën e Perandorisë së Shenjtë Romake, por më pas u lidh me perandorinë Austro-Hungareze.

Pas Luftës së Parë Botërore, kur kjo perandori u shpërbë, bashkë me sistemin e vet monetar, Lihtenshtajni mbeti shumë i varfër. Në këtë pikë dëshpërimi, vendi krijoi një union monetar me Zvicrën, në vitin 1924, gjë që i mundësoi të zhvillohet në një shtet modern e industrial.

Pika më tërheqëse ka qenë niveli i ulët i taksave për kompanitë. Në vitin 1955, Lihtenshtajni mburrej si vendi ku njerëzit jetonin pa u munduar nga taksat, dhe premtonte se kjo liri kaq e bukur do t’u ofrohej dhe kompanive që do të investonin atje, bashkë me natyrën e mrekullueshme malore.

Por ndryshimi nuk erdhi dhe aq shpejt sa ç’dëshironin. Në vitet 1960, familja që drejtonte vendin u detyrua të shiste pikturat shumë të shtrenjta që i ruante prej shekujsh. Vetëm në vitet 1970 ekonomia nisi të shohë lulëzim.

Kohët e fundit Lihtenshtajni ka pasur presion ndërkombëtar për mungesën e transparencës në banka, në lidhje me sistemin e taksave. Kjo gjë e futi në listën e zezë të BE për vendet që nuk bashkëpunonin me hetimet e tyre për evazion fiskal.

Kjo përshkallëzoi në vitin 2009, kur autoritetet gjermane e amerikane u zemëruan nga mungesa e të dhënave, pasi Lihtenshtajni nuk jepte informacione nga bankat për hetimet mbi mashtrimin me taksat.

Edhe sot mbetet një parajsë për taksat. Banka LGT, e cila zotërohet nga familja princërore, u quajt nga një nënkomitet në senatin amerikan si institucion që ndihmonte klientët për të shmangur taksat e për të sfiduar urdhrat e gjykatave.

Veç kësaj, një tjetër gjë që bie shumë në sy në Lihtenshtajn, janë rregullat e shumta për qetësinë në publik. Banorët nuk duhet të korrin barin e shtëpive apo të bëjnë festa jo vetëm në orët e vona, por as nga ora 12:00 e deri në 13:30 gjatë ditës, orar në të cilin punëtorët e kanë pushim. Pra, pushimi i drekës është 90 minuta. Në shkurt, madje, kanë një javë “pushime sportive”.

Ndërsa politika në vend ka qenë shumë konservatore deri vonë. Gratë u lejuan të votojnë vetëm në vitin 1984.

Vendi ka dy princër që udhëheqin, Hans Adam II dhe djali i tij, Alois, i cili merret me anën zbatuese. Ai ka qenë banker dhe llogaritar para se të merrte detyrat e drejtimit të shtetit.

Që nga viti 2003, dy drejtuesit kanë pasur të drejtën për t’u vendosur veto vendimeve parlamentare, të emërojnë gjykatës e madje të shkarkojnë qeverinë. Princat mund të jenë vërtet duke jetuar në kështjellën e largët mbi kodër, por shohin çdo gjë me vëmendje. /tch/

25 fotot më të pabesueshme por reale në botë

Është e vështirë të befasoheni nga çdo gjë që shihni në internet këto ditë.

Kur e dini për një fakt që çdo adoleshent me një kompjuter dhe një kopje të Adobe Photoshop ose ndonjë softueri tjetër manipulimi fotosh mund të krijojë një fotografi të në një disa minuta.

Ju do të jeni plotësisht të shëndetshëm që së pari të besoni se këto fotografi janë montuar. Për fat të keq, ky fakt gjithashtu çon në një bandë e imazhesh që ulen në nofull, që interneti deklaron “FAKE!”

Por, duhet të jesh i përhapur dhe gjithmonë parasysh se jeta e vërtetë ndonjëherë është e huaj sesa imazhet e Photoshop-it. Në të vërtetë, disa nga më të pabesueshmet, ato që janë duke lënë gjurmë të atyre fotografive janë, në fakt, të vërteta. 25 prej tyre mund të gjenden këtu.

Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie është një park kombëtar pyjor kombëtar i vendosur në Zhangjiajie City në Provincën Verior të Hunan në Republikën Popullore të Kinës. Është një nga disa parqe kombëtare brenda zonës së skenës Wulingyuan. Është pseudonimi i Avatari Hallelujah Mountain pas maleve lundrues në filmin sci-fi.

Vala është një formacion i shkëmbinjve ranor që ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pranë kufirit Arizona-Utah, në brigjet e Coyote Buttes, në shkëmbinjtë Cliffs të Parisë Canyon-Vermilion, në Plateau të Kolorados. Është i famshëm në mesin e udhëtarëve dhe fotografëve për format e tij të gjalla dhe të valëzuara, si dhe për rritjen e madhe dhe të pathyeshme të nevojshme për ta arritur atë.

Steve Richards mund të ketë rregulluar ndriqimin në këtë imazh, por ky vend ekziston me të vërtetë!

Shtëpia e shkrirjes në Paris. Disa vjet më parë, turistët dhe banorët e Parisit, duke qenë në Xhorxh V Avenue, ranë në një pozitë shumë të vështirë: para syve të tyre u shfaq shtëpia, e cila pamja nuk përputhej me asnjë kornizë konvencionale.

Arti i Andres Amador!

This picture was taken by Eric Nguyen in Kansas.

Hendrat e ujit janë të vërteta dhe të tmerrshme! Ky zhavor i veçantë u gjet në qytetin e Guatemalës në vitin 2010. Ishte 18 metra i gjerë dhe 60 metra i thellë.

Ndërtesa Pando në Procesin e Prishjes, Qyteti i Londrës Arkitekt: Gollins Melvin Ward Partnership

Rafael Nadal dhe Roger Federer janë duke luajtur tenis në një fushë ujore.

Shejh Hamad bin Hamdan Al Nahyan është një miliarder dhe pjesë e familjes mbretërore të Abu Dhabit. Ai vendosi të shkruante emrin e tij përgjithmonë në ishullin e tij privat.

Artisti me bazë në Madrid, Alicia Martin, transformon mijëra libra të përdorura në kullat e trazuara që derdhen nga dritaret dhe në rrugë.

Dëme hekurudhore nga Tërmeti i Canterbury në vitin 2010.

Për disa arsye, këta spektatorë sporti vendosën të vendosnin shalqi në kokat e tyre.

Toka mollë.

Kjo mace eshte me te vertete kaq e trashë!

Ky lumë nënujor, i marrë nga Anatoli Beloschin, tregon një rrjedhje të sulfidit të hidrogjenit (më i rëndë se uji) që rrjedh nën valë. Kjo është në kujtesë të hidrateve të metanit të cilat, gjithashtu më të rënda se uji, mund të kthehen në gaz spontanisht kur ndryshojnë temperaturën ose presionin dhe janë një nxitës i shquar joantropogjik i ngrohjes globale (sidomos në Arktik).

Tapiri i Baird-it thjesht tregon fleksibilitetin e hundës së tij.

Modelet e egra, të valëve si të gjelbëruara, i bëjnë ato të duken më shumë si stuhitë në det sesa formacionet e reve.

Askush nuk e di arsyen pse ky ketër është purpur, por u gjet në oborrin e Pensilvanisë në shkurt të vitit 2012.

Mace me dy fytyra :

Changi Aeroporti i Singaporit ishte i pari në botë me një urë ngarkimi për avionë.

Peshku me dhëmbë të ngjashëm me njeriun. Ka në fakt disa lloje, si Pacu ose Sheepshead

Lurch është një Bull Bullusi dhe pronari krenar i brigjeve më të mëdha në botë.

Ky bletar në të vërtetë mbulohet me 331,000 bleta!

Pritjet e deleve!

Çka mendon? A keni ndonjë nga fotografitë tuaja të pabesueshme, apo tregimet e fotografive që mund të besoni se ishin photoshop?

Shprehuni në komente./Teleshkronja Post/

Eksperimenti interesant me vezë (VIDEO)

Një video e publikuar në Daily Mail tregon magjinë e shkencës, se si një vezë e papërpunuar kthehet në një ‘top të fryrë’ me katër hapa të thjeshtë.

Eksperimenti i shkurtë, i filmuar në një vend të panjohur, përfshin uthull të bardhë, ujë dhe vetëm dy enë.

Siç edhe përshkruhet në videon e shkurtë, e publikuar në ‘Bobby TV’ në YouTube, teknika funksionin për shkak se acidi në uthull ngadalë e shkrinë lëvozhgën e vezës, duke e lënë një strukturë elastike pas.

Për më shumë shikoni videon më poshtë :

Pastrimi nga bora i aeroplanëve në Prishtinë para fluturimit / VIDEO

Ashtu siç veturat, edhe aeroplanët duhet pastruar – sidomos gjatë dimrit.

Në varësi të madhësisë së aeroplanit dhe lëvizjeve të tij, një aeroplan i madh lahet një herë në gjashtë ose tetë javë.

Një video e publikuar në Instagram nga një punonjës i Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari”, tregon se si pastrohen aeroplanët nga bora dhe akulli para fluturimit, shkruan Gazeta Express.

Pastrimi nga bora dhe akulli është një procedur që zgjatë vetëm disa minuta. Shikojeni videon më poshtë:

Vritet një kafshë në Ferizaj, specie e rrallë

Një person në fshatin Varosh të Ferizajt me 30 dhjetor të vitit të kaluar kishte vrarë me armë të gjuetisë një rrëqebull (kafshë e mbrojtur) dhe e kishte postuar në rrjetin social facebook.

Policia ka identifikuar këtë foto, dhe me urdhër të prokurorit i kanë konfiskuar të dyshuarit armën si dhe lejen që kishte për të.

Ndërsa, rasti i referohet hetimeve për procedurë të mëtutjeshme hetimore.

Rrezikun që një veprim i tillë të dënohet e kishte konfirmuar në një rast tjetër edhe drejtori i Drejtoratit Qendror të Inspeksionit për Pylltari dhe Gjueti, Besim Zogu.

Ai sqaron se një kafshë e tillë ka rëndësi edhe në aspektin historik për Kosovën.

Zogu tregon se një kohë është menduar madje se kjo kafshë është zhdukur krejtësisht nga Kosova.

Në gjithë Ballkanin, thoshte ai, ekzistojnë vetëm 35 rrëqebuj, ndërsa vetëm 5 janë në Kosovë.

Qeni hidhet për ta shpëtuar macen e cila ka ngecur në ujë / VIDEO

Një qen që është hedhur në ujë për të shpëtuar një mace që po mbytej, është bërë virale në rrjetet sociale.

Macja e cila kishte rënë në ujë, është parë nga qeni teksa dridhej dhe më pas është futur në ujë dhe e ka marrë në kurriz, duke e shpëtuar.

Pasi shpetoi macen, qeni del edhe vet në trotuar, përcjellë Teleshkronja Post.

Macja dridhej në ujë gati duke u mbytur, qeni hidhet për ta shpëtuar on Vidnews.