Çitaku shtang Serbinë: Mbledhjet në OKB po i ktheni në teatër, Daçiq po tregon përralla

Diplomatja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku i ka cilësuar si teatër mbledhjet e Këshillit të Sigurimit në OKB, ku po diskutohet për Kosovën.

Zonja Çitaku ka deklaruar se me këtë, Beogradi zyrtar po tenton t’i tregojë përralla dhe tregime të shpikura botës.

Ajo ka vlerësuar se diskutimet e shpeshta për Kosovën, janë dëshmi se Serbia nuk është aspak e sinqertë, transmeton Telegrafi.

“Është e papranueshme që kjo dhomë është shndërruar në një teatër nga Serbia. Ky forum është bërë skenë për Serbinë që t’i tregojë përralla botës, dhe tregime të shpikura që as ata vetë nuk i besojnë. Këto sesione kanë humbur kuptimin e tyre, dhe në fakt gjithë kjo që po ndodhë këtu është një dëshmi tjetër se Seria nuk është e sinqertë as në qëllimet që po artikulon, për vazhdimin e dialogut”, ka thënë Çitaku.

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, duke folur për taksën ndaj Serbisë, ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës ka ardhur pas fushatës brutale të Beogradit, kundër shtetësisë së Kosovës.

Ajo deklaroi se Serbia me njërën dorë e lufton Kosovën, kurse me tjetrën thotë se është e interesuar për normalizimin e raporteve.

Sipas Çitakut, edhe nëse hiqet taksa, Serbia do të gjejë arsye tjera për të mos e vazhduar dialogun.

“Vendimi për taksat ndaj Serbisë nuk ka qenë i lehtë, por megjithatë pyetja që duhet ngritur është pse është marrë ky vendim. Tarifat ishin në reagim të fushatave brutale të qeverisë së Serbisë kundër Kosovës. Nuk mund dikush ta mbaj njërën dorë ta luftojë ekzistencën tonë, e me tjetrën të pretendojnë se janë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën”, ka thënë Çitaku.

Ajo foli edhe për mundësinë e vazhdimit të dialogut, duke shtuar se një gjë e tillë mund të ndodhë vetëm për njohje të ndërsjellë.

Çitaku komentoi edhe deklarimet e ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq i cili tha se Gjykata Speciale po i trajton kriminelët e luftës së UÇK-së.

Ajo than ë mbledhjen e OKB-së, se Kosova ka bërë luftë çlirimtare, duke e cilësuar tutje krijimin e ushtrisë si vendim të duhur.

“Vendimi për Ushtrinë ishte i ligjshëm, kushtetues dhe kjo vetëm po krijonte parakushte e një mekanizmi të sigurisë, që mundëson kontributin e Kosovës që të jetë pjesë e aleancave evropiane”, ka thënë Vlora Çitaku.

Ndryshe, mbajtja e seancës së Këshillit të Sigurimit mbi Kosovën ishte deri në momentin e fundit në pikëpyetje, pasi disa vende perëndimore e kundërshtuan praktikën e diskutimit të kësaj çështjeje katër herë në vit.

Britania e Madhe kërkoi që Kosova të hiqet përgjithmonë nga rendi i ditës, ndërsa SHBA beson se seancat duhet të mbahen dy herë në vit.

Bebe Rexha me befasi për fansat, i pyet nëse janë gati

Hite ka pafund, por kënga e parë për 2019 po vjen tash nga Bebe Rexha.

Artistja shqiptare me famë në rrafshin ndërkombëtar, Bebe Rexha është duke punuar në këngë të re që pritet të lansohet me 15 shkurt, shkruan lajmi.net.

“2.15 #LastHurrah”, ka shkruar ajo.

“Say my name”, mbetet kënga e fundit e lansuar nga Rexha në nëntor të vitit të kaluar që deri më tani numëron mbi 219 milionë shikime në YouTube.

Ndryshe, këngëtarja shqiptare do të jetë zëri i një personazhi të animuar në “Ugly Dolls”, lajm ky që u bë i ditur para pak ditëve.

View this post on Instagram

2.15 #LastHurrah

A post shared by Bebe Rexha (@beberexha) on

Dy vendet e Ballkanit që po rrezikohen nga ndikimi rus

Aleanca më e fuqishme politiko-ushtarake në botë, NATO-ja tha se Rusia po bën përpjekje të ndërhyjë dhe të ndikojë te vendet e Ballkanit që duan t’i bashkohen aleancës së atlantikut verior.

I pari dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri këto deklarata në një intervistë ekskluzive për mediumin e “Euronews” në Belgjikë.

Ai foli në ditën kur Republika e Maqedonisë Veriore nënshkroi një pakt-protokoll që do t’i hapë rrugë këtij vendi për anëtarësim në organizatën e NATO’s.

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në konferencë pas nënshkrimit të protokollit për anëtarësim.

“Rusia përpiqet të ndërhyjë, Rusia përpiqet të ndërhyjë në proceset politike në shtetet të pavarura. Mendoj se një gjë e tillë është gabim dhe dërgon në destabilizim”, tha Stoltenberg.

“NATO i respekton, ne i respektojmë vendimet e shteteve të pavarura sovrane, pavarësisht nëse duan të hyjnë në NATO ose nëse nuk duan të hyjnë në NATO”, shtoi ai.

“Në Shkup kemi parë se shumica në parlament, shumica e partive politike e duan anëtarësimin në NATO. Ne e mirëpresim këtë. Por në Serbi, për shembull, e kanë thënë qartë se nuk duan të hyjnë në NATO dhe ne e respektojmë këtë.”

“Prandaj, shteti rus duhet t’i respektojë vendimet e marra nga kombet sovrane, edhe nëse duan të anëtarësohen në NATO, edhe nëse nuk duan”, tha shefi i NATO-s.

Jens Stoltenberg foli edhe për largimin e Uashingtonit dhe të Moskës nga Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme, transmeton Teleshkronja Post.

“Nuk duam një garë të re armësh dhe do të përpiqemi ta bindim Rusinë që të kthehet në përputhje me traktatin dhe marrëveshjet”, u shpreh Stoltenberg.

“Është një periudhë gjashtëmujore derisa procesi i tërheqjes të përfundohet. Gjatë kësaj kohe, Rusia mund të kthehet. Përgjigjet tona do të maten, ato do të jenë mbrojtëse. Ne do t’i shqyrtojmë jo vetëm pasojat ushtarake, por edhe atë se si mund të marrim iniciativa të reja mbi kontrollin e armëve.”

“Duhet të sigurojmë që NATO në një botë pa Traktatin e Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme dhe me më shumë raketa ruse është në gjendje të ofrojë mbrojtje efektive.”

Traktati është nënshkruar në vitin 1987 nga presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Ronald Reagan, dhe udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbachev.

Ky traktat ka eliminuar një klasë të tërë të raketave nga Evropa, konsiderohet kyç për stabilitetin strategjik mes Uashingtonit dhe Moskës dhe një lloj përfundimi i Luftës së Ftohtë siç njihet ndryshe./TeleshkronjaPost/

Këmbëngulja e Trump mund të shkaktojë krizë të përgjithshme në SHBA

Presidenti amerikan Donald Trump dha një intervistë të gjerë me CBSNews në studio të hapur para lojës së Super Bowl të dielën.

Trump, i cili zgjodhi kundër dhënies së një interviste para ndeshjes vitin e kaluar, bëri disa vërejtje gjatë intervistës së tij me gazetaren Margaret Brennan, duke prekur temat që përfshinin planin e tij për të tërhequr trupat amerikane nga Siria dhe nëse ai do ta linte djalin e tij 12 vjeç të luaj futboll.

Këtu janë disa nga komentet më të rëndësishme në intervista me Trump:

Në një tjetër mbyllje të qeverisë: Do të shohim se çfarë ndodh ‘

Trump nuk pranoi të thoshte se nuk do të lejojë një tjetër mbyllje të pjesshme të qeverisë nëse Kongresi nuk pranon të shkurtojë 5.7 miliardë dollarë në një projektligj të shpenzimeve për të financuar murin e tij të gjatë të premtuar përgjatë kufirit amerikano-meksikan.

“Ne do të duhet të shohim se çfarë ndodh më 15 shkurt,” tha presidenti Trump, data kur mbaron financimi i përkohshëm për agjencitë e ndryshme. “Unë nuk marr asgjë nga tryeza. Nuk më pëlqen t’i heq gjërat nga tryeza.”

Pas një mbylljeje të pjesshme 35 ditore – mbyllja më e gjatë e tillë në historinë e SHBA – Trump ra dakord më 25 janar për të rihapur qeverinë për tre javë, ndërsa Kongresi negocioi sigurinë kufitare.

Ai ka kërcënuar të mbyllë përsëri qeverinë ose të deklarojë një emergjencë kombëtare për të siguruar fonde për murin e tij kufitarë nëse bisedimet dështojnë. Ligjvënësit në të dy anët kanë goditur kërcënimin e Trump për të deklaruar një emergjencë kombëtare për të arritur synimet e tij.

“Ju e dini se ka pasur mjaft emergjenca kombëtare”, tha Trump për CBS.

“Dhe kjo me të vërtetë është një pushtim i vendit tonë nga trafikantët e qenieve njerëzore. … E vetmja mënyrë që ju keni një kufi të fortë është që ne kemi nevojë për një pengesë fizike. Kemi nevojë për një mur. Dhe kushdo që thotë se nuk e bëni, ata vetëm po luajnë lojëra.”

Pelos është ‘shumë keq për vendin tonë’

Trump u ballafaqua me kryetarin e dhomës Nancy Pelosi (D-Kaliforni) për refuzimin e saj për të vazhduar kërkesën e tij për paratë e murit, të cilin ai vazhdimisht premtoi se Meksika do të paguante për të ndërtuar.

I pyetur se çfarë mësoi nga negociatat me të, Trump i tha CBS se ajo ishte “shumë e ngurtë”.

“Unë mendoj se ajo është shumë e keqe për vendin tonë,” tha ai.

“Ajo e di se keni nevojë për një pengesë. Ajo e di se ne kemi nevojë për siguri kufitare. Ajo donte të fitonte pikë politike.”

Brennan kujtoi Trump se Pelosi kishte ofruar 1 miliard dollarë për sigurinë e kufirit. Ai u përgjigj, pa përmendur prova, se qëndrimi i Pelos në mur ishte duke i kushtuar vendit miliarda dollarë dhe fajësoi “njerëz si ai” për “njerëz që vdesin në të gjithë vendin”.

“Ajo po bën një dëmtim të tmerrshëm në vendin tonë”, tha ai. “Dhe më 15, tani kemi vendosur tabelën bukur sepse të gjithë e dinë se çfarë po ndodh për shkak të mbylljes. Njerëzit që nuk kishin ndonjë ide – ata nuk kishin ndonjë ide se çfarë po ndodhte. Ata tani e dinë saktësisht se çfarë po ndodh. ”

Mosmarrëveshje me zyrtarët e inteligjencës mbi kërcënimet globale

Trump të mërkurën dëmtoi përsëri zyrtarët e tij të inteligjencës, duke thënë se ata janë “jashtëzakonisht pasivë dhe naivë” dhe i sugjeroj që ata të “kthehen në shkollë”.

Sulmi i tij në Twitter pasoi nga lëshimi i raportit vjetor të agjencive të zbulimit për kërcënimet e sigurisë në mbarë botën, gjë që përcaktoi të ashtuquajturën Shteti Islamik ende nuk ishte mundur plotësisht në Siri dhe nuk gjeti prova se Irani ishte afër prodhimit të një arme bërthamore.

I pyetur nëse ai ishte dakord me gjetjet e raportit mbi Iranin, Trump tha jo.

“Unë nuk pajtohem me ta”, tha presidenti për CBS. “Kam njerëz inteligjentë, por kjo nuk do të thotë se më duhet të pajtohem. … Unë dua që ata të kenë mendimin e tyre dhe unë dua që ata të më japin mendimin e tyre. Por, kur shoh Iranin, e shoh Iranin si një komb që ka shkaktuar probleme të mëdha “.

Ai vazhdoi: “Pra, kur njerëzit e mi të inteligjencës të më tregojnë se sa e mrekullueshme është Irani, nëse nuk ju shqetëson, unë do të shkoj vetëm me mendimet e mija”./TeleshkronjaPost/

Federata Ruse dhe Turqia kanë blerë më shumë ari në botë

Rusia dhe Turqia janë dy vendet që kanë blerë më shumë ar në botë në vitin 2018 nëpërmjet bankave qendrore që nga viti 1971.

Sipas raportit të publikuar nga Këshilli Botëror i Arit (WGC), nga bankat qendrore në të gjithë botën në vitin 2018 janë blerë 651,5 ton ar, që është niveli më i lartë që nga viti 1971 e deri më sot.

Në kuadër të politikës së saj për “mospërdorim të dollarit” që vazhdon në ekonominë e saj, Rusia është vendi i parë në botë duke blerë 274,3 ton ar në vitin 2018, raporton AA.

Rezervat e arit të Rusisë, të cilat i investon në buxhet kryesisht duke eliminuar depozitimin e obligacioneve amerikane deri në fund të vitit 2018 kanë arritur në 2133 ton.

Ndërsa Turqia është radhitur vendi i dytë në botë që ka blerë më shumë ar, duke rritur rezervat e saj të arit me 51,5 ton.

Në vendin e tretë me blerjen e 50,6 ton ar vitin e kaluar është Kazakistani i cili që prej 8 vitesh pa ndërprerje rrit rezervat e tij të arit.

Në këtë mënyrë rezervat totale të arit të bankave qendrore botërore në vitin 2018 në krahasim me vitin 2017 kanë shënuar një rritje me 74 për qind duke arritur rreth 34 mijë ton.

Raporti thekson se për shkak të rritjes së pasigurive gjeopolitike dhe ekonomike gjatë gjithë vitit, bankat qendrore kanë diversifikuar rezervat e tyre dhe janë fokusuar në investimin në pasuri të sigurta.

Propagandë tipike ruse: Kosova vend potencial për konflikt

Rusia njihet për veprimet dhe deklaratat nxitëse të konflikteve mes super fuqive.

Siç ndodhi me rastin e aneksimit të Krimesë apo me helmimn e agjentit rus në Britaninë e Madhe, por ajo po tenton edhe destabilizimin e Ballkanit duke lëshuar kohë pas kohe deklarata nxitëse, transmeton Teleshkronja Post.

Përfaqësuesi i Përhershëm i Federatës Ruse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, ambasadori rus, Aleksander Lukashevich, ka thënë se Kosova është bërë një burim potencial i një konflikti.

Sipas Lukashevich, autoritetet kosovare po dëshirojnë që hapur të krijojnë një krizë të re e cila do të mund të dërgojë në një luftë të re.

Këto deklarime Lukashevich i ka bërë teksa është diskutuar çështja e krijimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës.

“Kosova gjithnjë e më shumë po bëhet vend i paqëndrueshmërisë, një burim konflikti potencial. Administrata e Kosovës haptazi synon që të krijojë një krizë të re që mund të çojë në një luft të re”, ka thënë ambasadori rus.

Siç thotë ai Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian e kanë humbur kontrollin mbi Republikën e Kosovës.

“Përkrahësit dhe arkitektët perëndimorë të Kosovës kanë humbur kontrollin mbi projektin e tyre”, ka përfgunduar Lukashevich.

Lukashevich ka qenë edhe zëdhënës i diplomacisë ruse, kështu që nuk është surprizë reagimi i tillë nga ai./TeleshkronjaPost/

NY Times: Është arritur marrëveshja për hapjen e qeverisë në SHBA

Pas sa kohësh arrihet marrëveshja, senati amerikan do të votojë të enjten për dy projektligje që do të sillnin fundin e menjëhershëm të mbylljes së pjesshme të qeverisë.

Kështu raporton e përditshmja amerikane News York Times, pas krizës disa javore në qeverinë amerikane, përcjellë Teleshkronja Post.

Poashtu ky dakordim përfshinë projektligjin që mbështetet nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe parasheh ndarjen e 5.7 miliardë dollarëve për murin e tij kufitar me Meksikën.

Plani, që vjen si kompromis ndërmjet senatorit Mitch McConnell, udhëheqës i shumicës, dhe senatorit Chuck Schumer, udhëheqës i demokratëve, ofron sinjalin e parë të rrugës drejt daljes nga kriza e mbylljes së pjesshme qeveritare, e cila ka hyrë në javën e pestë dhe i ka lënë pa paga 800.000 punonjës federalë.

Dy senatorët e kanë prezantuar planin në pasditen e së martës, në Senatin amerikan.

“Njerëzit po pyesin nëse ka rrugëdalje nga kjo krizë, nëse ka një mënyrë për të hequr barrën që rëndon mbi 800.000 punonjësit federalë që nuk po paguhen, nëse ka një mënyrë për t’i hapur fillimisht shërbimet qeveritare, dhe për të debatuar më pas se çfarë duhet të bëjmë për sigurinë kufitare”, ka thënë Schumer.

Video: Si humbi i ushtria e Asadit mbi 1.500 tanke në shtatë vjet

Ushtria siriane pësoi humbje të mëdha gjatë luftës civile që nisi në fillim të vitit 2011 e që vijon në përmasa më të vogla edhe.

Në shumë konflikte me forcat opozitare, me ato që në fillim startuan të ashtuquajturën “Pranverë Arabe” edhe në këtë vend, e që më pas u militarizuan, ushtria e rregullt siriane humbi më shumë se dy mijë ushtarë.

Ndërsa në aspekt të potencialit ushtarak, forcat e opozitës shkatërruan rreth 1,500 tanke dhe mbi 800 automjete luftarake të tipit BMP-1 dhe BMP-2.

Para fillimit të luftës civile, Siria kishte 4,500 tanke. Ndërkojë gjatë konfliktit, me pozicionimin e Rusisë krah Asadit, ushtria e këtij të fundi u blindua akoma dhe më tej nga Putini, sidomos me tanket e fundit T-90.

Më poshtë mund të shihni pamje të rralla të shkatërrimit të tankeve duke u goditur me armati të rëndë nga forcat kryengritëse

The NY Times shkruan për djaloshin nga Kosova, prodhues i orëve

Kur “AkriviA” u shpall si fituesja e “Men’s Watch” në “Grand Prix d’Horlogerie de Genève” në nëntor, shumica e anëtarëve të audiencës ndoshta dinin pak më shumë sesa emri i markës gjashtëvjeçare.

Disa të pranishëm, megjithatë, brohorisnin me zë të lartë pasi themeluesi i saj, Rexhep Rexhepi, bëri rrugën e tij për të marrë çmimin për “Chronomètre Contemporain”.

“Ju duket se jeni shumë popullor, zotëri”, kishte thënë Édouard Baer, mjeshtër i ceremonive të ngjarjes, me një surprizë të habitshme në të cilën AkriviA fitoi mbi një listë të markave të njohura.

Rexhepi nuk mund të ketë një emër të madh të familjes, por, në moshën 31 vjeçare, ai është një kandidat i qartë i fuqishëm në mesin e një brezi të prodhuesve të orëve.

Dhe për këtë, mediumi prestigjioz “The New York Times”, i ka kushtuar një shkrim special.

“Kjo orë mban shumë gjëra që u bashkuan gjatë shumë viteve për t’u bërë realitet”, ka thënë Rexhepi në fjalimin e tij të pranimit.

Po sipas këtij mediumi, përcjell Teleshkronja Post, historia e të kaluarës së tij pasqyron vështirësitë e tij personale dhe përkushtimin e tij në këtë fushë.

I lindur në vitin 1987 në Zhegër, Kosovë, Rexhepi u largua nga vendi i shkatërruar nga lufta në vitin 1999 për në Zvicër.

Ai hyri në një program mësimi në Patek Philippe, dhe më vonë punoi për BNB Concept, një lëvizje e prodhuesve specialistë dhe për oratorin e njohur zviceran François-Paul Journe.

Në vitin 2012, në ditëlindjen e tij të 25-të, z. Rexhepi hapi punëtorinë e vet në zonën e qytetit të vjetër të Gjenevës, duke përdorur 100,000 franga zvicerane të kursimeve.

Në fillim, ai prodhoi kryesisht prototipa për markat e tjera; në vitin 2015, ai filloi të përqendrohet në zhvillimin e AkriviA.

Emri i markës, të cilën ai e kishte regjistruar si biznes tre vjet më parë, merret nga fjala greke që ka kuptimin e “saktësisë”.

AkriviA tani punëson gjashtë oratorë, duke përfshirë edhe vëllain e vogël të z. Rexhepi – i cili u bashkua me AkriviA pas një “kualifikimi” në Patek Philippe – dhe prodhon rreth 30 orë në vit.

“Nuk ka linja prodhimi në punëtorinë tonë”, tha z. Rexhepi në një intervistë. “Për ne, i njëjti orator duhet të mbikëqyrë një orë, nga fillimi deri në fund”.

Në një epokë të robotikës dhe Inteligjencës Artificiale, vizioni i z. Rexhepi është të krijojë mekanizma krijues të bërë tërësisht me dorë dhe të frymëzuara nga klasicizmi i pionierit horologjik (arti i bërjes së orëve) të shekullit të 18-të, Abraham-Louis Breguet, si dhe nga modernizmi i z. Journe.

“Cilësia e lartë dhe identiteti vizuel janë shumë të rëndësishme sepse duam që stili ynë të jetë i njohur”, ka thënë z. Rexhepi. “Kjo është arsyeja pse çdo gjë në orët tona, duke përfshirë lëvizjen, është simetrike, e cila natyrisht shton kompleksitetin, por sjell estetikë në përputhje me teknikën”.

“Ne mbrojmë vlerat tradicionale që po humbasin sot”, tha ai. “Mund të jemi të rinj, por ne mbështetemi në traditën për të ecur përpara”.

“Shumë oratorë të rinj vijnë në skenë, por në fund të rrallët përfundojnë në top”, ka thënë Oliver Müller, një konsulent i cili po e këshillon z. Rexhepi në zhvillimin e markës së tij.

Momenti dramatik: Për pak era nuk e merrë aeroplanin me pasagjerë

Video që është publikuar në internet, ku shihet një aeroplan i madh po përpiqej të ngrihej nga aeroporti i Manchesterit.

Ndërsa ai nga zona e ngritjes u godit nga erëra të forta me shpejtësi 80 km për orë duke shkaktuar situatë tejet tmerruese, transmeton Teleshkronja Post.

Era e fortë bëri që aeroplani të lëkundej sa në një anë në një tjetër gjatë ngritjes në fluturim, siç shihet në pamje.

Fatmirësisht, një fatkeqësi e madhe u shmang pasi piloti arriti të ngrinte në qiell aeroplanin “Airbus A380”.

Videoja e filmuar tregon se si piloti luftoi kundër stuhisë për të siguruar kontrollin e avionit dhe për ta ngritur atë nga toka.

Shikoni pamjet :