Joe Biden po kandidon për president të SHBA në vitin 2020

Para pak muajsh, ish-zëvendës presidenti amerikan, Joe Biden, pati deklaruar se ësht ‘personi më i kualifikuar’ për president pas përfundimit të mandatit të Donald Trump.

Duke përfunduar disa muaj spekulime, ish-nënpresidenti Joe Biden njoftoi të enjten se po kandidon për president në vitin 2020, duke u bashkuar me një fushë të mbushur me njerëz të demokratëve të etur për të marrë postin e presidentit të SHBA-ve.

“Vlerat thelbësore të këtij kombi … qëndrimi ynë në botë … demokracia jonë e vetme … gjithçka që e ka bërë Amerikën – Amerikë është në rrezik”, tha Biden në një video që paralajmëroi kandidaturën e tij. Videoja u shpërnda nëpër platformat e mediave sociale.

Biden ka udhëhequr vazhdimisht garën për emërimin e Demokratëve në votimet e hershme, dhe atij nuk i mungon besimi. Ai deklaroi në dhjetor se ai ishte “personi më i kualifikuar” për të qenë president dhe tha se çështjet me të cilat ballafaqohet vendi “janë çështjet që kanë qenë jetike, që unë kam punuar në tërë jetën time”.

“Më vjen keq që nuk kuptova më shumë,” u tha ai gazetarëve, pasi dy herë duke qeshur për prekjen gjatë fjalimit të tij për të qeshur nga audienca kryesisht mashkullore.

“Nuk më vjen keq për asnjë nga synimet e mia. Nuk më vjen keq për ndonjë gjë që kam bërë ndonjëherë. Unë kurrë nuk kam qenë pa respekt, me dashje, për një burrë apo një grua “.

Pretendimet vënë në qendër të vëmendjes trashëgiminë e përzier Biden mbi çështjet e të drejtave të grave, një përgjegjësi politike në epokën ‘Me Too.’

Drejtimi i Bidenit dukej si një përfundim i paregjistruar pasi ai ngacmonte fushatën e tij të ardhshme për disa muaj. Ai njoftohet se kishte hedhur poshtë idenë e zgjedhjes së aktorit në rritje të Demokratëve, Stacey Abrams, si një bashkëshort i tij në përpjekje për të zmbrapsur kritikat për veten e tij si një burrë i bardhë në mes të fushës së larmishme të demokratëve të vitit 2020. (Abrams ka mohuar në mënyrë të përsëritur se kishin ndonjë bisedë të tillë.)

Nga 36 vitet e tij në Senat dhe tetë vjet si nënkryetar, i presidentit Barak Obama, forcat e Biden janë të qarta, shkruan HuffPost, transmeton Teleshkronja Post.

Ai është i përgatitur për çështjet e politikës së jashtme dhe juridike, pasi ka kryesuar të dyja komisionet përkatëse të Senatit për këto çështje. Ai ndihmoi të shkruante dhe të kalonte Aktin kundër Dhunës ndaj Grave. Si i dyti në komandë i presidentit Obama, ai ishte një negociator kryesor me udhëheqësit republikanë në Kongres dhe ndihmoi në zgjidhjen e krizës së borxhit në vitin 2011.

Por ai ka pika të dukshme të dobëta në rekordin e tij politik. Në moshën 76-vjeçare, Biden mund të jetë lehtësisht presidenti më i vjetër i zgjedhur në historinë e SHBA. Si një senator që përfaqësonte Delaware, ai mbështeti luftën në Irak dhe ndihmoi autorin e ligjit të krimit të vitit 1994, i cili ushqeu një epidemi të burgosjes masive.

Biden gjithashtu është kritikuar për mos mbrojtje të profesorit të ligjit Anita Hill, pasi ajo akuzoi Clarence Thomas se e ka ngacmuar seksualisht nga Gjykata e Lartë në 1991. Si kryetar i Komitetit Gjyqësor të Senatit, Biden nuk do të thërriste dëshmitarë për të konfirmuar historinë e Hill dhe nuk bëri shumë për të ndaluar sulmet personale nga republikanët.

Ndërsa lëvizja ‘Me Too’, Biden ka shprehur keqardhje për mënyrën se si u trajtua Hill. Por ai e ka liruar veten nga çdo përgjegjësi për të dhe ka lëshuar një sërë kërkim faljesh për Hill, të cilën ajo e ka kritikuar si të pamjaftueshm.

Duke iu drejtuar sërish çështjes në mars, Biden ankohej se “unë do të doja të bëja diçka”.

“Deri më sot, më vjen keq që nuk mund ta merrja atë lloj dëgjimi që ajo meritonte,” tha ai në një ceremoni çmimesh në Nju Jork për nderimin e studentëve që punonin për të luftuar sulmet seksuale në kampuset e kolegjeve.

Shpallja e kandidimit të Biden vjen pasi më shumë se një duzinë konkurrentë të tjerë Demokratë kanë njoftuar hyrjet e tyre në garë, përfshirë Sens. Kirsten Gillibrand (DN.Y.), Elizabeth Warren (D-Mass.), Kamala Harris (D-Kalif.), Cory Booker (DN.J.), Amy Klobuchar (D-Min.) Dhe Bernie Sanders (I-Vt.).

Sekretari i mëparshëm i Strehimit dhe Zhvillimit Urban Julián Castro, përfaqësuesi i Tulsi Gabbard (D-Hawaii), Uashingtoni Gov Jay Inslee (D), ish-koloneli Gov John Hickenlooper (D) dhe South Bend, Indiana, kryetari i komunës Pete Buttigieg.

Kjo është koha e tretë e Biden që po kandidon për president. Ai tentoj në vitin 1988 dhe pastaj përsëri në vitin 2008. Ai konsideroi një vrap në vitin 2016, por vendosi të tërhiqej nga gara pasi humbi djalin e tij Beau nga sëmundja e kancerit.

Në një intervistë në dhjetor, ai tha se është i përgatitur t’i adresojë të gjitha dobësitë e tij të mundshme si një kandidat – duke përfshirë tendencën e tij për të bërë gafat – por tha se ato janë të zbehtë në krahasim me cilësitë më të këqija të Trump.

“Unë jam një makinë gazi, por, çfarë është një gjë e mrekullueshme në krahasim me një djalë që nuk mund të tregojë të vërtetën”, tha Biden. “Jam gati të luftoj të gjitha këto gjëra. Pyetja është se çfarë lloj kombi po bëhemi? Çfarë do të shkojmë për të bërë? Kush jemi ne?”/TeleshkronjaPost.info/

Vizita në Rusi: Truprojat e Kim Jong-un pastrojnë trenin e blinduar pas arritjes në Rusi

Temë kryesore diskutimi e kësaj jave mbetet padyshim vizita e liderit të Koresë Veriore, Kim Jong-Un në Rusi, ku do të takohet me të parin e Rusisë, Vladimir Putin.

Por, gjatë kësaj vizite ka rënë në sy diqka tjetër nga mediat e huaja, pasi truprojat e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, të cilët arritën në Vladivostok për një takim me Putin, pastruan trenin e tij të blinduar ndërsa ishte ende duke lëvizur.

Sigurimi i liderit të Koresë së Veriut, shtet diktatorial, kanë bërë një veprim të pazakontë derisa shefi i tyre sapo kishte arritur në territorin e Rusisë, transmeton TeleshkronjaPost.

Video po qarkullon shumë në rrjetin social në Twitter:

Në lidhje me këtë veprim, reagoi edhe vet Kim Jong-un përmes llogarisë së tij në tëitter duke thënë se po ta drejtonte ai këtë mjet udhëtimi, do të bënte vr’asje të momentit./TeleshkronjaPost.info/

Pagat marramendëse që marrin aktorët e “Game of Thrones”

Një nga nga prodhimet filmike më të ndjekura në kohen moderne të internetit padyshim mbetet “Game of Thrones”.

Seriali “Game Of Thrones” është një nga më të ndjekurit në të gjithë botën që prej vitit 2011, shkruan Teleshkronja Post.

Momentalisht është duke u transmetuar sezoni i tetë dhe i fundit i këtij seriali, i cili ka gjeneruar shumë të ardhura për këtë produksion.

Por duket se edhe protagonistët e këtij seriali janë paguar me shuma të majme për çdo episod ku kanë qënë pjesë.

Këto janë disa nga pagesat më të larta për aktorët kryesorë të këtij seriali:

1-Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) $500,000 për episode

2-Kit Harington (Jon Snow) $500,000 për episode

3-Lena Headey (Cersei Lannister) $500,000 për episode

4-Peter Dinklage (Tyrion Lannister) $500,000 për episode

5-Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) $500,000 për episode

6-Sophie Turner (Sansa Stark) $175,000 për episode

7-Maisie Williams (Arya Stark) $175,000 për episode

8-Isaac Hempstead Wright (Bran Stark) $175,000 për episode

Djaloshi që shpenzoi 18 orë në ditë në videolojëra, tani fiton më shumë se shumica e të rriturve

Griffin Spikoski shpenzon deri në 18 orë në ditë ngjitur në ekranin e tij të kompjuterit duke luajtur lojën magjepsëse, Fortnite.

Kanali i tij në YouTube – ku rregullisht ngarkon videot e vetes duke luajtur lojë online – ka rreth 1.2 milion abonentë dhe më shumë se 71 milionë shikime; shifra që e kanë grumbulluar atë reklamues, sponsorizime dhe një rrjedhë të qëndrueshme të të ardhurave.

Vitin e kaluar, këto të ardhura arritën në gati 200,000 dollarë.

Shuma e parave – më shumë se e mjaftueshme për të ngritur një familje të qetë në shumicën e qyteteve amerikane – është edhe më mbresëlënëse kur Spikoski është 14 vjeç.

“Është diçka si punë e përditshme,” Griffin tha për ABC, duke vënë në dukje se ai luan rreth tetë orë në ditë në shtëpinë e tij në Long Island.

Në një dokumentar të shkurtër të botuar në YouTube këtë javë, nëna e Spikoskit, Kathleen Connolly, sugjeroi që pasioni dhe suksesi i djalit të saj e bënë të papritur.

“Nuk e kuptova kurrë se Griffin ishte i mirë në lojëra”, tha ajo. “Ai më tha se ishte i mirë me ta dhe pastaj bota vetëm e konfirmoi atë”.

Pas krijimit të Skeptic Gaming Inc, prindërit e të riut kanë punësuar një këshilltar financiar dhe një kontabilist për ta ndihmuar atë të menaxhojë paratë e tij, raporton WABC-TV, transmeton Teleshkronja Post.

Pavarësisht ndikimit të tyre gjithnjë e më të dukshëm, kulturor, videolojërat ende nuk kanë pranuar respektin dhe admirimin e përhapur për sportistët kryesorë. Ashtu si ekspertët e programeve kompjuterike dhe ekspertët e kompjuterëve, ato ndonjëherë konfllenohen me hakerat ose stereotipizohen si mungesa e diellit të cilët rriten brenda bodrumeve suburbane si një formë e kërpudhave njerëzore të shekullit të 21-të.

Por realiteti është se sportet elektronike (të njohura si “Esports”) janë bërë biznesi i madh, aq shumë saqë turneu më i madh i eksporteve tani po ofrojnë pagesa prej afro 25 milionë dollarësh, sipas Gamespot, duke ofruar rroga që konkurrojnë ose tejkalojnë shumë atletë profesionistë.

Vitin e kaluar, videoloja dhe kompania softuerike Epic Games njoftoi se kompania do të ofrojë 100 milionë dollarë për të financuar pijet e shpërblimeve për garat Fortnite për sezonin e ardhshëm. Publiku, i cili përfshin globin dhe grupet për lojtarë të njohur në YouTube dhe platformat streaming si Twitch, është në dhjetëra miliona. Më shumë se 67 milionë njerëz nga e gjithë bota luajnë çdo muaj Ligën e Legjendave, sipas Riot Games.

“Këto video lojëra tërheqin audiencat pasi ato nuk janë më thjesht të dizajnuara për t’u luajtur, por gjithnjë e më shumë të jenë vizualisht të këndshme.”

Ashtu si profilet e atletëve të ESPN që ajër në ditën e lojës, kompanitë e lojërave të videove po prodhojnë edhe videot e tyre të shkurtra duke theksuar personalitetin dhe përzgjedhjen e lojtarëve më të njohur të tyre./TeleshkronjaPost/

FOTO: Gjendet një arkë nga shekulli i XIV, zbuluesit mahniten nga ajo që gjejnë brenda

Arkeologji: Një arkë e shekullit të 14-të që përmbante më shumë se 550 monedha ari dhe argjendi që potencialisht ka vlerë 150 mijë paund është zbuluar në Buckinghamshire.

Zbuluesit që e gjetën atë arkë, ishin me katër detektorë amatorë që kërkonin metal kur hasën në këtë thesarë, raporton Teleshkronja Post.

Ky zbulim përfshin 12 monedha shumë të rralla të arit qe mendohet të jetë një nga sasitë më të mëdha të gjetura ndonjëherë nga Mbretëria e Bashkuar në dekadën e fundit.

Monedhat mbahen në një muze derisa të vlerësohen zyrtarisht dhe me pas do të shiten. Të ardhurat do ndahen midis gjetësve dhe pronarit të tokës.

Fillimisht kërkuesit gjetën vetëm 12 monedha ari që i përkisnin periudhës së Eduardit të I dhe II. Por burrat vazhduan gërmimet dhe gjetën monedhë pas monedhe në të njëjtin vend.

Ditën e parë gjetën 276 monedha argjendi dhe nëntë ari. Monedhat e argjendta besohet të jenë nga periudha e sundimit të Eduardit I dhe II – 1272 deri në 1327 – Thesari dyshohet se është fshehur nga një person i pasur më shumë se 600 vjet më parë.

Sipas rregullave të zbulimit dhe gjetjes së thesarit, çdo gjë mbi tre monedha konsiderohet një “grumbull” – që do të thotë se duhet të deklarohet tek organizatorët.

Zona duhet të pastrohet dhe është pohuar bashkërisht nga katër burrat, të cilët pastaj u lanë të punonin vetëm.

Ata thanë se duhej të luftonin kundër konkurrencës dhe të pranonin se u ‘plot tension’ kur lajmet e gjetjes patën raundin e festivalit./TeleshkronjaPost/

Lidhja interesante e NETFLIX dhe Ushtrisë Shqiptare

Aktualisht konsiderohet platforma më atraktive e prodhimeve televizive në mbarë botën me miliona shikues dhe ndjekës.

Por ekziston një histori interesante që në vitin 2010, Netflix ishte akoma një kompani relativisht e vogël. Jeff Bewkes, CEO i kompanisë konkurrente Time Warner, deklaroj me ironi se mundësia që Netflix të ketë sukses ishte njësoj si mundësia që “Ushtria e Shqipërisë ta pushtoj botën”!

Themeluesi i Netflix, Hastings e trajtoi komentin e Bewkes si “simbol të nderit”. Më vonë, Hastings i tregoj gazetarit të New Yorker se ai kishte mbajtur për më shumë se 1 vit rreth qafës një zingjirë me simbol të Ushtrisë së Shqipërisë.

Ky zingjirë e motivoj atë të punojë që të shëndrrojë Netflix në një ndër kompanitë më të suksesshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Vlera sot e kompanisë është më shumë se 173 miliard dollarë dhe konsiderohet platforma më e fuqishme e transmetimeve në botën e filmit, shoubiznesit dhe televizionit në mbarë botën./Teleshkronja Post/

Sëmundja ‘Game Of Thrones’: Në Australi mungojnë në punë me arsyetimin se janë të sëmurë për ta shikuar fillimin

Pronarët e kompanive në Australi kanë marr kërkesa për pushim shëndetësor nga ana e stafit, për shkak se episodi i parë i serisë më të famshme ‘Game of Thones’ transmetohet këtë të hëne.

Seriali më i popullarizuar i kompanisë “HBO” transmeton episodin e parë të sezonit të tetë me radhë që pritet të shënojë një eveniment historik në televizion.

Në sezonin e ri, episodi i parë është i fokusuar në një botë mesjetare të quajtur “Westeros”, fillimisht transmetohet në Australi në orën lokale 9:00 dhe 11:00, varësisht nga shtetet perëndimore apo lindore të atij kontinenti, kur punëtorët zakonisht ndodhen në orarin e tyre të punës, shkruan Daily Mail.

E për këtë arsye pronarët e kompanive të ndryshme presin mungesa të mëdha në punë – raporton The West Australian.

“Ata do ta bëjnë këtë në mënyrë ligjore duke kërkuar pushim dhe në mënyrë jo ligjore duke gënjyer se janë të sëmurë, mund ta them se do të ketë shumë njerëz që do të kërkojnë pushim për ta shikuar ‘Game oh Thrones’, sepse është e hënë dhe u konvenon ashtu”, ka thënë një menaxher kompanie.

Ai gjithashu ka këshilluar punëtorët që të mos gënjejnë se janë të sëmurë, por t’u kërkojnë shefave të tyre që të jenë me fleksibilë, duke filluar më herët apo duke e përfunduar punën më vonë.Seriali “Game of Thrones” është i përshtatur nga koleksioni i novelave të George R. R. Martin, seria u bë e popullarizuar në gjithë botë që nga emetimi i sezonit të parë në vitin 2011.

Komisioneri Hahn: ‘Shkëmbimi i territoreve mund të diskutohet nëse duan liderët’

Para disa muajve ishte temë tabu dhe goditej rëndë kushdo që e fliste rreth kufijëve. Komisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, ka folur rreth një marrëveshjeje të mundshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Z.Johannes Hahn ishte në Washington javën e kaluar për të diskutuar për Lindjen e Mesme, Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor me homologët e tij të SHBA-së.

Në këtë kontekst, siç shkruan “The Washington Post,” ai ka folur edhe rreth marrëveshjes ndërmjet Greqisë dhe asaj që quhet sot Maqedonia Veriore, duke thënë se bashkë, SHBA dhe BE-ja u treguan të suksesshme.

Sipas tij, në luftërat e viteve 1990 dhe pasojat e tyre, Uashingtoni ishte në “vendin e shoferit” në rajon, jo Brukseli. Sot, Hahn tha, e kundërta është e vërtetë. Shtetet e Bashkuara janë shumë mbështetëse për Bashkimin Evropian dhe në rajon, tha ai, duke shtuar, “mendoj se ata janë mjaft të lumtur që ne jemi sot në krye të rajonit”.

Dhe shpresa e Hahn është që zgjidhja e mosmarrëveshjes të emrit të Maqedonisë do të shërbejë si pararendës ndaj zgjidhjeve të konflikteve të tjera, duke përfshirë edhe në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, transmeton “EO”.

Megjithatë, duke folur rreth një marrëveshje të mundshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përkatësisht rreth mundësisë së “korrigjimit të kufijve”, Hahn theksoi se një marrëveshje ligjërisht detyruese midis dy do të mbulonte fushat përtej kufijve dhe se “një element themelor në një marrëveshje të ardhshme duhet të jetë respektimi i të drejtave të pakicave”.

“Tani për tani, askush nuk mund të parashikojë se çfarë do të ishte një rezultat final”, citohet të ketë thënë ai, duke shtuar se edhe “një shkëmbim i mundshëm i territorit mund të jetë si pjesë e saj – nëse palët dëshirojnë”.

“Parakushti i vetëm që kemi ngritur është se çdo lloj marrëveshje dypalëshe duhet të kontribuojë për më shumë paqe dhe stabilitet në rajon”.

Gjithsesi, një marrëveshje politike që vjen me koston e të tjerëve, tha Hahn, do të ishte e papranueshme për Bashkimin Evropian.

Kjo temë ka ndarë rrugët e liderëve politik në Kosovë, disa duke e kundërshtuar fuqishëm e disa duke e përkrahur./Teleshkronja Post