Biletat për finale të Ligës së Kampionëve po kushtojnë deri në 40 mijë euro në tregun e zi

Biletat për finalen e Ligës së Kampionëve midis Liverpoolit dhe Tottenhamit janë duke u shpallur në internet deri në më shumë se 40,000 funta.

Tifozët e Liverpulit dhe Tottenham do të ndajnë 33.226 bileta për finalen e fundit në stadiumin Wanda Metropolitano të Atletico Madridit me një kapacitet prej 68,000 ulëse.

Por tifozët pa një biletë nëpërmjet shprëndarjes zyrtare të UEFA-s, të cilët po kthehen në faqet e internetit të palëve të treta për bileta, do të gjejnë veten përballë çmimeve mijëra paund.

Tifozët e Liverpool dhe Tottenham thanë se biletat e printuara në më shumë se £ 500 ishin “të tepruara” në një deklaratë të përbashkët javën e kaluar dhe disa bileta për finalen janë shfaqur për rishitje në StubHub për më shumë se 40,000 funta.

Biletat për finalen e Ligës së Kampioneve janë duke u listuar për më shumë se 40,000 funta në StubHub. (SkySports)

Bileta më e lirë në StubHub fillon në 3,455 funta, ndërsa disa faqe interneti të pavarura janë duke shitur bileta për çmime të ngjashme dhe tifozëve u është thënë të sigurojnë që ata blejnë nga burime të besueshme dhe të jenë të kujdesshëm nga mashtruesit.

“Me tifozët e futbollit në kërkim të biletave për të parë një pjesë të historisë, po presin në periferi, të gatshëm për të përfituar. Tifozët duhet të shikojnë nga shenjat paralajmëruese dhe të jenë të vetëdijshëm për rreziqet kur blejnë bileta, faqe të selektive apo media sociale “, tha Ross Martin, kreu i sigurisë dixhitale në bankën Barclays.

Qëndrimi i UEFA-s në faqen e internetit të biletave të palëve të treta është: “Faqet e internetit të biletave të palëve të treta dhe platforma të biletave nuk janë të autorizuara nga UEFA për të shitur bileta për finalen 2019 të Ligës së Kampioneve në UEFA.”

Bileta me vlerë nominale për finalen e Ligës së Kampioneve kanë çmim mes £ 60 dhe £ 513 por faqet e internetit të palëve të treta si Futbolli Ticket Pad po shesin për shumë më tepër. (SkySports)

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve? 7 fakte rreth finales

“Çdo biletë e blerë nga këto vende do të jetë e pavlefshme në përputhje me kushtet dhe kushtet e biletave të UEFA-s dhe nuk do të fitojë hyrjen në stadium. UEFA prandaj i dekurajon fuqishëm tifozët nga blerja e biletave nga faqet e internetit të tilla”./TeleshkronjaPost/

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve? 7 fakte rreth finales

Finalja e Ligës së Kampionëve për vitin 2019 kthehet në kryeqytetin spanjoll, Madrid, për herë të parë në nëntë vjet.

Për herë të parë që nga viti 2013 në finale nuk është të paktën një ekip spanjoll, që shënon përfundimin e dominimit në këtë garë dekadën e fundit.

Me Liverpoolin dhe Tottenhamin finalist, deri tek finalja e Ligës së Kampioneve, këtu është e gjitha që ju duhet të dini rreth edicionit 2019…

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Trofeu i Ligës së Kampionëve. (UEFA)

Ndeshja finale e Ligës së Kampionëve, i 27-ti në formatin e tij të tanishëm dhe gara e 64 ekipeve elitë të Evropës, do të zhvillohet më 1 qershor 2019.

Kush do të jetë në finale?

Për herë të parë nga viti 2008 do ketë një finale krejt angleze, hera e fundit ishte në 2008 Chelsea dhe Man United.

Liverpooli u kualifikua në finalen e Ligës së Kampionëve në mënyrë të bujshme duke u kthyer nga 3-0 për të mundur Barcelonën 4-0 në ndeshjen e dytë në Anfield të martën.

Tottenham mundi Ajaxin 3-2 në Amsterdam në mbrëmjen e së mërkurës, kur Lucas Moura përfundoi një hat-trick në kohën shtesë, për të kaluar tutje pasi përfundoi 3-3 në total (Spurs shkoj tutje falë golit si mysafirë).

Në vilin stadium do luhet apo do të mbahet?

Wanda Metropolitano, shtëpia e Atletico Madrid, do të presë finalen e Ligës së Kampionëve për herë të parë, vetëm 18 muaj pas hapjes, raporton Teleshkronja Post.

Stadiumi ku do luhet finalja e Champions League 2019 në Madrid, Wanda Metropolitano. (Foto: SkySports)

Sa tifozë do të jenë në Wanda Metropolitano?

Kapaciteti i Wanda Metropolitano me 67,000 vende do të reduktohet në 63,500 për finalen e Ligës së Kampionëve.

Kush është kampion aktual i Evropës (Fitues i Champions League 2018) ?

Kampion në fuqi aktualisht i Ligës së Kampionëve është klubi i Real Madridit, i cili u bë i pari në histori që fitoj tre tituj rresht. Kundërshtari i Madrilenëve vitin e kaluar ishin Liverpool, të cilët janë gjithashtu edhe sivjet në finale.

Real Madrid janë kampionët aktual të Ligës së Kampionëve.

Cila është marrëveshja me biletat?

Tifozët e dy finalistëve të Ligës së Kampionëve do të marrin rreth 17,000 bileta secili, pak më shumë se gjysma e 63,500 të reduktuar në Wanda Metropolitano.

UEFA ka konfirmuar se 4,000 bileta do të vihen në dispozicion të publikut të gjerë, ndërkohë që 25,500 bileta të mbetura “i ndahen komitetit lokal organizues, UEFA-s dhe shoqatave kombëtare, partnerëve tregtarë dhe transmetuesve”.

A do të përdoret video asistenca referuese (VAR) ?

Manchester United eleminoj PSG pas një penaltie nga VAR. (Foto: UEFA)

Ndeshja finale e Ligës së Kampioneve 2019 do të hyjë në histori si i pari që do të bëjë përdorimin e Video Asistentit për Referin.

Teknologjia, e prezantuar në fazat e eliminimit këtë sezon, ka qenë në qendër të një numri të incidenteve të profilit të lartë. UEFA padyshim do të përpiqet për përdorimin e saj pa ndërprerje./TeleshkronjaPost/

Ajax 2-3 Spurs: Vlerësimet e lojtarëve pasi Lucas Moura dërgon Tottenham në finalen e parë të Ligës së Kampionëve

Tottenham Hotspur prodhoi një nga rikthimet më të mëdha të Ligës së Kampionëve të të gjitha kohërave për të mposhtur Ajax 3-2 dhe vulosi progresin e tyre në finalen e Madridit.

Një hat-trick në pjesën e dytë nga Lucas Moura tronditi botën dhe pa Spurs eleminojnë kundërshtarin e tyre holandez për të siguruar një finale angleze në Ligën e Kampionëve kundër Liverpool muajin e ardhshëm.

Nikoqirët filluan ndeshjen pikërisht se si ata do të dëshironin me mbrojtësin e talentuar Matthijs De Ligt duke shënuar gol me kokë në pesë minuta për të dyfishuar rezultatin e përgjithshëm të Ajax.

Një fillim i dobët nga Tottenham, të cilët lejuan Hakim Ziyech shumë hapësirë ​​për të dhe për të dyfishuar epërsinë e Ajax dhe trefishuar atë nga rezultati total.

Në pjesën e dytë, Spurs kishte të gjitha për të bërë. Çuditërisht, brenda 15 minutash ata ishin në nivel. Dy golat fantastik nga Lucas i dhanë Spurs aq shumë shpresë me aq shumë kohë për të luajtur.

Me vendin e Ajax në finale pothuajse të sigurt, Lucas ndihmoi Spurs të prodhojë të pamunduren, duke shënuar tre gola fantastik, secili më i bukur se tjetri, shkruan TeleshkronjaPost.

Spurs fitoi 3-2 në mbrëmje dhe shkoi 3-3 në total. Këtu janë vlerësimet e lojtarëve nga fitorja e mahnitshme e Tottenham Hotspur në gjysmëfinale të Champions League kundër Ajax.

Vlerësimet e lojtarëve të Ajax:

André Onana – 6 – Stoperi kamerunas bëri dy pritje të njëpasnjëshme nga Son dhe Eriksen, por ishte kryesisht i paprovuar në pjesëne parë. Bëri një bllok të mirë nga Alli në gjysmën e dytë. Por ai nuk mund ta ndaloj Spurs që të kthehet në ndeshje dhe do të jetë i zhgënjyer. U ndëshkua për humbje kohe.

Noussair Mazraoui – 6 – Startues në IX e parë të ekipit hollandez, Mazraoui kishte shumë pak për të bërë në 45 minutat e hapura me Spursin duke mos gjetur ndonjë hapësirë. Mirpo në pjesën e dytë nuk ishte i njejti.

Daley Blind – 6 – Komploti më i madh që ju mund të paguani Blind është se mbrojtësi i Manchester United luan po aq efektiv sa edhe partneri i tij më i ri në qendër. Kjo ishte gjatë P 1. Pjesa e dytë ? Ai thjesht nuk mundi ta kontrolloj zëvendësuesin Fernando Llorente i cili fitoi pothuajse çdo duel dhe i lejoi Spurs më shumë mundësi për të shkuar përpara.

Matthijs De Ligt – 7 – Komandant në ndeshjen e parë, qendërmbrojtësi i talentuar, shënoj në pesë minutat e para për të dyfishuar avantazhin e Ajax. Bëri një bllok të mahnitshëm ndaj Moura, por nuk mund të bënte asgjë për asnjë prej tre golave ​​të tij. Kapiteni fantastik do të jetë i zhgënjyer në mënyrë të tmerrshme me rezultatin.

Nicolás Tagliafico – 6 – Performanca e tij ishte e përzier, jo stabil.

Frenkie De Jong – 8 – Barcelona së shpejti do të ketë si një individ të mirë – përtej viteve të tij. Pritja e tij dhe aftësia për të udhëhequr sulmuesit e Ajax. Jashtëzakonisht i pafat për të qenë jashtë kësaj gare.

Lasse Schone – 6 – Duke punuar së bashku me De Jong në mes të fushës, durimi i Schone e personifikonte qasjen e hershme të Ajax. A ishte mirë për të kufizuar hapësirën përpara zonës së dënimit Ajax. Megjithatë, gishtat do të drejtohen tek ai për golin e dytë të Tottenham.

Hakim Ziyech – 7 – Ziyech filloi super ndeshjen me një gol të shënuar në pjesën e pasme të rrjetës së Tottenham këtë ndeshje. Një goditje me këmben e majtë e ëmbël për të zgjeruar avantazhin e Ajax. Humbi një shans të mahnitshëm për të dërguar ekipin e tij prapa. Ai goditi shtyllen kur ndeshja ishte afër fundit. Do të shkojë në shtrat duke e ditur se mund të ketë fituar ndeshjen për Ajax.

Kasper Dolberg – 6 – Duke filluar në vend të David Neres i cili mori një lëndim, Dolberg u përshtat menjëherë, duke udhëhequr vijën e sulmit dhe duke shkaktuar probleme për mbrojtësit e Tottenham. Nuk ishte tepër influencues kur loja po përfundonte.

Donny van de Beek – 6 – Njeriu që e ka vënë ekipin e tij 1-0 në ndeshjen e parë, sonte ekipi ishte pa ndikimin e tij ndaj mbrojtjes së Spurs.

Dusan Tadiç – 6 – Ish-lojtari i Southampton humbi një shans të madh për të dyfishuar epërsinë e Ajax, por qëlloj vetëm shtyllen e Lloris. Nuk ishte aq klinik sa ai do të kishte dashur.

Zëvendësimet

Joel Veltman – 6 – Me 30 minuta për të luajtur, puna mbrojtëse e Veltman bëri pak ndaj Spurs.

Daley Sinkgraven – 5 – Zëvendësuesi ishte i panevojshëm.

Lisandro Magallán – N / A – Pak Minuta

Vlerësimet e lojtarëve të Tottenham

Hugo Lloris – 6 – Prodhoi një mbrojtje mahnitëse brenda katër minutash të para, por nuk mund të bënte asgjë për golin e parë nga Ajax as për të dytin.

Kieran Trippier – 3 – Kritikuar për aftësinë e tij të dobët për të atakuar zonën e kundërshtarit, mbrojtësi i Anglisë duhet të kishte bërë më mirë tek dy golat e Ajax. Performanca e të mërkurës përmblodhi sezonin e tij.

Toby Alderweireld – 6 – Në kohë, belgu luftoi me lëvizjen e vazhdueshme të vijës së frontit të Ajax. I kujdesshëm në posedim. U rrit në ndeshje dhe ndihmoi të frymëzonte ekipin e tij e tutje.

Jan Vertonghen – 6 – Pas lëndimit të kokës në ndeshjen e parë, Vertonghen do të jetë i lumtur që mund të fshihet pas maskës së fytyrës, pasi përpjekja e tij ishte e mangët për dy golat e parë.

Danny Rose – 7 – Shumë më i mirë dhe produktiv se Kieran Trippier dhe ndihmoj skuadrën mjaftë.

Viktor Wanyama – 5 – Spiranca në zemër të fushës së mesfushorit të Tottenhamit nuk kishte ndikim këtë mbrëmje, duke lejuar Ziyech shumë hapësirë ​​për të vulosur golin e tij.

Moussa Sissoko – 8 – Një zëvendësues javën e kaluar, Sissoko filloi nga minuta e parë dhe solli një prani shumë të nevojshme komanduese në mesfushë Spurs. Një performancë frymëzimi, sa herë që ai mori topin ai dukej sikur po krijonte diçka. Vazhdimisht shkonte përpara.

Christian Eriksen – 6 – Kundër klubit të tij të mëparshëm danezi humbi një shans të mirë për të nxjerrë nivelin e tij me një goditje të drejtë Onanas. Sigurisht një pasim i mrekullueshëm për Alli i cili duhet të kishte bërë më mirë. Prodhoj disa pasime të mira, por Lucas ishte kryesori.

Dele Alli – 7 – Duhet të ketë bërë më mirë, lejoj De Ligt shumë hapësirë. Humbui një shans fantastik në fazat e hapjes të pjesës së dytë. Pasimi i tij i mençur lejoi Lucasin të arrinte statusin e heroit në sekondat e fundit. Dy asistime.

Lucas Moura – 10 – Wow. Vetëm wow. Hero Hat-trick. Legjenda e Tottenham. Kur gjithçka dukej e humbur, kur ai dukej jashtë, ai na tronditi të gjithë. Qëllimi i parë i qetë, i zgjuar dhe i mprehtë, para krijimit të historisë me një të golin e përsosur.

Heung-Min Son – 6 – Ai humbi një shans të mirë në minutën e 23-të. Gjeti më shumë hapësirë ​​dhe ishte konstant ndaj Ajax.

Zëvendësimet

Fernando Llorente – 7 – Në fillim të pjesës së dytë, qëllimi i Llorentes ishte të siguronte lartësi dhe fuqi të mëtejshme në pjesën e sipërme të fushës. Humbi një shans të lavdishëm. Fitoj pothuajse çdo duel ajëror dhe e mbajti topin mirë.

Erik Lamela – 5 – Në fund të ndeshjes.

Ben Davies – 5 – Ka prodhuar disa pasime të mira vonë.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, e 27-ta në formatin e saj të tanishëm në Evropë, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/

Devotshmëri: Lojtarët e Ajax bëjn iftar mes të lojës ndaj Tottenham

Ajaxi ka tre lojtarë mysliman në skuadër, ku trajneri Ten Hag kishte thënë se janë të lirë të agjërojnë ramazanin.

Hakim Ziyech, Noussair Mazraoui dhe Zakaria Labyad, janë lojtarët mysliman te Ajaxi.

Ziyech dhe Mazraoui po luajnë nga minuta e parë te Ajaxi kundër Tottenhamit në ndeshjen kthyese të Ligës së Kampionëve.

Ky i fundit kur ora shënoi 21:15 (koha e iftarit në Amsterdam) u fokusua nga kamerat, duke pirë.

Ujin e kishte lënë jashtë vijave të fushës.

Pas tij kamerat e fokusuan edhe Ziyechin, por nuk u pa që ishte duke pirë.Mazraoui e ka mbajtur fjalën pasi kishte thënë se do të agjëronte.

Ajax pret Tottenham në Cruyff Arena, formacionet zyrtare

Pas një super ndeshje eksituese mes Liverpool dhe Barcelonës, sonte luhet ndeshja tjetër gjysmëfinale Ajax-Tottenham.

Ndeshja fillon nga ora 21:00 në Johan Cruyff Arena, shkruan Teleshkronja Post.

Ndeshjen e parë e ka fituar minimalisht Ajax me golin e Van de Beek, sonte vendoset se kush kualifikohet në gjysmë finale.

Formacioni zyrtarë i Ajax :

Formacioni zyrtarë i Tottenham :

Jose Mourinho i dërgon mesazh Jurgen Klopp pasi Liverpooli mundi Barcelonën

Ish-tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, ishte i lumtur për menaxherin e Liverpoolit, pasi ai drejtoj skuadrën e tij të martën drejtë finales së Champions League.

Jose Mourinho ishte plot lëvdata për gjermanin Jurgen Klopp pasi ai e udhëzoi Liverpoolin në një fitore mahnitëse 4-3 ndaj Barcelonës, shkruan Teleshkronja Post.

Gjigantët katalanas thyen The Reds 3-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në Spanjë dhe pritej të kalonin tutje në Anfield të martën, por nuk ndodhi ashtu.

Dy gola nga Georginio Wijnaldum dhe Divock Origi katërfishuan epërsinë e Liverpoolit dhe u kualifikuan në finale kundër të gjitha gjasave që i kishin para ndeshjes.

Mourinho nuk e ka pasur marrëdhënie pozitive me Klopp, i cili ishte rivali i tij kur ishte bosi i Manchester United në vitin 2018.

Jose Mourinho ishte plot me lavdërime për Jurgen Klopp (Image: @ beINSPORTS / Twitter)

Por portugezi mbrëmë nuk kishte asgjë, pos gjëra pozitive për të thënë për gjermanin pas përformancës mahnitëse të Liverpoolit kundër Barcelonës.

Mourinho tha: “Kjo është për të. Ky është një reflektim i personalitetit të tij, mos u dorëzoni, shpirti i tij luftarak, nuk ka të bëjë me taktika por me shpirtin luftarak.”

“Gjithçka që mendoj sot është për mentalitetin e Jurgenit, apsolutisht fantastik”./TeleshkronjaPost/

A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Tifozët dhe lojtarët e klubit katalanas mbetën të habitur nga reagimi i shpejtë i mbrojtësit anglez, Alexander Arnold, gol i cili i dërgoj ata në finale të UCL.

“Pashë topin në rrjetë dhe nuk e dija se kush e kishte marrë në qoshe, ishte shumë e shpejtë për mua. O Perëndia im – gjeni”, u shpreh i ngazëllyer Jurgen Klopp.

Tifozët e Liverpool panë duke luajtur mençur Trent Alexander-Arnold dhe përfundimin e ftohtë të Divock Origit – për të falënderuar për sigurimin e vendit të The Reds në finalen e Ligës së Kampioneve 2019 dhe eleminimin e Barcelonës.

Ekipi i Premier Ligës prodhoi një tjetër rikthim historik në fitoren e tyre të famshme të Ligës së Kampionëve ndaj AC Milan në Stamboll në vitin 2005 për të përmbysur skuadrën katalanase, e cila erdhi në Anfield me një avantazh prej 3-0.

Momenti vendimtar erdhi në minutën e 79-të, pasi një pasimi të shpejtë nga Alexander-Arnold arriti tek Origi, i cili shënoi në porten e Marc-Andre ter Stegen për ta shënuar rezultatin final 4-3 në total.

Lionel Messi, Gerard Pique dhe ekipi i Barçes mbetën të habitur. Luis Suarez pas ndeshje kërkoj falje për tifozët dhe pranoi se goli i katërt e bëri Barçën të duket si një ekip adoleshentësh.

Por pyetja që shumë kush e bën ështe se a ishte goditja e Trent Alexander-Arnold me Barcelonën ndaj Barcelonës e rregullt si rregullores së UEFA-s dhe FIFA-s ?

Disa nga tifozët e Barcelonës që janë ende dyshues, mos ndoshta mund të pyesin nëse pasimi i Aleksandër Arnold ishte e ligjshëm, përcjellë Teleshkronja Post.

Përgjigja e shkurtër për këtë pyetje është po. Kjo është procedura për ekzekutimin e goditjeve nga këndi nga FIFA dhe UEFA :

Ligji 17 – Procedura e goditjeve nga këndi

  • Topi duhet të vendoset në zonën e qoshes më të afërt me pikën ku topi kaloi mbi vijën e këndit.
  • Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe niset nga një lojtar i ekipit kundërshtarë.
  • Topi është në lojë kur ajo niset dhe lëviz qartë; nuk ka nevojë të largohet nga zona e këndit.
  • Flamuri i goditjes këndore nuk duhet të levizë
  • Kundërshtarët duhet të mbeten larg të paktën 9.15 m nga harku i këndit derisa topi të luhet.

Siç shihet, nuk ka asgjë të shkruar në rregullat që i kërkojnë lojtarit të presë për bilbilin apo sinjalin e arbitrit përpara se të nisë lojën nga këndi.

E vetmja kohë që një goditje në qoshe bëhet e paligjshme është nëse goditja e goditësit e prek topin dy herë (dmth. Përpara se të ketë arritur një tjetër lojtar), merret me topin ose godet topin në një kundërshtar në mënyrë të pamatur duke përdorur forcë të tepruar për të luajtur topi përsëri.

“Ishte vetëm një nga ato momente ku e shihni mundësinë dhe e bëni,” shpjegoi Alexander-Arnold më pas.

“Divock Origi u aktivizua dhe e përfundoi golin, ndoshta ai erdhi pak shpejt, por nuk ke pse mendohesh, reagimi vjen instiktivisht.”

“Ai shënoi dy gola për ne sonte dhe të gjithë do të kujtojnë këtë moment”.

Nuk është hera e parë që një futbollist ka përfituar nga kundërshtarët e tij duke humbur përqendrimin gjatë një këndoreje dhe nuk do të jetë i fundit./TeleshkronjaPost/

Liverpool 4-0 Barca: Vlerësimet e lojtarëve në një natë epike në Anfield

Pas një nate epike në Anfield, këto janë vlerësimet e të gjithë lojtarët të Liverpulit… cilët sonte vlerësohen 10/10 dhe cilat lojtarë të Barcelonës marrin një notë 3.

Alisson Becker – 9

Për të mbajtur një portë të pastër kundër Messit, Coutinho, Suarez merr diçka të veçantë, dhe kjo nuk ishte një natë e qetë për brazilianin. Alisson ishte i pavetëdijshëm nga rasti, duke bërë pesë pritje shumë të mira për tia mohuar Barçës golin.

Alexander-Arnold – 10

Njeriu i ndeshjes. 20-vjeçari mori një ovacaion nga të katër anët e Anfield kur u largua nga fusha pas ndeshjes. Kjo ishte një performancë e guximshme edhe përtej viteve të tij, dhe pasimi i tij i shpejtë nga një këndore e fitoi atë për Liverpool. Gjithashtu bëri prekje, kalime më shumë se çdo lojtar tjetër Liverpool.

Joel Matip – 9

Performanca e jashtëzakonshme, që ka të bëjë me sulmet e rastësishme të Barçës, si duelet ajrore dhe në terren. Një gabim ku u ndëshkua me karton të verdhë, e mbajti Lionel Messin në xhep.

Virgil Van Dijk – 8

Liverpool nuk fiton pa këtë njeri. Holandezi mund të ketë lejuar bashkatdhetarin e tij Wijnaldum të marrë meritat, por përsëri Van Dijk ishte superior dhe një qetësi e dukshme.

Andrew Robertson – 7

Disa duele të forta me Luis Suarez, por ia doli shumë mirë madje edhe në sulm duke ndihmuar Sadio Manen në krah.

Fabinho – 8

Një performancë herkuliane dhe ngadalë duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në kontinent.

James Milner – 7

Ai fitoi topin 13 herë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpoolit dhe është motori i ekipit.

Henderson – 8

Mbrëmja e tij duket të jetë e gjatë në gjysmën e parë pas një lëndimi të keq në gju, por ai u ngrit dhe vazhdoi me mënyrën sesi filloi, me një energji të pamëshirshme që u emulua në të gjithë ekipin. Nuk është një lojtar, thjesht bën gjithçka drejtë.

Sadio Mane – 8

Ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejtë në asnjë nga qëllimet, vazhdoi të vrapoi dhe vrapoi, vrapoi dhe vrapoi për të lodhur katalanasit.

Xherdan Shaqiri – 6

Një pjesë e parë e dobët dhe ishte me fat që shmangu një zëvendësim gjatë gjysmë-kohës së pjesës së dytë, por tregoi vendosmëri të madhe në fazat e fundit dhe shërbej për mrekulli tek gol i i dytë Wijnaldum.

Divock Origi – 9

Duket se lidhja e dobët e Liverpulit në vijën e frontit, dyfishi i Origi vjen në një natë ku zakonisht nuk do të fillonte ndeshjen. Ndeshje epike nga belgu.

Zëvendësimet e lojtarëve të

Wijnaldum – 9

G.Wijnaldum solli freski në mesfushë, dhe pastaj kishte dy gola fantastik për Barcelonë.

Lojtarët e Barcelonës

Ter Stegen – 4

Disa pritje të mira, por mbrojtja e tyre nuk funksionoj fare.

Sergi Roberto – 3

Bëri një ndërhyrje vendimtare për të mos lejuar Mane në një moment..

Gerard Pique – 3

Përpjekja për të vazhduar me ritmin e tre sulmuesve të Liverpulit dhe nuk ka ditur se si të përmbajë sulmin e pamëshirshëm të Liverpulit.

Clement Lenglet – 3

Pothuajse i dhuroi një penallti në minutën e 35-të dhe plagosi aksidentalisht Hendersonin.

Jordi Alba – 4

Pothuajse shënoi në gol gjatë pjesës së parë pas super pasimit nga Messi, por ai bëri pak për të ndihmuar ekipin e tij në mbrojtje.

Sergi Busquets – 4

Nuk ishte nata e tij, u ndëshkua me karton të verdhë pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Fabinhos.

Arturo Vidal – 3

Ishte i lëngshëm në posedim dhe bëri një varg të kalimeve të lirshme të cilat Liverpuli ishin në gjendje për të kundërshtuar nga mesfushoret e tij.

Ivan Rakitic – 4

U zëvendësua në minutën e 80-të pas një performanse jo të mirë dhe mori një kartë të verdhë në minutën e 53 për një prekje me dorë.

Philipe Coutinho – 5

Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me mundësinë e tij për të kthyer në minutën e 16-të, kur Liverpuli ishte 1-0 në avantazh, por Alisson lexoi mirë situaten.

Lionel Messi – 5

Messi bëri disa kërcënime përmes gjysmës së Liverpulit, por përpjekjet e tij në gol ishin të kota, me Alisson duke të vëmendshëm.

Luis Suarez – 5

Suarez u shfaqë në disa momente dhe u përfshi në disa sfida të diskutueshme. Përpara golit ​​ai u mohua nga Alisson, i cili bëri një pritje të mençur për të mbajtur përpjekjet e tij të ulëta herët në pjesën e dytë.

Zëvendësimet e lojtarëve të Barcelonës

Nelson Semedo – 4

Vendos në një pasim kër’cënues në minutën e 89-të, por ishte shumë mirë i bllokuar nga Van Dijk. Ai gjithashtu mori një kartë të verdhë.

Arthur Melo – 3

Mesfushori brazilian ka kontribuar shumë pak pasi erdhi në stol për Vidalin në minutën e 74-të./TeleshkronjaPost/