Atletico tejet cinike, fiton 2-0 ndaj Juventus / VIDEO

Atletico Madridi e ka mposhtur 2:0 Juventusin falë dy qendërmbrojtësve në ndeshjen e parë të 1/8 së finales mes tyre në Ligën e Kampionëve, në Wanda Metorpolitanotw mërkurën në Madrid.

Dy qendërmbrojtësi Gimenez dhe Diego Godin shënuan për t’i dhënë një fitore dhe një epërsi tejet të rëndësishme skuadrës së Diego Simeones kundër Juventusit të udhëhequr nga Cristiano Ronaldo, raporton Gazeta Express.

Me gjithë vendimet e VAR-it që shkuan kundër tij, gjiganti spanjoll ishte skuadër bindëse ndaj vizitorëve nga Torino, dhe do të shkojë në ndeshjen e kthimit pas tri javësh me një epërsi të konsiderueshme në përpjekje për ta siguruar çerekfinalen.

I pari që rrezikoi portën kundërshtare ishte Cristinao Ronaldo, i cili me një goditje nga gjuajta e lirë në minutën e nëntë rrezikoi seriozisht portën e Jan Oblak, por slloveni bëri një pritje të mirë.

Nga gjuajta e lirë provoi edhe Antoine Griezmann (29)’, por Wojciech Szczesny nuk u befasua. Në vazhdim nuk kishte raste serioze për gol dhe me rezultatin 0-0 përfunduan 45 minuat e parë.

Vendasit e filluan mirë pjesën e dytë, fillimisht rrezikuan me Diego Costan (50′) pastaj me Griezmannin (53′).

Goli i parë në takim erdhi nga Jose Maria Gimenez në minutën e 79-të, ndërsa pas katër minutash shënoi edhe Diego Godin.

Në minutat e mbetur Juventusi kërkoi më shumë golin, edhe pse rrezikuan seriozisht me Federico Bernardeschin (89′) dhe Ronaldon, goli nuk erdhi.

Ndeshja e kthimit luhet në Torino më 12 mars.

Këtë herë Morata nuk gabon, Atletico në epërsi / VIDEO

Atletico Madrid më në fund ka kaluar në epërsi kundër Juventus, pas kontestimit të disa vendimeve nga VAR.

Para pak minutash goli i spanjollit Morata u anulua, por kësaj radhe ai nuk gaboi spanjolli Alvaro Morata.

Goli i Moratas :

Formacionet zyrtare: Atletico Madrid vs Juventus / FOTO

Atletico Madrid sonte pret kampionin italianë Juventus në Wanda Metropolitano për ndeshjen e parë të 1/16 së finales të Ligës së Kampionëve.

Ekipi i Allegrit, Juventus, shihet si favoritë kryesor për të fituar trofeun e çmueshëm të kësaj gare evropiane, por gjigantët e Serie A do të kenë një detyrë të vështirë gjatë ditës së sotme në përballje me të besuarit e Diego Simeones.

Të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e sonte, transmeton Teleshkronja Post.

Formacioni zyrtar i Atletico Madrid : Oblak; Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis; Saul Niguez, Thomas, Rodri, Koke; Costa, Griezmann.

Formacioni zyrtar i Juventusit : Szczesny – De Sciglio, Bonucci, Chiellini(C), Alex Sandro – Bentancur, Pjanic, Matuidi – Dybala, Mandzukic, Ronaldo.

Natë pa gola në Champions League / FOTO+VIDEO

Jurgen Klopp dhe Liverpool është ndalur me një barazim pa gola nga Bayern Munichu në ndeshjen e 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve të martën në Anfield.

Skuadra e Jurgen Kloppit ishte nikoqire e kampionit gjerman në ndeshjen e parë në Anfield, dhe qe e pafuqishme të fitojë me gjithë rastet e shumta, me Xherdan Shaqirin që nuk u paraqit fare kundër ish-skuadrës së tij, raporton Gazeta Express.

Trajneri gjerman Klopp e la kosovarin e Zvicrës në stol dhe nuk e aktivizoi fare, duke zgjedhur t’i fusë në ndeshje James Milnerit për Naby Keitan dhe Origin në vend të Roberto Firminos.

Liverpooli i dominoi vizitorët nga Gjermania, po ka qenë në gjendje ta gjejë rrjetën e portës së Manuel Neuerit.

Sadio Mane dhe Joel Matip humben dy raste shumë të mira në pjesën e parë.

Rasti më i mirë në ndeshje erdhi në minutën e 85-të, kur Mane goditi me kokë, por Neuer bëri një pritje të jashtëzakonshme.

Bayern Munich e pret Liverpoolin në ndeshjen e kthimit më 16 mars në Allianz Arena.

Formacionet zyrtare: Lyon vs Barcelona

Skuadra franceze, Lyon, do të jetë nikoqir i Barcelonës në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve mes këtyre dy skuadrave sonte në Parc Olympique Lyonnais.

Gjiganti i Ligë 1 do të jetë në mungesë të njeriut kryesor të skuadrës, Nabil Fekirin, i cili mungon shkaku i kartonëve.

Ndërkohë, Barcelona do ta ketë në dispozicion një Leo Messi plotësisht të gatshëm për të luajtur pas një problemi me kofshe, i cili ia pamundësoi atij të luajë lirshëm në ndeshjet e fundit.

Ndeshja e parë mes Lyon dhe Barcës luhet sonte në orën 21:00 në Lyon, ndërsa ajo e kthimit pas tri jave në Katalonjë.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave:

Formacionet zyrtare: Liverpool vs Bayern

Mesfushori nga Gjilani, Xherdan Shaqiri do të përballët sonte për herë të parë kundër ish-klubit të tij, Bayern Munich, por ndeshjen do ta nisë nga banka rezervë.

Liverpooli e pret Bayern Munichun në Anfield, në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, në një natë të veçantë për kosovarin e Zvicrës, Xherdan Shaqirin, i cili do të përballët për herë të parë kundër ish-klubit të tij, shkruan Gazeta Express.

Megjithatë, 27-vjeçari ndeshjen do ta nisë nga stoli dhe sipas të gjitha gjasave do të aktivizohet në pjesën e dytë.

Shaqiri ka qenë pjesë e skuadrës historike të Bayern Munichut më 2013, e cila e fitoi tripletën duke triumfuar në çdo garë të mundshme atë sezon.

Ndeshja mes Liverpoolit dhe Bayern Munichut zhvillohet sonte në orën 21:00 në Anfield.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave:

Bayern Munich: Neuer – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Thiago, Martínez – Gnabry, James, Coman – Lewandowski

Anfield pret takimin Liverpool-Bayern, Shaqiri kërkon fitoren ndaj ish-skuadres

Ndeshjet e xhiros së parë të fazës së 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve do të kthehen sonte, në orën 21:00, kur do të përballen katër klube të mëdha evropiane.

Sonte do të jetë njëra ndër përballjet më të pritura të kësaj faze të Ligës së Kampionëve, pasi që do të përballen Liverpooli dhe Bayerni, dy nga klubet me historinë më mbresëlënëse në këtë garë, në stadiumin Anfield.

Vetëm para disa vjetëve, Bayerni do të kishte qenë favorit për një ndeshje të Ligës së Kampionëve në kuadër të Ligës së Kampionëve. Megjithatë, kjo gjë nuk vlen edhe këtë sezon.

Kampioni në fuqi i Bundesligës, ish-klubi i Xherdan Shaqirit, nuk ka qenë në formë të mirë këtë sezon në Bundesligës, ku mbetet dy pikë prapa Dortmundit, përkundër që e ka zhvilluar një ndeshje më shumë. Pasi që Bayerni e ka fituar titullin e kësaj lige në gjashtë sezonet e fundit, dështimi për ta përsëritur këtë do të ishte një zhgënjim i madh për gjermanët.

Një pjesë e madhe e fajit për këtë gjë i është lënë trajnerit Niko Kovac, i cili u emërua në pozitën e trajnerit verës, pas largimit të Juup Heyneckes. Kroati ka tentuar ta instalojë idetë e tij në Bayern, mirëpo periudha e tranzicionit ka zgjatur më shumë sesa që ishte parashikuar.

Bayerni, në Bundesligë, ka humbur po aq ndeshjet deri më tani sa kishin humbur në të gjithë sezonin e kaluar, katër. Ata i kanë pranuar 24 gola në 22 ndeshje gjithashtu, gjë që mund të jetë mjaft shqetësuese sonte pasi që skuadra e Jurgen Kloppit është e njohur për sulmin e mirë.

Ndeshjet ku porta e Bayernit ka mbetur e paprekur kanë qenë tejet të rralla dhe nëse Bayerni vazhdon njëjtë edhe sonte, atëherë ata mund të bien pre e presionit të Liverpoolit, qysh në fillim të ndeshjes. Skuadra e Kovacit e ka përmirësuar formën gjatë kohës së fundit, mirëpo Liverpooli do të ketë besim se mund t’i shfrytëzojë dobësitë e tyre.

Megjithatë, lideri i Premierligës nuk do ta vlerësojë Bayernin. Skuadra e Kloppit ka vuajtur mjaft shumë nga lëndimet këtë sezon dhe ata kanë shfaqur shenja, së fundi, se përkundër lëndimeve, mund të sigurojnë fitore.

Mirëpo, gjatë kohës së fundit, Liverpooli nuk ka qenë në top formë, pasi që barazimet kundër Leicesterit dhe West Hamit e kanë lejuar Manchester Cityn të kthehet në garën për titull.

Liverpooli u kualifikua në këtë fazë, duke siguruar fitore mjaft mbresëlënëse kundër Paris Saint-Germainit e Napolit. Nëse ata mund ta vazhdojnë formën e mirë edhe sonte, Bayerni do të pësojë disfatë në Anfield.

Liverpool XI: Alisson, Alexander-Arnold, Fabinho, Matip, Robertson, Henderson, Shaqiri, Keita, Salah, Mane, Firmino.

Bayern Munich XI: Neuer, Kimmich, Hummels, Sule, Alaba, Goretzka, Thiago, James, Ribery, Gnabry, Lewandowski

​Reagon Ramosi pas akuzave se u ndëshkua qëllimisht me karton të verdhë

UEFA e ka nisur një hetim për komentet e qendërmbrojtësit të Real Madridit, sa i përket ndëshkimin të tij me karton të verdhë, mirëpo Sergio Ramosi ka bërë të ditur se ai është habitur nga i gjithë debati që e ka nxitur.

Ramosi do të mungojë në ndeshjen kthyese kundër Ajaxit, në fazën e 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve, pasi u ndëshkua me karton të verdhë në fitoren kontroverse të Real Madridit me rezultat 2:1, transmeton Gazeta Express.

Në ndeshjen e tij të 100-të për Real Madridin, Ramosi u ndëshkua me karton të verdhë pak para fundit të ndeshjes, duke u siguruar kështu se do të mund të luajë në ndeshjet e çerekfinales, nëse arrijnë të kualifikohen nga kjo fazë.

Ramosi ka thënë se ai ishte habitur nga i gjithë debati rreth deklaratave të tij, duke insistuar se ai kishte thënë që e kishte bërë me qëllim ndërhyrjen, mirëpo nuk e kishte bërë me qëllim për t’u ndëshkuar me karton të verdhë.

“Jam i habitur nga e gjitha kjo. Unë desha të them se e bëra ndërhyrjen me qëllim, një ndërhyrje që ishte e paevitueshme, e jo që u ndëshkova qëllimisht me karton të verdhë”, ka thënë Ramos për Marcan.

Pas ndeshjes, Ramosi kishte ngjallur shumë debat, pasi që kishte thënë se e kishte bërë qëllimisht ndërhyrjen.

“Duke e parë rezultatin e ndeshjes, do të gënjeja nëse do them se nuk e bëra qëllimisht [ndërhyrjen për t’u ndëshkuar]. Nuk e bëra për ta nënvlerësuar kundërshtarin ose pse mendova se e kemi siguruar kualifikimin, mirëpo në futboll duhet të marrësh vendime të vështira”, ka thënë Ramosi.

Megjithatë, spanjolli i ndryshoi fjalët e tij, vetëm disa orë më vonë, përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social Twitter.

“Dua ta bëj të qartë se kjo më lëndon mua më shumë se të tjerët, nuk u ndëshkova me qëllim, ashtu siç nuk e bëra as kundër Romës në ndeshjen e kaluar të Ligës së Kampionëve. Do ta mbështes skuadrën nga tribuna, si një tifoz me idenë që do të kualifikohemi në çerekfinale”. /Gazeta Express/

Bayern-Liverpool, Klopp tregon kush është favorit

Klopp i ka quajtur qesharake raportimet se Liverpooli është favorit ndaj Bayern Munich.

Ekipi anglez do të presë në “Anfield” atë gjerman të martën e ardhshme për të zhvilluar ndeshjen e parë në Ligën e Kampionëve, para asaj të kthimit tri javë më pas në “Allianz Arena”, raporton Gazeta Express.

Të shumtë janë ata që mendojnë se për shkak të ndërrimit të gjeneratës të Bayernit, por edhe për shkak skuadrës së fortë që ka ndërtuar Kloppi dhe arritjes në finale vitin e kaluar, Liverpooli është favorit për këtë ndeshje.

Por, kështu nuk mendon trajneri i “Redsave”.

“Gjithmonë thuhet se ne jemi favorit, mendoj se kjo është për të qeshur”, tha trajneri gjerman për Sky Sport.

“Shoh dy ekipe shumë të forta që do të përballen mes vete dhe nuk dihet se cili do të kalojë tutje”.

“Nuk e ndjej sikur tashmë kemi kaluar tutje. Do të jetë shumë e vështirë për ne, por nuk do të jetë e lehtë as për Bayernin”.

“Ekipi ynë po vazhdon të rritet, por s’kemi fituar ende asgjë, kjo nuk është diçka e mirë. Në anën tjetër, jemi të uritur për fitore”.