Bitcoin sapo u rrit me 8 mijë dollarë të martën, duke shënuar shenjën më të lartë që nga korriku i vitit të kaluar.

Ajo u ngushtua pak nga mesi i pasdites, por ende është duke tregtuar në nivelin më të lartë në gati një vit.

Çfarë po ndodh aktualisht ?

Ekspertët e fushës thonë se shfaqja e fortë mund të sinjalizojë se bitcoin ka një të ardhme si një mundësi investimi e denjë. Por historia e paqëndrueshme dhe e diskutueshme e monedhës ka nxitur mjaft skepticizëm.

Bitcoin zakonisht është konsideruar si i rrezikshëm, tha Dan Held, bashkë-themelues i Interchange, një kompani që këshillon bizneset se si të menaxhojnë pasuritë e tyre të kripto. Por ai tha se ringjallja e monedhës mund të jetë ideja e parë që ajo mban peshë si një “rrezik jashtë” tregtisë – një investim që trajtohet si një bast më i sigurt kur tregjet janë të trazuara, si bono ose ari. Në fund të fundit, monedha u ngrit në vlerë të hënën kur Dow u zhyt 617 pikë, ndoshta duke sugjeruar që investitorët u kthyen në bitcoin si një pasuri e sigurt.

“Është momenti i bitcoin që të shkëlqejë kur njerëzit për një çast të heqin dorë nga qeveria apo sistemi bankar”, shtoi Held.

Por suksesi i bitcoin nuk përfundoi kur tregjet po zhyteshin. Monedha vazhdoi të rritet të hënën herët, ndërkohë që indekset kryesore u bënë mirë dhe mbeti e qëndrueshme për shumicën e ditës.

Bitcoin është rritur rreth 60% këtë vit.

Kjo mund të ketë qenë për shkak se biznesi i hënës së tregtimit të bitcoins nxiti interesin e investitorit shtesë, tha James Putra, kreu i strategjisë së produktit në firmën e brokerimit TradeStation Crypto.

“Kur tregu filloi të rritet, ajo tërhoqi më shumë njerëz,” tha Putra.

“Lojtarët më të mëdhenj filluan të marrin kafshime nga tregu, është një qasje e zakonshme dhe e njohur tash e sa kohë”.

Megjithatë, bitcoin ka qenë këtu më parë. Ai arriti shifren prej $ 20,000 në dhjetor 2017 para se të godiste vitin e ardhshëm. Disa ekspertë e quajtën rënien e një korrigjimi pas një periudhe “manie spekulative”.

Monedha u përball gjithashtu me akuzat e manipulimit të çmimeve: Dy akademikë në Universitetin e Teksasit në Austin studiuan mundësinë që bitcoin të ishte manipuluar dhe tha se ata gjetën dëshmi se kishte qenë gjatë kohës së saj masive të vitit 2017. Hija e manipulimit të çmimeve vazhdon të mbështetet tek bitcoin.

Bitcoin arrin 8.200 dollarë, pikën më të lartë që nga viti i kaluar.

“Manipulimi mund të jetë shumë mirë prapa lëvizjeve të fundit të tregut.Për të vepruar si çmimi i bitcoin dhe crypto valutave dhe monedhës janë të shtyrë thjesht nga oferta dhe kërkesa e tregtarëve të vegjël … injoron mekanikën specifike të këtij tregu”, tha John Griffin, nga Universiteti i Teksasit në Austin.

“Nuk do të ishte një shtrirje dhe nuk do të ishte e habitshme të gjesh se aktiviteti manipulues është prapa rradhës së fundit kur mekanika e tregut është e ngjashme me atë të mëparshme,” shtoi Griffin.

Griffin nuk është i vetmi me këtë dyshim.

“Unë nuk mendoj se dikush me të vërtetë e di se për çfarë po ndodh kjo,” tha Tim Massad, ish-kryetar i komisionit amerikan të tregtisë së ardhshme të mallrave, duke folur për ngritjen e fundit.

“Por ju shqetësoheni se manipulimi mund të jetë një faktor kontribues, duke pasur parasysh mungesën e rregullimit dhe transparencës në këtë treg krahasuar me tregjet e tjera”.

Massad tha se ai përgëzoi Komisionin e Letrave me Vlerë për të rritur mbikëqyrjen e kriptocurenit, por shtoi se “ende keni boshllëqe në rregullim”.

Një tjetër shpjegim më i thjeshtë për rritjen e çmimeve: Është Java e Blockchain, një festë jozyrtare për bitcoin. Ngjarja, e cila quhet edhe Konsensusi 2019, tërheq më shumë blerës për bitcoin dhe monedha të tjera kryesore, sipas Lennon Sweeting, drejtor dhe tregtar kryesor i Coinsquare, një platformë kanadeze tregtare e kriptocurrency.

Ka edhe faktin se bitcoin dhe blockchain – teknologjia themelore që vepron si një libër publik – janë bërë në mënyrë të vazhdueshme më shumë rrjedhë. JPMorgan Chase (JPM), banka më e madhe e vendit, njoftoi një monedhë të re digjitale në fillim të këtij viti. JPMorgan dhe Microsoft (MSFT) njoftuan kohët e fundit plane për partnerë dhe zgjerim në platformat blockchain. Dhe ICE (ICE), pronari i NYSE, nisi një shkëmbim të së ardhmes për bitcoin dhe cryptos të tjera.

E gjithë kjo mund të bëjë që monedha dixhitale dhe teknologjia e saj të duken më të besueshme për investitorët. Dhe kjo i jep mbështetësve bitcoin një arsye për të mbetur optimist.

“Shenja prej 10,000 dollarësh mbetet synim gjatë muajve të ardhshëm”, tha Vaibhav Kadikar, themelues dhe CEO i një platforme të tregut të parashikuar të decentralizuar, CloseCross.

“Dhe mbetet ende mundësia e tejkalimit të vlerës nga viti i mëparshëm në vitin ardhshëm.”/TeleshkronjaPost/

Loading...