Leo Messi edhe sonte si zakonisht ishte i pamarkueshëm, ndërsa një natë për tu harruar për Fabinhon, transmeton Teleshkronja Post.

Vlerësimet e lojtarëve të Barcelonës :

Marc-Andre ter Stegen – 8 – Krijoj autoritet për një mbrojtje stabile. Prodhoj një pritje kruciale të Salah, dhe dy nga Milner.

Sergi Roberto – 7 – Të trazuar nga ritmi i Mané dhe Robertson në mbivendosje. Shumë më efektive kur zhvendosen përpara me Semedo për të mbuluar hapsirën prapa.

Gerard Piqué – 7 – Pothuajse shkaktoj një penallti të hershme me një shtytje të Mane. 32-vjeçari mbetet dominuese në ajër dhe gjithnjë vigjilent.

Clement Lenglet – 7 – Disa bllokime në fund nuk mund të fshehin shqetësimin e tij kundër Salahut.

Jordi Alba – 8 – Një moment magjie tek goli i Suarez, megjithëse në kurriz të rastit të detyrave të tij mbrojtëse.

Arturo Vidal – 8 – Zgjedhur përpara Arthur për cilësinë e tij në top dhe ndërruar lojë për të treguar efekt.

Sergio Busquets – 8 – Rëndësia e tij tek Barcelona është pakësuar. Paraqitje e mirë dhe të rregullt në posedim dhe jashtëzakonisht efektiv në thyerjen e ritmit të sulmit të Liverpulit.

Ivan Rakitiç – 7 – Paraqitje e mirë nga ai, ndali mirë Boby Firminon.

Philippe Coutinho – 6 – Nuk kishte diqka për tu vequar, mori duartrokitje kur doli nga loja.

Lionel Messi – 9 – Klopp kishte të drejtë, ai është më i madhi. Thjesht i dobishëm në kohë dhe goli i tij i 600 për Barcelonën do të jetojë gjatë në kujtesë.

Luis Suarez – 8 – Sulmues i klasit botëror dhe golashënues.

Zëvendësuesit: Semedo (për Coutinho 60) 7, Dembele (për Suarez 90) 3, Alena (për Roberto 90) 4.

Alisson i Liverpulit përpiqet të presë goditjen e Luis Suarez. Fotografia: Javier Soriano / AFP / Getty Images

Vlerësimet e lojtarëve të Liverpool

Alisson – 6 – Pak shanse me golat e Barcelonës, madje edhe i treti nga distanca.

Joe Gomez – 7 – Jordi Alba përparoi poshtë krahëve të tij shpesh. U përmirësua në pjesën e dytë.

Joel Matip – 6 – Vet rezultati tregon paraqitjen e tij, disa ndërhyrje pa peshë.

Virgil van Dijk – 7 – Dueli i tij shumë i parashikuar me Messin ishte balancues derisa argjentinasi të rritej një nivel dhe ai nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej.

Andy Robertson – 8 – Kishte paraqitje solide, i ndihmoj mjaftë sulmit të Liverpool, por nuk mjaftoj.

James Milner – 6 – Kthehet në të majtë të mesfushës pas daljes së Keitës, ku vëmendja e tij e ngushtë ndaj Messit injektonte ndërhyrje të ashpra.

Fabinho – 6 – Shpesh u anashkalua nga këmbët e shpejta të Messit dhe mbizotëronte në betejën e mesfushës. Kjo nuk ishte nata e tij.

Naby Keita – 5 – Beri nje startim dinamik dhe te rrezikshem vetem deri kur u lëndua pas 21 minutash dhe u largua nga fusha.

Mohamed Salah – 6 – Mund të ketë ndryshuar ndeshjen po të barazonte, por përmblodhi natën e kobshme të Liverpulit duke goditur një shtyllë.

Georginio Wijnaldum – 6 – I vendosur në qendër përpara për të udhëhequr shtypin e lartë mbi mbrojtësit e Barcelonës. Një surprizë e madhe që nuk u shpagua.

Sadio Mané – 6 – Shmangu disa herë Pique dhe Roberto disa herë me ritmin e tij, por të paaftë për të bërë atë hapin e fundit.

Dëshpërim i madhë për “The Reds”. Foto (UEFA.COM)

Zëvendësimet: Henderson (për Keita 24) 7, Firmino (për Wijnaldum 78) 6, Origi (për Milner 84) 5.

Lojtari i ndeshje (Man of The Match): Leo Messi./Teleshkronja Post/

Loading...