Ekipi i javës në xhiron e parë të Premier Ligës

Është një ekip i mbizotëruar nga Manchester League i dominuar nga qyteti i Manchesterit, i përzgjedhjeve të javës nga Garth Crooks ndërsa ai bashkon linjën e tij të parë të sezonit të ri.

Analiza nga BBC Sport ka shkuar me tre lojtarë secila nga Manchester United dhe Manchester City, të cilët të dy kanë fituar fitore me rezultate të larta ndërsa sezoni i Premier League 2019/20 filloi gjatë fundjavës.

City tronditi West Ham 5-0 të Shtunën, hat-trickun e Raheem Sterling të bashkuar nga shokët e tij sulmues Kevin De Bruyne dhe nga portieri Ederson.

United, ndërkohë, befasoi disa njerëz duke mposhtu me katër gola Chelsea, në një ditë emfatike në Old Trafford të dielën, me Marcus Rashford, Paul Pogba dhe duke nënshkrimin e ri Harry Maguire duke e bërë atë në ekipin e javës për paraqitjet e tyre.

Diku tjetër, ka fytyra të tjera të njohura ndërsa mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk merr vend pas një performancë të fortë dhe një gol në fitoren e Kuqezinjve ndaj Norwich City të premten, ndërsa sulmuesi i Tottenham, Harry Kane drejton linjën e sulmit pasi goditi një parantezë kundër Aston Villa.

Spurs i është bashkuar edhe me nënshkrimin e verës Tanguy Ndombele, i cili shënoi debutimin e tij në Premier League me një gol barazimi të shkëlqyer në atë fitore ndaj Villas.

Lewis Dunk i Brighton plotëson mbrojtjen, pasi vazhdon të tregojë veten si një nga lojtarët më të fortë dhe më të vlerësuar në Angli.

Dhe së fundmi, sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang e përfundon sulmin pasi shënoi golin fitues për Gunners kundër Newcastle të dielën./TeleshkronjaPost/

Formacioni i javës sipas BBC Sport.

Joao Felix tejkalon shifrat e Messit e Cristianos në vitin e tij të parë si profesionist

Nënshkrimi i ri i Atletico Madridit Joao Felix fituar vendin e titullarit që nga momenti i transferimit në Los Rojiblancos, madje ka regjistruar shifra edhe më të mira sesa Lionel Messi në një sezon të vetëm.

Ylli portugez kishte shënuar ose asistuar një gol çdo 36 minuta nga gjithsej 250 minuta.

Messi asnjëherë nuk i ka arritur këto shifra, madje edhe në sezonin 2011/12, kur ai shënoi 73 gola dhe asistoj 29 të tjerë në 5.221 minuta, me një raport të një goli ose një asistence çdo 51 minuta.

Pas fitores 2-1 të Atletit kundër Juventus, Joao tani është paraqitur në 43 ndeshje si lojtar profesionist, duke shënuar 20 gola dhe duke siguruar 11 asistime.

Numrat e tij janë më të mirë se ata të Cristiano Ronaldos në 43 ndeshjet e tij të para, të cilët gjetën pjesën e pasme të rrjetës në gjashtë raste dhe regjistroj nëntë asistime.

19-vjeçari shënoi golin e tij të parë me klubin e tij të ri në fitoren e tyre miqësore 7-3 kundër Real Madrid, kundër të cilit siguroi edhe dy asistime.

Pasoi një fitore 3-0 kundër MLS All-Stars, me Joao shënoi një gol dhe ndihmoi një tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Me katër gola dhe tre asistime të tjera gjatë miqësoreve të para-sezonit të Atletit, Joao Felix ka treguar tashmë talentin e tij përpara sezonit 2019/20./TeleshkronjaPost/

Roma 2-2 Real Madrid: Romakët mposhtin me penalti Merengues

Roma e ka mposhtur Real Madridin në Mabel Green Cup 5-4 me anë të penalltive, pasi koha e rregullt përfundoi 2-2.

Los Blancos ishin të parët ata që kaluan në epërsi me golin e shënuar nga Marcelo në minutën e 16-të, pas asistimit që pranoi nga Luka Modric.

Por, Giallorossët reaguan shumë shpejtë për t’i barazuar shifrat me anë të Diego Perottit (34′), me asistimin që e mori nga Nicola Zaniolo.

Pesë minuta më vonë, Marcelo asistoi për Marcelon që shënoi gol të bukur, për ta rikthyer kështu epërsinë.

Por, në minutën e 40′, Edin Dzeko arriti t’i barazonte shifrat në 2-2, me asistimin që pranoi nga Cengiz Under, e që me kaq edhe përfundoi pjesa e parë.

Në pjesën e dytë skuadrat kishin raste të pastra për gol, mirëpo nuk arritën t’i konkretizonin, për ta çuar ndeshjen në penalti.

Romakët u treguan më të saktë nga pika e bardhë, pasi arritën t’i shënonin pesë penallti, për dallim nga madrilenët që i shënuan katër.

Super Kupa Holandës: Ajax shënon gol fantastik ekipor pas 36 sekondave ndaj PSV

Ajax e dinte se kjo do të ishte verë e ndryshimit – çmimi që ata e paguajnë pasi ishin shumë të mirë sezonin e kaluar.

Ata arritën në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe ndoshta duhet të kishin arritur finalen, pasi kishin mposhut si mysafirë Tottenham Hotspur.

Ata fituan dobleten holandeze, edhe pse, me një ekip të ri që fitoi imagjinatën përmes futbollit të tyre të shkëlqyer sulmues.

Por ajo gjithashtu kapi interesin e gjigantëve të Evropës dhe Frenkie de Jong ranë dakord të lëvizin në Barcelonë para se të përfundonte edhe sezoni.

Matthijs de Ligt gjithashtu ka të ngjarë të bashkohet me të përmes derës së daljes dhe ai ka shkuar tek Juventusi.

Të tjerë, si David Neres, mund të shkojnë akoma, por Ajax vazhdon ende në sezonin e ri pa dy yjet e tyre të vitit të kaluar, raporton Teleshkronja Post.

Por duke gjykuar nga ndeshja e tyre e parë e sezonit, asgjë nuk ka ndryshuar me të vërtetë.

Ajax fillon fushatën në Kupën Johann Cruyff – Holandisht Super Cup, në thelb – dhe të përballet me rivalët e PSV Eindhoven.

Ajax e nisi ndeshjen – dhe dhjetë pasime dhe 36 sekonda i mjaftuan që të kalojnë në avantazh ndaj PSV Eindhoven.

Ishi i Barcelonës: “Hazard thuajse në nivel me Messin, mund ta fitojë Topin e Artë”

Ish sulmuesi i Barcelonës Samuel Eto’o beson se Eden Hazard është nënvlerësuar në karrierën e tij dhe do të bëhet më i miri në botë në Real Madrid.

‘Hazard duhet të fitojë Topin e Artë’, tha Eto’o për Radio MARCA dhe El Partidazo COPE, përcjellë Teleshkronja Sport.

“Ai nuk është vlerësuar mjaft, por tani është në një nga skuadrat më të mira në botë, të gjithë sytë do të jenë në të.”

Ai madje shkoi aq larg sa ta krahasonte atë me talentin e Barcelonës Lionel Messi. Të dy do të luajnë kundër njëri-tjetrit shumë më shpesh tani pasi Hazard ka bërë lëvizjen në Spanjë.

“Ai është i afërt me nivelin e Messit dhe shpresoj që ai të mos jetë 100 për qind kur luan kundër Barcelonë”.

Samuel Eto’o luajti 199 ndeshje për Barcelonën në periudhën 2004-2009, duke luajtur së bashku me Messin gjatë rritjes së tij. Ai luajti gjithashtu shtatë herë për Real Madridin gjatë karrierës së tij të hershme.

Para sezoni i Real Madridit u kthye në një makth të premten në mbrëmje pasi humbën 7-3 ndaj rivalëve lokal Atletico Madrid.

Ata gjithashtu kanë humbur në Bayern Munchen këtë verë, dhe arritën vetëm një fitore në penalti ndaj Arsenalin, në atë që ka qenë një fillim më pak se i suksesshëm për kohën Hazard në Real.

Pavarësisht Zinedine Zidane që investon shumë para në lojtarë këtë verë, duket se Real Madridi ende ka disa punë për të bërë për t’u kthyer në formë në La Liga.

Eden Hazard arriti në një lëvizje prej 120 milionë funte nga Chelsea në qershor, pasi Real Madrid duket të kthehet në udhë pas një sezoni zhgënjyes 2018-19.

Pamje të tmerrëshme kur futbollisti i Stoke thyen këmbën në miqësore ndaj Leicesterit

Ekipet fillojnë përgatitjet para sezonale me shpresën që t’i kenë lojtarët në formë optimale për ndeshjet e kampionatit, por nuk shkoj gjithqka sipas planit për Stoke Cityn.

Kjo pasi mbrojtësi i Stoke Cityt, Ryan Shawcross ka pësuar një lëndim të tmerrshëm gjatë miqësores parasezonale kundër Leicester Cityt.

Shawcross u bartë me barelë jashtë fushës dhe në pamje të parë duket se 31 vjeçari do të ballafaqohet me një mungesë të gjatë jashtë fushave të blerta.

Video nga momenti i trishtë kur futbollistit i përdridhet këmba dhe sinjalizon me dorë për ndihmë mjeksore:

Real Madrid 3-7 Atletico Madrid: Diego Costa shënon 4 gola dhe karton të kuq në Derbin e Madridit

Diego Costa shënoi katër gola dhe u dërgua jashtë me karton të kuq pasi Atletico Madrid fitoj bindshëm ndaj Real Madridit 7-3 në New Jersey.

Costa hapi rezultatin në minutën e parë dhe përfundoi hat-trickun me një penallti pas 45 minutash lojë, raporton Teleshkronja Post.

Joao Felix, një nënshkrimi i verës prej 113 milionë funte, gjithashtu shënoi golin e tij të parë për klubin kur Atletico arriti të shënoj 5 gola para pushimit.

Costa shtoi golin e tij të katërt gjashtë minuta pas rinisjes në pjesën e II, para se të dy, Dani Carvajal dhe Costa, u skuqen në minuten e 61 të takimit pas një përleshje.

Angel Correa, zëvendësues për të lënduarin Alvaro Morata, ishte gjithashtu në shënjestër në pjesën e parë, ndërsa Vitolo shtoi të shtatin ndaj Real në minutën e 70-të.

U deshën plot 6 gola të Atletit para se Real të zgjohej dhe të shënonte përmes Nachos, ndërsa Karim Benzemas dhe Javier Hernandez të dy shënoi vonë.

Gareth Bale, i cili është vendosur të largohet nga Real për t’u bashkuar me klubin kinez Jiangsu Suning, filloi në stol, por hyri në 30 minutat e fundit.

Real, i cili ka kaluar blerë lojtarë afër 300 milionë funte këtë verë, dy përforcimet e reja Luka Jovic dhe Eden Hazard startuan nga minuta parë.

“Duke parë një Madrid të brishtë, ne pamë se ku mund t’i dëmtojmë ata”, tha trajneri i Atleticos Diego Simeone. “Kemi kaluar shumë mirë këtu.”

Kapiteni i Realit, Sergio Ramos, ka thënë: “Ne nuk jemi të ndjeshëm tani, kjo është vetëm fillimi, ato janë lojëra përgatitëse për të na arritur në nivelin më të lartë.”

Trajneri i Realit Zinedine Zidane shtoi: “Ne nuk kemi nevojë të ndalemi në të, kjo është një lojë para sezonit. Ata [Atletico] ishin më të mirë në çdo aspekt dhe kjo është e gjitha.”

“Jam i bindur se do të kemi një sezon të mirë, nuk mund të jemi të kënaqur me humbjen e sotme, por është e qartë se unë kam një ekip këtu që do të garojë për gjithqka.”

Mbrojtësi i djathtë, Kieran Trippier, i cili u bashkua me Atleticon nga Tottenham për 20 milionë funte më parë këtë muaj, bëri fillimin e tij të dytë për klubin.

Ai vlerësoi Simeon si një “trajner të klasit botëror” dhe tha se ai ishte “përqafuar kulturën e klubit tashmë”.

“Unë kam kaluar më mirë se sa prita të jem i sinqertë,” tha ai pas ndeshjes. “Djemtë kanë qenë të shkëlqyeshëm me mua, të gjithë stafi më kanë bërë të ndihem aq i mirëpritur.”

Golat dhe rastet e ndeshjes Real Madrid 3-7 Atletico de Madrid :

Real Madrid vs Atletico de Madrid LIVE MetLife Stadium

Real Madrid do të luajë me Atletico de Madrid në Nju Xhersi në orët e hershme të së shtunës në mëngjes – ora 02:05 – e cila do të jetë takimi i parë mes dy rivalëve të qytetit që do të zhvillohet jashtë Evropës dhe do të jetë një lojë që do të jetë me vlerë të akorduar , pavarësisht se është takim miqësor.

Për herë të parë ndonjëherë, Nju Jork do të jetë në gjendje të përjetojë ndeshjen e derbit të Madridit në një takim që ka histori. Derbi më i mirë në botë ka ardhur në kryeqytetin e botës.

Sipas informatave në MetLife Stadium pritet të jenë mbi 80 mijë shikues të pranishëm, transmeton Teleshkronja Post.

Ndeshjen ndërmjet Los Rojiblancos dhe Los Merengues mund ta ndiqni në linkun e më poshtëm :

Për ju që nuk hapet linku, duhet ta verifikoni Captcha duke klikuar në katrorin e zbrazët :

Ndërsa formacionet zyrtare të ndeshjes mund ti lexoni KËTU.