Formacionet e mundshme për CWC: Kashima vs Real Madrid / FOTO

Real Madridi dhe Kashima do të luftojnë sot me njëra-tjetrën për të siguruar bileten e finales se Kupës së Botës për klube.

Real Madridi si kampion aktual i këtij kompeticioni dhe ekipi japonez Kashima tashmë e dinë kundërshtarin e tyre në rast se kualifikohen për në finale.

Ai ekip është Al Ain, që kualifikua ne finale pasi mposhti mbrëmë me penallti (5:4) River Platen.

Ndeshja mes Realit dhe Kashimas nis me fillim nga ora 17:30.

Këto janë formacionet me të cilët pritet të startojnë të dyja ekipet:

Përsëri flasin në telegon Haradinaj-Stoltenberg, detajet

Sot gjatë para ditës, Ramush Haradinaj me anë të shkrimi në Facebook, ka njoftuar se gjatë ditës ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Thotë se atë e njoftoi për miratimin e tri projektligjeve për ushtrinë, shkruan Teleshkronja Post.

Haradinaj thotë ta ketë garantuar Stoltenbergun, – si një nga kundërshtuesit e transformimit të FSK’së sipas ligjit – për transparencën në procesin e tranzicionit të forcave të sigurisë në ushtri.

Shkrimi i plotë i Kryeministrit:

Sot, kam zhvilluar një bisedë miqësore telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, z. Jens Stoltenberg, dhe jam i kënaqur me përkushtimin e NATO-s për të mbështetur Kosovën në tërësi.

Me kënaqësi e informova Sekretarin Stoltenberg për miratimin e Ligjeve për Ministrinë e Mbrojtjes, mandatimin ushtarak të FSK-së dhe shërbimin në FSK.

Po ashtu, e informova për veprimin konkret të Qeverisë së Kosovës në themelimin e Komitetin Ndër-Ministror për Integrimet dhe Anëtarësimin në NATO, si një zhvillim konkret për afrimin e Kosovës me NATO-n.

E garantova Sekretarin Stoltenberg për transparencën e procesit të transicionit të FSK-së, duke shprehur vizionin tim dhe të Qeverisë për thellimin e partneritetit me NATO-n, KFOR-in, NALT-in, Programin e Ndërveprimit të Zgjeruar dhe për gatishmërinë e trupave të FSK-së për kontribut në sigurinë rajonale dhe globale.

Kosova do të punojë ngushtë me NATO-n për të përmbushur kapacitetet e plota operacionale të FSK-së në mandatin ushtarak, si dhe për angazhimin e përbashkët në ofrimin e sigurisë dhe mbrojtjes.

Shorti i Champions League: Këto janë çiftet e 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve

Sot në pra 12:00 është shorti për 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve dhe janë mësuar çiftet kundërshtare të cilat do të përballen në këtë fazë.

Shorti u hodh në Nyon të Zvicrës në orën 12:00, dhe nxori disa çifte tejet interesante, raporton Teleshkronja Post.

Ndër ndeshjet më të vështira të kësaj faze do të jenë: Atletico Madridi kundër Juventusit, Manchester Unitedi kundër Paris Saint-Germainit dhe Liverpooli kundër Bayern Munichut.

shorti i liges se kampioneve 2019

Rifat Jashari për Ushtrinë: Kënaqësi për gjith shqiptarët

Sot me 14 dhjetorë, është ditë historike për shtetin e Kosovës, pasi u votua formimi i Ushtrisë së Kosovës me shumicë unanime në Kuvend.

Vëllai i komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, Rifat Jashari është shprehur se krijimin e Ushtrisë së Kosovës e kanë pritur me vite të tëra, raporton Teleshkronja Post.

Për këtë ditë, sipas tij më meritorët janë ata që dhanë jetën për lirinë e Kosovës, transmeton kp.

“Kjo është një kënaqësi jo vetëm për mua, dhe ne si familje Jashari, por për tërë kombin shqiptar.”

“Këtë ditë e kemi pritur me vite të tëra, duke iu falënderuar bijve e bijave të Kosovës që e morën guximin, ia kthyen pushkën ushtrisë dhe policisë serbo-sllave.”

“Fal gjakut të tyre, luftës së tyre sot jemi këtu ku jemi, ishalla e gëzojmë, ishalla gjë të keqe më nuk i ndodh popullit tonë, vendit tonë”, tha ai.

Wilder : Joshua po kërkon meç

Boksieri amerikan, Deontay Wilder ka pretenduar se ekipi i Anthony Joshua është duke e përgjëruar atë për një meç mes këtyre të dyve.

Kjo vie pasi fituesi i këtij meçi mes Wilder – Joshua do të shpallej kampion i unifikuar në boks në peshat e rënda në boks, raporton Teleshkronja Post.

Anglezi Joshua i mban titujt e IBF, WBO dhe WBA në peshat e rënda.

Ndërsa Wilder arriti ta mbrojë titullin WBC në meçin kundër Tyson Furyt, i cili u zhvilluar në fillim të këtij muaji dhe përfundoi baras.

Fury dhe Wilder e dëshironin rimeç dhe e morëm autorizimin nga WBC, dhe kjo mund ta shtyjë meçin mes Joshuas dhe Wilderit.

“Ata janë duke m’u përgjëruar tani. Ai po tenton të kontaktojë me mua, dhe me menaxherët e mi.”

“Por, ai mund ta kishte pasur këtë mundësi. Ai kishte shumë mundësi”, ka thënë Wilder.

“Ai mund të ishte ndeshur me Ortiz, mund të ishte ndeshur me mua dhe e kishte mundësinë për t’u ndeshur edhe me Fury.”

“Njerëzit duan ta dinë se kush është më i mirë tani, veçanërisht pas meçit me Furyn”.

“Unë kam tentuar t’ua dëshmojë njerëzve se kush është më i miri.”

“Unë gjithmonë them se unë jam më i miri dhe do të vazhdoj ta them këtë përgjithmonë deri kur të mposhtem”.

“Ende e ndiej entuziazmin [për meçin me Furyn]. Ishte e mrekullueshme, jam gati për rimeçin.”

“Nëse njerëzit emocionohen dhe e shijuan atë meç, vetëm imagjinojeni rimeçin. Do të jetë i mrekullueshëm”.

Bota dhe adhuruesit e boksit mezi e presin një duel të peshave të rënda ndërmjet këtyre boksierëve.

Ndeshja e fundit e boksierit anglez ishte kundër Alexander Povetkin në O2 Arena në Angli.

Ndërsa Wilder e ka kërkuar këtë ndeshje, pasi siç thotë ai do ta konfirmonte atë si kampion./TeleshkronjaPost/

Super Demble kalon Barçën në epërsi kundër Tottenham / VIDEO

Është shënuar goli i parë në ndeshjen Barcelona-Tottenham.

Ousmanna Dembele ka shënuar një super gol pas një kundërsulmi të shpejt të Barcës ku ai kaloi tërë mbrojtjen për të shënuar gol./TeleshkronjaPost/

Odriozola: Solari më jep vetbesim

Mbrojtësi i Real Madridit, Alvaro Odriozola, duket të jetë më i dukshëm nën trajnerin e ri Santiago Solari.

Pasi luajti në fitoren 6-1 kundër Melilla në Santiago Bernabeu të enjten e kaluar, Odriozola është në një formë të mirë pasi ai luajti edhe në fitoren 1-0 në Huesca në fundjavë dhe duket se do të nisë kundër CSKA Moska të mërkurën në Champions League.

“Unë kam për të falënderuar [Julen] Lopetegui për,” tha Odriozola në konferencën për shtyp përpara ndeshjes me CSKA.

“Ai mori vendime që unë respektoj, kjo lloj situate më bëri të punoja.”

“Solari më ka dhënë besim.”

I riu 22 vjeqarë në mënyrë të qartë është duke shijuar futbollin e tij në këtë moment dhe është duke shijuar në nivelin më të lartë me një klub si Los Blancos.

“Ndihem mirë, shumë e rehatshme”, vazhdoi ai.

“Për mua është një ëndërr të jem këtu.”

“[Deri më tani] kam shënuar një gol dhe kam dhënë tri asistime, jam shumë i kënaqur.”

“Nuk mund të isha më i lumtur, qëllimi është të fitojmë çdo ndeshje që luajmë”, tha ai./TeleshkronjaPost/