Atletico Madrid duhet të shesë lojtarë

Diego Simeone ka bërë shumë para nga biznesi i transferimeve të verës të Atletico Madridit deri në këtë pikë, por nëse ai e do edhe James Rodriguez dhe Mario Hermoso, klubi do të duhet të shesë disa lojtarë të tjerë.

Angel Correa dhe Nikola Kaliniç janë zgjedhur si dy të cilët do të shiten së pari, edhe pse një vendim i tillë është marrë në fund të sezonit 2018/19.

Correa ka qenë në kryeqytetin spanjoll për katër sezone dhe ka ruajtur më së shumti besimin e bashkëatdhetarit të tij Simeone, por që thjesht nuk është përkthyer në ndeshje të mira nga ai.

Ai ka luajtur shumë ndeshje për klubin, por ai nuk është zhvilluar në lojtarin që shumë e kanë pritur që bazohet në potencialin e tij.

I cilësuar si zëvendësuesi i dytë i Kun Aguero në Madrid, Argjentinasi ka arritur të kontribuojë vetëm 30 gola dhe 23 asistime në 188 ndeshje për Los Colchoneros.

OCTAVOS FINAL COPA DE SM EL REY PARTIDO DE VUELTA ATLETICO DE MADRID – GIRONA ALEGRIAS TRAS EL GOL DE KALINIC

Për ta vënë këtë në kontekst, ai ka marrë tre kartonë më shumë se gola në karrierën e tij tek Atletico, pavarësisht se është nënshkruar si sulmues.

Situata e Kalinicit është disi e ndryshme me kroatin thjesht duke mos pasur të njëjtin nivel të lartë të performancës si Costa dhe Morata.

Profesionalizmi dhe përpjekja e tij vlerësohen në dhomën e veshjes, por fakti është se thjesht nuk është mjaft i mirë për një ekip që shpreson të fitojë Ligën e Kampionëve.

Për momentin, fokusi është në shitjet para se të bëhet një godtije gjithëpërfshirës për sigurimin e nënshkrimit të James.

Nëna e vërtetë e Melekut nga seriali “Nëna” (FOTO)

Seriali turk “Nëna” është seriali i cili transmetohet në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni i cili po ndiqet dhe shikohet nga shumë persona dhe kjo sigurisht për shkak të tematikës delikate që trajton ky serial.

Ajo që preku më së shumti zemrat e publikut është vajza e vogël “Melek”, ku në serial tregohen keqtrajtimet dhe vuajtjet e saj.

“Meleku” në serialin “Nena” është pa babanë, ndërsa e ëma është martuar me një person që e urren vajzën e saj dhe e detyron të bëjë edhe punët që nuk mund t’i bëjë një fëmijë.

Megjitatë, vogëlushja në jetën e përditshme ka një familje shumë të lumtur, transmeton Teleshkronja Post.

Por keni pyetur ndonjëherë se kush është nëna saj në jetën reale!? Ajo është një grua tejet e bukur dhe atraktive.

Mine Gökyıldız, është nëna e vërtetë e Melekut e cila e admiron aktrimin e bijës së saj pavarësisht moshës së re. Nëna e vërtetë e Melekut u lind në vitin 1984, e cila shpesh ndan fotografi në rrjetet sociale.

Për më shumë shikoni fotografitë e mëposhtme.

“Meleku” me prindërit e saj.

Presidenti i Brazilit i përgjigjet Messit për akuzat e korrupsionit në CopaAmerica

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka bërë një përgjigje publike ndaj kritikave të Lionel Messit për Copa America të mbajtur kohët e fundit në vendin e tij.

Messi ishte i pakënaqur me referimin nga arbitri në gjysmëfinalen kundër Brazilit, një ndjenjë që u bë vetëm nga shkarkimi i tij i diskutueshëm në ndeshjen për vendin e tretë.

“Çfarë tha Messi? Ahhh, po, kjo është një shfaqje për lojtarët e futbollit”, shpjegoi Bolsonaro Clarin.

Ylli i Argjentinës kritikoi fort CONMEBOL-in si përgjigje dhe madje sugjeroi që kartoni i tij i kuqe ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i atij që guxonte të fliste kundër organizatës.

Në lidhje me praninë e tij në festimet e Selecao pas fitores së turneut, Bolsonaro e pati këtë përgjigje.

“Asnjë president nuk është duartrokitur si unë që nga Medici në vitin 1970,” pohoi ai.

Shiko momentin kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë – Video

Marcelo: Lojtarët e Real Madridit janë duke punuar fort, qëllimi është të fitojmë gjithçka

Real Madridi përfundoi ditën e pestë të trajnimit në Kanada të dielën, dhe Marcelo e ka bërë të qartë se skuadra po përpiqet të fitojë çdo trofe të vetëm këtë sezon të ardhshëm 19-20.

Në sezonin e tij të 14-të në kryeqytetin spanjoll, mbrojtësi brazilian thuhej se po shkonte drejt derës së daljes këtë verë, edhe më shumë me ardhjen e Ferland Mendy, megjithatë duket e sigurt se ai tani do të qëndrojë.

“Ne jemi duke punuar shumë, ne duam të japim më të mirën këtu dhe qëllimi ynë është të fitojmë gjithçka”, tha Marcelo në një intervistë me Real Madrid TV.

Me të ardhmen e veteranit me klubin që është vënë në dyshim, mbrojtësi i majtë ishte i shpejtë për të siguruar tifozët për angazhimit të tij.

“Ashtu si gjithmonë kam thënë, unë jam duke përmbushur një ëndërr duke qenë në klubin më të mirë në botë”, shpjegoi Marcelo.

“Është sezoni im i 14-të dhe kam të njëjtin entuziazëm si kur kam arritur. Kjo nuk ndryshon kurrë”.

Zinedine Zidane ka besim të plotë te braziliani dhe 31 vjeçari do të kërkohet të punojë si mentor për një numër lojtarësh të rinj, një rol që ai shijon.

“Unë gjithmonë do të përpiqem t’i ndihmoj të gjithë larg nga fusha,” deklaroi Marcelo.

“Kjo është gjëja më e rëndësishme për të ndihmuar njerëzit në mënyrë që ata të mund të vendosen mirë.”

“Nëse njerëzit më pyesin, unë jam këtu për të ndihmuar, por jo vetëm mua, ka edhe Sergio [Ramos], Karim [Benzema], Rapha [Varane] dhe Nacho, ne të gjithë kemi qenë këtu për shumë vite”.

Sulmuesi Kosovës, Bernard Berisha me super gol në Rusi

FC Akhmat Grozny po e zhvillon ndeshjen e parë në kampionatin e Rusisë përballë Krasnodar.

Aktualisht është minuta e 60të e lojës, dhe Akhmat Grozny është në epërsi minimale falë golit të yllit kosovar Bernard Berisha.

Bernard Berisha (28’) realizoi një gol të bukur pas krosimit nga e djathta, pasi fillimisht huqi penalltinë (10’).

Berisha pati vuajtur gjatë edicioneve të mëparshme pas lëndimeve të shumta, por duket se ai është plotësisht i gatshëm edhe për ndeshjet e shtatorit me Kosovën.

Në videon më poshtë shikoni super golin gjysmë-rofieshatë nga Berisha :

Renditja e klubeve më të mira në botë aktualisht (LISTA)

Uebsajti i cili e matë opinionin e publikut, FiveThirtyEight i ka nxjerrë statistikat për klubet më të mira aktualisht në botë. Duke përdorur algoritmin e tyre, që do të shpjegohet më vonë, ueb-faqja ka bërë të ditur se Manchester City i Pep Guardiolas është skuadra më e mirë në botë me një vlerësim prej 94.4.

Gjigandi i Bundesligas, Bayern Munich, renditet në vendin e dytë me 93.5 të vlerësimit, të ndjekur nga pas prej Liverpoolit, Barcelonës dhe Chelseat, që e kompletojnë top-pesëshen.

FiveThirtyEight ka mbledhur të dhëna në të gjithë botën, duke përfshirë në këtë hulumtim rreth 636 klube që janë të nivelit të lartë.

Befasia më e madhe në këtë listë është Manchester Unitedi, që ka mbetur prapa skuadrave si, Real Sociedad, Hoffenheim dhe skuadrës zvicerane, Young Boys.

Skuadra që drejtohet nga Ole Gunnar Solskjaer dështoi të përfundonte në top-katërshe në sezonin e kaluar, duke bërë kështu që të renditet si klubi i 34-të më i mirë në botë.

Por, si është bërë ky hulumtim nga kjo ueb faqe?

Sipas kësaj ueb-faqe, “çdo skuadër ka një vlerësim për lojën sulmuese që bën, për golat që ka shënuar si vendas dhe si mysafir dhe për golat që ka pranuar”.

Këto ndryshojnë javë pas jave, varësisht nga paraqitjet që bëjnë skuadrat në përballjet miqësore e deri të fillimi i sezonit të ri.

10 ekipet që kanë shpenzuar më së shumti këtë mërkato verore 2019 (LISTA)

Pa Zidanen, stërvitja interesante e Realit dorë për dore

Klubi i Real Madridi ka vazhduar përgatitjet parasezonale në mungesë të Zinedine Zidane i cili gjendet në Evropë pas vdekjes së vëllait.

“Los Blancos” janë duke qëndruar në Montreal të Kanadasë, ku po stërviten nga dy herë në ditë që nga e hëna.

Në stërvitjen e sotme, futbollistët kanë bërë disa ushtrime që në të kaluarën mund të mos kenë qenë të njohura për ta. Ata ishin dy nga dy të kapur dorë për dore dhe vraponin në drejtim të topit.

Luka Modric ka munguar në stërvitjen e sotme, një ditë pasi u rikthye nga një goditje e fortë që mori në ditët e para në Montreal. 33-vjeçari ka nisur t’i shqetësojë Los Blancos, pasi deri më tani ka humbur 3 nga gjashtë stërvitjet e mundshme. Gjatë ditës së sotme mungoi edhe Brahim Diaz. Sipas Real Madrid TV, që të dy u stërvitën në palestër.

Zinedine Zidane vazhdon të mungojë, pas i ndërroj jetë vëllai, Farid Zidane.

Por, trajneri francez pritet të kthehet me kohë për ndeshjet parasezonale, që do të nsië gjithçka me 21 korrik kundër Bayern Munich.

Dy super gola nga Sensi e Brozovic sigurojnë fitoren e parë për Interin e Contes

Kroati Marcelo Brozovic dhe italiani Stefano Sensi kanë shënuar në fitoren e parë parasezonale të Interit, që e mposhti 2-1 Luganon.

Antonio Conte e ka nisur me këmbë të mbarë te Interi, duke shënuar fitoren e parë nën udhëheqjen e tij.

Zi e kaltrit triumfuan 2-1 në miqësore ndaj ekipit zvicrean, Luganos, e para në mesine të shumtave që do t’i kenë në përgatitjet për sezonin e ri 19/20.

Fillimisht, shënoi Stefano Sensi në minutën e 25’, i cili debutoi në mënyrën më të mirë te Interi.

Për rezultatin 2-0 realizoi mesfushori tjetër, Marcelo Brozovic. Ai shënoi në fund të pjesës së parë.

Antonio Conte në ndeshjen e parë si trajner i Interit. Foto: Inter

Në pjesën e dytë, dy skuadrat bënë shumë ndryshime dhe u shënuan vetëm edhe një gol, ai i nderit nga vendasit.

Ishte futbollisti shqiptar, Leotrim Kryeziu, ai që shënoi për Luganon në miqësore kundër Interit.

Futbollisti nga Kosova shënoi për rezultatin përfundimtar 1-2 në minutën e 87’.

Golat e takimit, Inter 2-1 Lugano :