Nga transferi i anuluar tek Barcelona shkaku i Real Madridit, Guardiola i merrë një pikë Los Blancos

Sergi Guardiola shënoi për ndeshjen e dytë të njëpasnjëshme pasi Real Valladolid fitoi një pikë larg si mysafirë në Real Madrid në LaLiga Santander.

Sulmuesi u bë me famë brenda pak orësh duke u bërë një lojtar i Barcelonës në vitin 2015, por kjo nuk ishte kryetema pasi atij ju shfaqën postimet e tij në Twitter, që bën keq për klubin e Barcelonës dhe Kataloninë.

“Është koha e El Classicos… Hala Madrid! Hala Madrid, f *** Katalonja”, kishte shkruar Guardiola në 2013 në postimin e tij në Twitter.

“F**** Katalonje dhe Hala Madrid.”

Vetëm tetë orë pas nënshkrimit të kontratës së tij në klubin katalunas, kontrata e Guardiola u ndërpre, transmeton Teleshkronja Post.

“Unë isha atje, unë firmosa kontratën, bëra fotografi dhe kur tweets u nxorrën disa orë më vonë, ata më thirrën dhe ata më hoqën dorë nga kontrata ime,” i tha Guardiola MARCA disa muaj më parë.

“Ju i bëni gjërat pa menduar kur jeni i ri, unë i kam harruar tani”.

“Kam marrë gjërat e mia dhe shkova në shtëpi, tema ishte keqinterpretuar.”

Guardiola mbërriti në Valladolid pas disa paraqitjeve të pakënaqura në Getafe dhe tani shefi i tij aktual po e mbështetë atë për një thirrje nga kombëtarja spanjolle.

“Nuk është absurde të mendosh që Sergi Guardiola të futet në ekipin kombëtar Spanjoll,” tha Sergio Gonzalez pas barazimit të Valladolid kundër Real Madrid të dielën.

“Ai është një golashënues dhe ai na dha shumë.”

Sergi Guardiola kur u prezantua si lojtar i Barcelona në vitin 2015, por iu anulua kontrata shkaku i atyre postimeve (Foto: Barcelona FC)

ZYRTARE: Van de Beek mungon në ndeshjen e Ajax kundër APOEL

Objektivi i Real Madridit, Donny van de Beek mori një dëmtim të muskujve gjatë stërvitjes me Ajax të premten, kështu ka njoftuar klubi nga Amsterdami.

Mesfushori do të humbasë ditën e mërkurë në ndeshjen e dytë të play offit të Ajaxit në Champions League me APOEL, transmeton Teleshkronja Post.

“Jam shumë i zhgënjyer, shpresoj të zbuloj javën tjetër se sa kohë kjo do të më mbajë jashtë,” tha Van de Beek përmes një deklarate në uebsajtin e klubit.

Gazeta hollandeze De Telegraaf po raporton se hollandezi do të dalë jashtë për dy deri në tre javë./TeleshkronjaPost/

Ramos thotë se Neymar është lojtari i tretë më i mirë në botë, harron Hazardin

Sergio Ramos e ka shpallur Neymar si një nga tre lojtarët më të mirë në botë pasi Real Madrid vazhdon të tregojë interesin e tyre për nënshkrimin e brazilianit.

Los Blancos janë në bisedime me Paris Saint-Germain rreth sulmuesit dhe mund ta mposhtin Barcelona deri në firmën e tij, sipas raportimeve të mediave kryesore spanjolle dhe franceze.

Duke folur pas barazimit 1-1 të Real Madridit me Real Valladolid të shtunën, Ramos bisedoi për yllin e PSG, përcjellë Teleshkronja Post.

“Neymar është një nga lojtarët më të mirë, në mesin e tre më të mirëve në botë,” tha Ramos.

“Të flasësh për nënshkrime është mungesë respekti për këtë ekip të shkëlqyeshëm.”

“Për këto gjëra flitet gjithmonë në Real Madrid dhe aq më tepër kur dritarja e transferimit është e hapur.”

Ndërsa hapi derën për NeymarJr, Ramos gjithashtu e bëri të qartë se ka vlerë brenda skuadrës aktuale të Real Madrid.

“Ne do të ecim përpara me ata lojtarë që kemi. Ne të gjithë duhet të jemi të lidhur,” tha ai.

“Reaktivizimi i lojtarëve si [Gareth] Bale ose James [Rodriguez] është një tjetër zgjidhje.”

Keylor Navas është lidhur me një largim nga Real Madrid këtë verë dhe Ramos e di vlerën e tij.

“Ai është një nga portierët më të mirë në botë,” tha Ramos në lidhje me Kosta Rikanin.

“Debati për vendin e portierit ka ekzistuar gjithmonë, por Real Madridit kanë nevojë për dy portierë të shkëlqyeshëm dhe [Thibaut] Courtois dhe Navas janë dy portierë të mahnitshëm.”

“Unë do të doja që [Navas] të qëndrojë sepse ai është gjithashtu një lojtar i shkëlqyeshëm, shok i skuadrës dhe ai është një mik i mirë.”

Ramos ishte duke folur pas barazimit zhgënjyes të Los Blancos me Valladolid në ndeshjen e tyre të hapjes në stadiumin Santiago Bernabeu këtë sezon.

“Më dhemb sepse ishte ndeshja e parë në Bernabeu dhe ne donim të luanim mirë dhe t’i kushtonim një fitore tifozëve”, tha mbrojtësi.

James Rodriguez flet pasi luajti ndeshjen e parë pas dy vitesh me Real Madridin

James Rodriguez ishte emri i befasishëm në njëmbëdhjetëshen startuese për Real Madridin kundër Real Valladolid të shtunën në Stantiago Bernabeu.

Kolumbiani dukej se po shkon drejt derës së daljes nga Estadio Santiago Bernabeu gjatë gjithë verës, por përfundoi duke filluar ndeshjen e parë në shtëpi të fushatës së re.

Pas një huazimi dy-vjeçar në Bayern Munich, James bëri që nuk ka gjasë të kthehej në ekipin e tij dhe iu dha një ovacion nga mbështetësit kur ai u zëvendësua.

27-vjeçari shkoi në mediat sociale për të shprehur mirënjohjen e tij për fansat për mbështetjen e tyre, transmeton Teleshkronja Post.

“Kthimi në Bernabeu pas një kohe të gjatë”, shkroi ai në Twitter.

“Ishte një ndjenjë unike. Faleminderit tifozëve për përkrahjen.”

“Ne do të vazhdojmë të punojmë në mënyrë që të përmirësohemi”, përfundoi ai

Konferenca e Zidanes pas barazimit ndaj Valladolid

Zinedine Zidane ka shprehur zhgënjimin e tij pasi Real Madrid nuk arriti të mbajë epërsinë e tyre 1-0 kundër Real Valladolid.

Sergi Guardiola ‘rrëmbeu’ një pikë për vizitorët me një barazim të vonshëm, transmeton Teleshkronja Post

“Ka mbetur një shije e keqe në sonte, sepse ne bëmë gjënë më të vështirë, e cila ishte shënimi në pjesën e dytë, që nuk ishte më e mira,” tha Zidane.

“Pas shënimit, ata barazuan … Pjesa e parë ishte e mirë, por neve na mungoi goli.”

“Problemi nuk ishte humbja e topit, kjo mund të ndodhë.”

“Ne ishim jashtë pozitës. Pastaj topi, është e vërtetë, ne duhet ta kishim dërguar atë atje ***”.

“Ne duhet të përmirësohemi dhe të luajmë [për] 90 minuta.”

“Duhet të jesh praktik në minutën e 84-të. Por është si kjo sot dhe duhet ta pranosh atë”.

“Cili do ekip mund t’ju mundë. Por duhet të luajmë 90 minuta të mira.”

James Rodriguez bëri paraqitjen e tij të parë në Real Madrid pas dy vjetësh dhe Zidane u mahnit me lojtarin e tij.

“James luajti mirë. Pastaj ai u largua sepse ai pati një goditje dhe u desh të dalë në mënyrë që Vinicius të luaj. Pjesa e dytë ishte më e keqe për ne”.

Luka Jovic erdhi si zëvendësues i pjesës së dytë dhe luajti së bashku me Karim Benzema në sulm kur Real Madrid luftoi për të gjetur rrjetën.

“Goditja e parë e Joviç goditi në shtyllë, Karim shënoi … Kjo [mungesë e golave] duhet të ndryshojë.”

“Ne mund të luanim 4-4-2 në më shumë ndeshje.”

Pas dështimeve të sezonit të kaluar, Zidane është i vetëdijshëm se lojtarët e tij janë nën më shumë presion duke kaluar në këtë fushatë.

“Unë po shoh që ekipi është nën presion më shumë për atë që ndodhi vitin e kaluar,” tha ai.

“Tifozët gjithashtu. Unë po kërkoj mbështetjen tek tifozët. Ne kemi nevojë për tifozët. Ne duhet të përfshihemi gjithashtu.”

Pas një ecurie pozitive në gjysmën e parë, Real Madrid u zbeh në pjesën e dytë dhe Zidane këmbënguli që nuk ishte çështje fizike.

“Çështja e lodhjes fizike nuk është një justifikim,” tha ai.

“Ne nuk ishim aq bindës për të kaluar në gjysmën e dytë.”

“Ekipi ynë nuk ishte i rrjedhshëm dhe kur nuk është i rrjedhshëm keni probleme, por nuk është problem fizik.”

Super Muriqi nuk ndalet me gola për Fenerbahçen (VIDEO)

Lajm fantastik për Vedat Muriqin dhe për ekipin e Kosovës, pasi Muriqi është në super formë aktualisht.

Vedat Muriqi, shënon golin e dytë në ligën Super Ligën Turke, raporton Teleshkronja Post.

Golin e pare Muriqi e shenoj ne javen e pare, ndersa sonte shenoj gol te bukur kunder Istanbul Basaksehir.

Fenerbahche ishte duke humbur 1-0 ndaj Basaksehir derisa u shfaq Muriqi në minuten e 77’të të takimit për ta barazuar rezultatin.

Ndërkaq, në minutat shtesë shënoj edhe Dirar për gjigandin turk, për tia siguruar fitoren e rradhës.

Me këtë fitore Fenerbahce aktualisht gjendet në vendin e parë në Super Ligën Turke me 6 pikë pas 2 ndeshjeve./Teleshkronja Post/

Starton Serie A, Parma pret Juventusin: Formacionet zyrtare

Kampioni Juventus sot e fillon sezonin e ri konkurruese kur ata luajnë sonte ndeshjen e tyre në Serie A kundër Parma këtë pasdite (18:00).

Kampionët aktual në Serinë A Juventus kanë një numër të fytyrave të reja në fillim në ekip kur ata ndeshen me Parma në Stadio Ennio Tardini.

Zonja e Vjetër ka shijuar një verë të ngjeshur në tregun e transferimeve, duke blerë Matthijs nga Ligt nga Ajax në një marrëveshje me vlerë 67,5 milion të raportuara.

Mbrojtësi i majtë Luca Pellegrini është bashkuar nga Roma për rreth 20 milion £ ndërsa mbrojtësi brazilian Danilo ka mbërritur nga Manchester City në një shkëmbim me Joao Cancelo.

Merih Demiral dhe Cristian Romero kanë shtuar opsionet mbrojtëse të Maurizio Sarri ndërsa legjenda e klubit Gianluigi Buffon është rikthyer pas një viti në Paris Saint-Germain.

Juventus gjithashtu ka forcuar mesfushën e tyre me blerjet e Adrien Rabiot dhe Aaron Ramsey në transferime falas, por Leonardo Spinazzola dhe Moise Kean janë ndër një numër lojtarësh që u larguan.

Formacionet zyrtare Parma vs Juventus :

Lojtarët në bankën rezervë: Buffon, Pinsoglio, de Ligt, Demiral, Danilo, Emre Can, Rabiot, Bentancur, Cuadrado, Bernardeschi, Dybala, Mandzukic.

Frank Lampard shënon fitoren e parë në ndeshje zyrtare me Chelsean (VIDEO)

Ia arrinë Frank Lampard më në fund. Chelsea ka arritur të sigurojë fitoren e parë në sezonin e ri, 2019/20, të Premierligës, pasi e mposhti Norwich Cityn me rezultat 3:2, në “Carrow Road”, në kuadër të xhiros së tretë të ligës angleze.

Humbja deklasuese ndaj United dhe një barazimi, trajneri Frank Lampard e shijoi fitoren e parë në karrigen e trajnerit të Chelseat në Premierligë. Për t’ia dhuruar këtë gëzim trajnerit të tij, punën më të madhe e bëri 21-vjeçari anglez Tammy Abraham, i cili i shënoi dy gola.

Takimi filloi në mënyrën më argëtuese të mundshme për tifozët e futbollit, pasi që dy gola u shënuan qysh në gjashtë minutat e para të ndeshjes. Fillimisht në epërsi kaloi Chelsea, përmes golit të parë të Abrahamit.

Megjithatë, londinezët nuk patën shumë kohë për ta festuar epërsinë e tyre, pasi që Norwichi u kthye në lojë shumë shpejt, duke e shënuar golin e barazimit vetëm tre minuta më vonë, përmes Todd Cantwell.

Djelmoshat e Lampardit nuk u dorëzua pas kësaj goditjeje dhe pas disa rasteve, Mason Mount u tregua i saktë para portës në minutën e 17-të të ndeshjes, pas një pasimi të mirë nga amerikani Christian Pulisic.

Super Teemu Pukki, i cili tash i ka shënuar pesë gola në tri ndeshje në Premierligë, e shënoi golin e dytë të skuadrës së tij në këtë ndeshje.

Megjithatë, përkundër insistimit të Norwichit për t’u kthyer në lojë, Chelsea në fund doli triumfues, pasi që Abraham e shënoi edhe një gol tjetër, në minutën e 68-të, para se t’i linte vend në skuadër Olivier Giroud.

Chelsea do të tentojë ta vazhdojë sezonin e Premierligës me fitore edhe në xhiron e ardhshme, kur do të takohet me klubin tjetër që hyri në Premierliga nga Championshipi këtë sezon, Sheffield Unitedin.

Golat dhe rastet e ndeshjes Norwich City 2-3 Chelsea: