Presidenti Thaçi i nervozuar: U pajtuam që të mos pajtohemi, s’ka viza

Konferenca për media e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, pas largimit nga ndërtesa ku u mbajtë Samiti i Berlinit.

Ai ka folur para gazetarëve të shumtë kosovarë e të huaj, pas përfundimit të Samitit për Ballkanin, në Berlin, të organizuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron.

Ai ka thënë se “ka qenë një takim jashtëzakonisht i rëndë” në kryeqendrën gjermane. “Nuk mund të themi se ky takim ka pasur ndonjë rezultat konkret”, ka bërë të ditur Thaçi.

Nga Berlini, Thaçi ka dhënë një lajm të keq për vizat.

“Kosova ka theksuar shumë qartë se i duhet patjetër vendimi për liberalizimin e vizave”, ka deklaruar ai.

“Sepse, diçka të tillë Kosova e meriton, qytetarët e Kosovës e meritojnë”, është shprehur presidenti kosovar.

“I kemi implementuar standardet dhe kriteret e nevojshme. Nëse kjo nuk do të ndodhë në të ardhmen e afërt, do të jetë një zhgënjim i madh”, ka thënë Thaçi.

“Edhe sonte kishte paqartësi rreth këtij procesi. Është diskriminim dhe ndëshkim për Kosovën”, ka deklaruar ai.

Thaçi ka treguar se në takim është folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi.

“Konfirmuam zotimin tonë për fqinjësi të mirë. Dëgjuam me vëmendje kancelaren Merkel dhe presidentin Macron, për interesimin e tyre për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, për dialogun Kosovë-Serbi…”, ka thënë ai.

“Ishte konkludim i përbashkët i të gjithëve që ky konflikt i ngrirë mes Kosovës e Serbisë duhet të tejkalohet”, ka deklaruar Thaçi.

“Mundësia e vetme është që të ndodhë dialogu. Qëndrimi i Kosovës është i qartë, s’do të ketë dialog të kushtëzuar”, është shprehur ai.

Ai tha se u pajtuan që të mos pajtohen duke ngjallur mjaftë polemika./Teleshkronja Post/

Virgil Van Dijk nuk i intereson “Topin e Artë”

Bisha e mbrojtjes së Liverpoolit, Virgil van Dijk ka insistuar se “Topi i Artë” nuk është “në mendjen time”, pasi u shpall futbollisti i vitit në Angli nga Shoqata e Futbollistëve profesionist.

Qendërmbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk, ka thënë se tani për tani, është i fokusuar te ndeshja e Champions League me Barcelonën dhe përballjen me Lionel Messin, duke mos dashur të flasë për “Topin e Artë”.

I pyetur nëse “Topi i Artë” është në planet e 27-vjeçarit, ai u përgjigj: “Jo, nuk është në mendjen time”.

Ai më pas foli me lëvdata për kundërshtarin e radhës, Messin, edhe pse nuk iu drejtua me emër: “Aktualisht në botë ka lojtarë që janë jashtë kësaj bote dhe kanë qenë në nivele e kanë fituar për shumë vite”.

“Jam i lumtur për paraqitjet e mira në këtë moment, për vazhdimësinë që kam dhe që jam i shëndosh gjithashtu. Vetëm duhet të punoj dhe të shikoj para”.

“Aktualisht jemi në garë për titull në Premierligë dhe në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër një ekipi fantastik, ku janë ndoshta lojtarët më të mirë. Duhet t’i marrim ndeshjet një nga një”.

Liverpool dhe Barcelona takohen të mërkuren në kuadër të gjysmëfinales së parë në Ligën e Kampionëve./Teleshkronja Post/

Arsyeja pse James Rodriguez dëshiron të largohet nga Bayerni Mynih

James Rodriquez është duke i përjetuar muajt e fundit të tij si një lojtar i Bayern Munichut pasi ai nuk dëshiron të mbetet në Gjermani.

Përveç kësaj, është gjerësisht besohet se bavarezët nuk do të aktivizojnë klauzolën e blerjes prej 42 milionë euro në kontratën e tij për të bërë marrëveshjen e tij të përhershme.

Ndërsa gjërat qëndrojnë, duket sikur ylli kolumbian do të kthehet në klubin e tij mëmë, Real Madridin, transmeton Teleshkronja Post.

Rodriquez mendohet të jetë duke kërkuar për një kthim në Madrid, pasi ai ndjehet i hutuar në mungesën e besimit që klubi gjerman i ka treguar atij.

Koha e luajtur në fushë nga kolumbini ka qenë në rënie gjatë sezonit që nga ardhja e tij në Gjermani, respektivisht në Bundesligë.

Në sezonin aktual, ai ka qenë në formacionin fillestar në 13 nga 31 ndeshje të mundshme të ligës për klubin e tij, që i bie me 41.9 për qind të tyre.

Sezonet e vetme në të cilat ai filloi më pak lojëra sesa në këtë ishte shumë prapa në sezonin 2010/11 kur ai ishte vetëm në listën e ekipit për 33.3 përqind të kohës gjatë kohës së tij në FC Porto dhe gjithashtu në sezonin e tij të tretë në Real Madrid, kur filloi vetëm 34.2% të kohës.

Në kohën e tij në Portugali, arsyeja për kohën e tij sporadike të lojës, veçanërisht në sezonin e tij të parë ishte për shkak të moshës së tij të re dhe sepse kishte ardhur kohët e fundit në Evropë dhe kishte nevojë për tu aklimatizuar.

Në anën tjetër, në fushatën 2016/17, koha e tij e kufizuar në Madrid u ul me faktin se ai dhe trajneri Zinedine Zidane nuk e ndanin saktësisht idetë e tyre rreth qasjes së tij në lojë.

Performancat e James gjatë gjithë këtij sezoni kanë qenë mjaft të zymta për të thënë të paktën dhe ai ka pasur shumë ngritje dhe rënie, pa qenë ndonjëherë në gjendje të gjejë ndonjë formë apo konsistencë.

Dëmtimet kanë penguar progresin e tij si dhe kanë nënkuptuar se ai ka mundësi të kufizuara.

Duke thënë se, vetëm pas kthesës së vitit, ai u bë një anëtar i paçmuar i skuadrës së Bayernit dhe mesfushori ishte pika qendrore e sulmit dhe forca lëvizëse për ekipin e tij ndërsa ata kërkuan të ngjiten në tabelë.

Megjithatë, pas eliminimit të Bayernit nga çerekfinalet e Ligës së Kampionëve për herë të parë në më shumë se një dekadë, kolumbiani u duk përsëri i humbur.

Shumë prej tyre e kanë mbrojtur duke iu referuar vargut të dëmtimeve, por është e qartë për të gjithë që të shohë se ai nuk dëshiron më të qëndrojë në klub./TeleshkronjaPost/

Publikohet fjalimi i presidentit Thaçi në Samitin e Berlinit

Pas kryeministrit Haradinaj, edhe presidenti Hashim Thaçi e ka publikuar përmbajtjen e fjalimit të cilin e ka mbajtur në Samitin e Berlinit.

Ai në një postim në rrjetin social “Facebook,” ka njoftuar se si ka kërkuar vazhdimin e dialogut dhe mos kushtëzimin e tij, raporton Teleshkronja Post.

Fjalimi i plotë i presidentit Thaçi në Samitin e organizuar nga Angela Merkel dhe Emanuel Makron :

Me kancelaren Merkel, presidentin Macron dhe liderët e Ballkanit Perëndimor, në darkën e përbashkët vazhduam të diskutojmë për të tashmen dhe të ardhmen e rajonit tonë. Për bllokadën në të cilën gjendet dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, unë theksova disa faktorë që e kanë sjellë këtë situatë të pashpresë. Së pari, Serbia në mënyrë të njëanshme e ka kushtëzuar vazhdimin e dialogut me heqjen e tarifës për prodhimet serbe. Ky veprim është i papranueshëm dhe në kundërshtim me parimin kryesor udhëheqës të dialogut, të cilin e kemi respektuar që nga pikënisja e tij. Së dyti, faktori ndërkombëtar, në mënyrë specifike shtetet e Kuintit, nuk kanë dëshmuar unitet dhe përkrahje për përpjekjet tona për marrëveshje gjithëpërfshirëse. Këtë marrëveshje nuk mund ta arrijmë nëse shtetet e Kuintit nuk janë të bashkuara dhe nuk flasin me një zë. Po ashtu, edhe shtetet e Kuintit, edhe ne e dimë se kjo marrëveshje është e pamundur të arrihet pa rolin vendimtar të SHBA-së. Kundërshtimet kryesisht janë bërë duke keqinformuar dhe duke rritur frikën se gjoja ne po përpiqemi t’i ndryshojmë kufijtë në Ballkan dhe ata i duam përgjatë vijave etnike. Por, këto pretendime kanë qenë dhe janë tërësisht të pavërteta! Kurdo që arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, demarkimi i kufirit ndërmjet dy shteteve është i pashmangshëm. Sovraniteti shtetëror i Kosovës është dhe do të mbetet i pacenueshëm. Serbia duhet ta njoh pavarësinë e Kosovës dhe të heq dorë nga cenimi i sovranitetit tonë. Pretendimet apo ëndrrat e kujtdo se në veri të Kosovës mund të themelohet një Asociacion me kompetenca ekzekutive e modelit të Republikës Serbe, nuk do të realizohen kurrë. Nuk mund të këtë një zgjidhje as në modelin gjermano-gjerman dhe as me një sovranitet të dyfishtë. Kosova në mënyrë të përgjegjshme dhe legjitime interesohet dhe përkrah aspiratat e shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës. Kosova është e gatshme për marrëveshje gjithëpërfshirëse përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore me Serbinë! HTH

Merkel dhe Makron i ‘fusin në qosh’ liderët e Kosovës / Foto

Takimi i parë i Samitit i Berlinit për Ballkanin ka përfunduar para pak minutash (20:45), në organizimin e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit francez, Emmanuel Macron.

Dy liderët evropian dhe pjesëmarrësit e tjerë, përfshirë kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, e presidentin e vendit, Hashim Thaçi, dhe udhëheqës të vendeve të tjera të Ballkanit e zyrtarë të Bashkimit Evropian, janë parë jashtë objektit ku është mbajtur pjesa zyrtare e takimit.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po përfaqësojnë shqiptarët atje.

Një fotografi e pas takimit i shfaq ata të ‘ndarë’ dhe si Merkel dhe Makron i kanë futur në qosh liderët e Kosovës, transmeton Teleshkronja Post.

Derisa Thaçi dhe Haradinaj shihen të jenë duke biseduar me Merkel dhe Macron, Rama është përqendruar në bisedë me presidentin serb Alkesandar Vuciq, i cili po shoqërohet në Berlin nga kryeministrja Ana Brnabiq.

Foto nga takimi me dyer të mbyllura

Kryeministri Haradinaj publikon fjalimin e mbajtur para Makron dhe Merkel

Sot kryeministri Haradinaj gjendët në Berlin, në Samitin e organizuar nga kancelarja gjermane, Anglea Merkel dhe presidenti francez, Emanuel Macron.

Haradinaj ka publikuar fjalimin e mbajtur në Samit para gjithë liderëve të Ballkanit dhe dy organizatorëve, shkruan Teleshkronja Post.

Fjalimi i plotë i Ramush Haradinajt në Samitin e Berlinit, para Angela Merkel dhe Emanuel Makron:

Lexo poashtu: Merkel dhe Makron i ‘fusin në qosh’ liderët e Kosovës / Foto

Fjala ime e plotë në takimin e nivelit të lartë të vendeve të Ballkanit Perendimor, thirrur nga Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron:

E nderuara Kancelarja Merkel,
President Makron,
Të nderuar Krerë të Delegacioneve Shtetërore,

Dëshiroj të ju shpreh mirënjohjen time për këtë iniciativë të rëndësishme. Duke ndërmarrë këtë hap, ju keni krijuar një mundësi historike për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme për problemet që na kanë ndarë ne për një kohë të gjatë.

Dëshiroj gjithashtu të falënderoj mbështetjen e qëndrueshme gjermane për të drejtën e Kosovës në shtetësisë dhe integritetit territorial si një kusht për paqe në rajon. Kërkojmë nga ju të vazhdoni të shpjegoni dhe ta mbroni këtë të drejtë në BE, sepse si shtet i vogël nuk kemi kapacitete për t’i arritur të gjithë. Shpresoj që takimi i sotëm mund të rezultojë në një sens të ri të përgjegjësisë individuale dhe të përbashkët për të ardhmen tonë kolektive.

Është e qartë se ne nuk mund të ecim përpara derisa të pranojmë të vërtetën mbi të kaluarën dhe realitetin e së tashmes.

E vërteta e së kaluarës është se Kosova pësoi mizori dhe ne duhej të fillonim nga zeroja.

Realiteti i së tashmes është se Kosova tani është një shtet i pavarur – si dhe është duke shënuar progres politik, ekonomik dhe social.
Ky është realiteti që duhet të pranojmë për të ecur përpara. Serbia duhet ta njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës.

Unë dëshiroj të paraqes këtu para juve zotimin tim personal dhe të pakushtëzuar që unë do të kontribuoj për të përmirësuar jetën e qytetarëve tanë serbë. Unë e bëj këtë zotim pa pasur ndonjë ofertë nga Beogradi. Në fakt, është një zotim që ne e kemi aplikuar pasi kemi mishëruar të gjitha rekomandimet e planit të Ahtisaarit në kushtetutën dhe ligjet tona.

Njohja është pika fillestare për progres: nuk është pika përfundimtare. Pa njohje reciproke dhe respekt të ndërsjellë nuk mund të ketë progres. Njohja do të nënkuptojë tejkalimin e të gjitha pengesave tjera të progresit. Për shembull, nuk do të ketë nevojë për barriera tregtare, nga asnjëra palë.

Njohja nënkupton respektimin permanent të kufijve ekzistues. Kufijtë e rishikuar do të mundësonin fillimin e një valë të re të ndarjes etnike dhe ndoshta edhe fillimin e dhunës.

Ne kemi nevojë për unitet, jo për ndarje. Ne kemi nevojë për të hapur kufijtë tanë, dhe jo për të krijuar kufi të rinj.

Qeveria dhe parlamenti i Kosovës kanë mandatuar një platformë kombëtare si dhe delegacionin për fazën përfundimtare të procesit të dialogut me Serbinë, i cili do të rezultojë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse që duhet të jetë ligjërisht e detyrueshme për njohje reciproke.

Ne jemi të gatshëm, që sot, të finalizojmë të gjitha çështjet e pazgjidhura midis dy shteteve tona.

Kancelare, President, të nderuar Krerë të Delegacioneve Shtetërorë – ne ndajmë me ju jo vetëm një perspektivë evropiane, por edhe perspektivë globale. Ne nuk duam asgjë më shumë se të drejtat e njëjta siç i gëzojnë vendet tjera – dhe kjo duhet të përfshijë liberalizimin e vizave. Ne dëshirojmë të pranojmë përgjegjësinë tonë të plotë si anëtare e Aleancës Perëndimore, në partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne besojmë se është në interesin e të gjithëve që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të jenë garantuese e zgjidhjes, së bashku me Bashkimin Evropian.

Dëshiroj të ju falënderoj për mundësinë që na keni ofruar të jemi këtu të gjithë së bashku. Ky është një moment i rëndësishëm për ne, dhe besoj se është i rëndësishëm edhe për të ardhmen e Evropës.

Merkel dhe Macron në konferencë për shtyp në Samitin e Berlinit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nga Berlini, gjatë një konference të përbashkët me presidentin francez, ka thënë se vendim për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi sonte nuk pritet të ketë, por tha se “pret zgjidhje mes dy vendeve”.

“Jemi të përkushtuar për perspektiven evropiane të vendeve të Ballkanit, por kjo s’ka të bëjë me zgjerimin. Gjermania e Franca duan të tregojnë se është në interes të përbashkët që të shohim zhvillimin e Ballkanit. Në darkë do të diskutojmë se si mund ta gjejmë një zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë. Ideja jonë është që të shohim se si të pajtohemi për t’i lehtësuar e jo vështirësuar gjerat. Nuk do të ketë ndonjë vendim sonte”, tha Merkel.

Ndërsa, presidenti Francez, Emmanuel Macron, ka thënë se takimi i sotëm është joformal dhe si i tillë në të s’do të flitet për çështje të hapura të vështira.

“E kemi parë që ka mundësi të zgjidhjeve siç është rasti i Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kjo ndodhë kur njerëzit janë të guximshëm. Çështja kryesore e diskutimit do të jetë Kosova dhe Serbia. Duam që të vazhdojnë dialogun. Nuk duam të imponojmë zgjidhje për Kosovën e Serbinë. Shpresojmë që të mos ketë emocione në rrugën përpara dhe vështirësi të reja. Ku ka tensione, duam t’i adresojmë”, deklaroi Macron.

Menjëherë pas përfundimit të konferencës, Macron dhe Merkel kanë filluar ti presin liderët e Ballkanit Perëndimorë./TeleshkronjaPost/

Fotot e liderëve kosovarë gjatë pritjes së dy liderëve evropian:

“Të dashuruarit”: Vuçiq e Mogherini thyejnë ve në Berlin për Pashkët Ortodoksë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq u takua sot me shefen për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini në Berlin, para fillimit të punimeve të samitit mbi Ballkanin Perëndimor që do të mbahet më vonë.

Vuçiq me këtë rast i dhuroi kryediplomates evropiane një shportë vezësh të pashkëve.

“Dhurata e Pashkëve – Presidenti Vuçiq i solli një shportë të vezëve të Pashkëve Federica Mogherinit, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri,” thuhet në faqen në Instagram të presidentit serb.

Samiti mbi Ballkanin Perëndimor po mbahet në organizimin e udhëheqësve të Gjermanisë dhe Francës, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron.