Një goditje me kokë e Alvaro Morata në pjesën e parë ishte e mjaftueshme për t’i dhënë Atletico Madrid të tre pikët kundër Getafe në ndeshjen e tyre të parë në 2019/20 të LaLiga Santander të dielën.

Lojtarë të shumtë u larguan nga klubi gjatë verës dhe shumë më tepër arritën në Wanda Metropolano, por ishte një fitore prej 1-0 në shtëpi për skuadrën e Diego Simeone në një ndeshje të vështirë.

Atletico filloi me intensitet dhe vetëbesim në shtëpi siç janë mësuar të marrin nën trajnerin argjentinas, duke mbytur kundërshtarët e tyre që e kishin të vështirë të dilnin nga gjysmë fusha e tyre.

Kjo erdhi me një shpërblim, pasi debutuesi Kieran Trippier asistoj Moratan me një krosim të cilin ndërkombëtari spanjoll e qoi përtej David Soria për golin e hapjes në minutën e 23′.

Drama e gjysmës së parë, megjithatë, ishte vetëm fillimi. Jorge Molina pa dashje e shkeli në thembra Thomas Partey ndërsa ndiqte mesfushorin i cili u ndëshkua fillimisht me karton të verdhë, përpara se të rishikohej incidenti dhe vendimin të ndryshonte në të kuqe.

Gjashtë minuta më vonë, Renan Lodi i Atletico mori dy kartonë të verdhë shpejtë për të lënë secilin ekip me dhjetë lojtarë, raporton Teleshkronja Post.

Ngjarja kryesore e takimit arriti në 55 minuta kur Joao Felix kapi topin brenda gjysmë fushës së tij, përpara se të shkëlqente ndaj mbrojtjes së Getafes, me driblime.

Getafe përfundimisht arriti ta ndalonte atë por vetëm me anë të një faulli, dhe vetëm pasi ai kishte hyrë në zonën e penalltisë.

Morata mori përsipër përgjegjësinë nga vendi, por goditja e tij u mohua nga Soria, e cila do të shkaktonte një fund të tensionuar në Wanda Metropolitano.

Getafe gati sa nuk shënoi golin e barazimit përmes Angel me pesë minuta në orën, por goditja e tij goditi shtyllen me Jan Oblak të mposhtur.

Përfundimisht, Atletico mbajti për tre pikë që mund të dëshmojnë jetësore në fundin e sezonit./TeleshkronjaPost/

Loading...