Aston Villa po e mbyll në një dritare transferimesh të madhe me blerjen e mesfushorit qendror të Manchester City, Douglas Luiz për £ 15million funta.

Pep Guardiola ishte i zemëruar sezonin e kaluar kur kapiteni i Brazilit U23 pa një kërkesë për leje pune të mohuar dhe më pas duhej të kalonte sezonin në klubin e Gironas në La Liga.

Luiz tani është duke lëvizur nga City dhe pritet të përfundojë një lëvizje në Villa para se të përballet me Minnesota United në Amerikë javën e ardhshme.

Villa beson se do t’i jepet një leje pune dhe Sportsmail kupton se Citizens po fut një klauzolë blerjeje në marrëveshjen për 21-vjeçarin.

Guardiola kishte mbetur i zhgënjyer sezonin e kaluar, pasi lojtarit nuk i ishte dhënë leje pune në Angli.

Kampionët e Premier Ligës bënë të njëjtën gjë kur shitën Angelinon tek PSV Eindhoven verën e kaluar dhe mbrojtësi i majtë vazhdoi të bashkohej me klubin më parë këtë muaj.

Luiz kaloi dy sezone në Girona pas lëvizjes së tij nga Vasco da Gama, duke luajtur rol në fitoren e tyre ndaj Real Madrid në shkurt të këtij viti.

Luiz është gati të lëviz përgjithmonë nga City dhe pritet të përfundojë tek Aston Villa së shpejti.

Guardiola foli me entuziazëm për Luizin gjatë largimit në turne vitin e kaluar, ndërsa ai ishte në një skuadër të mbushur plot me të rinj të tjerë.

Villa ka qenë gjithashtu në bisedime me Reims mbi Bjorn Engels.

Loading...