Sulmuesi i Manchester Cityt Riyad Mahrez u la jashtë skuadrës së Cityt, të shtunën në finalen e Comunity Shield për shkak të shqetësimeve për ilaçe që iu tha nga ekipi mjekësor algjerianit, thotë shefi Pep Guardiola.

Mahrez u kthye në stërvitje të Premten pasi vulosi fitoren e vendin te tij drejt fitores në Kupën e Kombeve të Afrikës në muajin korrik.

Por ai humbi fitoren me penallti ndaj Liverpool për shkak të frikës se ai mund të dilte pozitiv në testin e dop’ingut nga Federata Angleze.

“Mjekët nuk kishin saktësisht ilaçet e duhura,” tha Guardiola.

“Riyad më thirri menjëherë pasi u kurorëzova (kurorëzua) kampion me Algjerinë dhe tha, ‘Dua të kthehem pas 10 ditësh, dua të luaj kundër Liverpoolit’.

“Unë i thashë,” Ju jeni më shumë se i mirëpritur, është e përsosur që vini”.

“Por ne nuk kemi atë që i duhet… në lidhje me ilaçin. Kjo është arsyeja pse, për kontrollin e dopingut, sot ishte një mundësi që ai të dilte pozitiv sepse mjekët nuk e kishin atë ilaç. Kjo është arsyeja pse ai nuk ishte në skuadër për të luajtur disa minuta.”

“Shpresojmë se ai do të kthehet në ndeshjen tjetër kundër West Ham dhe në të ardhmen gjithçka do të jetë normale.”

Nuk dihet se për çfarë ilaçi i duhet Mahrez, 28 vjeç, dhe për çfarë u mbajtë jashtë fushave.

Gjithësesi, pavarësisht mungesës së Mahrez, ekipi i tij fitoj 4-5 në penalti ndaj Liverpool të dielën mbrëma./TeleshkronjaPost/

Loading...