Ajax po rindërtojnë skuadrën e tyre pas shitjeve të De Jong dhe De Ligt

Ajax tashmë u dha nënshkrimin për të humbur Frenkie de Jong dhe Matthijs de Ligt pas shfaqjeve të tyre mbresëlënëse si pjesë e garës së klubit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Të dy ishin larguar nga mesi i korrikut. Barcelona tashmë kishte pranuar të nënshkruante De Jong për 75 milionë euro më herët këtë vit dhe tani De Ligt ka lënë për Juventusin për të njëjtin çmim.

“Ne do të ndërtojmë një ekip të fortë nga ato para,” tha trajneri i Ajax, Erik ten Hag, kur nënshkroi marrëveshjen e tij të re trevjeçare.

Nga 140 milion euro të sjella nga shitjet e De Jong dhe De Ligt, kampionët e Eredivisie kanë riinvestuar një total prej 56.2 milion euro.

Ajax ranë dakord të paguajnë 12.5 milionë euro për Standard Liege për Razvan Marin në prill përpara se të shpenzojnë 15 milion euro për Edson Alvarez të Amerikës.

Pas kësaj, Quincy Promes arriti nga Sevilla për 15.7 milion euro, Lisandro Martinez i Defensa y Justicia i kushtoi atyre 7 milion euro dhe ata gjithashtu shpenzuan 5 milion euro për Kik Pierie për ta sjellë atë nga Heerenveen.

Dusan Tadiç, David Neres dhe Donny van de Beek mbeten në Amsterdam tani për tani, por Ten Hag e di interesimin e klubeve të tjera.

“Nëse ka klube që na bëjnë oferta të mira dhe u japin lojtarëve kontrata të mira, ata mund të largohen”, tha Ten Hag.

Hakim Ziyech është ende aty dhe është padyshim lojtari i tyre më i çmuar.

“Unë mendoj se ai është më i mirë se [Mesut] Ozil”, tha drejtori sportiv Marc Overmars për marokenin.

“Nëse do të isha në Arsenal, do të shisja Ozilin dhe do të blija Ziyech, por mos më dëgjoni, unë mendoj se ai do të qëndrojë në Ajax”./TeleshkronjaPost/

Loading...
Loading...