Ajax 2-3 Spurs: Vlerësimet e lojtarëve pasi Lucas Moura dërgon Tottenham në finalen e parë të Ligës së Kampionëve

Tottenham Hotspur prodhoi një nga rikthimet më të mëdha të Ligës së Kampionëve të të gjitha kohërave për të mposhtur Ajax 3-2 dhe vulosi progresin e tyre në finalen e Madridit.

Një hat-trick në pjesën e dytë nga Lucas Moura tronditi botën dhe pa Spurs eleminojnë kundërshtarin e tyre holandez për të siguruar një finale angleze në Ligën e Kampionëve kundër Liverpool muajin e ardhshëm.

Nikoqirët filluan ndeshjen pikërisht se si ata do të dëshironin me mbrojtësin e talentuar Matthijs De Ligt duke shënuar gol me kokë në pesë minuta për të dyfishuar rezultatin e përgjithshëm të Ajax.

Një fillim i dobët nga Tottenham, të cilët lejuan Hakim Ziyech shumë hapësirë ​​për të dhe për të dyfishuar epërsinë e Ajax dhe trefishuar atë nga rezultati total.

Në pjesën e dytë, Spurs kishte të gjitha për të bërë. Çuditërisht, brenda 15 minutash ata ishin në nivel. Dy golat fantastik nga Lucas i dhanë Spurs aq shumë shpresë me aq shumë kohë për të luajtur.

Me vendin e Ajax në finale pothuajse të sigurt, Lucas ndihmoi Spurs të prodhojë të pamunduren, duke shënuar tre gola fantastik, secili më i bukur se tjetri, shkruan TeleshkronjaPost.

Spurs fitoi 3-2 në mbrëmje dhe shkoi 3-3 në total. Këtu janë vlerësimet e lojtarëve nga fitorja e mahnitshme e Tottenham Hotspur në gjysmëfinale të Champions League kundër Ajax.

Vlerësimet e lojtarëve të Ajax:

André Onana – 6 – Stoperi kamerunas bëri dy pritje të njëpasnjëshme nga Son dhe Eriksen, por ishte kryesisht i paprovuar në pjesëne parë. Bëri një bllok të mirë nga Alli në gjysmën e dytë. Por ai nuk mund ta ndaloj Spurs që të kthehet në ndeshje dhe do të jetë i zhgënjyer. U ndëshkua për humbje kohe.

Noussair Mazraoui – 6 – Startues në IX e parë të ekipit hollandez, Mazraoui kishte shumë pak për të bërë në 45 minutat e hapura me Spursin duke mos gjetur ndonjë hapësirë. Mirpo në pjesën e dytë nuk ishte i njejti.

Daley Blind – 6 – Komploti më i madh që ju mund të paguani Blind është se mbrojtësi i Manchester United luan po aq efektiv sa edhe partneri i tij më i ri në qendër. Kjo ishte gjatë P 1. Pjesa e dytë ? Ai thjesht nuk mundi ta kontrolloj zëvendësuesin Fernando Llorente i cili fitoi pothuajse çdo duel dhe i lejoi Spurs më shumë mundësi për të shkuar përpara.

Matthijs De Ligt – 7 – Komandant në ndeshjen e parë, qendërmbrojtësi i talentuar, shënoj në pesë minutat e para për të dyfishuar avantazhin e Ajax. Bëri një bllok të mahnitshëm ndaj Moura, por nuk mund të bënte asgjë për asnjë prej tre golave ​​të tij. Kapiteni fantastik do të jetë i zhgënjyer në mënyrë të tmerrshme me rezultatin.

Nicolás Tagliafico – 6 – Performanca e tij ishte e përzier, jo stabil.

Frenkie De Jong – 8 – Barcelona së shpejti do të ketë si një individ të mirë – përtej viteve të tij. Pritja e tij dhe aftësia për të udhëhequr sulmuesit e Ajax. Jashtëzakonisht i pafat për të qenë jashtë kësaj gare.

Lasse Schone – 6 – Duke punuar së bashku me De Jong në mes të fushës, durimi i Schone e personifikonte qasjen e hershme të Ajax. A ishte mirë për të kufizuar hapësirën përpara zonës së dënimit Ajax. Megjithatë, gishtat do të drejtohen tek ai për golin e dytë të Tottenham.

Hakim Ziyech – 7 – Ziyech filloi super ndeshjen me një gol të shënuar në pjesën e pasme të rrjetës së Tottenham këtë ndeshje. Një goditje me këmben e majtë e ëmbël për të zgjeruar avantazhin e Ajax. Humbi një shans të mahnitshëm për të dërguar ekipin e tij prapa. Ai goditi shtyllen kur ndeshja ishte afër fundit. Do të shkojë në shtrat duke e ditur se mund të ketë fituar ndeshjen për Ajax.

Kasper Dolberg – 6 – Duke filluar në vend të David Neres i cili mori një lëndim, Dolberg u përshtat menjëherë, duke udhëhequr vijën e sulmit dhe duke shkaktuar probleme për mbrojtësit e Tottenham. Nuk ishte tepër influencues kur loja po përfundonte.

Donny van de Beek – 6 – Njeriu që e ka vënë ekipin e tij 1-0 në ndeshjen e parë, sonte ekipi ishte pa ndikimin e tij ndaj mbrojtjes së Spurs.

Dusan Tadiç – 6 – Ish-lojtari i Southampton humbi një shans të madh për të dyfishuar epërsinë e Ajax, por qëlloj vetëm shtyllen e Lloris. Nuk ishte aq klinik sa ai do të kishte dashur.

Zëvendësimet

Joel Veltman – 6 – Me 30 minuta për të luajtur, puna mbrojtëse e Veltman bëri pak ndaj Spurs.

Daley Sinkgraven – 5 – Zëvendësuesi ishte i panevojshëm.

Lisandro Magallán – N / A – Pak Minuta

Vlerësimet e lojtarëve të Tottenham

Hugo Lloris – 6 – Prodhoi një mbrojtje mahnitëse brenda katër minutash të para, por nuk mund të bënte asgjë për golin e parë nga Ajax as për të dytin.

Kieran Trippier – 3 – Kritikuar për aftësinë e tij të dobët për të atakuar zonën e kundërshtarit, mbrojtësi i Anglisë duhet të kishte bërë më mirë tek dy golat e Ajax. Performanca e të mërkurës përmblodhi sezonin e tij.

Toby Alderweireld – 6 – Në kohë, belgu luftoi me lëvizjen e vazhdueshme të vijës së frontit të Ajax. I kujdesshëm në posedim. U rrit në ndeshje dhe ndihmoi të frymëzonte ekipin e tij e tutje.

Jan Vertonghen – 6 – Pas lëndimit të kokës në ndeshjen e parë, Vertonghen do të jetë i lumtur që mund të fshihet pas maskës së fytyrës, pasi përpjekja e tij ishte e mangët për dy golat e parë.

Danny Rose – 7 – Shumë më i mirë dhe produktiv se Kieran Trippier dhe ndihmoj skuadrën mjaftë.

Viktor Wanyama – 5 – Spiranca në zemër të fushës së mesfushorit të Tottenhamit nuk kishte ndikim këtë mbrëmje, duke lejuar Ziyech shumë hapësirë ​​për të vulosur golin e tij.

Moussa Sissoko – 8 – Një zëvendësues javën e kaluar, Sissoko filloi nga minuta e parë dhe solli një prani shumë të nevojshme komanduese në mesfushë Spurs. Një performancë frymëzimi, sa herë që ai mori topin ai dukej sikur po krijonte diçka. Vazhdimisht shkonte përpara.

Christian Eriksen – 6 – Kundër klubit të tij të mëparshëm danezi humbi një shans të mirë për të nxjerrë nivelin e tij me një goditje të drejtë Onanas. Sigurisht një pasim i mrekullueshëm për Alli i cili duhet të kishte bërë më mirë. Prodhoj disa pasime të mira, por Lucas ishte kryesori.

Dele Alli – 7 – Duhet të ketë bërë më mirë, lejoj De Ligt shumë hapësirë. Humbui një shans fantastik në fazat e hapjes të pjesës së dytë. Pasimi i tij i mençur lejoi Lucasin të arrinte statusin e heroit në sekondat e fundit. Dy asistime.

Lucas Moura – 10 – Wow. Vetëm wow. Hero Hat-trick. Legjenda e Tottenham. Kur gjithçka dukej e humbur, kur ai dukej jashtë, ai na tronditi të gjithë. Qëllimi i parë i qetë, i zgjuar dhe i mprehtë, para krijimit të historisë me një të golin e përsosur.

Heung-Min Son – 6 – Ai humbi një shans të mirë në minutën e 23-të. Gjeti më shumë hapësirë ​​dhe ishte konstant ndaj Ajax.

Fernando Llorente – 7 – Në fillim të pjesës së dytë, qëllimi i Llorentes ishte të siguronte lartësi dhe fuqi të mëtejshme në pjesën e sipërme të fushës. Humbi një shans të lavdishëm. Fitoj pothuajse çdo duel ajëror dhe e mbajti topin mirë.

Erik Lamela – 5 – Në fund të ndeshjes.

Ben Davies – 5 – Ka prodhuar disa pasime të mira vonë.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, e 27-ta në formatin e saj të tanishëm në Evropë, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/