9 fakte kurioze dhe interesante rreth borës

Po moti i dimrit është mbi ne! Kjo do të thotë se përveç faktit që vjen sezoni i festave, njerëzit nuk presin që ju të shkoni jashtë për asnjë arsye të mirë dhe mund të qëndroni në ambiente të mbyllura gjatë gjithë ditës duke shikuar filma & emisione apo Netflix dhe duke pirë qumësht me çokollatë të nxehtë.

Kjo tingëllon më mirë se sa çdo parti që ju keni qenë në gjashtë muajt e fundit, apo jo?

Për t’ju bërë më të ngazëllyer për sezonin e dimrit, le të hedhim një vështrim në disa fakte të mrekullueshme të motit të dimrit, shkruan Teleshkronja Post.

1.Mund të bie borë në shkretëtirë

Ju ndoshta nuk mund ta besoni këtë, por edhe shkretëtirën e Atacamës në Kili ka rënë një herë gati 81 centimetra dëborë. Dhe kjo është një nga vendet më të thata në tokë!

2.Temperaturat mund të bien shumë shpejt

Mos përdorni një ditë të butë si një justifikim për të dalë pa veshje të dimrit. Zbritja më e madhe e temperaturave në histori ka rënë (në Dakotën e Jugut më 1911) nga 55 ° F në 8 ° F në vetëm pesëmbëdhjetë minuta.

3.Toka është më e afërt me diellin gjatë dimrit

Kjo duket pak e çuditshme që nga koha më e ftohtë e vitit, por temperatura jonë nuk ka të bëjë fare me distancën relative ndaj diellit. Është aks në të cilin Toka e përcakton temperaturën – prandaj pse të dy hemisferat kanë verë dhe dimër në kohë të ndryshme.

4.Bora me lagështi është më e mirë për ndërtimin e një dordoleci

Sipas shkencës, raporti i përsosur borë-ujë është 5: 1.

5.Jo të gjitha fijet e dëborës janë unike

Në fakt, dy fluska dëbore identike janë dokumentuar nga viti 1988! Është e sigurt të supozohet se ka pasur binjakë të tjerë të dëborës që atëherë.

6.Bora bie nga 30 deri 182 centimetër në sekondë

E cila është në të vërtetë mjaft e shpejtë. Dhe kjo është vetëm për dëbora të gjera, të ngjashme me parashutën. Fluskat e dëborës si forma me maje është edhe më të shpejtë.

7.Nuk merr shumë ujë për të prodhuar shumë borë

Dëbora ka ngarkesa të ajrit në të, që do të thotë çdo pëllëmbë uji mund të prodhojë rreth dhjetë centimetra borë. Kjo është një fakt mjaft i mahnitshëm.

8.Çdo dimër, rrugët amerikane mbulohen në 22 milionë tonë kripë

Nëse e llogarisni këtë për person, kjo është rreth 137 kilogramë kripë për çdo qytetar në Shtetet e Bashkuara.

9.Shumica e borës bie në qytetin Aomori

Ky qytet japonez mbulohet me rreth 312 centimetra borë çdo vit.

Këto janë 9 fakte interesante dhe kurioze rreth dëbores, na tregoni në komente ndonjë fakt interesant që nuk ishte i rënditur më lartë për borën./TeleshkronjaPost/

Loading...