CRISTIANO RONALDO

Ëndrra e shumë futbollistëve në botë është për të luajtur për Barcelonën. Gjigantët katalanas janë një nga klubet më të mëdha dhe më të mira në botë dhe shpesh lojtarët nuk e kundërshtojnë mundësinë për të lëvizur atje.

Shumë futbollistë të klasit botëror si Luis Suarez dhe Neymar kanë thënë herë pas here se ishte një ëndërr e vërtetë për të kaluar në Barcelonë. Megjithatë, ka pasur disa yje të klasit botëror me të vërtetë të mahnitshme të cilët nuk kanë dashur ta shfrytëzojn nga mundësia për të luajtur për gjigandët Blaugrana.

Pa shumë zhurmë, le të hedhim një vështrim në 7 yje të klasit botëror që e kanë hedhur poshtë Barcelonën si opsion:

7 David Luiz

David Luiz / Chelsea

Qendërmbrojtësi brazilian ishte subjekt i disa ofertave nga Barcelona, ​​kur ai ishte në magjinë e tij të parë në Chelsea. Megjithatë, David Luiz vendosi që një lëvizje drejt gjigantëve francezë Paris Saint-Germain do t’i përshtatet karrierës së tij (gjithashtu paga) më mirë.

Gjatë kohës së tij me gjigandët e Ligue 1, Luiz zbuloi se ai e kishte refuzuar Barcelonën. Duke folur për AS në shtator 2014, Luiz tha:

“Është e vërtetë që ata (Barca) u përpoqën të më marrin disa herë dhe gjithçka dukej e mirë.

“Por përfundimisht kuptova se ekipi që me të vërtetë doja të isha, është PSG.”

Skuadra e Barcelonës u mahnitën me aftësitë e Luizit në top dhe e panë atë si lojtarin ideal që luante mbrojtës por braziliani i hodhi poshtë ato dhe u transferua te PSG përpara se të bënte një kthim të bujshëm në Stamford Bridge veren e kaluar.

6 Rio Ferdinand

16 trofe, dy herë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë dhe kapiteni i vendit të tij gjatë karrierës së tij yjore, Rio Ferdinand në kohën e tij ishte një nga mbrojtësit më të kërkuar në botë.

Barcelona mund të jetë një nga skuadrat më të forta dhe më të plota të këtij brezi, por nëse ka pasur një dobësi në ekipin e tyre, kjo ishte mbrojtja e tyre. Rio Ferdinand u konsiderua si opsioni ideal për të mbështetur vijën e Barcelonës, por anglezi ka zbuluar se ai e hodhi poshtë këtë veprim, sepse ai fitoi gjithçka që dëshironte në Manchester United.

Duke folur për gazetarët, Ferdinandi tha:

”Kam folur me Romën dhe gjithashtu kam pasur interes nga Real Madridi dhe Barcelona në një kohë. Por kur isha në Manchester United dhe kishte interes nga klubet e tjera, unë fitoja gjëra në Manchester United. Kështu që koka ime kurrë nuk u kthye për të shkuar diku tjetër.”

“Nëse Gareth Bale kishte qenë në Manchester United dhe të fitonte trofe, ai nuk do të kishte shkuar në Real Madrid. Unë isha vetëm duke fituar. Nuk isha i interesuar të shkoj kudo tjetër.”

5 Alessandro Del Piero

Një ikonë dhe legjendë e Juventusit që i dha zemrën dhe shpirtin Zonjës së Vjetër për 19 vjet, Del Piero ishte një nga lojtarët më të talentuar italianë të këtij brezi. Ish-kapiten i Juventusit bëri më shumë se 700 paraqitje për Bianconerët dhe mbeti me klubin edhe pse ata u hoqën në Serie B pas skandalit të Calciopolit.

Gjatë karrierës së tij, Del Piero kishte shumë oferta nga klube të ndryshme të ndryshme në Evropë dhe agjenti i tij konfirmoi në 2012 se italiani kishte refuzuar si Barcelona ashtu edhe Manchester United gjatë karrierës së tij.

Duke folur për Tuttomercatoweb, agjenti i Del Piero, Claudio Pasqualin tha:

“Del Piero është i Juventusit,

“Gjatë kohës të karrierës së tij, ai e refuzoi Manchester Unitedin dhe Barcelonën dhe e bëri këtë për dashuri”.

Një nga shërbëtorët më besnikë të Juventusit, Del Piero deri në këtë ditë mbetet një ikonë e vërtetë dhe heroi i tifozëve të Juventusit.

4 Koke

Atletico Madrid krijoi historinë kur fitoi titullin e La Ligës në sezonin 2013/14. Diego Costa dhe Koke ishin yjet për Atletico Madrid atë vit dhe ishte pak e çuditshme që Barcelona donte mesfushorin e shkëlqyeshëm të talentuar.

Skautët në Barcelonë dhe Luis Enrique e panë Kokën si një pasardhës afatgjatë të Xavit, megjithatë, spanjolli refuzoi ofertën dhe qëndroi me klubin e tij të djalërisë. Duke folur për AS në gusht 2014, Koke tha:

” E vërteta është se ishte e vështirë për t’i thënë jo Barcës, por kam dashur të vazhdoj në shtëpi për shumë vite në Atletico. Nuk ishte koha për të ikur. Kjo është shtëpia ime, ku ndihem i dëshiruar dhe klubi nuk dëshiron të më shesë. Si do të largohem në kohën më të mirë për Atleticon? Nuk është e lehtë të thuash jo për Barcelonën dhe interesi i tyre u vlerësua.”

3 Thiago Silva

Thiago Silva / PSG

I konsideruar gjerësisht nga shumë njerëz për të qenë një nga mbrojtësit më të mirë në botë, Thiago Silva i tha jo Barcelonës jo një herë por dy herë. Qendra e Brazilit kërkohej kur ai ishte në AC Milan dhe në PSG, por Silva vetë deklaroi sinqerisht se ai e hodhi poshtë Barcelonën për mundësinë për të fituar më shumë para në Paris.”

Në një intervistë , Silva foli për mënyrën se si ai e hodhi poshtë dy herë Barcelonën:

” Ishte një vendim i vështirë për të thënë dy herë jo për Barcelonën. Nuk ishte kurrë një sekret që i kam admiruar që kur isha fëmijë dhe se gjithmonë dëshiroja të luaja për Barcelonën. Por jeta është bërë me vendime të vështira që ndonjëherë shkojnë kundër asaj që ju ëndërroni.”

“Dëgjova njerëz duke thënë se po mendoja vetëm për paratë, por ata harrojnë se kemi familje për t’u ushqyer. Pse do të pranoj që të fitoj më pak para për të luajtur për Barcelonën? Përse lojtarët duhet të sakrifikojnë veten e tyre Përveç kësaj, PSG më ofroi edhe një mundësi për një sfidë të re dhe klubi po shkon rrugën e duhur.”

2 Gianluigi Buffon

Një nga portierët më të mirë në historinë e futbollit, Gianluigi Buffon u bë portieri më i shtrenjtë në botë në vitin 2001 kur bëri një transferim prej 39 milionë funte në Juventus nga Parma.

Nuk ishte çudi që italiani frymëzues u kërkuar nga të gjitha klubet më të mira në Evropë dhe Buffon zbuloi se një diskutim me babanë e tij e ndihmoi të zgjedhë Juventusin mbi Barcelonën.

Duke folur për Mediaset në tetor 2013, Buffon tha:

“Unë mund të kisha hyrë në Barcelonë më 2001.”

“Megjithatë, vendosa të bashkohet me Juventusin pasi e kam diskutuar atë me babanë tim dhe jam ende mirënjohës për të. Duke qenë në Juventus është një përvojë unike dhe më ka sjellë shumë kënaqësi.”

“Dhe të mos harrojmë se Barcelona në atë kohë nuk ishin asgjë si ekipi që ata janë tani”.

1 Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo/RealMadrid, Leo Messi/Barcelona

Imagjinoni Cristiano Ronaldo në Barcelonë! Ronaldo dhe Messi në të njëjtën skuadër. Uau! Ndoshta do kishte ndodhur pothuajse nëse ish-menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, nuk do kishte ndërhyrë.

I mrekulluar me Real Madridin për marrjen e të gjithë lojtarëve të tij yll mbrapa tij si David Beckham, Ruud van Nistelrooy dhe Gabriel Heinze, Scotsman kishte deklaruar shkëlqyeshëm se ai nuk do të “shitur një virus” në Real Madrid.

Ish-presidenti Real Madridit, Roman Calderon foli për mënyrën se si Ronaldon e hodhi poshtë Barcelonën në mars 2014:

“Në disa javë, ai u përpoq të shmangte atë duke shkuar në Real Madrid, duke e ofruar atë në Barcelonë. Barcelona ishte shumë e lumtur por në atë moment, por ishte shumë e rëndësishme pasi Ronaldo tha: Nuk do të shkoj në ndonjë klub tjetër përveç Real Madridit.”

“Kjo është arsyeja pse e nënshkruam marrëveshjen. Të gjithë ishin të lumtur: Manchester United mori 80 milionë funte, Real Madridi mori lojtarin më të mirë në botë dhe Cristiano mori atë që donte, sepse lojtarët si ai nuk kërkojnë vetëm para, kërkojnë lavdi dhe kërkojnë të gjithë ata që janë duke u dhënë atyre mundësinë për të fituar tituj, për të qenë më të mirët në botë”./TeleshkronjaPost/

Loading...