25 lojtarët e ftuar të Kosovës nga B.Challandes për ndeshjet kualifikuese Euro 2020 në qershor

Timonieri i përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes ka publikuar listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020, kundër Malit të Zi, më 7 qershor në Podgoricë dhe kundër Bullgarisë, më 10 qershor në Sofje.

Lista prej 25 lojtarësh të cilen e ka publikuar, ka edhe emra të rinjë dhe plot surpriza. Pas disa vitesh mungesë kthehet edhe kapiteni i parë i Kosovës, Anel Rashkaj.

Ndërsa stërvitja e parë e kompletuar do të mbahet më 2 qershor në stadiumin “Fadil Vokrri” në orën 18:00, shkruan Teleshkronja Post.

Aktualisht në Grupin A, Anglia është lidere e grupit me 6 pikë, ndjekur nga Bullgaria me 2 pikë, Kosova dhe Mali i Zi me nga 1 pikë dhe Republika Çeke pa pikë.

Rënditja aktuale për Euro2020. (Foto: flashscore.com)

Kjo është lista prej 25 futbollistësh të ftuar nga zvicrani Challandes:

Florent Hadergjonaj, Shkelqim Demhasaj risi tek ekipi i Kosovës (Foto: FFK).

Florent Hadërgjonaj është uruar nga shumë figura sportive, e në mesin e tyre edhe Xherdan Shaqiri,

Kosova nuk di për humbje tash e 12 ndeshje rresht, ose që nga nëntori i vitit 2017, ecuria më e gjatë aktualisht nga ndonjë përfaqësuese./TeleshkronjaPost.Info/

Thaçi dekoron Lladrovcin me medalje kampioni (VIDEO)

Sot pasdite klubi nga Drenasi, KF Feronikeli është shpallur kampion i Superligës së Kosovës për edicionin 2018/2019.

Djelmoshat e Zekirija Ramadanit arritën që në stadiumin e tyre “Rexhep Rexhepi” ta mposhtë FC Prishtinën në ndeshjen e fundit dhe ta fitojë titullin e tretë në histori.

Në ndeshjen që u zhvillua në Drenas, Feronikeli fitoi me golin e vetëm të shënuar nga Yll Hoxha në pjesën e dytë, në minutën e 73’.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve kishte një ndryshim të vogël. Vitin e kaluar medaljen dhe trofeun e kishte ndarë kryeministri i vendit, këtë edicion e bëri Hashim Thaçi, president i vendit.

Ai nuk e la pa e dekoruar edhe mikun e tij, kryetarin e Drenasit, Ramiz Lladrovci me një medalje, natyrisht me kërkesë të këtij të fundit.

Ceremonia e ndares së medaljeve në “Rexhep Rexhepi.”

Kryetari aktual i Drenasit, Lladrovci qëndroi afër klubit që nga fillimi i edicionit dhe deri në arritjen e suksesit historik.

Lladrovci ishte ndër më meritorët për investimet e shumta të biznesmenit Naser Ramaj në klubet e sportit në Komunën e Drenasit.

Foto me trofeun e Super Ligës së Kosovës.

Goli i Ylli Hoxhës që e shpalli kampion KF Feronikelin (VIDEO)

Skuadra nga Drenasi e ka fituar titullin e tretë në histori të tij pas fitores me rezultat minimal 1:0 ndaj Prishtinës sot, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas.

KF Feronikeli ka shënuar golin e parë dhe të vetëm kundër FC Prishtinës në minutën e 73′ të nga gjuajtja e lirë. Yll Hoxha e ka shënuar një super gol nga gjuajtja e lirë.

Ky ishte vendimtar për titullin e kampionit për klubin e Feronikelit, të cilës i duhej vetëm një pikë nga kjo ndeshje dhe të shpallej kampion, të cilen e arriti.

Në këtë ndeshje FC Prishtina kishte paraqitje të dobët dhe larg pritshmërive, pasi nuk arriti ta bëjë asnjë goditje në kornizen e portës.

Ky është super goli i Ylli Hoxhës nga goditja e lirë, e cila e zuri në befasi mbrojtjen dhe portierin e klubit Bardh e Kaltër.

KF Feronikeli me këtë fitore u shpall kampion i Super Ligës së Kosovës me 80 pikë, 5 më shumë se Prishtina./teleshkronjapost.info/

Fejohet aktorja Jennifer Lawrence, një hap më afër martesës

Aktorja e famshme botërore dhe bukuroshja 28 vjeqare Jennifer Lawrence është një hap më afër martesës.

Sipas uebsajtit amerikan Entertainment Tonight thuhet se aktorja 28-vjeçare dhe i fejuari i saj, 34-vjeçari Cooke Maroney, e festuan fejesen e tyre këtë fundjavë.

Një burim i tregon ET se festa e fejeses u zhvillua në Kështjellën e lumit në Brooklyn, Nju Jork, të shtunën dhe ishte “shumë e rastësishme”. Sipas ET, Lawrence mori me qira restorantin për natën, dhe parti filloi rreth orës 7 të mëngjesit. dhe vazhdoi deri rreth orës 11:00.

Lawrence dhe Maroney u fotografuan në qytetin e Nju Jorkut përpara fejesës së tyre dhe Lawrence dukej i bukur dhe tërheqëse në një fustan të gjatë me mëngë që shfaqte një prerje të thellë nga disenjatori L. Wells.

Ndërkohë, Maroney dukej i mprehtë në një kostum blu dhe një kravatë gri, shkruan ET, përcjellë Teleshkronja Post.


Ndërkohë, Maroney dukej i mprehtë në një kostum blu dhe një kravatë gri. (Foto: (TheImageDirect.com)

Stilistët e Lorencit, Jill Lincoln dhe Jordan Johnson, gjithashtu ndanë një fotografi të fituesit të Oscarit të qeshur, i cili shndërronte në vendosjen romantike të festës së tyre.

Lawrence dhe Maroney, një figurë e njohur e botës së artit, u fejuan në shkurt. Ata u lidhën romantikisht në fillim qershorit në vitin e kaluar.

“Romanca e Jennifer dhe Cooke është pak si një përrallë”, tha një burim për ET pas fejeses së tyre. “Ata kishin një tërheqje të menjëhershme në çastin kur u takuan dhe ne i ngacmojmë ata, ishte dashuria në shikim të parë”.

Për më shumë për Maroney, të cilin burimi i ET e përshkruan si “me këmbë në tokë”, argëtues, super social dhe një punëtor vërtet./TeleshkronjaPost/

Studimi thotë se hëna po tkurret dhe ka dridhje

Hëna po ngushtohet ngadalë me kalimin e kohës, gjë që shkakton rrudha në koren e saj dhe lëkundet, sipas fotografive të kapura nga Orbiter Lunar Reconnaissance Orbita e NASA-s.

Ndryshe nga Toka, hëna nuk ka pllaka tektonike. Në vend të kësaj, ndërsa brendësia e hënës është ftohur gjatë disa qindra milion viteve të fundit, ajo ka shkaktuar rrudhjen e sipërfaqes ndërsa zvogëlohet.

Ndryshe nga lëkura fleksibël e një rrushi të terur kur zvogëlohet, korja e brishtë e hënës prishet. Kjo krijon shkallë shkallë shkëmbinjtë quajtur defekte shtytje si pjesë e kores është shtyrë lart dhe mbi një tjetër pjesë të ngushtë të kores.

Tani ka mijëra shkëmbinj të shpërndarë nëpër sipërfaqen e hënës, mesatarisht disa kilometra të gjatë dhe dhjetëra metra të larta. Orbita ka marrë fotografitë më shumë se 3.500 prej tyre që nga viti 2009. Në vitin 1972, astronautët Apollo 17 Eugene Cernan dhe Harrison Schmitt kishin për të ngjitur një nga këto shkëmbinjtë, nga skarpi i Lee-Lincoln, duke lëvizje zig-zage mbi të.

Harrison Schmitt grumbullon mostrat e dheut hënor gjatë aktivitetit të parë Apollo 17.

Sot hëna është 50 metra më “e dobët” për shkak të këtij procesi. Dhe ndërsa zvogëlohet, hëna prodhon në mënyrë aktive lëkundje apo dridhje gjatë procesit. Hulumtuesit rishpallën të dhënat sizmike që kishin nga hëna për t’u krahasuar me imazhet e mbledhura nga orbita.

Të dhënat nga sizmometrat e vendosura në hënë gjatë Misioneve Apollo 11, 12, 14, 15 dhe 16 zbuluan 28 dridhje apo lëkundje të regjistruara midis 1969 dhe 1977. Hulumtuesit e krahasuan vendndodhjen e epiqendres për ato tërmete. Të paktën tetë nga tërmetet ndodhën për shkak të aktivitetit. Kjo përjashton mundësinë e ndikimeve asteroide ose zhurmave nga brendësia e hënës.

Kjo do të thotë se sizmometrat Apollo regjistruan ngushtimin e hënës, thanë hulumtuesit. Studimi i të dhënave sizmologjike të Apollo dhe analiza e më shumë se 12,000 fotografive të orbites u botuan të hënën në revistën Nature Geoscience.

“Është me të vërtetë e mrekullueshme të shihet se si të dhënat nga gati 50 vjet më parë dhe nga misioni janë kombinuar për të çuar përpara kuptimin tonë të hënës duke sugjeruar se ku do të shkojnë misionet e ardhshme në studimin e proceseve të brendshme të hënës”, tha John Keller në një deklaratë, autor studimi dhe shkencëtari i projektit Lunar Reconnaissance Orbiter në Qendrën e Fluturimit Hapësinor Goddard të NASA-s.

Hulumtuesit besojnë se tërmetet po ndodhin ende në hënë, që do të thotë se ndryshon në mënyrë aktive.

“Analiza jonë jep provat e para që këto defekte janë akoma aktive dhe ka gjasa të prodhojnë zvogëlimin dhe lëkundjet pasi hëna vazhdon gradualisht të qetësohet dhe tkurret”, tha Thomas Watters, shkencëtar i lartë në Qendrën për Tokën dhe Studimet Planetare në Hapësirën Ajrore dhe Hapësinën Kombëtare Smithsonian Muze në Uashington.

“Disa prej këtyre tërmeteve mund të jenë mjaft të forta, rreth pesë të rikterit.”

Disa nga tërmetet ndodhën gjithashtu gjatë një pike në orbitën e hënës kur ishte larg nga Toka, duke treguar se batica e gravitetit të Tokës mund të kishte kontribuar në koren e hënës.

“Ju shpesh nuk merrni për të parë tektonikën aktive kudo, por Toka, prandaj është shumë emocionuese të mendoni se këto gabime mund të prodhojnë ende termete tjera”, tha Nicholas Schmerr në një deklaratë, autore studimi dhe asistent profesoreshë gjeologjike në Universitetin e Maryland. Schmerr krijoi algoritmin që ri-analizoj të dhënat Apollo.

Studiuesit vunë në dukje prova të tjera në orbiten e fotografive të rrëshqitjeve të dheut në fund të pjesës së ndritshme, duke sinjalizuar aktivitetin e fundit. Me kalimin e kohës, sipërfaqja e Hënës errësohet për shkak të motit dhe rrezatimit, kështu që njollat ​​e ndritshme janë zona ku aktiviteti i kohëve të fundit ka ekspozuar zonat në sipërfaqen hënore.

“Për mua, këto gjetje theksojnë se ne duhet të kthehemi në hënë,” tha Schmerr. “Ne kemi mësuar shumë nga misionet e Apollo, por ata me të vërtetë kanë dëmtuar sipërfaqen. Me një rrjet më të madh të sizmometërve modernë, ne mund të bëjmë hapa të mëdhenj në kuptimin tonë të gjeologjisë së hënës, gjë që siguron disa fruta shumë të larta premtuese për shkencën në një mision të ardhshëm në hënë “./TeleshkronjaPost/

Bitcoin arrin përsëri $ 8 mijë dollarë. Çfarë qëndron prapa rritjes ?

Bitcoin sapo u rrit me 8 mijë dollarë të martën, duke shënuar shenjën më të lartë që nga korriku i vitit të kaluar.

Ajo u ngushtua pak nga mesi i pasdites, por ende është duke tregtuar në nivelin më të lartë në gati një vit.

Çfarë po ndodh aktualisht ?

Ekspertët e fushës thonë se shfaqja e fortë mund të sinjalizojë se bitcoin ka një të ardhme si një mundësi investimi e denjë. Por historia e paqëndrueshme dhe e diskutueshme e monedhës ka nxitur mjaft skepticizëm.

Bitcoin zakonisht është konsideruar si i rrezikshëm, tha Dan Held, bashkë-themelues i Interchange, një kompani që këshillon bizneset se si të menaxhojnë pasuritë e tyre të kripto. Por ai tha se ringjallja e monedhës mund të jetë ideja e parë që ajo mban peshë si një “rrezik jashtë” tregtisë – një investim që trajtohet si një bast më i sigurt kur tregjet janë të trazuara, si bono ose ari. Në fund të fundit, monedha u ngrit në vlerë të hënën kur Dow u zhyt 617 pikë, ndoshta duke sugjeruar që investitorët u kthyen në bitcoin si një pasuri e sigurt.

“Është momenti i bitcoin që të shkëlqejë kur njerëzit për një çast të heqin dorë nga qeveria apo sistemi bankar”, shtoi Held.

Por suksesi i bitcoin nuk përfundoi kur tregjet po zhyteshin. Monedha vazhdoi të rritet të hënën herët, ndërkohë që indekset kryesore u bënë mirë dhe mbeti e qëndrueshme për shumicën e ditës.

Bitcoin është rritur rreth 60% këtë vit.

Kjo mund të ketë qenë për shkak se biznesi i hënës së tregtimit të bitcoins nxiti interesin e investitorit shtesë, tha James Putra, kreu i strategjisë së produktit në firmën e brokerimit TradeStation Crypto.

“Kur tregu filloi të rritet, ajo tërhoqi më shumë njerëz,” tha Putra.

“Lojtarët më të mëdhenj filluan të marrin kafshime nga tregu, është një qasje e zakonshme dhe e njohur tash e sa kohë”.

Megjithatë, bitcoin ka qenë këtu më parë. Ai arriti shifren prej $ 20,000 në dhjetor 2017 para se të godiste vitin e ardhshëm. Disa ekspertë e quajtën rënien e një korrigjimi pas një periudhe “manie spekulative”.

Monedha u përball gjithashtu me akuzat e manipulimit të çmimeve: Dy akademikë në Universitetin e Teksasit në Austin studiuan mundësinë që bitcoin të ishte manipuluar dhe tha se ata gjetën dëshmi se kishte qenë gjatë kohës së saj masive të vitit 2017. Hija e manipulimit të çmimeve vazhdon të mbështetet tek bitcoin.

Bitcoin arrin 8.200 dollarë, pikën më të lartë që nga viti i kaluar.

“Manipulimi mund të jetë shumë mirë prapa lëvizjeve të fundit të tregut.Për të vepruar si çmimi i bitcoin dhe crypto valutave dhe monedhës janë të shtyrë thjesht nga oferta dhe kërkesa e tregtarëve të vegjël … injoron mekanikën specifike të këtij tregu”, tha John Griffin, nga Universiteti i Teksasit në Austin.

“Nuk do të ishte një shtrirje dhe nuk do të ishte e habitshme të gjesh se aktiviteti manipulues është prapa rradhës së fundit kur mekanika e tregut është e ngjashme me atë të mëparshme,” shtoi Griffin.

Griffin nuk është i vetmi me këtë dyshim.

“Unë nuk mendoj se dikush me të vërtetë e di se për çfarë po ndodh kjo,” tha Tim Massad, ish-kryetar i komisionit amerikan të tregtisë së ardhshme të mallrave, duke folur për ngritjen e fundit.

“Por ju shqetësoheni se manipulimi mund të jetë një faktor kontribues, duke pasur parasysh mungesën e rregullimit dhe transparencës në këtë treg krahasuar me tregjet e tjera”.

Massad tha se ai përgëzoi Komisionin e Letrave me Vlerë për të rritur mbikëqyrjen e kriptocurenit, por shtoi se “ende keni boshllëqe në rregullim”.

Një tjetër shpjegim më i thjeshtë për rritjen e çmimeve: Është Java e Blockchain, një festë jozyrtare për bitcoin. Ngjarja, e cila quhet edhe Konsensusi 2019, tërheq më shumë blerës për bitcoin dhe monedha të tjera kryesore, sipas Lennon Sweeting, drejtor dhe tregtar kryesor i Coinsquare, një platformë kanadeze tregtare e kriptocurrency.

Ka edhe faktin se bitcoin dhe blockchain – teknologjia themelore që vepron si një libër publik – janë bërë në mënyrë të vazhdueshme më shumë rrjedhë. JPMorgan Chase (JPM), banka më e madhe e vendit, njoftoi një monedhë të re digjitale në fillim të këtij viti. JPMorgan dhe Microsoft (MSFT) njoftuan kohët e fundit plane për partnerë dhe zgjerim në platformat blockchain. Dhe ICE (ICE), pronari i NYSE, nisi një shkëmbim të së ardhmes për bitcoin dhe cryptos të tjera.

E gjithë kjo mund të bëjë që monedha dixhitale dhe teknologjia e saj të duken më të besueshme për investitorët. Dhe kjo i jep mbështetësve bitcoin një arsye për të mbetur optimist.

“Shenja prej 10,000 dollarësh mbetet synim gjatë muajve të ardhshëm”, tha Vaibhav Kadikar, themelues dhe CEO i një platforme të tregut të parashikuar të decentralizuar, CloseCross.

“Dhe mbetet ende mundësia e tejkalimit të vlerës nga viti i mëparshëm në vitin ardhshëm.”/TeleshkronjaPost/

Prodhimi i ri McLaren GT i ri është një super-motor i projektuar për rehati dhe shpejtësi

Kompania britanike McLaren prodhon makina të mëdha sportive. Ato janë të shpejtë, me zë të lartë, dhe ata duken si anije kozmike. Por, ndryshe nga Ferrari ose Aston Martin, kompania nuk ka bërë kurrë një makinë të madhe që është projektuar për rehati dhe shpejtësi.

Kjo nuk do të thotë që McLaren GT i ri, i zbuluar të mërkurën, nuk do të jetë shumë zbavitëse. Ajo pothuajse me siguri do të jetë. Por është më e gjatë, më e qetë dhe ka hapësirë ​​shumë më të madhe se makinat sportive McLaren. Ka vetëm pak më pak turbulenca gjatë kthesave të theksuara.

McLaren ka ofruar më parë 570GT, por kjo ishte me të vërtetë një veturë sportive me disa hapësirë ​​shtesë të bagazheve të gdhendur nga mbrapa. Ajo nuk ishte projektuar që nga fillimi, të ishte një makinë relaksi kështu që i mungonte rehatia dhe përshtatja. Në GT-n e re, McLaren premton një përvojë më relaksuese për vozitësit.

– Kur del në shitje dhe sa është çmimi ?

—Në shitje: Në fund të 2019 | Çmimi nga: £ 163,000

Çmimi prej $ 210,000 i GT-së përputhet përafërsisht me konkurrentët më të drejtpërdrejtë, por ndryshe nga ato makina, shkruan CNN, transmeton Teleshkronja Post.

Kjo duhet t’i japë asaj pak më shumë një ndjenjë të super-makinës kur futet në kthesa. Mbështetëset e saj të pasmë për shpinë, një tipar klasik i dizajnit të makinave GT, mbajnë hyrje të mëdha të ajrit për radiatorët që ftohin motorin.

Motori V8 me 612 kuaj fuqi mund të mbajë GT nga zero në 60 milje në orë në pak më shumë se tre sekonda, me një shpejtësi maksimale prej 203 milje në orë, sipas vet prodhuesit McLaren.

Ulset janë gjithashtu të dizajnuara për të qenë më të rehatshme për udhëtime të gjata, duke ofruar mbështetje të mirë në kthesa të shpejta. (Foto: McLaren)

Trupi është bërë kryesisht nga fibra karboni, një material i lehtë por shumë i fortë. Kjo forcë u mundësoi dizajnuesve të hapnin shumë hapësirë ​​për xham rreth kabinës, duke ndihmuar dukshmërinë dhe duke i dhënë asaj një ndjenjë të lehtë dhe të ajrosur. Kulmi ka një panel të madh xhami që mund të errësohet me prekjen e një butoni.

Për të mbajtur makinën në heshtje, GT ka ngritje të motorëve – në thelb blloqe gome që ndihmojnë në mbajtjen e motorrit – që janë më të butë se ato në makinën sportive McLaren. Në më shumë se 15 metra, GT është më e gjatë se makinat sportive McLaren, por, me pak më shumë se katër inç midis trupit dhe rrugës, është po ashtu pak më e lartë, kështu që nuk do të kalojë lehtë mbi gunga shpejtësie apo rrugë të këqija.

Ajo gjithashtu ka një “ashensor” mode që mund të ngrejë përkohësisht makinën deri në një nivel të krahasueshëm me një limuzinë të zakonshme.

Frenat janë projektuar për të ofruar ndalim të shpejtë me shpejtësi të lartë, por gjithashtu kërkojnë forcë më të vogël të këmbëve në trafikun e ndaluar dhe të zhvendosur, që mund të jetë një stërvitje në makinat e tjera të McLaren. Makinat e para do të dorëzohen tek konsumatorët në fund të këtij viti./TeleshkronjaPost/

Komenti i Shaqirit pasi Hadergjonaj zgjodhi Kosovën

Ish-lojtari i kombëtares zvicrane, Florent Hadërgjonaj është lojtari i fundit që ka zgjedhur të vesh fanellën e Kombëtare së Kosovës.

Klubi ku luan tash lojtari më i ri i Kosovës ka rënë nga Premier Liga angleze dhe sezonin e ardhshëm do të luajë në Championship (ligën e dytë angleze).

Ylli i Huddersfield Town gjatë javës së kaluar, ka njoftuar se ka marrë pasaportën e Kosovës, dhe se për ndeshjet kualifikuese të qershorit do të jetë i gatshëm për t’i shërbyer trajnerit Bernard Challandes.

Për këtë lëvizje drejtë Kosovës ishte përfshirë edhe vëllai i Xherdanit, Erdini, i cili ka ndihmuar Hadërgjonajn të kompletojë lëvizjen e tij.

Postimi i 24 vjeqarit në Facebook me pasaporten e Kosovës dhe me kryetarin e FFK-së, Agim Ademin :

E për zgjedhjen e Kosovës, Hadërgjonaj është uruar nga shumë figura sportive, e në mesin e tyre edhe Xherdan Shaqiri, transmeton Teleshkronja Post.

Anësori i Liverpool, që me prejardhje është nga Kosova e që luan për Zvicrën, ka zgjedhur Instagramin për të uruar Hadërgjonajn.

Ky është komeni i Xherdan Shaqirit në Instagram në foton e Florent Hadergjonajt :

“Shumë suksese broshi. Ishallah me shumë shëndet. E merituar”, ka shkruar Shaqiri.

Komenti i Xherdan Shaqirit në foton e Hadergjonajt në Instagram.

Anën tjetër ylli gjilanas, Xherdan Shaqiri dhe klubi i tij Liverpool është kualifikuar në finalen e Champions League pas fitores madhështore ndaj Barcelonës në Anfield Road javën e kaluar, ndeshje në të cilen Shaqiri dhuroj një asistim tek goli i tretë.

Me 1 qershor Liverpool luan finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Tottenham në Wanda Metropolitano./TeleshkronjaPost/